آشتی ملی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آشتی ملی نام طرحی مطرح شده از سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران بود. او در ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ طی سخنانی در دفتر کارش، ضمن اشاره به تهدیدهای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران و هم‌رایی حزب جمهوریخواه پیشنهاد این طرح را داده بود.[۱]

واکنش‌های مخالفان[ویرایش]

سید علی خامنه‌ای[ویرایش]

سید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ در سخنرانی خود در دیدار مردم تبریز نسبت به این طرح واکنش نشان داد و گفت:[۱]

«چرا می‌گویید آشتی؟ مگر مردم باهم قهرند؟ مردم با آن کسانی که روز عاشورا آمدند وسط خیابان و با قساوت و بی‌حیایی، جوان بسیجی را در خیابان لخت‌کردند و کتک زدند، قهرند و آشتی هم نمی‌کنند.»

کاظم صدیقی[ویرایش]

کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران در نماز جمعه تهران، معترضان به انتخابات ١٣٨٨ را متهم کرد و گفت:[۲] «بسیجی را برهنه کردند و کتک زدند و جانبازهای بسیجی هنوز مظلومانه در خانه هایشان افتاده‌اند.»

علم الهدی[ویرایش]

در مشهد احمد علم الهدی، امام جمعه و نماینده علی خامنه‌ای در استان خراسان رضوی، گفته بود:[۲] «اینکه کسی که عمله فتنه ۸۸ بوده می‌گوید آشتی ملی، معنایی ندارد. مگر مردم با هم قهر هستند؟»«یک جریانی که بازنده انتخابات در سال ۸۸ بود با اردوکشی خیابانی و با فعالیت‌های سیاسی که پشت آن اوباما و اسرائیل و غرب بودند، مشکلات زیادی را ایجاد کردند و البته مردم با این‌ها قهر هستند و از آن‌ها متنفر هستند.»

منابع[ویرایش]