آرنولد جی. توینبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آرنولد توین‌بی
آرنولد جی. توینبی
Arnold J. Toynbee Anefo.jpg
زادهٔ۱۴ آوریل ۱۸۸۹
لندن، انگلیس
درگذشت۲۲ اکتبر ۱۹۷۵ (۸۶ سال)
وینچستر، همپشر
ملیتانگلیسی
پیشهتاریخ‌دان
شناخته‌شده برایتاریخ جهانی
آثارتحقیقی در تاریخ
همسر(ها)رزالیند مورای
فرزندانآنتونی، فیلیپ، لارنس
خویشاوندانآرنولد توین‌بی

آرنولد جوزف توین‌بی (به انگلیسی: Arnold Joseph Toynbee) (زاده ۱۸۸۹ - درگذشته ۱۹۷۵) تاریخ‌دان انگلیسی بود.

او در طول جنگ جهانی اول در قسمت سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس مشغول به کار بود و در سال ۱۹۱۹ نیز به مناسبت مقام سیاسیش نماینده انگلیس در کنفرانس صلح پاریس بود. مدتی استاد تاریخ، ادبیات، زبان‌های امپراتوری بیزانس و یونانی جدید در دانشگاه لندن بود و از ۱۹۲۵ به بعد کرسی استادی تاریخ بین‌المللی این دانشگاه را در اختیار گرفت. کتب بسیاری در مورد تاریخ یونان و سرگذشت شمون نوشته‌است.

از آثار معروف او تحقیقی در تاریخ و جهان و باخترزمین است.

تئوری تمدن توینبی[ویرایش]

او یکی از کسانی است که تئوری جدید در مورد نحوهٔ شکل‌گیری تمدن معرفی می‌نماید. از نظر توین‌بی هر تمدن در سیر تحول خود چند مرحله را طی می‌کند. او برای هر تمدن چهار مرحله بر می‌شمرد. از نظر توین‌بی هر تمدن (اول) به وجود می‌آید، (دوم) به پیش می‌رود و (سوم) توسعه می‌یابد و پس از فراز و فرودهایی وارد مرحلهٔ فروپاشی می‌شود. برای درک این فراز و فرودها می‌بایست دو واژهٔ معارضه (چالش) یا challenge و واکنش یا Response را در آثار توینبی به خوبی درک کرد. از نظر او وقتی تمدن بشری در برابر یک تهدید قرار می‌گیرد دچار چالش می‌شود و پاسخی که به آن تهدید می‌دهد، میزان مدنیت آن تمدن است. هرچقدر توان مدنیت آن تمدن کم باشد نوع پاسخ آن جامعه را به سمت فروپاشی سوق می‌دهد. اما مرحلهٔ چهارمی هم وجود دارد و آن اینکه تمدن نابود نشده، اما گویی مرده است، یعنی راکد می‌شود و آنچنان درگیر جزئیات ناکارآمد می‌گردد که کلیات حکمرانی را به بوتهٔ فراموشی می‌سپارد و از میان می‌رود. او این مراحل را به ترتیب پیدایش، رشد، فروپاشی و اضمحلال می‌نامند.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. Publication، Elmi Farhangi. «تلخیص دوجلدی «بررسی تاریخ» معرفی ونقد شد». انتشارات علمی و فرهنگی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ فوریه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۰۷.