آزمون آنلاین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

معرفی[ویرایش]

برگزاری هر نوع آزمون تستی و تشریحی که در بستر اینترنت می‌باشد را آزمون آنلاین می‌گویند. این آزمون می‌تواند در مکان مشخص یا در هر فضایی که قابلیت دسترسی به اینترنت وجود دارد برگزار شود. برخی از آزمون‌ها به دلیل اهمیت آن می‌بایست در محل برگزار کننده آزمون آنلاین انجام شود مانند آزمون‌هایی که دارای گواهینامه‌های معتبر می‌باشند، در عین حال تعداد قابل توجهی از آزمون‌های آنلاین نیاز به حضور فرد در مکان تحت کنترل نبوده و شرکت کننده می‌تواند از محل سکونت یا کار خور در ان شرکت نماید.

آزمون آنلاین را می‌توان یک شکل از سرگرمی‌های محبوب برای کاربران اینترنت معرفی کرد که کاربران ضمن سرگرمی بر دانش خود نیز از این طریق می‌افزایند و در عین حال به نفرات برتر جایزه هم می‌دهند. برگزاری آزمون به صورت سرگرمی مانند وب سایت‌های dotest, Quizilla, FunTrivia,testamooz و OkCupid است.

آزمون از طریق وبلاگ نیز انجام می‌شود.[۱]

کاربردهای عملی[ویرایش]

کاربران آنلاین حاضر در بسیاری از آزمونها هستند تا در واقع آزمون دانش یا شناسایی ویژگی‌های یک فرد است. برخی از شرکت‌ها با استفاده از آزمونها آنلاین به عنوان یک روش کارآمد برای آزمایش دانش نیروی کار و همچنین برای جذب نیرو بدون درنظر گرفتن موقعیت جغرافیایی متقاضیان کار استفاده می‌کنند. نوع دیگر برگزار کننده آزمون آنلاین تخصصی بوده و در جهت دانش افزایی یا امتحان ورودی یک آموزشگاه است. همچنین خدمات دوست‌یابی برخط نیز با ارتباط بین کاربران و ایجاد رقابت بین آنها در سیستم‌های آرمون ساز تعریف شده‌است.

آزمون می‌تواند در یک دانشگاه باشد.[۲]

دیگر[ویرایش]

بیشترین نتایج بدست آمده از بررسی آزمون آنلاین واکنش منطقی افراد شرکت کننده در آزمون در مواجهه با نتیجه پایانی است. روان‌سنجی در حالی که می‌تواند از این سیستم به عنوان یک سرگرمی یا یک آزمون استخدامی برای ورود به یک شرکت یا سیستم هوشمندی برای برگزاری آزمون ارزشیابی دانش آموزان یک مدرسه باشد.

منابع[ویرایش]

  1. Nelson, Pam (2007-11-05). "Take a Triangle Grammar Guide quiz". The News & Observer. Retrieved November 28.  Check date values in: |access-date= (help)
  2. Becker, Thomas. "Sixbreak community quiz". Thomas Becker.