آر (زبان برنامه‌نویسی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نرم‌افزار آر
R logo.svg
انتشار ابتدایی۱۹۹۳[۱]
انتشار پایدار
۴٫۰٫۱
۶ ژوئن ۲۰۲۰؛ ۵ ماه پیش (۲۰۲۰-۰۶-06)
مخزن
سیستم‌عاملچندسکویی
پروانهGPL
وبگاه

R، یک زبان برنامه‌نویسی و محیط نرم‌افزاری برای محاسبات آماری و علم داده‌ها است، که بر اساس زبان‌های اس و اسکیم پیاده‌سازی شده‌است. این نرم‌افزار متن باز، تحت اجازه‌نامه عمومی همگانی گنو عرضه شده و به رایگان قابل دسترس است.

زبان اس بجز R، توسط شرکت Insightful، در نرم‌افزار تجاری اس‌پلاس نیز پیاده‌سازی شده‌است. اگرچه دستورها اس‌پلاس و R بسیار شبیه است لیکن این دو نرم‌افزار دارای هسته‌های متمایزی می‌باشند.

نویسندگان[ویرایش]

نرم‌افزار R برای اولین بار به عنوان یک پروژه تحقیقاتی توسط راس ایهاکا (Ross Ihaka) و رابرت جنتلمن (Robert Gentleman) نوشته شد، و در حال حاضر توسط گروهی از متخصصان علم آمار به نام "تیم هسته نرم‌افزار "R با صفحه‌ای در آدرسwww.r-project.org در حال توسعهٔ فعال می‌باشد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

R، حاوی محدودهٔ گسترده‌ای از تکنیک‌های آماری (از جمله: مدل‌سازی خطی و غیرخطی، آزمون‌های کلاسیک آماری، تحلیل سری‌های زمانی، رده‌بندی، خوشه‌بندی و غیره) و قابلیت‌های گرافیکی است. در محیط R، کدهای ویژوال بیسیک، سی، سی++ و فورترن قابلیت اتصال و فراخوانی هنگام اجرای برنامه را دارند و کاربران خبره می‌توانند توسط کدهای سی، مستقیماً اشیا R را تغییر دهند.

نمونه‌ای از نمودارهای تولید شده توسط آر.

گرچه نرم‌افزار R اغلب به منظور انجام محاسبات آماری به کار می‌رود، این نرم‌افزار قابل به‌کارگیری در محاسبات ماتریسی است و در این زمینه، همپای نرم‌افزارهایی چون اُکتاو و نسخهٔ تجاری آن متلب (MATLAB) است.[۲]

R، همچنین نرم‌افزار قدرتمندی برای ایجاد اشکال گرافیکی و نمودارهاست.

بسته‌ها[ویرایش]

امکان توسعهٔ قابلیت‌های R، با افزودن بسته‌های ایجاد شده توسط کاربران آن، یکی از ویژگی‌های مهم این نرم‌افزار است. این بسته‌ها توسط R, LaTeX، جاوا، سی++ و فورترن نوشته شده‌اند. برای کمتر کردن حجم نرم‌افزار بخاطر سهولت دریافت آن، مجموعه‌ای از بسته‌های اصلی R، هنگام نصب همراه برنامه وجود دارند، کاربران می‌توانند در صورت نیاز به برنامه‌ای خاص، بسته مربوط را نصب و از آن استفاده نمایند. در مجموع ۴۴۴۲ بسته (تا آوریل ۲۰۱۳) در شبکهٔ بایگانی فراگیر آر (CRAN) وجود دارد.[۳] این بسته‌ها طیف وسیعی از قابلیت‌ها را در زمینه‌های مختلف تحلیل داده‌ها به R می‌دهند.

ابزار جانبی[ویرایش]

R، دارای محیط خط فرمان برای ورود و اجرای دستورها است. ابزار مختلفی جهت تسهیل ویرایش دستورها و ارتباط با کاربر برای R ساخته شده‌است، که برخی از آن‌ها در فهرست زیر آمده‌اند:

 • JGR: ویرایشگر چندسکویی بر پایهٔ جاوا.
 • R Commander: رابط گرافیکی بر پایهٔ tcltk، دارای قابلیت استفاده از منوها به جای نوشتن دستورها (مناسب برای کاربران مبتدی و آشنا با اس‌پلاس)
 • آراکسل RExcel: امکان استفاده از R و R Commander در برنامهٔ مایکروسافت مایکروسافت اکسل
 • rggobi: رابط برنامهٔ GGobi برای به تصویر کشیدن داده‌های ماتریسی

مثال[ویرایش]

کد کوتاهی که با زبان آر نوشته شده برای مجموعه مندلبرو که ۲۰ تکرار از z = z² + c را با ضابط‌های پیچیده متفاوت نمایش می‌دهد.

library(caTools) # external package providing write.gif function
jet.colors <- colorRampPalette(c("#00007F", "blue", "#007FFF", "cyan", "#7FFF7F",
                 "yellow", "#FF7F00", "red", "#7F0000"))
m <- 1200 # define size
C <- complex(real=rep(seq(-1.8,0.6, length.out=m), each=m),
       imag=rep(seq(-1.2,1.2, length.out=m), m))
C <- matrix(C,m,m) # reshape as square matrix of complex numbers
Z <- 0 # initialize Z to zero
X <- array(0, c(m,m,20)) # initialize output 3D array
for (k in 1:20) { # loop with 20 iterations
 Z <- Z^2+C       # the central difference equation
 X[,,k] <- exp(-abs(Z)) # capture results
}
write.gif(X, "Mandelbrot.gif", col=jet.colors, delay=100)
تصویر مندلبرو با ۱۲ خط کد زبان آر

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. A Brief History R: Past and Future History, Ross Ihaka, Statistics Department, The University of Auckland, Auckland, New Zealand, available from the CRAN website
 2. «"Speed comparison of various number crunching packages (version 2)". SciView. Retrieved on 2007-11-03». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ اوت ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۱۹ ژوئیه ۲۰۰۹.
 3. "CRAN package repository". Retrieved on 2013-04-10.

پیوند به بیرون[ویرایش]

 • R-project.org (وبگاه رسمی پروژه آر)
 • RSeek - (موتور جستجوی اختصاصی زبان آر)
 • Quick-R (توضیح توابع آماری پرکاربرد در آر)
 • [۱] (دربارهٔ زبان R)

منابع فارسی از وبگاه‌رسمی آر[ویرایش]