آرکائیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آرکائیم
Аркаим (به روسی)
Аркаим 2015.jpg
Aerial view of the main citadel
خطای لوآ در پودمان:Location_map در خط 543: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/European Russia" does not exist.
موقعیتBredinsky District, Chelyabinsk Oblast, Russia
منطقهKazakh Steppe
نوعSettlement
محدوده۲ هکتار (۴٫۹ جریب فرنگی)
تاریخ
دوره‌هاعصر برنز
فرهنگ‌هاسینتاشتا
اطلاعات بیشتر
باستان‌شناسانGennady Zdanovich
مالکیتPublic
دسترسی عمومیYes

الگو:Indo-European

آرکائیم(به روسی: Аркаим) نام مکانی باستانی در جنوب کوه‌های اورال در استان چلیابینسک روسیه است. آرکائیم سکونت‌گاهی مربوط به فرهنگ سینتاشتا بوده‌است.

آرکایم را اوایل هند و ایرانی ها نسبت می دهند که از فرهنگ Sintashta است ، به باور دانشمندان این نشان دهنده ی هندوایرانی های قبل از تقسیم است که به گروه های مختلف و مهاجرت به آسیای مرکزی و از آنجا به ایران و هند و دیگر نقاط اوراسیا.


مکان باستانی آرکائیم در ۱۹۸۷ کشف‌شد. این سکونت‌گاه در نزدیکی سینتاشتا جای‌دارد و شواهد موجود نشان می‌دهد که سوزانده و رها شده‌است. مساحت این سکونت‌گاه ۲۰هزار متر مرع است و با دو دیوار دایره‌ای از آن پاسداری می‌شده‌است. همچنین خندقی با ژرفای ۲ متر گرد آن را فرامی‌گرفته‌است. ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تن می‌توانسته‌اند آرکائیم بزیند. گرداگرد این سکونت‌گاه کشتزارهایی با سامانهٔ آبیاری یافت شده‌است. بازمانده‌های بذر ارزن و جو هم در این کشتزارها یافت شده‌است.

سایت باستان‌شناسی آرکائیم جذابیت‌های رسانه‌ای چندی در روسیه یافته است و گروه‌های پیرو علوم خفیه و هواداران شبه علم نیز بدان توجه نشان‌می‌دهند.

نویسنده مقاله : مهدیار صابونی

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Arkaim," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Arkaim&oldid=467784006 (accessed February 28, 2012).