آرشاویر در آوانسیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آرشاویر در آوانسیان

آرشاویر در آوانسیان (به انگلیسی: Arshavir Ter Hovhannessian، زاده: ۱۸۹۸ میلادی، مرگ: ۱۹۹۰ میلادی[۱]) یا آرشاویر تر آوانسیان (آ.ت. آوانسیان) یکی از نخستین فعالان خام خواری در ایران بود. او با پختن و تغییر شکل هر نوع غذا مخالف بود و غذای پخته را غذای مرده می‌نامید. وی اعتقاد داشت علم پزشکی در خواص مواد غذایی و درمان بیماریها دچار اشتباهات بزرگی شده‌است. همچنین اعتقاد داشت طبیعت برای تمامی موجودات از جمله انسانها غذا را آماده قرار داده‌است و انسان با پختن غذاها باعث بیماریهای زیادی برای خود می‌شود.[۲]

عقاید[ویرایش]

او در معرفی خود در چاپ چهارم کتاب خام خواری در سال ۱۳۵۵ می‌نویسد :

آرشاویر در آوانسیان، بنیانگذار خام خواری که ۱۹ سال پیش زیر فشار بیمارهای مختلف به لب گور رسیده بودم، اکنون با خام خواری از همه ناراحتیهای خود بکلی نجات پیدا کرده و در سن ۷۵ سالگی، کاملاً سالم، با نیروی یک جوان، شب و روز زحمت می‌کشد تا به مردم نشان دهد که کلیه بیماریها و سایر بدبختیهای این دنیا در نتیجه مصرف خوراکهای پخته و داروهای شیمائی و سایر مواد مرده بوجود میایند.

و در نامه خود به محمد رضا پهلوی در اردیبهشت ۱۳۵۰ می‌نویسد:

... در نتیجه کوششها و مطالعات و تحقیقات و تجربیات سی ساله یک فرد ایرانی امروز بطور قطع ثابت شده‌است که علل کلیه بیماریها ناشی از مصرف غذاهای پخته و مواد پخته و مواد شیمایی و سایر مواد مرده می‌باشد که مردم ندانسته وارد بدن خود می‌کنند. جان نثار موقعی باین امر اطمینان پیدا کردم که دو فرزند دلبندم را یکی در ۱۰ سالگی و دیگر در سن ۱۴ سالگی در نتیجه داروهای «مؤثر» و غذاهای «مقوی» پزشکان مشهور ایرانی و اروپایی از دست دادم… آوانسیان در ۱۴ مرداد ۱۳۵۴ در دادگاه عمومی تهران به اتهام مداخله در امور پزشکی و با شکایت سازمان نظام پزشکی دادگاهی شد که دادگاه پس از شنیدن نظرات طرفین و با توجه به مشاهدات و شهادت شهود رای به برائت او داد.[۳]

کتابها[ویرایش]

  • زنده خواری (خام خواری) فلسفه تغذیه و تندرستی: در این کتاب وی به توضیح خام خواری، دلایل بیماریها و درمان آنها، مثالهایی از افراد خام خوار ایرانی و غیر ایرانی و مکاتبات خود را جای داده‌است. این کتاب پس از انقلاب سال ۵۷ با تغییراتی به چاپ رسید.
  • پخته خواری یک عادت مرگ آور: وی در این کتاب اعتقادات خود در مورد علم پزشکی و دلایل بیماریها و تجارب شخصی خود را جای داده‌است.
  • Raw Earing، به زبان انگلیسی[۴]

همچنین کتابی به زبان ارمنی دارد که پیش از کتاب پارسی زنده خواری نوشته.[۵]

درگذشت[ویرایش]

آوانسیان در سال ۱۹۹۰ در سن ۹۲ سالگی در گذشت.[۱]

جستارهای مرتبط[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ “The Armenian Scientist who cured his daughter through raw Vegan diet.”. aypoupen. May 7, 2015. 
  2. «غذاهای زنده!». روزنامه اطلاعات. بازبینی‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۷. 
  3. روزنامه اطلاعات۱۴ مرداد س۱۳۵۴- ش۱۷۵۴
  4. “Raw Eating”. Archive. 
  5. در آوانسیان، آرشاویر. زنده خواری. تهران، 1355. 
  • زنده خواری (خام خواری) فلسفه تغذیه و تندرستی / آرشاویر در آوانسیان / چاپ ۱۳۵۵
  • پخته خواری یک عادت مرگ آور / آرشاویر در آوانسیان