آرش رستگار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دکتر آرش رستگار

آرش رستگار، معلم و محقق، در سال ۱۳۵۲ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۶۹ به همراه تیم المپیاد ریاضی ایران در المپیاد بین‌المللی ریاضی در کشور چین، موفق به کسب مدال نقره این مسابقات شد. در سن ۱۹ سالگی، موفق به اخذ مدرک کارشناسی ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف شد. وی جهت ادامه تحصیل به دانشگاه پرینستون رفت و در آنجا تحت نظارت اندرو وایلز موفق به اخذ مدرک دکترای ریاضیات در ۲۴ سالگی گردید[۱][۲] و به تحقیق و مطالعه در زمینه هندسه جبری و نظریه اعداد پرداخت. وی در ۲۵ سالگی استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف شد. بعدها به آموزش ریاضی، فلسفه ریاضی و فلسفه علم نیز علاقمند شد. آرش رستگار اولین المپیادیی است که پس از پایان تحصیلات در خارج از کشور، به وطنش بازگشت. وی جوانترین کسی بوده است که با مدرک دکترا به عضویت هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف درآمده است.

فعالیتهای این ریاضیدان و آموزشگر ریاضی در زمینه آموزش ریاضی بدین قرارند: در سال ۱۳۸۰ زیر نظر وی اولین سند راهنمای برنامه درسی ریاضی ایران در دوره ابتدایی تا دبیرستان توسط چندین تن از متخصصان ریاضی، آموزش ریاضی، تعلیم و تربیت و معلمان با سابقه ریاضی تدوین گردید که مرجع اسناد بعدی قرار گرفت. او از مؤلفان چندی از کتب درسی ریاضی در دفتر تألیف کتب درسی، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی در سطوح دبستان تا دبیرستان بوده است. وی عضو گروه ریاضی دفتر تألیف کتب درسی، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی و مسئول گروه ریاضی دفتر تألیف و همچنین عضو کمیته المپیاد ریاضی و مسئول گروه ریاضی در باشگاه دانش پژوهان جوان بوده است.[۳] وی به مدت ۱۰ سال سرپرست تیم ملی المپیاد ریاضی ایران بوده است. او مؤلف بیش از ۳۰ عنوان کتاب در زمینه‌های ریاضی، آموزش ریاضی و فلسفه علم و فلسفه ریاضی می‌باشد.

این فیلسوف علم و فیلسوف ریاضی، هم اکنون به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف (دانشکده ریاضی) و استاد مدعو گروه فلسفه علم این دانشگاه مشغول به کار است. ازکتب فلسفی او می‌توان. «اندیشه ریاضی در بستر تاریخ تمدن» و «فلسفه زمان»، «رهیافتی اسلامی به فلسفه علم»، «مدخلی انسان شناسانه به فلسفه علم و فلسفه تعلیم و تربیت»، «تاویل در ریاضیات و علوم طبیعی» را نام برد. او مؤلف مقالاتی در زمینه فلسفه ریاضی و فلسفه علم نیز می‌باشد.[۴]

فعالیتهای این آموزشگر در زمینه تعلیم و تربیت بدین قرارند: او عضو ستاد اجرایی مرکزی طرح شهاب (شناسایی و هدایت استعدادهای برتر) در وزارت آموزش و پرورش، و عضو کمیته اجرایی مرکزی طرح دوست علمی در بنیاد ملی نخبگان بوده است. وی جهت شناسایی و هدایت نخبگان و استعدادهای برتر در وزارت آموزش و پرورش قریب به ۵۰ سفر استانی به استانهای محروم کشور انجام داده است. ازکتب او در زمینه تعلیم و تربیت می‌توان "مدخلی انسان شناسانه به فلسفه علم و فلسفه تعلیم و تربیت " و "درآمدی بر تربیت نخبگان" را نام برد. بیش از ۶ میلیون دانش آموز دبستانی هر سال از کتب درسی که او از مؤلفان آنها بوده است، ریاضیات می‌آموزند.

آرش رستگار علاقمند به عرفان و تفسیر قرآن نیز می‌باشد. او در دوران دانشجویی در دانشگاه پرینستون، مؤلف یک تفسیر سوره حمد به زبان انگلیسی و رمانی عرفانی با نام «سوی او قدم گذاشتیم» بود. وی مجموعه‌ای از رسالات عرفانی و دو تفسیر ناتمام از قرآن کریم در دست تألیف دارد که در وبگاه شخصی او در دسترس علاقمندان قرار دارد.[۳]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • صفحه وب شخصی آرش رستگار

پیوندهای مرتبط[ویرایش]