آرشام پارسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آرشام پارسی، فعال حقوق دگرباشان ایرانی

آرشام پارسی (زاده ۱۳۵۹*[۱] در شیراز)[۲] [۳]

شعار وبگاه او این است[۴]: Yes، Queer Rights is Human Rights

زندگینامه[ویرایش]

آرشام پارسی یک همجنسگرای ایرانی و متولد شیراز می‌باشد، وی از فعالان حقوق دگرباشان ایرانی است که به صورت کاملا علنی گرایش جنسی خود را نه تنها اعلام بلکه برای تغییر فرهنگ و گسترش حقوق دگرباشان ایرانی تلاش می‌کند. اکثر رسانه‌های بین‌المللی با او مصاحبه کرده اند و با وجود جوان بودنش توانسته است تاثیر به سزایی بر جامعه ی جهانی بگذارد.

آرشام پارسی پس از تحصیلات دورهٔ عمومی در دانشگاه یاسوج مشغول به تحصیل در رشتهٔ دامپزشکی شد اما پس از مدت زمان کوتاهی به دلیل مشکلات مالی ناچار به انصراف از تحصیل گردید. در سال ۲۰۰۱ با ایجاد یک گروه اینترنتی به نام رنگین کمان فعالیت‌های خود را برای جامعهٔ دگرباشان ایرانی آغاز کرد.

آرشام در نتیجهٔ فعالیت‌هایی که انجام می‌داد تحت پیگرد قرار گرفت[نیازمند منبع] و در اسفند ماه ۱۳۸۳ ایران را به سمت ترکیه ترک کرد و خود را به دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا معرفی کرد. پس از سه ماه به عنوان پناهنده شناخته شد. دو ماه بعد پروندهٔ او را به سفارت کانادا ارجاع دادند و هشت ماه بعد در تورنتو کانادا مستقر شد و سازمان دگرباشان ایرانی که نام انگلیسی آن Iranian Railroad for Queer Refugees است را به ثبت رسانید.

او در دو فیلم مستند در رابطه با دگرباشان ایرانی شرکت کرده‌است که یکی توسط تلویزیون سی بی سی کانادا و فیلم دیگر به وسیلهٔ پریز شارما ساخته شده‌است. او همچنین در شماری از سمینارها و کمیسیون‌های حقوق بشری از جمله دومین نشست شورای جدید حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو و کمیسیون حقوق دگرباشان جنسی در مونتریال به نمایندگی از سازمان و به عنوان مدافع حقوق دگرباشان جنسی ایرانی شرکت کرده‌است. او بنیان‌گذار چندین سازمان است و هم اکنون مدیریت سازمان دگرباشان ایرانی را به عهده دارد. این سازمان بیشتر به مسائل پناهندگان دگرباشان ایرانی و نیازهای آنها در طول دورهٔ پناهندگی‌شان می‌پردازد. او همچنین مدیر مسئول ندا، نشریه دگرباشان ایرانی است.

اخیراً او در صفحه فیسبوکش اعلام کرد که موفق به دریافت گذرنامه کانادائی شده و شهروند کانادا محسوب می شود .

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]