آزمایش آماندا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آرایه آشکارساز میون و نوترینوی قطب جنوب(به انگلیسی: Antarctic Muon And Neutrino Detector Array، به طور مخفف آماندا، AMANDA) یک تلسکوپ نوترینوی مستقر در زیر ایستگاه جنوبگان آمونسن - اسکات است. در سال ۲۰۰۵ و بعد از نه سال فعالیت به پروژه بعدی خود یعنی رصدخانه ردیاب نوترینو آیس کیوب ملحق شد.

این آزمایشگاه در عمق ۱٬۵۰۰ تا ۱٬۹۰۰ متری زیر یخ‌ها قرار دارد و دارای ۶۷۷ مدول اپتیکال بود که در ۱۹ رشته جداگانه در دایره‌ای به قطر ۲۰۰ متر بودند .

آماندا نوترینوهای با انرژی بالا (50+ GeV) را آشکارسازی می‌کرد که این نوترینوها از نیمکره شمالی وارد زمین می‌شدند و در ایستگاه به هسته‌های اتم‌های اکسیژن یا هیدروژن که در آب یخ محاصره شده بودند برخورد می‌کردند و آبشار میونی و هادرونی تولید می‌کردند که موجب تابش چرنکوف از ذرات ثانویه می‌شد. که از طریق تایع توزیع عرضی به جهت حرکت نوترینوی اولیه پی برده می‌شد.

منابع[ویرایش]

  • Laura Mgrdichian (2008-02-29). "AMANDA's First Six Years". Physorg.com. Retrieved 2008-03-02.
  • Wikipedia contributors، "Antarctic Muon And Neutrino Detector Array،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، //en.wikipedia.org/w/index.php?title=Antarctic_Muon_And_Neutrino_Detector_Array&oldid=452393258 (accessed October 2، 2011).

پیوند به بیرون[ویرایش]