آس و پاس‌ها در پاریس و لندن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آس و پاسها در پاریس و لندن
Downout paris london.jpg
نویسنده جورج اورول
کشور بریتانیا
زبان انگلیسی
گونه مستند,[۱] خاطرات [۲]
ناشر ویکتور گونزالس (لندن)
تاریخ انتشار
۹ ژانویه ۱۹۳۳
شابک ‎ISBN ۰-۱۵-۶۲۶۲۲۴-X‎ Invalid ISBN
شماره اوسی‌ال‌سی ۶۰۸۲۲۱۴

آس و پاس‌ها در پاریس و لندن (به انگلیسی: Down and Out in Paris and London) روایت نویسنده انگلیسی جورج اورول از زندگی فقرا و بی‌خانمان‌ها در پاریس و لندن است. این کتاب در ژانویه ۱۹۳۳ منتشر شد و در انتشار این کتاب برای اولین بار «اریک آرتور بلر» از نام مستعار «جورج اورول» استفاده کرد.

اورول پس از مطالعه تهیدستان جک لندن تصمیم به زندگی در میان طبقات محروم و مهاجر در شهرهای پاریس و لندن گرفت. رویدادهای زندگی آمیخته با فقر او در بهار ۱۹۲۸ در مسافرخانه‌های پاریس و اشتغالش به ظرفشویی در رستوران‌ها و هتل‌های پاریس فصل‌های نخست این روایت را تشکیل می‌دهد.

راوی در بخش‌هایی از زندگیش در پاریس با یک افسر سابق روسی به نام بوریس همراه می‌شود که به سختی زندگی می گذراند و از صاحبخانه یهودیش ناراضیست. برخی به این دلیل این کتاب را یهود ستیزانه می دانند.

گزارش او از لندن بیشتر شرح روزگار بی بی‌خانمان‌های انگلیسیست که در پی یافتن بستری برای خوابیدن از نوانخانه‌ای به نوانخانه دیگر رانده می‌شوند یا شب‌ها را به پیاده‌روی در خیابان می گذرانند. اورول این نوع زندگی را برای نوشتن گزارشی در اواخر سال ۱۹۲۷ تجربه کرده بود.

نکتهٔ تأثیرگذار این روایت این هست که بر خلاف نظر عموم، همه بی‌خانمان‌ها اشخاص بی عار یا پست فطرتی نیستند و در بین آن‌ها اشخاص هنرمند و روشنفکری را هم می‌توان پیدا کرد. در پایان کتاب اورول پیشنهادهایی برای بهبود زندگی تهیدستان و بی‌خانمانان ارائه می‌کند.

باور بر این است که اورول زیاد در پی نقل دقیق و گزارش روز به روز وقایع و اتفاقات پاریس و لندن نبوده‌است، بلکه از ساختار سفرنامه و زندگینامه استفاده کرده تا گزارشی اثرگذار از تجربیات و شنیده‌های دست اولش ایجاد کند.

ترجمه فارسی[ویرایش]

این کتاب با ترجمه «اکبر تبریزی» و با عنوان «آس و پاسها» به فارسی ترجمه و از سوی انتشارات کتابخانه بهجت در ایران منتشر شده‌است (چاپ دوم ۱۳۶۲). برخی معتقدند «فقر و دربدری در پاریس و لندن» عنوان فارسی مناسبتری برای این کتاب می‌باشد. انتشارات ماهی ترجمه دیگری را با عنوان «آس و پاس در پاریس و لندن» با ترجمه بهمن دارالشفایی در سال ۱۳۹۵ منتشر کرده‌است.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Cambridge Companion to Orwell, p.44, The Truths of experience - essay by Margery Sabin
  2. Penguin Classics 2001, back page description