خوک خاکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آردوارک)
پرش به: ناوبری، جستجو
خوک خاکی
یک خوک خاکی در پارک ملی دیترویت
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: خوک خاکی
تیره: خوک خاکی
سرده: خوک‌خاکیان
گونه: O. afer
نام علمی
Orycteropus afer
بالارس، ۱۷۶۶

خوک خاکی (به انگلیسی: Aardvark)، جانوری میان‌جثه، شب‌زی و بومی آفریقا است.[۲] قلمرو این حیوان سراسر آفریقای مرکزی جنوبی را در بر می‌گیرد.

خوک خاکی پستانداری شب‌فعال و یگانه گونه از راستهٔ لوله‌دندانیان است. در آفریقای جنوبی و مرکزی زندگی می‌کند. جانوری ترسو و بی‌دفاع است و تقریباً به اندازهٔ خوک سری کشیده و پوزه‌ای شبیه به آن دارد. گوشهایی بزرگ با موهای پراکنده، دمی کلفت وپاهایی کوتاه دارد. این جانور با پاهای جلویی و پنچه‌دار خود به سرعت زمین را حفر می‌کند. روزها را در حفره می‌گذراند و شب‌ها به لانهٔ موریانهها و مورچهها حمله می‌کند. این جانور با زبان بلند و چسبناک خود این حشرات را با لیس زدن شکار می‌کند. دندان‌های بدون مینای این جانور انحصاری و علت اصلی قرار دادن این جانور در راسته‌ای جداگانه است. پس از رشد کامل، طولش به ۱/۵ متر می‌رسد و زبانش ۳۰ سانتی‌متر طول دارد.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. Lindsey, P. ; Cilliers, S. ; Griffin, M. ; Taylor, A. ; Lehmann, T. ; & Rathbun, G. (2008). "Orycteropus afer". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 29 December 2008. 
  2.  Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Aard-vark". Encyclopædia Britannica (11th ed.). Cambridge University Press. 
  3. دانشنامه دانش‌گستر، موسسه علمی- فرهنگی دانش‌گستر، ۱۳۸۹. ص ۱۷۴.