آشوکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آشوکا
پادشاه هند
Indian relief from Amaravati, Guntur. Preserved in Guimet Museum.jpg
دوران ۲۷۳-۲۳۲
درگذشت ۲۳۲ (پیش از میلاد)
پیش از داساراتا
پس از بیندوساره
دودمان دودمان موریا
پدر بیندوساره

آشوکا شاه (English: ‎/əˈʃkə/‎; تا ۲۳۲ پیش از میلاد)[۱] پیرامون دو سده و نیم پس از بودا و شاهی از دودمان موریا بود که به کیش بودایی و آموزه‌های بودایی باورِ راستین یافت و همهٔ زندگی خود را وقف تحققِ عملیِ اصول آن نمود. موریاها به احتمال زیاد از تبار سکاهای ایرانی تبار بودند که از شمال به هند درآمدند.

آشوکا از سال ۲۷۳ تا ۲۳۲ پیش از زایش مسیح فرمانروایی کرد. وی پسر بیندوساره از شاهان موریایی بود و بر بیشتر شبه قاره هندوستان از بخش‌هایی از افغانستان امروزی گرفته تا میسوره در دوردست‌های بنگال و تا جنوب گوآی کنونی فرمان راند.

نام شناسی[ویرایش]

نام آشوکا از دو بخش آ و شوکا درست شده که در سانسکریت به معنای بی اندوهاست.[نیازمند منبع]

آشوکا در جوانی خویی خشن داشت و به آشوکای درنده معروف بود اما پس از آن خوی وی برگشت، به کیش بودایی گروید و به یک بوداباور مهرورز تبدیل گشت. کوششهای آشوکا یاری فراوانی به ریشه دواندن و گسترش بوداگرایی نمود.[نیازمند منبع]

کارها[ویرایش]

آشوکا کارگزاران خود را به دادگری فرمان داد و وارسانی نیز بر آنها گمارد و تا حد امکان بر آزاد ساختن زندانیان فرمان می‌داد. وی کشتار جانوران را نیز محدود ساخت و برای مردم و نیز جانوران بیمارستان ساخت. برای خانواده خویش رسم ویژه‌ای در پیوند با صدقه دادن و برآوردن نیازهای نیازمندان بنیاد نهاد. ارج و احترام به همه دینها را بایسته شمرد و به دیدار مردم دینهای دیگر می‌شتافت. وی فرمان داد تا گیاهان و میوه‌های دارویی را گرد آورده در سراسر هند بکارند، در راه‌ها باغهای انجیر هندی و انبه زار بسازند و در هر ۱۸ میل برای آشامیدنی مردم چاه بزنند و نیز بر سر هر چاه آبشخوری بسازند.

آشوکا مبلغان و مژده ورانی به ایران، سریلانکا، سوماترا و حتی یونان فرستاد.

اقتباس معماری هخامنشیان از معماری هند[ویرایش]

هخامنشیان تحت تأثیر سنگ نوشته‌های شاهان هند شدند و با الهام از آنها فرمان‌هایشان را بر سنگ‌ها و ستون‌ها و درون غارها نگاریدند. سنگنوشته‌ها، ستون‌نوشته‌ها و غارنوشته‌ در خیلی از نقاط ، نپال، پاکستان و افغانستان ایران برجای مانده‌است. آشوکا بدلیل گستردگی قلمرو اش در تماس با فرهنگ‌های دیگر بود و نقشی فعال در اختلاط و گسترش ایده‌های جدید فرهنگی فراتر از حدودِ خود را داشت.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Chandra, Amulya (2015-05-14). "Ashoka | biography - emperor of India". Britannica.com. Retrieved 2015-08-09. 
  2. Oskar von Hinüber (2010). "Did Hellenistic Kings Send Letters to Aśoka?". Journal of the American Oriental Society. Freiburg (130.2): 262–265. 
  • بر پایهٔ داده‌هایی در پاشایی، ع.. هینه‌یانه، شاخه‌ای از آیین بودا. چاپ دوم. تهران: مؤسسهٔ نگاه معاصر، ۱۳۸۰ خورشیدی. شابک: ‎۹-۳-۹۳۵۷۹-۹۶۴‏.