آرش رستگار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دکتر آرش رستگار

آرش رستگار، معلم و محقق، در سال ۱۳۵۲ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۶۹ به همراه تیم المپیاد ریاضی ایران در المپیاد بین المللی ریاضی در کشور چین، موفق به کسب مدال نقره این مسابقات شد. در سن ۱۹ سالگی، موفق به اخذ مدرک کارشناسی ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف شد. وی جهت ادامه تحصیل به دانشگاه پرینستون رفت و در آنجا تحت نظارت اندرو وایلز موفق به اخذ مدرک دکترای ریاضیات در ۲۴ سالگی گردید[۱][۲] و به تحقیق و مطالعه در زمینه هندسه جبری و نظریه اعداد پرداخت. وي در ٢٥ سالگي استاديار و عضو هيأت علمي دانشگاه صنعتي شريف شد. بعدها به آموزش ریاضی، فلسفه ریاضی و فلسفه علم نیز علاقمند شد. آرش رستگار اولین المپیادیی است که پس از پایان تحصیلات در خارج از کشور، به وطنش بازگشت. وي جوانترين كسي بوده است كه با مدرك دكترا به عضويت هيأت علمي دانشگاه صنعتي شريف درآمده است.

فعالیتهای این ریاضیدان و آموزشگر ریاضی در زمینه آموزش ریاضی بدین قرارند: در سال ۱۳۸۰ زیر نظر وی اولین سند راهنمای برنامه درسی ریاضی ایران در دوره ابتدایی تا دبیرستان توسط چندین تن از متخصصان ریاضی، آموزش ریاضی، تعلیم و تربیت و معلمان با سابقه ریاضی تدوین گردید که مرجع اسناد بعدی قرار گرفت. او از مولفان چندی از کتب درسی ریاضی در دفتر تالیف کتب درسی، سازمان پژوهش و برنامه ریزی در سطوح دبستان تا دبیرستان بوده است. وی عضو گروه ریاضی دفتر تالیف کتب درسی، سازمان پژوهش و برنامه ریزی و مسئول گروه ریاضی دفتر تالیف و همچنین عضو کمیته المپیاد ریاضی و مسئول گروه ریاضی در باشگاه دانش پژوهان جوان بوده است.[۳] وی به مدت ۱۰ سال سرپرست تیم ملی المپیاد ریاضی ایران بوده است. او مولف بیش از ۳۰ عنوان کتاب در زمینه های ریاضی، آموزش ریاضی و فلسفه علم و فلسفه ریاضی می باشد.

این فیلسوف علم و فیلسوف ریاضی، هم اکنون به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف ( دانشکده ریاضی ) و استاد مدعو گروه فلسفه علم این دانشگاه مشغول به کار است. ازکتب فلسفی او میتوان."انديشه رياضي در بستر تاريخ تمدن" و "فلسفه زمان"، "رهيافتي اسلامي به فلسفه علم"، "مدخلی انسان شناسانه به فلسفه علم و فلسفه تعلیم و تربیت"، "تاويل در رياضيات و علوم طبیعی" را نام برد. او مولف مقالاتی در زمینه فلسفه ریاضی و فلسفه علم نيز می باشد.[۴]

فعالیتهای این آموزشگر در زمینه تعلیم و تربیت بدین قرارند: او عضو ستاد اجرایی مرکزی طرح شهاب (شناسایی و هدایت استعدادهای برتر ) در وزارت آموزش و پرورش، و عضو کمیته اجرایی مرکزی طرح دوست علمی در بنیاد ملی نخبگان بوده است. وی جهت شناسایی و هدایت نخبگان و استعدادهای برتر در وزارت آموزش و پرورش قریب به ۵۰ سفر استانی به استانهای محروم کشور انجام داده است. ازکتب او در زمینه تعلیم و تربیت میتوان "مدخلی انسان شناسانه به فلسفه علم و فلسفه تعلیم و تربیت " و "درآمدی بر تربیت نخبگان" را نام برد. بیش از ۶ ميليون دانش آموز دبستانی هر سال از کتب درسی که او از مولفان آنها بوده است ، ریاضیات می آموزند.

آرش رستگار علاقمند به عرفان و تفسير قرآن نيز مي باشد. او در دوران دانشجويي در دانشگاه پرینستون، مولف يك تفسير سوره حمد به زبان انگليسي و رماني عرفاني با نام "سوي او قدم گذاشتيم" بود. وي مجموعه اي از رسالات عرفاني و دو تفسير ناتمام از قرآن كريم در دست تأليف دارد كه در وبگاه شخصي او در دسترس علاقمندان قرار دارد.[۵]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • صفحه وب شخصی آرش رستگار

پیوندهای مرتبط[ویرایش]