آساتا شاکو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آساتا شاکور
Assata Shakur FBI.jpg
زاده JoAnne Deborah Byron
۱۶ ژوئیهٔ ۱۹۴۷(1947-07-16) ‏(۷۱ سال)
نیویورک
محل سکونت کوبا
دیگر نام‌ها Joanne Chesimard, JoAnne Deborah Byron
شناخته‌شده برای Black radical; convicted of murder and named one of FBI's Most Wanted Terrorists
قد ۵ فوت ۷ اینچ (۱٫۷۰ متر)
وزن ۱۳۵ تا ۱۵۰ پوند (۶۱ تا ۶۸ کیلوگرم)
اتهام جزایی قتل، attempted murder، armed robbery، سرقت بانک، and kidnapping
مجازات جزایی حبس‌ابد
وضعیت جزایی Escaped
تابعیت حزب پلنگ سیاه، Black Liberation Army
محکوم ۱۹۷۷
میزان پاداش $۲٬۰۰۰٬۰۰۰
وضعیت دستگیری Fugitive
تحت تعقیب توسط اف‌بی‌آی
تحت تعقیب از ۱۹۷۳
Time at large 40 years
فرارکرده November 2, 1979

آساتا شاکور (انگلیسی: Assata Shakur؛ زادهٔ ۱۶ ژوئیهٔ ۱۹۴۷(1947-07-16)) مبارز سیاه‌پوست علیه نژادپرستی و عضو حزب پلنگ سیاه و ارتش آزادی بخش سیاه پوستان بوده است. هدف او و همرزمانش پایان دادن به نژادپرستی و به ارمغان آوردن آزادی برای سیاه پوستان در آمریکا بوده است. او خود را چنین معرفی می‌کند:

اسم من اساتا شکور و من یک بردهٔ فراری قرن بیستم هستم. انتخاب دیگری بجز از فرار از تعقیب، اذیت و آزار، سر کوب سیاسی و تحقیر نژادی که دولت آمریکا بر رنگین پوستان اعمال می کرد نداشتم. من زندانی سیاسی قبلی در آمریکا هستم و از سالهای ۱۹۸۴ بدین سو، در کوبا در تبعید بسر می برم.

من به مثابه یک فعال سیاسی، قسمت اعظم عمرم را در مبارزه گذرانده ام. دولت ایالات متحد آمریکا، با هر چه که در توان داشت، تلاش نمود تا مرا جنایتکار ثابت نماید، ولی من هیچگاه مرتکب جنایت نشده ام. در سال ۱۹۶۰ من در مبارزات مختلف شرکت نمودم: در جنبش رهائی بخش سیاه پوستان، جنبش اعادهٔ حقوق دانش آموزان و در جنبش پایان دادن جنگ در ویتنام، شرکت داشتم.

عضویت حزب پلنگ سیاه حزب انقلابی سوسیالیستی که خواهان آزادی و اعادهٔ حقوق سیاه پوستان و رهائی از تحت سیطرهٔ نژادپرستی بود را بدست آورده و به آن پیوستم. در سال ۱۹۶۹، حزب پلنگ سیاه به مثابه حزبی که دشمنی شماره یک ادارهٔ پلیس تحقیقات فدرال یا اف بی آی را برانگیخت و تحت پروگرام مخصوص عملیات ویژه برای انهدام و نابودی سازمان مذکور، قرارگرفت، برای آنکه حزب خواهان آزادی کامل سیاه پوستان بود. ادوارد هوور این حزب را به مثابه خطر جدی برای امنیت داخلی می دانست و تعهد نمود تا رهبران و اعضای آن سازمان را سر به نیست نماید.یاد یکی از انقلابیون سیاه پوست در امریکا

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]