آزار و اذیت مردم هزاره در کویته پاکستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تظاهرات هزاره ها در بامیان علیه آزار و اذیت هزاره در کویته

اقلیت هزاره در کویته، مرکز ایالت بلوچستان پاکستان، بنا بر گزارش‌ها قربانی آزار و اذیت و خشونت هستند. بنا به برخی از این گزارش‌ها حداقل ۸۰۰ مرد، زن و کودک هزاره در کویته در سال‌های اخیر جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۱۵۰۰ نفر نیز مجروح شده‌اند. گروه سنی مذهب و تندرو پاکستانی، لشکر جهنگوی را عامل این حملات دانسته‌اند.

هزاره‌ها از سده نوزدهم میلادی در پاکستان زندگی می‌کنند، یعنی از زمانی که به سبب آزار و اذیت‌های امیر عبدالرحمن خان، از هزاره جات در افغانستان به هند تحت قیومیت بریتانیا گریختند.

عاملین[ویرایش]

اعمال خشونت آمیزی که مسلمانان سنی مذهب و همتایان شیعه مذهبشان را در پاکستان در برگرفته‌است از ۱۹۸۰ میلادی به بعد مشهود شد. این اعمال بیشتر با تلاش‌های ضیاءالحق در جهت مشروعیت بخشی به دیکتاتوری نظامی اش و از سرازیر شدن اسلحه به این کشور در پی یورش اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان اوج گرفت. هرچند عاملین بیشتر اوقات مسئولیت حملاتشان را به عهده نمی‌گیرند، اما تحلیلگران بر این باورند که اخیراً کار سنی‌هایی است که به پرخاشگری روی آورده‌اند و از ایدئولوژی القاعده انگیزه می‌گیرند. تعداد اعمال خشونت آمیز در سال‌های اخیر افزایش یافته‌است، هرچند پلیس همه‌شان را درگیری فرقه‌ای نمی‌داند.

منابع[ویرایش]