آرتور شوپنهاور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
آرتور شوپنهاور
Arthur Schopenhauer
شوپنهاور
شناسنامه
زادروز ۲۲ فوریه ۱۷۸۸
زادگاه گدانسک، لهستان
تاریخ مرگ ۲۱ سپتامبر ۱۸۶۰ (۷۲ سال)
محل مرگ فرانکفورت، آلمان
همسر(ها) ازدواج نکرد

آرتور شوپنهاور[۱] (به آلمانی: Arthur Schopenhauer) De-Arthur Schopenhauer.ogg 'ʔatʰu:ɐ 'ʃo:pnhaʊɐ (۱۷۸۸–۱۸۶۰ میلادی) فیلسوف آلمانی یکی از بزرگترین فلاسفهٔ اروپا و فیلسوف پرنفوذ تاریخ در حوزه اخلاق، هنر، ادبیات معاصر و روانشناسی جدید است.

زندگی[ویرایش]

آرتور شوپنهاور در سال ۱۸۱۵

او در شهر دانزیگ در پادشاهی پروس (گدانسک در لهستان امروزی[۲]) از پدری هلندی و مادری آلمانی زاده شد. پدرش بازرگان و با بضاعت بود اما او رغبتی به تجارت نداشت و به تحصیل علم بیشتر علاقه می‌ورزید. شوپنهاور ۱۷ سال بیشتر نداشت که پدرش خودکشی کرد و بعد از آن مادرش به وایمار رفت. مادر وی نویسنده بود اما به پسر مهری نداشت و به زودی مادر و پسر از هم جدا شدند. وی در حقیقت مهر مادری را نچشیده بود و البته این امر در عقاید او مؤثر افتاده بود. شوپنهاور با ازدواج مجدد مادرش مخالف بود و همین امر باعث شد فلسفهٔ او حاوی عقایدی نیمه حقیقی در مورد زنان باشد. رابطهٔ مادر و فرزند مدتی رسمی و بدور از نزاع بود اما مادرش که از گوته شنیده بود او مردی بزرگی خواهد شد، با انداختن او از پله‌ها به رابطه مادر و فرزندی پایان داد.[۳]

در دانشگاه نخست به آموختن طب پرداخت و سپس به علوم طبیعی مشغول گشت و آنگاه به فلسفه روی آورد. در سال ۱۸۱۳ با نوشتن رساله‌ای در فلسفه از دانشگاه «ینا» درجهٔ دکتری گرفت.

وی به تحصیل معاش احتیاج چندانی نداشت، اما طالب نام و شهرت بود. خواست معلمی‌ کند اما حوزهٔ درسش رونق چندانی نیافت و آن را بر مخالفت باطنی هگل حمل کرد. در سی سالگی (۱۸۱۸) کتاب مهم خود را به نام «جهان اراده و نمایش است» (جهان همچون اراده و تصور) منتشر کرد. اما این کتاب هم مورد توجه قرار نگرفت و شوپنهاور از فاضلان معاصر خود سخت رنجید. شانزده سال پس از انتشار کتاب به شوپنهاور اطلاع دادند قسمت اعظم نسخ چاپی کتاب را به جای کاغذ باطله فروخته‌اند.[۴]

شوپنهاور طبیعتی بی‌آرام و متزلزل و پر از سوءظن داشت و عصبانی بود. متأهل نشد و زندگانی را به تنهایی به سر برد. چند کتاب دیگر هم تألیف نمود که چندان چیزی بر مطالب اصلی‌ترین کتابش نیفزود. در سال‌های آخر عمر کم‌کم شهرت یافته بود و پس از مرگ، شهرتش قوت گرفت.[۵]

شوپنهاور با گوته، نویسنده آلمانی و هگل، فیلسوف مشهور، معاصر و با اولی دوست بود و چندی بعد به وسیله یک هندو از عقاید بودائیان آگاهی یافت و پس از تجسس و تفکر زیاد به آئین بودایی اعتقاد کامل یافت.

او را در سال ۱۸۲۲ به عنوان استادیار به دانشگاه برلین دعوت کردند. او همان ساعات هگل را برای تدریس انتخاب کرد و این کار باعث شرکت نکردن دانشجویان در کلاس او شد؛ به همین دلیل استعفاء داد و هجونامه‌ای ضد هگل نوشت:

«... هیچ زمانی برای فلسفه ناسازگارتر از آن نیست که آن را برای اغراض سیاسی به کار برند و وسیلهٔ امرار معیشت سازند. دیگر کسی با این قول معروف مخالفت نمی‌کند که اول زندگی بعد فلسفه. این آقایان می‌خواهند زندگی کنند آن هم از راه فلسفه، و حتی می‌خواهند زن و فرزندانشان از این راه نان بخورند. نغمهٔ «من برای کسی آواز می‌خوانم که نان مرا بدهد» همه جا حکومت می‌کند. قدما می‌گفتند که تحصیل پول از راه فلسفه کار سوفسطاییان است… آنچه با پول به دست می‌آید چیز مبتذلی بیش نیست. ممکن نیست در عصری که بیست سال تمام هگل (این کالیبان صحنهٔ معنویات) را مانند بزرگترین فلاسفه تقدیر و ستایش می‌کنند، برای او ارزشی واقعی که محسود دیگرانش سازد قائل شوند… بلکه بر عکس، حقیقت همواره در میان عدهٔ قلیل پیدا می‌شود و باید با آرامی و فروتنی منتظر بود تا این عدهٔ معدود که از حقیقت لذت می‌برند، پیدا شوند. زندگی کوتاه است ولی حقیقت دورتر می‌رود و بیشتر عمر می‌کند؛ بگذار تا حقیقت را بگوییم…[۶]»

شوپنهاور تا آخر عمر ازدواج نکرد و ازدواج را مسئولیتی احمقانه می‌دانست.[۷] مردی که شجاعانه پیشتازی فکری را بر عهده داشت، در ۲۷ سال آخر عمرش یک برنامه کاری خودساخته و سخت مثل برنامه زندانیان برای خودش طراحی کرد. او هر روز ساعت هفت بیدار می‌شد، حمام می‌کرد و بدون اینکه صبحانه بخورد بی‌وقفه تا ظهر می‌نوشت. سپس فلوت می‌زد -او این کار را خیلی خوب انجام می‌داد اما تنها برای لذت بردن خودش می‌نواخت- و خود را به یک نهار گران‌قیمت در بهترین هتل فرانکفورت که انگلیشر هوف نام داشت مهمان می‌کرد. نهار خوردن او خیلی طول می‌کشید و اغلب تنها نهار می‌خورد اما گاهی هم با مهمانان خارجی فرهیخته هتل یا افسران ارتش گپ و گفتی می‌کرد. او سپس به کتابخانه می‌رفت تا روزنامه‌ها را -ترجیحاً تایمز لندن- بخواند. سپس یکی از پودل‌هایش -معمولاً آن یکی که نام سانسکریت آتمن داشت- را برمی‌داشت و قدم می‌زد. وقتی تنهاتر شد، هنگام راه رفتن با خودش غرولند می‌کرد. بعد از قدم زنی و پیش از برگشت به خانه امکان داشت تنهایی به یک سالن اجرای موسیقی یا کنسرت برود. اگر در طول روز حرف زدن با دیگران او را خسته کرده بود در را روی هیچ‌کس باز نمی‌کرد و ساعت ده شب هم می‌خوابید.[۸] شوپنهاور با شیوع بیماری وبا؛ برلین را به مقصد فرانکفورت ترک کرد و تا آخر عمر در همان‌جا ماند.[۹]

گفتنی است که شوپنهاور با وکیلی مشورت کرده بود تا ببیند در توهین به دیگران تا کجا می‌تواند پیش رود و چه توهین‌هایی از مرزهایی که قانون تعیین کرده فراتر و قابل مجازات است. ولی از سوی دیگر، شوپنهاور برای کانت احترام ویژه‌ای قائل بود و خود را وارث حقیقی او می‌شمرد.

در نگاه دیگران[ویرایش]

نیچه در مورد او می‌گوید: «مطلقاً تنها بود و کمترین دوستی نداشت و فاصلهٔ میان یک و هیچ لایتناهی است.»[۱۰] و یا: «هیچ چیز متفکرین آلمان را به اندازه عدم شباهتی که میان شوپنهاور و آنان بود رنج نداد.»

اندیشه[ویرایش]

او نه به روح معتقد است نه به ماده بلکه به جهان موجود علاقه دارد، او بیشتر فلاسفه را مورد تمسخر قرار می‌دهد و می‌گوید فلسفه نباید با جملات پیچیده آمیخته گردد، زیرا که همه مردم باید به فلسفه آگاهی کامل داشته باشند.

«کار انسان نباید تفکر دربارهٔ آن پدیده‌هایی باشد که تاکنون کسی به آن‌ها پی نبرده‌است، بلکه باید اندیشیدن به آن واقعیاتی باشد که در برابر دیدگان همه قرار دارد، ولی کسی به آن‌ها نپرداخته‌است.»

جهان همچون اراده و تصور[ویرایش]

کتاب معروف شوپنهاور چنین آغاز می‌شود: «جهان تصور من است».[۵] این کتاب را به سمفونی‌ای در چهار موومان تشبیه می‌کنند. هرکدام از آن‌ها دارای فضای خاص خود است. این کتاب با بحثی انتزاعی در باب نسبت ما با جهانی که تجربه‌اش می‌کنیم «آن گونه که آن را به خود باز می‌نماییم» آغاز می‌شود. دربخش دوم به این که واقعیتی ژرف‌تر از جهانی که علم توصیفش می‌کند اشاره می‌کند: زمانی می‌توانیم به این جهان (جهان همچون اراده) نظری اجمالی بیندازیم که حرکات جسمانی ناشی از ارادهٔ خود را در نظر آوریم. بخش سوم بحثی است خوش‌بینانه در باب هنر. در این‌جا شوپنهاور ادعا می‌کند که هنر می‌تواند گریز گاهی باشد از شر ارادهٔ بی‌امان و در عین حال از ابعاد واقعیت ژرف‌تر (جهان همچون اراده) پرده بردارد. بدبینی تیره ناکی بخش چهارم را فرا گرفته. در این بخش شوپنهاور شرح می‌دهد که چرا ما به موجب سرشت خویش محکوم به رنج کشیدنیم. با این همه اگر حاضر شویم زاهدانه روزگار بگذرانیم و از امیال خویش دست بشوییم باری کور سوی امیدی هست.[۱۱]

مرگ ناگهانی[ویرایش]

شوپنهاور در ۲۱ سپتامبر ۱۸۶۰ در ۷۲ سالگی و در حالیکه به خوردن صبحانه مشغول بود و سالم به نظر می‌رسید، درگذشت.

کتاب‌شناسی (ترجمه‌شده)[ویرایش]

 • جهان به مثابه اراده و برابرنهاد (ترجمه از متن آلمانی)، آرتور شوپنهاور، محسن اکبری (مترجم)، ناشر: نگاه معاصر
 • هنر همیشه بر حق بودن: ۳۸ راه برای پیروزی در هنگامی که شکست خورده‌اید، آرتور شوپنهاور، عرفان ثابتی (مترجم)، ناشر: ققنوس
 • جهان و تاملات فیلسوف: گزیده‌هایی از نوشته‌های آرتور شوپنهاور، آرتور شوپنهاور، رضا ولی‌یاری (مترجم)، ناشر: نشر مرکز
 • در باب حکمت زندگی، آرتور شوپنهاور، محمد مبشری (مترجم)، ناشر: نیلوفر
 • جهان همچون اراده و تصور، آرتور شوپنهاور، رضا ولی‌یاری (مترجم)، ناشر: نشر مرکز
 • دنیا این جوری است، آرتور شوپنهاور، محمد رنجبر (مترجم)، ناشر: پرسش
 • مرگ (مجموعه مقالات)، گروه مؤلفان، ناشر: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • ریشه چهارگان اصل دلیل کافی، آرتور شوپنهاور، رضا ولی‌یاری (مترجم)، ناشر: نشر مرکز
 • در باب طبیعت انسان، آرتور شوپنهاور، رضا ولی‌یاری. (مترجم)، ناشر: نشر مرکز
 • متعلقات و ملحقات، آرتور شوپنهاور، رضا ولی‌یاری (مترجم)، ناشر: نشر مرکز
 • دو مسئله بنیادین اخلاق، آرتور شوپنهاور، رضا ولی‌یاری (مترجم)، ناشر: نشر مرکز

پانویس[ویرایش]

 1. «اراده از نظر شوپنهاور و مقایسهٔ آن با نظر متفکران اسلامی با تأکید بر نظر غزالی و ابن عربی». دوفصلنامه پژوهشهای فلسفی. پاییز و زمستان ۱۳۸۷ - سال چهارم، شماره ۱۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک); پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)
 2. :en:Arthur Schopenhauer
 3. ویل دورانت (تابستان ۱۳۸۴)، «فصل هفتم»، تاریخ فلسفه، ترجمهٔ عباس زریاب، تهران: شرکت انتشارات علمی فرهنگی، ص. ۲۷۴، شابک &#۸۲۰۶;۹۶۴–۴۴۵–۰۰۵–۱&#۸۲۰۷; مقدار |شابک= را بررسی کنید: invalid character (کمک)
 4. ویل دورانت٬تاریخ فلسفه، ص۲۷۶
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ فرهنگ فارسی دکتر محمد معین٬صص ۹۲۵–۹۲۷
 6. ویل دورانت٬تاریخ فلسفه، ص۲۷۹
 7. The World as Will and Representation، جلد دوم، صفحهٔ ۱۸۱۹
 8. راجرز، ن. تامپسون، م. (1393). فیلسوفان بدکردار. ترجمه احسان شاه قاسمی. تهران: انتشارات امیرکبیر
 9. ویل دورانت٬تاریخ فلسفه، ص۲۷۷
 10. نیچه: «شوپنهاور همچون آموزگار» ؛۱۹۱۰؛ ص ۱۲۲.
 11. واربرتون، نایجل (۱۳۸۲). «فصل پانزدهم». آثار کلاسیک فلسفه. ترجمهٔ مسعود علیا. تهران: انتشارات ققنوس. ص. ۱۹۳. شابک ۳-۴۵۰-۳۱۱-۹۶۴.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

 1. تغییر_مسیر الگو:فیلسوفان غرب
 • از انتقال یک صفحه: این یک تغییرمسیر است از صفحه‌ای که منتقل شده‌است (تغییرنام داشته‌است). این صفحه به‌عنوان تغییرمسیری به‌منظور جلوگیری از شکستن پیوندها، هم داخلی و هم خارجی، که ممکن است به نام صفحه‌ای قدیمی باشد نگه داشته شده‌است.

Arthur Schopenhauer
Arthur Schopenhauer by J Schäfer, 1859b.jpg
Born(1788-02-22)22 February 1788
Died21 September 1860(1860-09-21) (aged 72)
NationalityGerman
Education
Era19th-century philosophy
RegionWestern philosophy
School
InstitutionsUniversity of Berlin
Main interests
Metaphysics, aesthetics, ethics, morality, psychology
Notable ideas
Anthropic principle[4][5]
Eternal justice
Fourfold root of the principle of sufficient reason
Hedgehog's dilemma
Philosophical pessimism
Principium individuationis
Will as thing in itself
Schopenhauerian aesthetics
Signature
Arthur Schopenhauer Signature.svg

Arthur Schopenhauer (/ˈʃpənh.ər/;[14] German: [ˈaʁtʊʁ ˈʃoːpn̩haʊ̯ɐ]; 22 February 1788 – 21 September 1860) was a German philosopher. He is best known for his 1818 work The World as Will and Representation (expanded in 1844), wherein he characterizes the phenomenal world as the product of a blind and insatiable metaphysical will.[15][16] Building on the transcendental idealism of Immanuel Kant, Schopenhauer developed an atheistic metaphysical and ethical system that rejected the contemporaneous ideas of German idealism.[17][18] He was among the first thinkers in Western philosophy to share and affirm significant tenets of Eastern philosophy, such as asceticism and the notion of the world-as-appearance.[19][20] His work has been described as an exemplary manifestation of philosophical pessimism.[21][22][23]

Though his work failed to garner substantial attention during his lifetime, Schopenhauer has had a posthumous impact across various disciplines, including philosophy, literature, and science. His writing on aesthetics, morality, and psychology influenced thinkers and artists throughout the 19th and 20th centuries. Those who cited his influence included philosophers Friedrich Nietzsche,[24] Ludwig Wittgenstein,[25] and Anthony Ludovici,[26] scientists Erwin Schrödinger and Albert Einstein,[27] psychoanalysts Sigmund Freud[28] and Carl Jung, and writers such as Leo Tolstoy, Thomas Mann, George Bernard Shaw,[29] Machado de Assis,[30] Jorge Luis Borges, and Samuel Beckett.[31]

Life

Early life

Schopenhauer's birthplace house, ul. Św. Ducha (formerly Heiligegeistgasse)

Schopenhauer was born on 22 February 1788, in the city of Danzig (then part of the Polish–Lithuanian Commonwealth; present-day Gdańsk, Poland) on Heiligegeistgasse (known in the present day as Św. Ducha 47), the son of Johanna Schopenhauer (née Trosiener) and Heinrich Floris Schopenhauer,[32] both descendants of wealthy German-Dutch patrician families. Neither of them was very religious;[33] both supported the French Revolution,[34] and were republicans, cosmopolitans and Anglophiles.[35] When Danzig became part of Prussia in 1793, Heinrich moved to Hamburg—a free city with a republican constitution, protected by Britain and Holland against Prussian aggression—although his firm continued trading in Danzig where most of their extended families remained. Adele, Arthur's only sibling was born on 12 July 1797.

In 1797 Arthur was sent to Le Havre to live for two years with the family of his father's business associate, Grégoire de Blésimaire. He seemed to enjoy his stay there, learned to speak French fluently and started a friendship with Jean Anthime Grégoire de Blésimaire, his peer, which lasted for a large part of their lives.[36] As early as 1799, Arthur started playing the flute.[37]:30 In 1803 he joined his parents on their long tour of Holland, Britain, France, Switzerland, Austria and Prussia; it was mostly a pleasure tour although Heinrich also visited some of his business associates. Heinrich gave his son a choice – he could stay at home and start preparations for university education, or he could travel with them and then continue his merchant education. Arthur later deeply regretted his choice because he found his merchant training tedious. He spent twelve weeks of the tour attending a school in Wimbledon where he was very unhappy and appalled by strict but intellectually shallow Anglican religiosity, which he continued to sharply criticize later in life despite his general Anglophilia.[38] He was also under pressure from his father who became very critical of his educational results. Heinrich became so fussy that even his wife started to doubt his mental health.[39]

In 1805, Heinrich died by drowning in a canal by their home in Hamburg. Although it was possible that his death was accidental, his wife and son believed that it was suicide because he was very prone to unsociable behavior, anxiety and depression which became especially pronounced in his last months of life.[40][41] Arthur showed similar moodiness since his youth and often acknowledged that he inherited it from his father; there were also several other instances of serious mental health issues on his father's side of family.[42] His mother Johanna was generally described as vivacious and sociable.[35] Despite the hardships, Schopenhauer seemed to like his father and later mentioned him always in a positive light.[39][43] Heinrich Schopenhauer left the family with a significant inheritance that was split in three among Johanna and the children. Arthur Schopenhauer was entitled to control of his part when he reached the age of majority. He invested it conservatively in government bonds and earned annual interest that was more than double the salary of a university professor.[44]

Schopenhauer as a youth

Arthur spent two years as a merchant in honor of his dead father, and because of his own doubts about being too old to start a life of a scholar.[45] Most of his prior education was practical merchant training and he had some trouble with learning Latin which was a prerequisite for any academic career.[46] His mother moved, with her daughter Adele, to Weimar—then the centre of German literature—to enjoy social life among writers and artists. Arthur and his mother were not on good terms. In one letter to him she wrote, "You are unbearable and burdensome, and very hard to live with; all your good qualities are overshadowed by your conceit, and made useless to the world simply because you cannot restrain your propensity to pick holes in other people."[47] Arthur left his mother, and though she died 24 years later, they never met again. Some of negative opinions of the later philosopher about women may be rooted in his troubled relationship with his mother.[48] Arthur lived in Hamburg with his friend Jean Anthime who was also studying to become a merchant.

After quitting his merchant apprenticeship, with some encouragement from his mother, he dedicated himself to studies at the Gotha gymnasium (Gymnasium illustre zu Gotha [de]) in Saxe-Gotha-Altenburg, but he also enjoyed social life among local nobility spending large amounts of money which caused concern to his frugal mother.[49] He left Gymnasium after writing a satirical poem about one of the lecturers. Although Arthur claimed that he left voluntarily, his mother's letter indicates that he was expelled.[50]

Education

He moved to Weimar but didn't live with his mother who even tried to discourage him from coming by explaining that they wouldn't get along very well.[51] Their relationship deteriorated even further due to their temperamental differences. He accused his mother of being financially irresponsible, flirtatious and seeking to remarry, which he considered an insult to his father's memory.[52][51] His mother, while professing her love to him, criticized him sharply for being moody, tactless, and argumentative—and urged him to improve his behavior so he would not alienate people.[50] Arthur concentrated on his studies which were now going very well and he also enjoyed the usual social life such as balls, parties and theater. By that time Johanna's famous salon was well established among local intellectuals and dignitaries, most celebrated of them being Goethe. Arthur attended her parties, usually when he knew that Goethe would be there—though the famous writer and statesman didn't even seem to notice the young and unknown student. It is possible that Goethe kept distance because Johanna warned him about her son's depressive and combative nature, or because Goethe was then on bad terms with Arthur's language instructor and roommate, Franz Passow.[53] Schopenhauer was also captivated by the beautiful Karoline Jagemann, mistress of Karl August, Grand Duke of Saxe-Weimar-Eisenach, and he wrote to her his only known love poem.[54] Despite his later celebration of asceticism and negative views of sexuality, Schopenhauer occasionally had sexual affairs, usually with women of lower social status, such as servants, actresses, and sometimes even paid prostitutes.[55] In a letter to his friend Anthime he claims that such affairs continued even in his mature age and admits that he had two out-of-wedlock daughters (born in 1819 and 1836), both of whom died in infancy.[56] In their youthful correspondence Arthur and Anthime were somewhat boastful and competitive about their sexual exploits—but Schopenhauer seemed aware that women usually didn't find him very charming or physically attractive, and his desires often remained unfulfilled.[57]

He left Weimar to become a student at the University of Göttingen in 1809. There are no written reasons about why Schopenhauer chose that university instead of then more famous University of Jena but Göttingen was known as a more modern, scientifically oriented, with less attention given to theology.[58] Law or medicine were usual choices for young men of Schopenhauer's status who also needed career and income; he choose medicine due to his scientific interests. Among his notable professors were Bernhard Friedrich Thibaut, Arnold Hermann Ludwig Heeren, Johann Friedrich Blumenbach, Friedrich Stromeyer, Heinrich Adolf Schrader, Johann Tobias Mayer and Konrad Johann Martin Langenbeck.[59] He studied metaphysics, psychology and logic under Gottlob Ernst Schulze, the author of Aenesidemus, who made a strong impression and advised him to concentrate on Plato and Immanuel Kant.[60] He decided to switch from medicine to philosophy around 1810-11 and he left Göttingen which didn't have a strong philosophy program (besides Schulze the only other philosophy professor was Friedrich Bouterwek whom Schopenhauer disliked[61]). He didn't regret his medicinal and scientific studies. He claimed that they were necessary for a philosopher, and even in Berlin he attended more lectures in sciences than in philosophy.[62] During his days at Göttingen, he spent considerable time studying, but also continued his flute playing and social life. His friends included Friedrich Gotthilf Osann, Karl Witte, Christian Charles Josias von Bunsen, and William Backhouse Astor Sr..[63]

He arrived to the newly founded University of Berlin for the winter semester of 1811-12. At the same time his mother just started her literary career; she published her first book in 1810, a biography of her friend Karl Ludwig Fernow, which was a critical success. Arthur attended lectures by the prominent post-Kantian philosopher Johann Gottlieb Fichte but quickly found many points of disagreement with his Wissenschaftslehre and he also found his lectures tedious and hard to understand.[64] He later mentioned Fichte only in critical, negative terms[64]—seeing his philosophy as a lower quality version of Kant's and considering it useful only because Fichte's poor arguments unintentionally highlighted some failings of Kantianism.[65] He also attended the lectures of the famous theologian Friedrich Schleiermacher whom he also quickly came to dislike.[66] His notes and comments on Schleiermacher's lectures show that Schopenhauer was becoming very critical of religion and moving towards atheism.[67] He learned by self-directed reading; besides Plato, Kant and Fichte he also read the works of Schelling, Fries, Jacobi, Bacon, Locke, and much current scientific literature.[62] He attended philological courses by August Böckh and Friedrich August Wolf and continued his naturalistic interests with courses by Martin Heinrich Klaproth, Paul Erman, Johann Elert Bode, Ernst Gottfried Fischer, Johann Horkel, Friedrich Christian Rosenthal and Hinrich Lichtenstein (Lichtenstein was also a friend whom he met at one of his mother's parties in Weimar).[68]

Early work

Schopenhauer left Berlin in a rush in 1813 fearing that the city could be attacked and that he could be pressed into military service as Prussia just joined the war against France.[69] He returned to Weimar but left after less than a month disgusted by the fact that his mother was now living with her supposed lover, Georg Friedrich Konrad Ludwig Müller von Gerstenbergk (1778-1838),[70] a civil servant twelve years younger than she was; he considered the relationship an act of infidelity to his father's memory.[71] He settled for a while in Rudolstadt hoping that no army would pass through the small town. He spent his time in solitude, hiking in the mountains and the Thuringian forest and writing his dissertation, On the Fourfold Root of the Principle of Sufficient Reason. He completed his dissertation at about the same time as the French army was defeated at the Battle of Leipzig. He became irritated by the arrival of soldiers to the town and accepted his mother's invitation to visit her in Weimar. She tried to convince him that her relationship with Gerstenbergk was platonic and that she had no intentions of remarrying.[72] But Schopenhauer remained suspicious and often came in conflict with Gerstenbergk because he considered him untalented, pretentious, and nationalistic.[73] His mother just published her second book, Reminiscences of a Journey in the Years 1803, 1804, and 1805, a description of their family tour of Europe, which quickly became a hit. She found his dissertation incomprehensible and said it was unlikely that anyone would ever buy a copy. In a fit of temper Arthur told her that people would read his work long after the "rubbish" she wrote was totally forgotten.[74][75] In fact, although they considered her novels of dubious quality, the Brockhaus publishing firm held her in high esteem because they consistently sold well. Hans Brockhaus (1888-1965) later claimed that his predecessors "...saw nothing in this manuscript, but wanted to please one of our best-selling authors by publishing her son's work. We published more and more of her son Arthur's work and today nobody remembers Johanna, but her son's works are in steady demand and contribute to Brockhaus'[s] reputation."[76] He kept large portraits of the pair in his office in Leipzig for the edification of his new editors.[76]

Also contrary to his mother's prediction, Schopenhauer's dissertation made an impression on Goethe to whom he sent it as a gift.[77] Although it is doubtful that Goethe agreed with Schopenhauer's philosophical positions he was impressed by his intellect and extensive scientific education.[78] Their subsequent meetings and correspondence were a great honor to a young philosopher who was finally acknowledged by his intellectual hero. They mostly discussed Goethe's newly published (and somewhat lukewarmly received) work on color theory. Schopenhauer soon started writing his own treatise on the subject, On Vision and Colors, which in many points differed from his teacher's. Although they remained polite towards each other, their growing theoretical disagreements – and especially Schopenhauer's tactless criticisms and extreme self-confidence – soon made Goethe become distant again and after 1816 their correspondence became less frequent.[79] Schopenhauer later admitted that he was greatly hurt by this rejection, but he continued to praise Goethe, and considered his color theory a great introduction to his own.[80][81][82]

Another important experience during his stay in Weimar was his acquaintance with Friedrich Majer – a historian of religion, orientalist and disciple of Herder – who introduced him to the Eastern philosophy.[83] Schopenhauer was immediately impressed by the Upanishads and the Buddha and put them at par with Plato and Kant.[84][85] He continued his studies by reading the Bhagavad Gita, an amateurish German journal Asiatisches Magazin and Asiatick Researches by The Asiatic Society.[86][85] Although he loved Hindu texts he was more interested in Buddhism, which he came to regard as the best religion.[85] However, his early studies were constrained by the lack of adequate literature, and were mostly restricted to Early Buddhism. He also claimed that he formulated most of his ideas independently, and only later realized the similarities with Buddhism.[87]

Schopenhauer in 1815. Portrait by Ludwig Sigismund Ruhl

As the relationship with his mother fell to a new low he left Weimar and moved to Dresden in May 1814.[81] He continued his philosophical studies, enjoyed the cultural life, socialized with intellectuals and engaged in sexual affairs.[88] His friends in Dresden were Johann Gottlob von Quandt, Friedrich Laun, Karl Christian Friedrich Krause and Ludwig Sigismund Ruhl, a young painter who made a romanticized portrait of him in which he improved some of Schopenhauer's unattractive physical features.[89][90] His criticisms of local artists occasionally caused public quarrels when he ran into them in public.[91] However, his main occupation during his stay in Dresden was his seminal philosophical work, The World as Will and Representation, which he started writing in 1814 and finished in 1818.[92] He was recommended to Friedrich Arnold Brockhaus by Baron Ferdinand von Biedenfeld, an acquaintance of his mother.[93] Although the publisher accepted his manuscript, Schopenhauer made a poor impression because of his quarrelsome and fussy attitude and very poor sales of the book after it was published in December 1818.[94]

In September 1818, while waiting for his book to be published and conveniently escaping an affair with a maid that caused an unwanted pregnancy,[95] Schopenhauer left Dresden for a yearlong vacation in Italy.[96] He visited Venice, Bologna, Florence, Naples and Milan, travelling alone or accompanied by mostly English tourists he met.[97] He spent winter months in Rome where he accidentally met his acquaintance Karl Witte and engaged in numerous quarrels with German tourists in Caffe Greco, among them Johann Friedrich Böhmer who also mentioned his insulting remarks and unpleasant character.[98] He enjoyed art, architecture, ancient ruins, attended plays and operas, continued his philosophical contemplation and love affairs.[99] One of his affairs supposedly became serious, and for a while he contemplated marriage to a rich Italian noblewoman—but despite his mentioning this several times, no details are known and it may have been Schopenhauer exaggerating.[100][101] He corresponded regularly with his sister Adele and became close to her as her relationship with Johanna and Gerstenbergk also deteriorated.[102] She informed him about their financial troubles as the banking house of A. L. Muhl in Danzig – in which her mother invested their whole savings and Arthur a third of his – was near bankruptcy.[103] Arthur offered to share his assets but his mother refused and became further enraged by his insulting comments.[104] The women managed to receive only thirty percent of their savings while Arthur, using his business knowledge, took a suspicious and aggressive stance towards the banker and eventually received his part in full.[105] The affair additionally worsened the relationships among all three members of Schopenhauer family.[104][106]

He shortened his stay in Italy because of the trouble with Muhl and returned to Dresden.[107] Disturbed by the financial risk and the lack of responses to his book he decided to take an academic position since it provided him both with income and the opportunity to promote his views.[108] He contacted his friends at universities in Heidelberg, Göttingen and Berlin and found Berlin most attractive.[109] He scheduled his lectures to coincide with those of the famous philosopher G. W. F. Hegel, whom Schopenhauer described as a "clumsy charlatan".[110] He was especially appalled by Hegel's supposedly poor knowledge of natural sciences and tried to engage him in a quarrel about it already at his test lecture in March 1820.[111] Hegel was also facing political suspicions at the time when many progressive professors were fired, while Schopenhauer carefully mentioned in his application that he had no interest in politics.[112] Despite their differences and the arrogant request to schedule lectures at the same time as his own, Hegel still voted to accept Schopenhauer to the university.[113] However, only five students turned up to Schopenhauer's lectures, and he dropped out of academia. A late essay, On University Philosophy, expressed his resentment towards the work conducted in academies.

Later life

After his academic failure he continued to travel extensively, visiting Leipzig, Nuremberg, Stuttgart, Schaffhausen, Vevey, Milan and spending eight months in Florence.[114] However, before he left for his three-year travel, he had an incident with his Berlin neighbor, forty-seven-year-old seamstress Caroline Louise Marquet. The details of the August 1821 incident are unknown. He claimed that he just pushed her from his entrance after she rudely refused to leave, and she purposely fell on the ground so she could sue him. She claimed that he attacked her so violently that she had become paralyzed on her right side and unable to work. She immediately sued him, and the process lasted until May 1827, when a court found Schopenhauer guilty and forced him to pay her an annual pension until her death in 1842.[115]

Schopenhauer enjoyed Italy, where he studied art and socialized with Italian and English nobles.[116] It was his last visit to the country. He left for Munich and stayed there for a year, mostly recuperating from various health issues, some of them possibly caused by venereal diseases (the treatment his doctor used suggests syphilis).[117] He contacted publishers offering to translate Hume into German and Kant into English but his proposals were declined.[118][119] Returning to Berlin he began to study Spanish so he could read some of his favorite authors in their original language. He liked Pedro Calderón de la Barca, Lope de Vega, Miguel de Cervantes, and especially Baltasar Gracián.[120] He also made failed attempts to publish his translations of their works. Few attempts to revive his lectures – again scheduled at the same time as Hegel's – also failed, as did his inquiries about relocating to other universities.[121]

During his Berlin years Schopenhauer occasionally mentioned his desire to marry and have a family.[122][123] For a while he was unsuccessfully courting 17-year-old Flora Weiss, who was 22 years younger than he was.[124] His unpublished writings from that time show that he was already very critical of monogamy but still not advocating polygyny – instead musing about a polyamorous relationship he called tetragamy.[125] He had an on and off relationship with a young dancer Caroline Richter (she also used surname Medon after one of her ex-lovers).[126] They met when he was 33 and she was 19 and working at the Berlin Opera. She had already had numerous lovers and a son out-of-wedlock, and later gave birth to another son, this time to an unnamed foreign diplomat. (She soon had another pregnancy but the child was stillborn).[127] As Schopenhauer was preparing to escape Berlin in 1831, due to a cholera epidemic, he offered to take her with him on the condition that she left behind her young son.[122] She refused and he went alone; in his will he left her a significant sum of money but insisted that it should not be in any way spent on her second son.[122]

Schopenhauer claimed that in his last year in Berlin, he had a prophetic dream that urged him to escape the city.[128] As he arrived in his new home in Frankfurt he supposedly had another supernatural experience, an apparition of his dead father and his mother who was still alive.[128] This experience led him to spend some time investigating paranormal phenomena and magic. He was quite critical of the available studies and claimed that they were mostly ignorant or fraudulent, but he did believe that there are authentic cases of such phenomena and tried to explain them through his metaphysics as manifestations of the will.[129]

Upon his arrival in Frankfurt he experienced a period of depression and declining health.[130] He renewed his correspondence with his mother, and she seemed concerned that he might commit suicide like his father.[131] By now Johanna and Adele were living very modestly. Johanna's writing didn't bring her much income, and her popularity was waning.[132] Their correspondence remained reserved, and Arthur Schopenhauer seemed undisturbed by her death in 1838.[133] His relationship with his sister grew closer and he corresponded with her until she died in 1849.[134]

In July 1832 Schopenhauer left Frankfurt for Mannheim but returned in July 1833 to remain there for the rest of his life, except for a few short journeys.[135] He lived alone except for a succession of pet poodles named Atman and Butz. In 1836, he published On the Will in Nature. In 1836 he sent his essay On the Freedom of the Will to the contest of the Royal Norwegian Society of Sciences and won the prize next year. He sent another essay, On the Basis of Morality, to the Royal Danish Society for Scientific Studies but didn't win the prize despite being the only contestant. The Society was appalled that several distinguished contemporary philosophers were mentioned in a very offensive manner, claimed that the essay missed the point and that the arguments were not adequate.[136] Schopenhauer, who was very self-confident that he would win, was enraged by this rejection. He published both essays as The Two Basic Problems of Ethics and in the preface to the second edition of this book, in 1860, he was still pouring insults on Royal Danish Society.[137] First edition, published in 1841, again failed to draw attention to his philosophy. Two years later, after some negotiations, he managed to convince his publisher, Brockhaus, to print the second, updated edition of The World as Will and Representation. The book was again mostly ignored and few reviews were mixed or negative.

However, Schopenhauer did start to attract some followers, mostly outside academia, among practical professionals (several of them were lawyers) who pursued private philosophical studies. He jokingly referred to them as evangelists and apostles.[138] One of the most active early followers was Julius Frauenstädt who wrote numerous articles promoting Schopenhauer's philosophy. He was also instrumental in finding another publisher after Brockhaus refused to publish Parerga and Paralipomena believing that it would be another failure.[139] Though Schopenhauer later stopped corresponding with him, claiming that he did not adhere closely enough to his ideas, Frauenstädt continued to promote Schopenhauer's work.[140] They renewed their communication in 1859 and Schopenhauer named him heir for his literary estate.[141] He also became the editor of the first collected works of Schopenhauer.[139]

In 1848 Schopenhauer witnessed violent upheaval in Frankfurt after General Hans Adolf Erdmann von Auerswald and Prince Felix Lichnowsky were murdered. He became worried for his own safety and property.[142] Even earlier in life he had such worries and kept a sword and loaded pistols near his bed to defend himself from thieves.[143] He gave a friendly welcome to Austrian soldiers who wanted to shoot revolutionaries from his window and as they were leaving he gave one of the officers his opera glasses to help him monitor rebels.[142] The rebellion passed without any loss to Schopenhauer and he later praised Alfred I, Prince of Windisch-Grätz for restoring order.[144] He even modified his will, leaving a large part of his property to a Prussian fund that helped soldiers who became invalids while fighting rebellion in 1848 or the families of soldiers who died in battle.[145] As Young Hegelians were advocating change and progress Schopenhauer claimed that misery is natural for humans—and that even if some utopian society were established, people would still fight each other out of boredom, or would starve due to overpopulation.[144]

1855 painting of Schopenhauer by Jules Lunteschütz

In 1851 Schopenhauer published Parerga and Paralipomena, which, as the title says, contains essays that are supplementary to his main work, and are mostly comprehensible to readers unfamiliar with his earlier philosophy. It was his first successful, widely read book, partly due to the work of his disciples who wrote praising reviews.[146] The essays that proved most popular were the ones that actually didn't contain the basic philosophical ideas of his system.[147] Many academic philosophers considered him a great stylist and cultural critic but didn't take his philosophy seriously.[147] His early critics liked to point out similarities of his ideas to those Fichte and Schelling,[148] or claim that there are numerous contradictions in his philosophy.[148][149] Both criticisms enraged Schopenhauer. However, he was becoming less interested in intellectual fights, but encouraged his disciples to do so.[150] His private notes and correspondence show that he acknowledged some of the criticisms regarding contradictions, inconsistencies, and vagueness in his philosophy, but claimed that he wasn't concerned about harmony and agreement in his propositions[151] and that some of his ideas shouldn't be taken literally but instead as metaphors.[152]

Academic philosophers were also starting to notice his work. In 1856 University of Leipzig sponsored an essay contest about Schopenhauer's philosophy, which was won by Rudolf Seydel’s very critical essay.[153] Schopenhauer's friend Jules Lunteschütz made a first of his four portraits of him – which Schopenhauer didn't particularly like – that was soon sold to a wealthy landowner Carl Ferdinand Wiesike who built a house to display it. Schopenhauer seemed flattered and amused by this, and would claim that it was his first chapel.[154] As his fame increased copies of his paintings and photographs were being sold and admirers were visiting the places where he lived and wrote his works. People visited Frankfurt's Englischer Hof to observe him dining. Admirers gave him gifts and asked for autographs.[155] He complained, however, that he still felt isolated due to his not very social nature and the fact that many of his good friends already died from old age.[156]

Grave at Frankfurt Hauptfriedhof

He remained healthy in his old age, which he attributed to regular walks no matter the weather, and always getting enough sleep.[157] He had a great appetite and could read without glasses but his hearing was declining since his youth and he developed problems with rheumatism.[158] He remained active and lucid, continued his reading, writing and correspondences until his death.[158] The numerous notes that he made during these years, amongst others on aging, were published posthumously under the title Senilia. In the spring of 1860 his health started to decline, he experienced shortness of breath and heart palpitations; in September he suffered inflammation of the lungs and although he was starting to recover he remained very weak.[159] His last friend to visit him was Wilhelm Gwinner and, according to him, Schopenhauer was concerned that he wouldn't be able to finish his planned additions to Parerga and Paralipomena but was at peace with dying.[160] He died of pulmonary-respiratory failure,[161] on 21 September 1860 while sitting at home on his couch. He was 72.[162]

Philosophy

The world as representation

Schopenhauer saw his philosophy as a continuation of that of Kant, and used the results of his epistemological investigations, that is, transcendental idealism, as starting point for his own. As he writes in the preface to the second edition of The World as Will and Representation:

I have already explained in the preface to the first edition, that my philosophy is founded on that of Kant, and therefore presupposes a thorough knowledge of it. I repeat this here. For Kant's teaching produces in the mind of everyone who has comprehended it a fundamental change which is so great that it may be regarded as an intellectual new-birth. It alone is able really to remove the inborn realism which proceeds from the original character of the intellect, which neither Berkeley nor Malebranche succeed in doing, for they remain too much in the universal, while Kant goes into the particular, and indeed in a way that is quite unexampled both before and after him, and which has quite a peculiar, and, we might say, immediate effect upon the mind in consequence of which it undergoes a complete undeception, and forthwith looks at all things in another light. Only in this way can any one become susceptible to the more positive expositions which I have to give. On the other hand, he who has not mastered the Kantian philosophy, whatever else he may have studied, is, as it were, in a state of innocence; that is to say, he remains in the grasp of that natural and childish realism in which we are all born, and which fits us for everything possible, with the single exception of philosophy.[163]

Kant had argued the empirical world is merely a complex of appearances whose existence and connection occur only in our representations.[164] Schopenhauer reiterates this in the first sentence of his main work: "The world is my representation." We do not draw empirical laws from nature, but prescribe them to it.[165]

Schopenhauer praises Kant for his distinction between appearance and the things-in-themselves that appear, whereas the general consensus in German Idealism was that this was the weakest spot of Kant's theory,[166] since according to Kant causality can find application on objects of experience only, and consequently, things-in-themselves cannot be the cause of appearances, as Kant argued. The inadmissibility of this reasoning was also acknowledged by Schopenhauer. He insisted that this distinction was a true conclusion, drawn from false premises.[167]

Theory of perception

In November 1813 Goethe invited Schopenhauer for research on his Theory of Colours. Although Schopenhauer considered colour theory a minor matter,[168] he accepted the invitation out of admiration for Goethe. Nevertheless, these investigations led him to his most important discovery in epistemology: finding a demonstration for the a priori nature of causality.

Kant openly admitted that it was Hume's skeptical assault on causality that motivated the critical investigations of Critique of Pure Reason. In it, he gives an elaborate proof to show that causality is given a priori. After G. E. Schulze had made it plausible that Kant had not disproven Hume's skepticism, it was up to those loyal to the project of Kant to prove this important matter.

The difference between the approach of Kant and Schopenhauer was this: Kant simply declared that the empirical content of perception is "given" to us from outside, an expression with which Schopenhauer often expressed his dissatisfaction.[169] He, on the other hand, was occupied with: how do we get this empirical content of perception; how is it possible to comprehend subjective sensations limited to my skin as the objective perception of things that lie outside of me?[170]

The sensations in the hand of a man born blind, on feeling an object of cubic shape, are quite uniform and the same on all sides and in every direction: the edges, it is true, press upon a smaller portion of his hand, still nothing at all like a cube is contained in these sensations. His Understanding, however, draws the immediate and intuitive conclusion from the resistance felt, that this resistance must have a cause, which then presents itself through that conclusion as a hard body; and through the movements of his arms in feeling the object, while the hand's sensation remains unaltered, he constructs the cubic shape in Space. If the representation of a cause and of Space, together with their laws, had not already existed within him, the image of a cube could never have proceeded from those successive sensations in his hand.[171]

Causality is therefore not an empirical concept drawn from objective perceptions, but objective perception presupposes knowledge of causality. Hereby Hume's skepticism is disproven.[172]

By this intellectual operation, comprehending every effect in our sensory organs as having an external cause, the external world arises. With vision, finding the cause is essentially simplified due to light acting in straight lines. We are seldom conscious of the process that interprets the double sensation in both eyes as coming from one object; that turns the upside down impression, and that adds depth to make from the planimetrical data stereometrical perception with distance between objects.

Schopenhauer stresses the importance of the intellectual nature of perception; the senses furnish the raw material by which the intellect produces the world as representation. He set out his theory of perception for the first time in On Vision and Colors,[166] and in the subsequent editions of Fourfold Root an extensive exposition is given in § 21.

The world as will

Schopenhauer developed a system called metaphysical voluntarism.

The kernel and chief point of my doctrine, its Metaphysic proper, is this, that what Kant opposed as thing-in-itself to mere appearance (called more decidedly by me "representation") and what he held to be absolutely unknowable, that this thing-in-itself, I say, this substratum of all appearances, and therefore of the whole of Nature, is nothing but what we know directly and intimately and find within ourselves as will; that accordingly, this will, far from being inseparable from, and even a mere result of, knowledge, differs radically and entirely from, and is quite independent of, knowledge, which is secondary and of later origin; and can consequently subsist and manifest itself without knowledge: that this will, being the one and only thing-in-itself, the sole truly real, primary, metaphysical thing in a world in which everything else is only appearance, i.e., mere representation, gives all things, whatever they may be, the power to exist and to act; ... is absolutely identical with the will we find within us and know as intimately as we can know any thing; that, on the other hand, knowledge with its substratum, the intellect, is a merely secondary phenomenon, differing completely from the will, only accompanying its higher degrees of objectification and not essential to it; ... that we are never able therefore to infer absence of will from absence of knowledge.

— On the Will in Nature, Introduction

For Schopenhauer, human desire was futile, illogical, directionless, and, by extension, so was all human action in the world. Einstein paraphrased his views as follows: "Man can indeed do what he wants, but he cannot will what he wants."[citation needed] In this sense, he adhered to the Fichtean principle of idealism: "The world is for a subject." This idealism so presented, immediately commits it to an ethical attitude, unlike the purely epistemological concerns of Descartes and Berkeley. To Schopenhauer, the Will is a blind force that controls not only the actions of individual, intelligent agents, but ultimately all observable phenomena—an evil to be terminated via mankind's duties: asceticism and chastity.[173] He is credited with one of the most famous opening lines of philosophy: "The world is my representation." Friedrich Nietzsche was greatly influenced by this idea of Will, although he eventually rejected it.

Art and aesthetics

In his main work, Schopenhauer praised the Dutch Golden Age artists, who "directed such purely objective perception to the most insignificant objects, and set up a lasting monument of their objectivity and spiritual peace in paintings of still life. The aesthetic beholder does not contemplate this without emotion."[174]

For Schopenhauer, human desiring, "willing", and craving cause suffering or pain. A temporary way to escape this pain is through aesthetic contemplation (a method comparable to Zapffe's "Sublimation"). Aesthetic contemplation allows one to escape this pain—albeit temporarily—because it stops one perceiving the world as mere presentation. Instead, one no longer perceives the world as an object of perception (therefore as subject to the Principle of Sufficient Grounds; time, space and causality) from which one is separated; rather one becomes one with that perception: "one can thus no longer separate the perceiver from the perception" (The World as Will and Representation, section 34). From this immersion with the world one no longer views oneself as an individual who suffers in the world due to one's individual will but, rather, becomes a "subject of cognition" to a perception that is "Pure, will-less, timeless" (section 34) where the essence, "ideas", of the world are shown. Art is the practical consequence of this brief aesthetic contemplation as it attempts to depict one's immersion with the world, thus tries to depict the essence/pure ideas of the world. Music, for Schopenhauer, was the purest form of art because it was the one that depicted the will itself without it appearing as subject to the Principle of Sufficient Grounds, therefore as an individual object. According to Daniel Albright, "Schopenhauer thought that music was the only art that did not merely copy ideas, but actually embodied the will itself".[175] He deemed music a timeless, universal language comprehended everywhere, that can imbue global enthusiasm, if in possession of a significant melody.[176]

Mathematics

Schopenhauer's realist views on mathematics are evident in his criticism of the contemporaneous attempts to prove the parallel postulate in Euclidean geometry. Writing shortly before the discovery of hyperbolic geometry demonstrated the logical independence of the axiom—and long before the general theory of relativity revealed that it does not necessarily express a property of physical space—Schopenhauer criticized mathematicians for trying to use indirect concepts to prove what he held was directly evident from intuitive perception.

The Euclidean method of demonstration has brought forth from its own womb its most striking parody and caricature in the famous controversy over the theory of parallels, and in the attempts, repeated every year, to prove the eleventh axiom (also known as the fifth postulate). The axiom asserts, and that indeed through the indirect criterion of a third intersecting line, that two lines inclined to each other (for this is the precise meaning of "less than two right angles"), if produced far enough, must meet. Now this truth is supposed to be too complicated to pass as self-evident, and therefore needs a proof; but no such proof can be produced, just because there is nothing more immediate.[177]

Throughout his writings,[178] Schopenhauer criticized the logical derivation of philosophies and mathematics from mere concepts, instead of from intuitive perceptions.

In fact, it seems to me that the logical method is in this way reduced to an absurdity. But it is precisely through the controversies over this, together with the futile attempts to demonstrate the directly certain as merely indirectly certain, that the independence and clearness of intuitive evidence appear in contrast with the uselessness and difficulty of logical proof, a contrast as instructive as it is amusing. The direct certainty will not be admitted here, just because it is no merely logical certainty following from the concept, and thus resting solely on the relation of predicate to subject, according to the principle of contradiction. But that eleventh axiom regarding parallel lines is a synthetic proposition a priori, and as such has the guarantee of pure, not empirical, perception; this perception is just as immediate and certain as is the principle of contradiction itself, from which all proofs originally derive their certainty. At bottom this holds good of every geometrical theorem ...

Although Schopenhauer could see no justification for trying to prove Euclid's parallel postulate, he did see a reason for examining another of Euclid's axioms.[179]

It surprises me that the eighth axiom,[180] "Figures that coincide with one another are equal to one another", is not rather attacked. For "coinciding with one another" is either a mere tautology, or something quite empirical, belonging not to pure intuition or perception, but to external sensuous experience. Thus it presupposes mobility of the figures, but matter alone is movable in space. Consequently, this reference to coincidence with one another forsakes pure space, the sole element of geometry, in order to pass over to the material and empirical.[177]

This follows Kant's reasoning.[181]

Ethics

The task of ethics is not to prescribe moral actions that ought to be done, but to investigate moral actions. Philosophy is always theoretical: its task to explain what is given.[182]

According to Kant's teaching of transcendental idealism, space and time are forms of our sensibility due to which phenomena appear in multiplicity. Reality in itself is free from all multiplicity, not in the sense that an object is one, but that it is outside the possibility of multiplicity. From this follows that two individuals, though they appear as distinct, are in-themselves not distinct.[183]

The appearances are entirely subordinated to the principle of sufficient reason. The egoistic individual who focuses his aims completely on his own interests has therefore to deal with empirical laws as well as he can.

What is relevant for ethics are individuals who can act against their own self-interest. If we take for example a man who suffers when he sees his fellow men living in poverty, and consequently uses a significant part of his income to support their needs instead of his own pleasures, then the simplest way to describe this is that he makes less distinction between himself and others than is usually made.[184]

Regarding how the things appear to us, the egoist is right to assert the gap between two individuals, but the altruist experiences the sufferings of others as his own. In the same way a compassionate man cannot hurt animals, though they appear as distinct from himself.

What motivates the altruist is compassion. The suffering of others is for him not a cold matter to which he is indifferent, but he feels connected to all beings. Compassion is thus the basis of morality.[185]

Eternal justice

Schopenhauer calls the principle through which multiplicity appears the principium individuationis. When we behold nature we see that it is a cruel battle for existence. Individual manifestations of the will can maintain themselves only at the expense of others—the will, as the only thing that exists, has no other option but to devour itself to experience pleasure. This is a fundamental characteristic of the will, and cannot be circumvented.[186]

Unlike temporal, or human justice, which requires time to repay an evil deed and, "has its seat in the state, as requiting and punishing."[187] Eternal justice, "rules not the state but the world, is not dependent upon human institutions, is not subject to chance and deception, is not uncertain, wavering, and erring, but infallible, fixed, and sure." [188] Eternal justice is not retributive because retribution requires time. There are no delays or reprieves. Instead, punishment is tied the offence, "to the point where the two become one."... "Tormenter and tormented are one. The [Tormenter] errs in that he believes he is not a partaker in the suffering; the [tormented], in that he believes he is not a partaker in the guilt."[188]

Suffering is the moral retribution of our attachment to pleasure. Schopenhauer deemed that this truth was expressed by Christian dogma of original sin and in Eastern religions with the dogma of rebirth.

Quietism

He who sees through the principium individuationis and comprehends suffering in general as his own, will see suffering everywhere, and instead of using all his force to fight for the happiness of his individual manifestation, he will abhor life itself, of which he knows how inseparably it is connected with suffering. A happy individual life midst a world of suffering is for him like a beggar who dreams one night that he is a king.[189]

Those who have experienced this intuitive knowledge can no longer affirm life, but will exhibit asceticism and quietism, meaning that they are no longer sensitive to motives, are not concerned about their individual welfare, and accept the evil others inflict on them without resisting. They welcome poverty, do not seek nor flee death.[189]

Human life is a ceaseless struggle for satisfaction, and instead of renewing this contract, the ascetic breaks it. It matters little whether these ascetics adhered to the dogmata of Christianity or Dharmic religions, since their way of living is the result of intuitive knowledge.

The Christian mystic and the teacher of the Vedanta philosophy agree in this respect also, they both regard all outward works and religious exercises as superfluous for him who has attained to perfection. So much agreement in the case of such different ages and nations is a practical proof that what is expressed here is not, as optimistic dullness likes to assert, an eccentricity and perversity of the mind, but an essential side of human nature, which only appears so rarely because of its excellence.[189]

Schopenhauer referred to asceticism as the denial of the will to live.

Psychology

Philosophers have not traditionally been impressed by the tribulations of sex, but Schopenhauer addressed it and related concepts forthrightly:

... one ought rather to be surprised that a thing [sex] which plays throughout so important a part in human life has hitherto practically been disregarded by philosophers altogether, and lies before us as raw and untreated material.[190]

He named a force within man that he felt took invariable precedence over reason: the Will to Live or Will to Life (Wille zum Leben), defined as an inherent drive within human beings, and indeed all creatures, to stay alive; a force that inveigles[173] us into reproducing.

Schopenhauer refused to conceive of love as either trifling or accidental, but rather understood it as an immensely powerful force that lay unseen within man's psyche, guaranteeing the quality of the human race:

The ultimate aim of all love affairs ... is more important than all other aims in man's life; and therefore it is quite worthy of the profound seriousness with which everyone pursues it. What is decided by it is nothing less than the composition of the next generation ...[191]

It has often been argued that Schopenhauer's thoughts on sexuality foreshadowed the theory of evolution, a claim that seems to have been met with satisfaction by Darwin as he included a quote of the German philosopher in his Descent of Man after having read such a claim.[192] This has also been noted about Freud's concepts of the libido and the unconscious mind, and evolutionary psychology in general.[193]

Political and social thought

Politics

Schopenhauer's politics were, for the most part, an echo of his system of ethics (the latter being expressed in Die beiden Grundprobleme der Ethik, available in English as two separate books, On the Basis of Morality and On the Freedom of the Will). Ethics also occupies about one quarter of his central work, The World as Will and Representation.

In occasional political comments in his Parerga and Paralipomena and Manuscript Remains, Schopenhauer described himself as a proponent of limited government. What was essential, he thought, was that the state should "leave each man free to work out his own salvation," and so long as government was thus limited, he would "prefer to be ruled by a lion than one of [his] fellow rats"—i.e., by a monarch, rather than a democrat. Schopenhauer shared the view of Thomas Hobbes on the necessity of the state, and of state action, to check the destructive tendencies innate to our species. He also defended the independence of the legislative, judicial and executive branches of power, and a monarch as an impartial element able to practise justice (in a practical and everyday sense, not a cosmological one).[194] He declared monarchy as "that which is natural to man" for "intelligence has always under a monarchical government a much better chance against its irreconcilable and ever-present foe, stupidity" and disparaged republicanism as "unnatural as it is unfavourable to the higher intellectual life and the arts and sciences."[195]

Schopenhauer, by his own admission, did not give much thought to politics, and several times he writes proudly of how little attention he had paid "to political affairs of [his] day". In a life that spanned several revolutions in French and German government, and a few continent-shaking wars, he did indeed maintain his aloof position of "minding not the times but the eternities". He wrote many disparaging remarks about Germany and the Germans. A typical example is, "For a German it is even good to have somewhat lengthy words in his mouth, for he thinks slowly, and they give him time to reflect."[196]

Schopenhauer attributed civilizational primacy to the northern "white races" due to their sensitivity and creativity (except for the ancient Egyptians and Hindus, whom he saw as equal):

The highest civilization and culture, apart from the ancient Hindus and Egyptians, are found exclusively among the white races; and even with many dark peoples, the ruling caste or race is fairer in colour than the rest and has, therefore, evidently immigrated, for example, the Brahmans, the Incas, and the rulers of the South Sea Islands. All this is due to the fact that necessity is the mother of invention because those tribes that emigrated early to the north, and there gradually became white, had to develop all their intellectual powers and invent and perfect all the arts in their struggle with need, want and misery, which in their many forms were brought about by the climate. This they had to do in order to make up for the parsimony of nature and out of it all came their high civilization.[197]

Despite this, he was adamantly against differing treatment of races, was fervently anti-slavery, and supported the abolitionist movement in the United States. He describes the treatment of "[our] innocent black brothers whom force and injustice have delivered into [the slave-master's] devilish clutches" as "belonging to the blackest pages of mankind's criminal record".[198]

Schopenhauer additionally maintained a marked metaphysical and political anti-Judaism. Schopenhauer argued that Christianity constituted a revolt against what he styled the materialistic basis of Judaism, exhibiting an Indian-influenced ethics reflecting the Aryan-Vedic theme of spiritual self-conquest. He saw this as opposed to what he held was the ignorant drive toward earthly utopianism and superficiality of a worldly "Jewish" spirit:

While all other religions endeavor to explain to the people by symbols the metaphysical significance of life, the religion of the Jews is entirely immanent and furnishes nothing but a mere war-cry in the struggle with other nations.[199]

Punishment

The State, Schopenhauer claimed, punishes criminals to prevent future crimes. It does so by placing "beside every possible motive for committing a wrong a more powerful motive for leaving it undone, in the inescapable punishment. Accordingly, the criminal code is as complete a register as possible of counter-motives to all criminal actions that can possibly be imagined ..."[200] He claimed this doctrine was not original to him. Previously, it appeared in the writings of Plato,[201] Seneca, Hobbes, Pufendorf, and Anselm Feuerbach.

Views on women

In Schopenhauer's 1851 essay On Women, he expressed his opposition to what he called "Teutonico-Christian stupidity" of reflexive unexamined reverence (abgeschmackten Weiberveneration)[202] for the female. Schopenhauer wrote that "Women are directly fitted for acting as the nurses and teachers of our early childhood by the fact that they are themselves childish, frivolous and short-sighted." He opined that women are deficient in artistic faculties and sense of justice, and expressed opposition to monogamy. Indeed, Rodgers and Thompson in Philosophers Behaving Badly call Schopenhauer "a misogynist without rival in ... Western philosophy". He claimed that "woman is by nature meant to obey". The essay does give some compliments, however: that "women are decidedly more sober in their judgment than [men] are", and are more sympathetic to the suffering of others.

Schopenhauer's writings have influenced many, from Friedrich Nietzsche to nineteenth-century feminists.[203] Schopenhauer's biological analysis of the difference between the sexes, and their separate roles in the struggle for survival and reproduction, anticipates some of the claims that were later ventured by sociobiologists and evolutionary psychologists.[204]

When the elderly Schopenhauer sat for a sculpture portrait by the Prussian sculptor Elisabet Ney in 1859, he was much impressed by the young woman's wit and independence, as well as by her skill as a visual artist.[205] After his time with Ney, he told Richard Wagner's friend Malwida von Meysenbug, "I have not yet spoken my last word about women. I believe that if a woman succeeds in withdrawing from the mass, or rather raising herself above the mass, she grows ceaselessly and more than a man."[206]

Heredity and eugenics

Schopenhauer at age 58 on 16 May 1846

Schopenhauer viewed personality and intellect as being inherited. He quotes Horace's saying, "From the brave and good are the brave descended" (Odes, iv, 4, 29) and Shakespeare's line from Cymbeline, "Cowards father cowards, and base things sire base" (IV, 2) to reinforce his hereditarian argument.[207] Mechanistically, Schopenhauer believed that a person inherits his level of intellect through his mother, and personal character through one's father.[208] This belief in heritability of traits informed Schopenhauer's view of love – placing it at the highest level of importance. For Schopenhauer the "final aim of all love intrigues, be they comic or tragic, is really of more importance than all other ends in human life. What it all turns upon is nothing less than the composition of the next generation. ... It is not the weal or woe of any one individual, but that of the human race to come, which is here at stake." This view of the importance for the species of whom we choose to love was reflected in his views on eugenics or good breeding. Here Schopenhauer wrote:

With our knowledge of the complete unalterability both of character and of mental faculties, we are led to the view that a real and thorough improvement of the human race might be reached not so much from outside as from within, not so much by theory and instruction as rather by the path of generation. Plato had something of the kind in mind when, in the fifth book of his Republic, he explained his plan for increasing and improving his warrior caste. If we could castrate all scoundrels and stick all stupid geese in a convent, and give men of noble character a whole harem, and procure men, and indeed thorough men, for all girls of intellect and understanding, then a generation would soon arise which would produce a better age than that of Pericles.[209]

In another context, Schopenhauer reiterated his eugenic thesis: "If you want Utopian plans, I would say: the only solution to the problem is the despotism of the wise and noble members of a genuine aristocracy, a genuine nobility, achieved by mating the most magnanimous men with the cleverest and most gifted women. This proposal constitutes my Utopia and my Platonic Republic."[210] Analysts (e.g., Keith Ansell-Pearson) have suggested that Schopenhauer's anti-egalitarianist sentiment and his support for eugenics influenced the neo-aristocratic philosophy of Friedrich Nietzsche, who initially considered Schopenhauer his mentor.[211]

Animal welfare

As a consequence of his monistic philosophy, Schopenhauer was very concerned about the welfare of animals.[212][213] For him, all individual animals, including humans, are essentially the same, being phenomenal manifestations of the one underlying Will. The word "will" designated, for him, force, power, impulse, energy, and desire; it is the closest word we have that can signify both the real essence of all external things and also our own direct, inner experience. Since every living thing possesses will, then humans and animals are fundamentally the same and can recognize themselves in each other.[214] For this reason, he claimed that a good person would have sympathy for animals, who are our fellow sufferers.

Compassion for animals is intimately associated with goodness of character, and it may be confidently asserted that he who is cruel to living creatures cannot be a good man.

Nothing leads more definitely to a recognition of the identity of the essential nature in animal and human phenomena than a study of zoology and anatomy.

— On the basis of morality, chapter 8[215]

The assumption that animals are without rights and the illusion that our treatment of them has no moral significance is a positively outrageous example of Western crudity and barbarity. Universal compassion is the only guarantee of morality.

— On the basis of morality, chapter 8[216]

In 1841, he praised the establishment, in London, of the Society for the Prevention of Cruelty to Animals, and also the Animals' Friends Society in Philadelphia. Schopenhauer even went so far as to protest against the use of the pronoun "it" in reference to animals because it led to the treatment of them as though they were inanimate things.[217] To reinforce his points, Schopenhauer referred to anecdotal reports of the look in the eyes of a monkey who had been shot[218] and also the grief of a baby elephant whose mother had been killed by a hunter.[219]

He was very attached to his succession of pet poodles. Schopenhauer criticized Spinoza's[220] belief that animals are a mere means for the satisfaction of humans.[221][222]

Views on pederasty

In the third, expanded edition of The World as Will and Representation (1859), Schopenhauer added an appendix to his chapter on the Metaphysics of Sexual Love. He wrote that pederasty did have the benefit of preventing ill-begotten children. Concerning this, he stated that "the vice we are considering appears to work directly against the aims and ends of nature, and that in a matter that is all important and of the greatest concern to her it must in fact serve these very aims, although only indirectly, as a means for preventing greater evils".[223] Schopenhauer ends the appendix with the statement that "by expounding these paradoxical ideas, I wanted to grant to the professors of philosophy a small favour. I have done so by giving them the opportunity of slandering me by saying that I defend and commend pederasty."[224]

Intellectual interests and affinities

Indology

Photo of Schopenhauer, 1852

Schopenhauer read the Latin translation of the ancient Hindu texts, the Upanishads, which French writer Anquetil du Perron had translated from the Persian translation of Prince Dara Shukoh entitled Sirre-Akbar ("The Great Secret"). He was so impressed by their philosophy that he called them "the production of the highest human wisdom", and believed they contained superhuman concepts. The Upanishads was a great source of inspiration to Schopenhauer. Writing about them, he said:

It is the most satisfying and elevating reading (with the exception of the original text) which is possible in the world; it has been the solace of my life and will be the solace of my death.[225]

The book Oupnekhat (Upanishad) always lay open on his table, and he invariably studied it before sleeping at night. He called the opening up of Sanskrit literature "the greatest gift of our century" and predicted that the philosophy and knowledge of the Upanishads would become the cherished faith of the West.[226]

Schopenhauer was first introduced to the 1802 Latin Upanishad translation through Friedrich Majer. They met during the winter of 1813–1814 in Weimar at the home of Schopenhauer's mother according to the biographer Safranski. Majer was a follower of Herder, and an early Indologist. Schopenhauer did not begin a serious study of the Indic texts, however, until the summer of 1814. Safranski maintains that between 1815 and 1817, Schopenhauer had another important cross-pollination with Indian thought in Dresden. This was through his neighbor of two years, Karl Christian Friedrich Krause. Krause was then a minor and rather unorthodox philosopher who attempted to mix his own ideas with that of ancient Indian wisdom. Krause had also mastered Sanskrit, unlike Schopenhauer, and the two developed a professional relationship. It was from Krause that Schopenhauer learned meditation and received the closest thing to expert advice concerning Indian thought.[227]

Most noticeable, in the case of Schopenhauer's work, was the significance of the Chandogya Upanishad, whose Mahāvākya, Tat Tvam Asi, is mentioned throughout The World as Will and Representation.[228]

Buddhism

Schopenhauer noted a correspondence between his doctrines and the Four Noble Truths of Buddhism.[229] Similarities centered on the principles that life involves suffering, that suffering is caused by desire (taṇhā), and that the extinction of desire leads to liberation. Thus three of the four "truths of the Buddha" correspond to Schopenhauer's doctrine of the will.[230] In Buddhism, however, while greed and lust are always unskillful, desire is ethically variable – it can be skillful, unskillful, or neutral.[231]

For Schopenhauer, will had ontological primacy over the intellect. In other words, desire is prior to thought. Schopenhauer felt this was similar to notions of puruṣārtha or goals of life in Vedānta Hinduism.

In Schopenhauer's philosophy, denial of the will is attained by either:

 • personal experience of an extremely great suffering that leads to loss of the will to live; or
 • knowledge of the essential nature of life in the world through observation of the suffering of other people.

However, Buddhist nirvāṇa is not equivalent to the condition that Schopenhauer described as denial of the will. Nirvāṇa is not the extinguishing of the person as some Western scholars have thought, but only the "extinguishing" (the literal meaning of nirvana) of the flames of greed, hatred, and delusion that assail a person's character.[232] Occult historian Joscelyn Godwin (born 1945) stated, "It was Buddhism that inspired the philosophy of Arthur Schopenhauer, and, through him, attracted Richard Wagner."[233] This Orientalism reflected the struggle of the German Romantics, in the words of Leon Poliakov, to "free themselves from Judeo-Christian fetters".[234] In contradistinction to Godwin's claim that Buddhism inspired Schopenhauer, the philosopher himself made the following statement in his discussion of religions:[235]

If I wished to take the results of my philosophy as the standard of truth, I should have to concede to Buddhism pre-eminence over the others. In any case, it must be a pleasure to me to see my doctrine in such close agreement with a religion that the majority of men on earth hold as their own, for this numbers far more followers than any other. And this agreement must be yet the more pleasing to me, inasmuch as in my philosophizing I have certainly not been under its influence [emphasis added]. For up till 1818, when my work appeared, there was to be found in Europe only a very few accounts of Buddhism.[236]

Buddhist philosopher Nishitani Keiji, however, sought to distance Buddhism from Schopenhauer.[237] While Schopenhauer's philosophy may sound rather mystical in such a summary, his methodology was resolutely empirical, rather than speculative or transcendental:

Philosophy ... is a science, and as such has no articles of faith; accordingly, in it nothing can be assumed as existing except what is either positively given empirically, or demonstrated through indubitable conclusions.[238]

Also note:

This actual world of what is knowable, in which we are and which is in us, remains both the material and the limit of our consideration.[239]

The argument that Buddhism affected Schopenhauer's philosophy more than any other Dharmic faith loses more credence when viewed in light of the fact that Schopenhauer did not begin a serious study of Buddhism until after the publication of The World as Will and Representation in 1818.[240] Scholars have started to revise earlier views about Schopenhauer's discovery of Buddhism. Proof of early interest and influence, however, appears in Schopenhauer's 1815/16 notes (transcribed and translated by Urs App) about Buddhism. They are included in a recent case study that traces Schopenhauer's interest in Buddhism and documents its influence.[241] Other scholarly work questions how similar Schopenhauer's philosophy actually is to Buddhism.[242]

Magic and occultism

Some traditions in Western esotericism and parapsychology interested Schopenhauer and influenced his philosophical theories. He praised animal magnetism as evidence for the reality of magic in his On the Will in Nature, and went so far as to accept the division of magic into left-hand and right-hand magic, although he doubted the existence of demons.[243]

Schopenhauer grounded magic in the Will and claimed all forms of magical transformation depended on the human Will, not on ritual. This theory notably parallels Aleister Crowley's system of magick and its emphasis on human will.[243] Given the importance of the Will to Schopenhauer's overarching system, this amounts to "suggesting his whole philosophical system had magical powers."[244] Schopenhauer rejected the theory of disenchantment and claimed philosophy should synthesize itself with magic, which he believed amount to "practical metaphysics."[245]

Neoplatonism, including the traditions of Plotinus and to a lesser extent Marsilio Ficino, has also been cited as an influence on Schopenhauer.[246]

Interests

Schopenhauer had a wide range of interests, from science and opera to occultism and literature.

In his student years Schopenhauer went more often to lectures in the sciences than philosophy. He kept a strong interest as his personal library contained near to 200 books of scientific literature at his death, and his works refer to scientific titles not found in the library.[37]:170

Many evenings were spent in the theatre, opera and ballet; the operas of Mozart, Rossini and Bellini were especially esteemed.[247] Schopenhauer considered music the highest art, and played the flute during his whole life.[37]:30

As a polyglot, the philosopher knew German, Italian, Spanish, French, English, Latin and ancient Greek, and he was an avid reader of poetry and literature. He particularly revered Goethe, Petrarch, Calderón and Shakespeare.

If Goethe had not been sent into the world simultaneously with Kant in order to counterbalance him, so to speak, in the spirit of the age, the latter would have been haunted like a nightmare many an aspiring mind and would have oppressed it with great affliction. But now the two have an infinitely wholesome effect from opposite directions and will probably raise the German spirit to a height surpassing even that of antiquity.[37]:240

In philosophy, his most important influences were, according to himself, Kant, Plato and the Upanishads. Concerning the Upanishads and Vedas, he writes in The World as Will and Representation:

If the reader has also received the benefit of the Vedas, the access to which by means of the Upanishads is in my eyes the greatest privilege which this still young century (1818) may claim before all previous centuries, if then the reader, I say, has received his initiation in primeval Indian wisdom, and received it with an open heart, he will be prepared in the very best way for hearing what I have to tell him. It will not sound to him strange, as to many others, much less disagreeable; for I might, if it did not sound conceited, contend that every one of the detached statements which constitute the Upanishads, may be deduced as a necessary result from the fundamental thoughts which I have to enunciate, though those deductions themselves are by no means to be found there.[248]

Thoughts on other philosophers

Giordano Bruno and Spinoza

Schopenhauer saw Bruno and Spinoza as unique philosophers who were not bound to their age or nation. "Both were fulfilled by the thought, that as manifold the appearances of the world may be, it is still one being, that appears in all of them. ... Consequently, there is no place for God as creator of the world in their philosophy, but God is the world itself."[249][250]

Schopenhauer expressed his regret that Spinoza stuck for the presentation of his philosophy with the concepts of scholasticism and Cartesian philosophy, and tried to use geometrical proofs that do not hold because of the vagueness and wideness of the definitions. It is the common preference of philosophers of abstraction over perception. Bruno on the other hand, who knew much about nature and ancient literature, presents his ideas with Italian vividness, and is amongst philosophers the only one who comes near Plato's poetic and dramatic power of exposition.[249][250]

Schopenhauer noted that their philosophies do not provide any ethics, and it is therefore very remarkable that Spinoza called his main work Ethics. In fact, it could be considered complete from the standpoint of life-affirmation, if one completely ignores morality and self-denial.[251] It is yet even more remarkable that Schopenhauer mentions Spinoza as an example of the denial of the will, if one uses the French biography by Jean Maximilien Lucas [252] as the key to Tractatus de Intellectus Emendatione.[253]

Immanuel Kant

The importance of Kant for Schopenhauer, in philosophy as well as on a personal level, can hardly be overstated. The philosophy of Kant was the foundation of his own. Schopenhauer maintained that Kant stands in the same relation to philosophers such as Berkeley and Plato, as Copernicus to Hicetas, Philolaus, and Aristarchus: Kant succeeded in demonstrating what previous philosophers merely asserted.

In his study room one bust was of Buddha, the other was of Kant.[254] The bond which Schopenhauer felt with the philosopher of Königsberg may be esteemed in a poem he dedicated to Kant:

With my eyes I followed thee into the blue sky,

And there thy flight dissolved from view.

Alone I stayed in the crowd below,

Thy word and thy book my only solace. —

Schopenhauer dedicated one fifth of his main work, The World as Will and Representation, to a criticism of the Kantian philosophy.

Post-Kantian school

The leading figures of post-Kantian philosophy, Fichte, Schelling and Hegel, were not respected by Schopenhauer. He argued that they were not philosophers at all, for they lacked "the first requirement of a philosopher, namely a seriousness and honesty of inquiry."[255] Rather, they were merely sophists who, excelling in the art of beguiling the public, pursued their own interests and professional advancement.

All this explains the painful impression with which we are seized when, after studying genuine thinkers, we come to the writings of Fichte and Schelling, or even to the presumptuously scribbled nonsense of Hegel, produced as it was with a boundless, though justified, confidence in German stupidity. With those genuine thinkers one always found an honest investigation of truth and just as honest an attempt to communicate their ideas to others. Therefore whoever reads Kant, Locke, Hume, Malebranche, Spinoza, and Descartes feels elevated and agreeably impressed. This is produced through communion with a noble mind which has and awakens ideas and which thinks and sets one thinking. The reverse of all this takes place when we read the above-mentioned three German sophists. An unbiased reader, opening one of their books and then asking himself whether this is the tone of a thinker wanting to instruct or that of a charlatan wanting to impress, cannot be five minutes in any doubt; here everything breathes so much of dishonesty.[256]

Schelling was deemed the most talented of the three, and Schopenhauer wrote that he would recommend his "elucidatory paraphrase of the highly important doctrine of Kant" concerning the intelligible character, if he had been honest enough to admit he was showing off with the thoughts of Kant, instead of hiding this relation in a cunning manner.[257]

Schopenhauer reserved his most unqualified damning condemnation for G. W. F. Hegel, whom he considered unworthy even of Fichte and Schelling. Whereas Fichte was merely a windbag (Windbeutel), Hegel was a "commonplace, inane, loathsome, repulsive, and ignorant charlatan."[258] Karl Popper agreed with this distinction.[259] Hegel, Schopenhauer wrote in the preface to his Two Fundamental Problems of Ethics, not only "performed no service to philosophy, but he has had a detrimental influence on philosophy, and thereby on German literature in general, really a downright stupefying, or we could even say a pestilential influence, which it is therefore the duty of everyone capable of thinking for himself and judging for himself to counteract in the most express terms at every opportunity."[260]

Influence

Schopenhauer had a large posthumous effect and remained the most influential German philosopher until the First World War.[261] His philosophy was a starting point for a new generation of philosophers, which consisted of Julius Bahnsen, Paul Deussen, Lazar von Hellenbach, Karl Robert Eduard von Hartmann, Ernst Otto Lindner, Philipp Mainländer, Friedrich Nietzsche, Olga Plümacher and Agnes Talbert. His legacy shaped the intellectual debate, and forced movements that were utterly opposed to him, neo-Kantianism and positivism, to address issues they would otherwise have completely ignored, and in doing so he changed them markedly.[261] The French writer Maupassant commented that "to-day even those who execrate him seem to carry in their own souls particles of his thought."[262] Other philosophers of the 19th century who cited his influence include Hans Vaihinger, Volkelt, Solovyov and Weininger.

Schopenhauer was well read amongst physicists, most notably Einstein, Schrödinger, Wolfgang Pauli,[263] and Majorana.[11] Einstein described Schopenhauer's thoughts as a "continual consolation" and called him a genius.[264] In his Berlin study three figures hung on the wall: Faraday, Maxwell, Schopenhauer.[265]:87 Konrad Wachsmann recalled: "He often sat with one of the well-worn Schopenhauer volumes, and as he sat there, he seemed so pleased, as if he were engaged with a serene and cheerful work."[265]:92

When Erwin Schrödinger discovered Schopenhauer ("the greatest savant of the West") he considered switching his study of physics to philosophy.[266] He maintained the idealistic views during the rest of his life.[265]:132 Wolfgang Pauli accepted the main tenet of Schopenhauer's metaphysics, that the thing-in-itself is will.[267]

But most of all Schopenhauer is famous for his influence on artists. Richard Wagner became one of the earliest and most famous adherents of the Schopenhauerian philosophy.[268] The admiration was not mutual, and Schopenhauer proclaimed: "I remain faithful to Rossini and Mozart!"[269] So he has been nicknamed "the artist's philosopher".[1] See also Influence of Schopenhauer on Tristan und Isolde.

Schopenhauer depicted on a 500 million Danzig papiermark note (1923).
Schopenhauer depicted on a 500 million Danzig papiermark note (1923).

Under the influence of Schopenhauer Leo Tolstoy became convinced that the truth of all religions lies in self-renunciation. When he read his philosophy he exclaimed "at present I am convinced that Schopenhauer is the greatest genius among men. ... It is the whole world in an incomparably beautiful and clear reflection."[270] He said that what he has written in War and Peace is also said by Schopenhauer in The World as Will and Representation.[271]

Jorge Luis Borges remarked that the reason he had never attempted to write a systematic account of his world view, despite his penchant for philosophy and metaphysics in particular, was because Schopenhauer had already written it for him.[272]

Other figures in literature who were strongly influenced by Schopenhauer were Thomas Mann, Afanasy Fet, J.-K. Huysmans and George Santayana.[273]

Sergei Prokofiev, although initially reluctant to engage with works noted for their pessimism, became fascinated with Schopenhauer after reading Aphorisms on the Wisdom of Life in Parerga and Paralipomena. "With his truths Schopenhauer gave me a spiritual world and an awareness of happiness."[274]

Friedrich Nietzsche owed the awakening of his philosophical interest to reading The World as Will and Representation and admitted that he was one of the few philosophers that he respected, dedicating to him his essay Schopenhauer als Erzieher[275] one of his Untimely Meditations.

Commemorative stamp of the Deutsche Bundespost

As a teenager, Ludwig Wittgenstein adopted Schopenhauer's epistemological idealism. However, after his study of the philosophy of mathematics, he rejected epistemological transcendental idealism for Gottlob Frege's conceptual realism. In later years, Wittgenstein was highly dismissive of Schopenhauer, describing him as an ultimately shallow thinker: "Schopenhauer has quite a crude mind ... where real depth starts, his comes to an end."[25][276] His friend Bertrand Russell had a low opinion on the philosopher, and attacked him in his famous History of Western Philosophy for hypocritically praising asceticism yet not acting upon it.[277]

On the opposite aisle of Russell on the foundations of mathematics, the Dutch mathematician L. E. J. Brouwer incorporated the ideas of Kant and Schopenhauer in intuitionism, where mathematics is considered a purely mental activity, instead of an analytic activity wherein objective properties of reality are revealed. Brouwer was also influenced by Schopenhauer's metaphysics, and wrote an essay on mysticism.

Selected bibliography

 • On the Fourfold Root of the Principle of Sufficient Reason (Ueber die vierfache Wurzel des Satzes vom zureichenden Grunde), 1813
 • On Vision and Colors (Ueber das Sehn und die Farben), 1816 ISBN 978-0-85496-988-3
 • Theory of Colors (Theoria colorum), 1830.
 • The World as Will and Representation (alternatively translated in English as The World as Will and Idea; original German is Die Welt als Wille und Vorstellung): vol. 1818/1819, vol. 2, 1844
 • The Art of Being Right (Eristische Dialektik: Die Kunst, Recht zu Behalten), 1831
 • On the Will in Nature (Ueber den Willen in der Natur), 1836 ISBN 978-0-85496-999-9
 • On the Freedom of the Will (Ueber die Freiheit des menschlichen Willens), 1839 ISBN 978-0-631-14552-3
 • On the Basis of Morality (Ueber die Grundlage der Moral), 1840
 • The Two Basic Problems of Ethics: On the Freedom of the Will, On the Basis of Morality (Die beiden Grundprobleme der Ethik: Ueber die Freiheit des menschlichen Willens, Ueber das Fundament der Moral), 1841.
 • Parerga and Paralipomena (2 vols., 1851) - Reprint: (Oxford: Clarendon Press) (2 vols., 1974) (English translation by E. F. J. Payne[278])
 • An Enquiry concerning Ghost-seeing, and what is connected therewith (Versuch über das Geistersehn und was damit zusammenhangt), 1851
 • Arthur Schopenhauer, Manuscript Remains, Volume II, Berg Publishers Ltd., ISBN 978-0-85496-539-7

Online

See also

References

Citations

 1. ^ a b "Arthur Schopenhauer (1788—1860) (Internet Encyclopedia of Philosophy)".
 2. ^ Frederick C. Beiser reviews the commonly held position that Schopenhauer was a transcendental idealist and he rejects it: "Though it is deeply heretical from the standpoint of transcendental idealism, Schopenhauer's objective standpoint involves a form of transcendental realism, i.e. the assumption of the independent reality of the world of experience." (Beiser 2016, p. 40)
 3. ^ Voluntarism (philosophy)Britannica.com
 4. ^ Arthur Schopenhauer, Arthur Schopenhauer: The World as Will and Presentation, Volume 1, Routledge, 2016, p. 211: "the world [is a] mere presentation, object for a subject ..."
 5. ^ Lennart Svensson, Borderline: A Traditionalist Outlook for Modern Man, Numen Books, 2015, p. 71: "[Schopenhauer] said that 'the world is our conception'. A world without a perceiver would in that case be an impossibility. But we can—he said—gain knowledge about Essential Reality for looking into ourselves, by introspection. ... This is one of many examples of the anthropic principle. The world is there for the sake of man."
 6. ^ Schopenhauer, Arthur. The World as Will and Representation. Vol. 1, Book 4. For the philosopher, these accounts of the lives of holy, self-denying men, badly as they are generally written, and mixed as they are with superstition and nonsense, are, because of the significance of the material, immeasurably more instructive and impor tant than even Plutarch and Livy. ... But the spirit of this development of Christianity is certainly nowhere so fully and powerfully expressed as in the writings of the German mystics, in the works of Meister Eckhard, and in that justly famous book Die Deutsche Theologie.
 7. ^ Howard, Don A. (December 2005), "Albert Einstein as a Philosopher of Science" (PDF), Physics Today, 58 (12): 34–40, Bibcode:2005PhT....58l..34H, doi:10.1063/1.2169442, retrieved 8 March 2015 – via University of Notre Dame, Notre Dame, IN, author's personal webpage, From Schopenhauer he had learned to regard the independence of spatially separated systems as, virtually, a necessary a priori assumption ... Einstein regarded his separation principle, descended from Schopenhauer's principium individuationis, as virtually an axiom for any future fundamental physics. ... Schopenhauer stressed the essential structuring role of space and time in individuating physical systems and their evolving states. This view implies that difference of location suffices to make two systems different in the sense that each has its own real physical state, independent of the state of the other. For Schopenhauer, the mutual independence of spatially separated systems was a necessary a priori truth.
 8. ^ "John Gray: Forget everything you know — Profiles, People". The Independent. London. 3 September 2002. Archived from the original on 9 April 2010. Retrieved 12 March 2010.
 9. ^ Allan Janik and Stephen Toulmin (1973). Wittgenstein's Vienna. New York: Simon and Schuster. p. 74. Kraus himself was no philosopher, even less a scientist. If Kraus's views have a philosophical ancestry, this comes most assuredly from Schopenhauer; for alone among the great philosophers, Schopenhauer was a kindred spirit, a man of philosophical profundity, with a strange talent for polemic and aphorism, a literary as weIl as philosophical genius. Schopenhauer, indeed, was the only philosopher who at all appealed to Kraus.
 10. ^ Kerr, R. B. (1932). "Anthony M. Ludovici The prophet of anti-feminism". www.anthonymludovici.com. Retrieved 5 May 2019.
 11. ^ a b Bassani, Giuseppe-Franco. Società Italiana di Fisica (ed.). Ettore Majorana: Scientific Papers. Springer. p. xl. ISBN 978-3540480914. His interest in philosophy, which had always been great, increased and prompted him to reflect deeply on the works of various philosophers, in particular Schopenhauer.
 12. ^ Magee, Bryan (1997). Confessions of a Philosopher., Ch. 16
 13. ^ B.F. McGuinness. Moritz Schlick. pp. 336–37. Once again, one has to understand Schlick's world conception, which he took over from Schopenhauer's world as representation and as will. … “To will something” – and here Schlick is heavily influenced by Schopenhauer
 14. ^ Wells, John C. (2008), Longman Pronunciation Dictionary (3rd ed.), Longman, ISBN 9781405881180
 15. ^ Arthur Schopenhauer (2004). Essays and Aphorisms. Penguin Classics. p. 23. ISBN 978-0-14-044227-4.
 16. ^ The Oxford Encyclopedic English Dictionary. 'Schopenhauer': Oxford University Press. 1991. p. 1298. ISBN 978-0-19-861248-3.
 17. ^ Arthur Schopenhauer, The World as Will and Representation, Vol. 1, trans. E. Payne, (New York: Dover Publishing Inc., 1969), Vol. 2, Ch. 50.
 18. ^ Dale Jacquette, ed. (2007). Schopenhauer, Philosophy and the Arts. Cambridge University Press. p. 162. ISBN 978-0-521-04406-6. For Kant, the mathematical sublime, as seen for example in the starry heavens, suggests to imagination the infinite, which in turn leads by subtle turns of contemplation to the concept of God. Schopenhauer's atheism will have none of this, and he rightly observes that despite adopting Kant's distinction between the dynamical and mathematical sublime, his theory of the sublime, making reference to the struggles and sufferings of struggles and sufferings of Will, is unlike Kant's.
 19. ^ See the book-length study about oriental influences on the genesis of Schopenhauer's philosophy by Urs App: Schopenhauer's Compass. An Introduction to Schopenhauer's Philosophy and its Origins. Wil: UniversityMedia, 2014 (ISBN 978-3-906000-03-9)
 20. ^ Hergenhahn, B. R. (2009). An Introduction to the History of Psychology (6th ed.). Cengage Learning. p. 216. ISBN 978-0-495-50621-8. Although Schopenhauer was an atheist, he realized that his philosophy of denial had been part of several great religions; for example, Christianity, Hinduism, and Buddhism.
 21. ^ Arthur Schopenhauer (2004). Essays and Aphorisms. Penguin Classics. pp. 22–36. ISBN 978-0-14-044227-4. …but there has been none who tried with so great a show of learning to demonstrate that the pessimistic outlook is justified, that life itself is really bad. It is to this end that Schopenhauer’s metaphysic of will and idea exists.
 22. ^ Studies in Pessimism – audiobook from LibriVox.
 23. ^ David A. Leeming; Kathryn Madden; Stanton Marlan, eds. (2009). Encyclopedia of Psychology and Religion, Volume 2. Springer. p. 824. ISBN 978-0-387-71801-9. A more accurate statement might be that for a German – rather than a French or British writer of that time – Schopenhauer was an honest and open atheist.
 24. ^ Addressed in: Cate, Curtis. Friedrich Nietzsche. Chapter 7.
 25. ^ a b Culture & Value, p. 24, 1933–34
 26. ^ Kerr, R. B. (1932). "Anthony M. Ludovici The prophet of anti-feminism". www.anthonymludovici.com. Retrieved 5 May 2019.
 27. ^ Albert Einstein in Mein Glaubensbekenntnis (August 1932): "I do not believe in free will. Schopenhauer's words: 'Man can do what he wants, but he cannot will what he wants,[Der Mensch kann wohl tun, was er will, aber er kann nicht wollen, was er will]' accompany me in all situations throughout my life and reconcile me with the actions of others, even if they are rather painful to me. This awareness of the lack of free will keeps me from taking myself and my fellow men too seriously as acting and deciding individuals, and from losing my temper." Schopenhauer's clearer, actual words were: "You can do what you will, but in any given moment of your life you can will only one definite thing and absolutely nothing other than that one thing." [Du kannst tun was du willst: aber du kannst in jedem gegebenen Augenblick deines Lebens nur ein Bestimmtes wollen und schlechterdings nichts anderes als dieses eine.] On the Freedom of the Will, Ch. II.
 28. ^ Magee, Bryan. The Philosophy of Schopenhauer. ISBN 9780198237228.
 29. ^ From the introduction to Man and Superman: "Bunyan, Blake, Hogarth and Turner (these four apart and above all the English Classics), Goethe, Shelley, Schopenhauer, Wagner, Ibsen, Morris, Tolstoy, and Nietzsche are among the writers whose peculiar sense of the world I recognize as more or less akin to my own."
 30. ^ Wicks, Robert, 1954- (2011). Schopenhauer's The world as will and representation : a reader's guide. London: Continuum. ISBN 978-0-8264-3181-3. OCLC 721337622.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 31. ^ Wicks, Robert (21 September 2018). Zalta, Edward N. (ed.). The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University – via Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 32. ^ Schopenhauer, Arthur; Günter Zöller; Eric F. J. Payne (1999). Chronology. Prize Essay on the Freedom of the Will. Cambridge University Press. p. xxx. ISBN 978-0-521-57766-3.
 33. ^ Cartwright (2010). p. 79
 34. ^ Cartwright (2010). p. 13
 35. ^ a b Cartwright (2010). p. 9
 36. ^ Cartwright (2010). p. 18
 37. ^ a b c d Cartwright, David E. (2010). Schopenhauer: a Biography. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-82598-6.
 38. ^ Cartwright (2010). p. 56
 39. ^ a b Cartwright (2010). p. 43
 40. ^ Safranski (1990), p. 12. "There was in the father's life some dark and vague source of fear which later made him hurl himself to his death from the attic of his house in Hamburg."
 41. ^ Cartwright (2010). p. 88
 42. ^ Cartwright (2010). p. 4
 43. ^ Cartwright (2010). p. 90
 44. ^ Cartwright (2010). p. 136
 45. ^ Cartwright (2010). p. 120
 46. ^ Cartwright (2010). p. 117
 47. ^ Wallace, W. (2003). Life of Arthur Schopenhauer. Honolulu: University Press of the Pacific. p. 59. ISBN 978-1410206411.
 48. ^ Durant, Will, The Story of Philosophy, Garden City Publishing Co., Inc., New York, p. 350
 49. ^ Cartwright (2010). p. 128
 50. ^ a b Cartwright (2010). p. 129
 51. ^ a b Cartwright (2010). p. 131
 52. ^ Cartwright (2010). p. 116
 53. ^ Cartwright (2010). p. 134
 54. ^ Cartwright (2010). p. 135
 55. ^ Cartwright (2010). p. 21
 56. ^ Cartwright (2010). p. 25
 57. ^ Cartwright (2010). p. 22
 58. ^ Cartwright (2010). p. 140
 59. ^ Cartwright (2010). p. 141-144
 60. ^ Cartwright (2010). p. 144
 61. ^ Cartwright (2010). p. 150
 62. ^ a b Cartwright (2010). p. 170
 63. ^ Cartwright (2010). p. 151
 64. ^ a b Cartwright (2010). p. 159
 65. ^ Cartwright (2010). p. 165-169
 66. ^ Cartwright (2010). p. 174
 67. ^ Cartwright (2010). p. 175
 68. ^ Cartwright (2010). p. 171-174
 69. ^ Cartwright (2010). p. 179
 70. ^ Georg Friedrich Konrad Ludwig Müller von Gerstenbergk (October 24, 1778 - February 14, 1838)
 71. ^ Cartwright (2010). p. 188
 72. ^ Cartwright (2010). p. 230
 73. ^ Cartwright (2010). p. 231
 74. ^ "Schopenhauer: A Pessimist in the Optimistic Month of May". Germanic American Institute. Archived from the original on 11 June 2010. Retrieved 12 March 2010.
 75. ^ "Full text of "Selected Essays Of Schopenhauer"". Retrieved 12 March 2010.
 76. ^ a b Fredriksson, Einar H. (2001), "The Dutch Publishing Scene: Elsevier and North-Holland", A Century of Science Publishing: A Collection of Essays, Amsterdam: IOS Press, pp. 61–76, ISBN 978-4-274-90424-0
 77. ^ Cartwright (2010). p. 241
 78. ^ Cartwright (2010). p. 243
 79. ^ Cartwright (2010). p. 247-265
 80. ^ Cartwright (2010). p. 256
 81. ^ a b Cartwright (2010). p. 265
 82. ^ Cartwright (2010). p. 252
 83. ^ Cartwright (2010). p. 266
 84. ^ Cartwright (2010). p. 268
 85. ^ a b c Cartwright (2010). p. 272
 86. ^ Cartwright (2010). p. 267
 87. ^ Cartwright (2010). p. 274-276
 88. ^ Cartwright (2010). p. 284
 89. ^ Cartwright (2010). p. 278
 90. ^ Cartwright (2010). p. 283
 91. ^ Cartwright (2010). p. 282
 92. ^ Although the first volume was published by December 1818, it was printed with a title page erroneously giving the year as 1819 (see Braunschweig, Yael (2013), "Schopenhauer and Rossinian Universiality: On the Italianate in Schopenhauer's Metaphysics of Music", The Invention of Beethoven and Rossini: Historiography, Analysis, Criticism, Cambridge: Cambridge University Press, p. 297, n. 7, ISBN 978-0-521-76805-4).
 93. ^ Cartwright (2010). p. 285
 94. ^ Cartwright (2010). p. 285-289
 95. ^ Cartwright (2010). p. 342
 96. ^ Cartwright (2010). p. 346
 97. ^ Cartwright (2010). p. 350
 98. ^ Cartwright (2010). p. 348-349
 99. ^ Cartwright (2010). p. 346-350
 100. ^ Safranski, Rüdiger (1991) Schopenhauer and the Wild Years of Philosophy. Harvard University Press. p. 244
 101. ^ Cartwright (2010). p. 345
 102. ^ Cartwright (2010). p. 344
 103. ^ Cartwright (2010). p. 351
 104. ^ a b Cartwright (2010). p. 352
 105. ^ Cartwright (2010). p. 354-356
 106. ^ Cartwright (2010). p. 354
 107. ^ Cartwright (2010). p. 356
 108. ^ Cartwright (2010). p. 358
 109. ^ Cartwright (2010). p. 358-362
 110. ^ Schopenhauer, Arthur. Author's preface to "On The Fourfold Root of the Principle of sufficient reason," p. 1 (On the Fourfold Root of the Principle of Sufficient Reason on Wikisource.)
 111. ^ Cartwright (2010). p. 363
 112. ^ Cartwright (2010). p. 362
 113. ^ Cartwright (2010). p. 365
 114. ^ Cartwright (2010). p. 411
 115. ^ Cartwright (2010). p. 408-411
 116. ^ Cartwright (2010). p. 411-414
 117. ^ Cartwright (2010). p. 415
 118. ^ Cartwright (2010). p. 417
 119. ^ Cartwright (2010). p. 422
 120. ^ Cartwright (2010). p. 420
 121. ^ Cartwright (2010). p. 429-432
 122. ^ a b c Cartwright (2010). p. 404
 123. ^ Cartwright (2010). p. 432
 124. ^ Cartwright (2010). p. 433
 125. ^ Cartwright (2010). p. 404-408
 126. ^ Cartwright (2010). p. 403
 127. ^ Cartwright (2010). p. 403-404
 128. ^ a b Cartwright (2010). p. 436
 129. ^ Cartwright (2010). p. 437-452
 130. ^ Cartwright (2010). p. 454
 131. ^ Cartwright (2010). p. 454-457
 132. ^ Cartwright (2010). p. 458
 133. ^ Cartwright (2010). p. 460
 134. ^ Cartwright (2010). p. 463
 135. ^ Cartwright (2010). p. 464
 136. ^ Cartwright (2010). p. 483
 137. ^ Cartwright (2010). p. 484
 138. ^ Cartwright (2010). p. 504
 139. ^ a b Cartwright (2010). p. 506
 140. ^ Cartwright (2010). p. 507-508
 141. ^ Cartwright (2010). p. 508
 142. ^ a b Cartwright (2010). p. 514
 143. ^ Cartwright (2010). p. 465
 144. ^ a b Cartwright (2010). p. 515
 145. ^ Cartwright (2010). p. 517
 146. ^ Cartwright (2010). p. 524
 147. ^ a b Cartwright (2010). p. 539
 148. ^ a b Cartwright (2010). p. 381-386
 149. ^ Cartwright (2010). p. 537
 150. ^ Cartwright (2010). p. 525
 151. ^ Cartwright (2010). p. 394
 152. ^ Cartwright (2010). p. 510
 153. ^ Cartwright (2010). p. 536
 154. ^ Cartwright (2010). p. 540
 155. ^ Cartwright (2010). p. 541
 156. ^ Cartwright (2010). p. 542
 157. ^ Cartwright (2010). p. 544-545
 158. ^ a b Cartwright (2010). p. 545
 159. ^ Cartwright (2010). p. 546
 160. ^ Cartwright (2010). p. 546-547
 161. ^ Dale Jacquette, The Philosophy of Schopenhauer, Routledge, 2015: "Biographical sketch".
 162. ^ Schopenhauer: his life and philosophy by H. Zimmern – 1932 – G. Allen & Unwin.
 163. ^ Arthur Schopenhauer. World as Will and Representation. Vol. 1, Preface of the Second Edition.
 164. ^ Kant, Immanuel. Prolegomena to Any Future Metaphysics. Translated by Paul Carus. § 52c.
 165. ^ Kant, Immanuel. Prolegomena to Any Future Metaphysics. Last sentence of § 36.
 166. ^ a b David E. Cartwright; Edward E. Erdmann. Introduction to On the Fourfold Root of the Principle of Sufficient Reason. Cambridge University Press. pp. xvi–xvii. He had also rehearsed for the first time his physiological arguments for the intellectual nature of intuition [Anschauung, objective perception] in his On Vision and Colours, and he had discussed how his philosophy was corroborated by the sciences in On Will in Nature. ... Like the German Idealists, Schopenhauer is convinced that Kant’s great unknown, the thing in itself, is the weak point of the critical philosophy.
 167. ^ Schopenhauer, Arthur. The World as Will and Representation. Vol. 1 Criticism of the Kantian philosophy. Translated by J. Kemp. With the proof of the thing in itself it has happened to Kant precisely as with that of the a priori nature of the law of causality. Both doctrines are true, but their proof is false. They thus belong to the class of true conclusions from false premises.
 168. ^ Letter to Goethe on 23 Jan 1816. Ich weiß, daß durch mich die Wahrheit geredet hat, – in dieser kleinen Sache, wie dereinst in größern.
 169. ^ Schopenhauer, Arthur. The World as Will and Representation. Vol 1. Criticism of the Kantian Philosophy. But the whole teaching of Kant contains really nothing more about this than the oft-repeated meaningless expression: 'The empirical element in perception is given from without.' ... always through the same meaningless metaphorical expression: 'The empirical perception is given us.'
 170. ^ Schopenhauer, Arthur. On the Fourfold Root of the Principle of Sufficient Reason. § 21. For sensation is and remains a process within the organism and is limited, as such, to the region within the skin; it cannot therefore contain any thing which lies beyond that region, or, in other words, anything that is outside us. ... It is only when the Understanding begins to apply its sole form, the causal law, that a powerful transformation takes place, by which subjective sensation becomes objective perception.
 171. ^ Schopenhauer, Arthur. On the Fourfold Root of the Principle of Sufficient Reason. § 21.
 172. ^ Schopenhauer, Arthur. The World as Will and Representation. Vol. 1, § 4. The contrary doctrine that the law of causality results from experience, which was the scepticism of Hume, is first refuted by this. For the independence of the knowledge of causality of all experience,—that is, its a priori character—can only be deduced from the dependence of all experience upon it; and this deduction can only be accomplished by proving, in the manner here indicated, and explained in the passages referred to above, that the knowledge of causality is included in perception in general, to which all experience belongs, and therefore in respect of experience is completely a priori, does not presuppose it, but is presupposed by it as a condition.
 173. ^ a b The Oxford Encyclopedic English Dictionary. Schopenhauer: Oxford University Press. 1991. p. 1298. ISBN 978-0-19-861248-3.
 174. ^ The World as Will and Representation, Vol. 1, chapter 38
 175. ^ Daniel Albright, Modernism and Music, 2004, p. 39, footnote 34
 176. ^ Schopenhauer, Arthur (1970). Essays and Aphorisms. 10: Penguin Classics. p. 162. ISBN 978-0-14-044227-4.CS1 maint: location (link)
 177. ^ a b The World as Will and Representation, vol. 2, chap. 13
 178. ^ "I wanted in this way to stress and demonstrate the great difference, indeed opposition, between knowledge of perception and abstract or reflected knowledge. Hitherto this difference has received too little attention, and its establishment is a fundamental feature of my philosophy ..." Ibid., chap. 7.
 179. ^ This comment by Schopenhauer was called "an acute observation" by Sir Thomas L. Heath. In his translation of The Elements, vol. 1, Book I, "Note on Common Notion 4", Heath made this judgment and also noted that Schopenhauer's remark "was a criticism in advance of Helmholtz' theory". Helmholtz had "maintained that geometry requires us to assume the actual existence of rigid bodies and their free mobility in space" and is therefore "dependent on mechanics".
 180. ^ What Schopenhauer calls the eighth axiom is Euclid's Common Notion 4.
 181. ^ "Motion of an object in space does not belong in a pure science, and consequently not in geometry. For the fact that something is movable cannot be cognized a priori, but can be cognized only through experience." (Kant, Critique of Pure Reason, B 155, Note)
 182. ^ Schopenhauer, Arthur. The World as Will and Representation. Vol. 1, § 53.
 183. ^ Schopenhauer, Arthur. The World as Will and Representation. Vol. 1, § 23.
 184. ^ Schopenhauer, Arthur. The World as Will and Representation. Vol. 1, § 66.
 185. ^ Schopenhauer, Arthur. On the Basis of Morality. § 19.
 186. ^ Schopenhauer, Arthur. Parerga and Paralipomena. Vol. 2, § 173.
 187. ^ World as Will and Idea Vol. 1 § 63
 188. ^ a b World as will and idea Vol. 1 § 63
 189. ^ a b c Schopenhauer, Arthur. The World as Will and Representation. Vol. 1, § 68.
 190. ^ Schopenhauer, Arthur. The World as Will and Representation: Supplements to the Fourth Book
 191. ^ Schopenhauer, Arthur, The World as Will and Representation, Supplements to the Fourth Book
 192. ^ Darwin, Charles. The Descent of Man. p. 586.
 193. ^ "Nearly a century before Freud ... in Schopenhauer there is, for the first time, an explicit philosophy of the unconscious and of the body." Safranski p. 345.
 194. ^ The World as Will and Representation, Vol. 2, Ch. 47
 195. ^ Government
 196. ^ The World as Will and Representation, Vol. 2, Ch. 12
 197. ^ Parerga and Paralipomena, Volume II, Section 92
 198. ^ Parerga and Paralipomena, "On Ethics," Sec. 5
 199. ^ "Fragments for the history of philosophy", Parerga and Paralipomena, Volume I.
 200. ^ Schopenhauer, The World as Will and Representation, Vol. I, § 62.
 201. ^ "... he who attempts to punish in accordance with reason does not retaliate on account of the past wrong (for he could not undo something which has been done) but for the sake of the future, so that neither the wrongdoer himself, nor others who see him being punished, will do wrong again." Plato, "Protagoras", 324 B. Plato wrote that punishment should "be an example to other men not to offend". Plato, "Laws", Book IX, 863.
 202. ^ "Über die Weiber, §369".
 203. ^ Feminism and the Limits of Equality PA Cain – Ga. L. Rev., 1989
 204. ^ Julian Young (23 June 2005). Schopenhauer. Psychology Press. p. 242. ISBN 978-0-415-33346-7.
 205. ^ Long, Sandra Salser (Spring 1984). "Arthur Schopenhauer and Elisabet Ney". Southwest Review. 69 (2): 130–47. JSTOR 43469632.
 206. ^ Safranski (1990), Chapter 24. p. 348.
 207. ^ Payne, The World as Will and Representation, Vol. II, p. 519
 208. ^ On the Suffering of the World, (1970), p. 35. Penguin Books – Great Ideas
 209. ^ Schopenhauer, Arthur (1969). E. F. J. Payne (ed.). The World as Will and Representation. II. New York: Dover Publications. p. 527. ISBN 978-0-486-21762-8.
 210. ^ Essays and Aphorisms, trans. R.J. Hollingdale, Middlesex: London, 1970, p. 154
 211. ^ Nietzsche and modern German thought by K. Ansell-Pearson – 1991 – Psychology Press.
 212. ^ Christina Gerhardt, "Thinking With: Animals in Schopenhauer, Horkheimer and Adorno." Critical Theory and Animals. Ed. John Sanbonmatsu. Lanham: Rowland, 2011. 137–157.
 213. ^ Stephen Puryear, "Schopenhauer on the Rights of Animals." European Journal of Philosophy 25/2 (2017):250-269.
 214. ^ "Unlike the intellect, it [the Will] does not depend on the perfection of the organism, but is essentially the same in all animals as what is known to us so intimately. Accordingly, the animal has all the emotions of humans, such as joy, grief, fear, anger, love, hatred, strong desire, envy, and so on. The great difference between human and animal rests solely on the intellect's degrees of perfection. On the Will in Nature, "Physiology and Pathology".
 215. ^ Quoted in Schopenhauer, Arthur (1994). Philosophical Writings. London: Continuum. p. 233. ISBN 978-0-8264-0729-0.
 216. ^ Quoted in Ryder, Richard (2000). Animal Revolution: Changing Attitudes Towards Speciesism. Oxford: Berg Publishers. p. 57. ISBN 978-1-85973-330-1.
 217. ^ "... in English all animals are of the neuter gender and so are represented by the pronoun 'it,' just as if they were inanimate things. The effect of this artifice is quite revolting, especially in the case of primates, such as dogs, monkeys, and the like...." On the basis of morality, § 19.
 218. ^ "I recall having read of an Englishman who, while hunting in India, had shot a monkey; he could not forget the look which the dying animal gave him, and since then had never again fired at monkeys." On the basis of morality, § 19.
 219. ^ "[Sir William Harris] describes how he shot his first elephant, a female. The next morning he went to look for the dead animal; all the other elephants had fled from the neighborhood except a young one, who had spent the night with its dead mother. Forgetting all fear, he came toward the sportsmen with the clearest and liveliest evidence of inconsolable grief, and put his tiny trunk round them in order to appeal to them for help. Harris says he was then filled with real remorse for what he had done, and felt as if he had committed a murder." On the basis of morality, § 19.
 220. ^ "His contempt for animals, who, as mere things for our use, are declared by him to be without rights, ... in conjunction with Pantheism, is at the same time absurd and abominable." The World as Will and Representation, Vol. 2, Chapter 50.
 221. ^ Spinoza, Ethics, Pt. IV, Prop. XXXVII, Note I.: "Still I do not deny that beasts feel: what I deny is, that we may not consult our own advantage and use them as we please, treating them in a way which best suits us; for their nature is not like ours ..." This is the exact opposite of Schopenhauer's doctrine. Also, ibid., Appendix, 26, "whatsoever there be in nature beside man, a regard for our advantage does not call on us to preserve, but to preserve or destroy according to its various capacities, and to adapt to our use as best we may."
 222. ^ "Such are the matters which I engage to prove in Prop. xviii of this Part, whereby it is plain that the law against the slaughtering of animals is founded rather on vain superstition and womanish pity than on sound reason. The rational quest of what is useful to us further teaches us the necessity of associating ourselves with our fellow-men, but not with beasts, or things, whose nature is different from our own; we have the same rights in respect to them as they have in respect to us. Nay, as everyone's right is defined by his virtue, or power, men have far greater rights over beasts than beasts have over men. Still I affirm that beasts feel. But I also affirm that we may consult our own advantage and use them as we please, treating them in the way which best suits us; for their nature is not like ours, and their emotions are naturally different from human emotions." Ethics, Part 4, Prop. 37, Note 1.
 223. ^ Schopenhauer 1969, p. 566
 224. ^ Schopenhauer 1969, p. 567
 225. ^ Clarke, John James (1997). Oriental enlightenment. Routledge. p. 68. ISBN 978-0-415-13376-0.
 226. ^ Dutt, Purohit Bhagavan. "Western Indologists: A Study in Motives". Archived from the original on 2 August 2010. Retrieved 9 May 2009.
 227. ^ Christopher McCoy, 3–4
 228. ^ Christopher McCoy, 54–56
 229. ^ Abelson, Peter (April 1993). Schopenhauer and Buddhism Archived 28 June 2011 at the Wayback Machine. Philosophy East and West Volume 43, Number 2, pp. 255–278. University of Hawaii Press. Retrieved on: 12 April 2008.
 230. ^ Janaway, Christopher, Self and World in Schopenhauer's Philosophy, pp. 28 ff.
 231. ^ David Burton, "Buddhism, Knowledge and Liberation: A Philosophical Study." Ashgate Publishing, Ltd., 2004, p. 22.
 232. ^ John J. Holder, Early Buddhist Discourses. Hackett Publishing Company, 2006, p. xx.
 233. ^ Godwin, J: Arktos: The Polar Myth in Science, Symbolism, and Nazi Survival, p. 38. Adventures Unlimited Press, 1996, ISBN 978-0-932813-35-0
 234. ^ Arktos, p. 38.
 235. ^ "Schopenhauer is often said to be the first, or indeed the only, modern Western philosopher of any note to attempt any integration of his work with Eastern ways of thinking. That he was the first is surely true, but the claim that he was influenced by Indian thought needs some qualification. There is a remarkable correspondence, at least in broad terms, between some of the central Schopenhauerian doctrines and Buddhism: notably in the views that empirical existence is suffering, that suffering originates in desires, and that salvation can be attained by the extinction of desires. These three 'truths of the Buddha' are mirrored closely in the essential structure of the doctrine of the will." (On this, see Dorothea W. Dauer, Schopenhauer as Transmitter of Buddhist Ideas. Note also the discussion by Bryan Magee, The Philosophy of Schopenhauer, pp. 14–15, 316–21). Janaway, Christopher, Self and World in Schopenhauer's Philosophy, p. 28 f.
 236. ^ The World as Will and Representation, Vol. 2, Ch. 17
 237. ^ Artistic detachment in Japan and the West: psychic distance in comparative aesthetics by S. Odin – 2001 – University of Hawaii Press.
 238. ^ Parerga & Paralipomena, vol. I, p. 106., trans. E.F.J. Payne.
 239. ^ World as Will and Representation, vol. I, p. 273, trans. E.F.J. Payne.
 240. ^ Christopher McCoy, 3
 241. ^ App, Urs Arthur Schopenhauer and China. Sino-Platonic Papers Nr. 200 (April 2010) (PDF, 8.7 Mb PDF, 164 p.; Schopenhauer's early notes on Buddhism reproduced in Appendix). This study provides an overview of the actual discovery of Buddhism by Schopenhauer.
 242. ^ Hutton, Kenneth Compassion in Schopenhauer and Śāntideva. Journal of Buddhist Ethics Vol. 21 (2014)
 243. ^ a b Josephson-Storm, Jason (2017). The Myth of Disenchantment: Magic, Modernity, and the Birth of the Human Sciences. Chicago: University of Chicago Press. pp. 187–8. ISBN 978-0-226-40336-6.
 244. ^ Quote from Josephson-Storm (2017), p. 188.
 245. ^ Josephson-Storm (2017), p. 188-9.
 246. ^ Anderson, Mark (2009). "Experimental Subversions of Modernity". Pure: Modernity, Philosophy, and the One. Sophia Perennis. ISBN 978-1597310949.
 247. ^ Carnegy, Patrick. Wagner and the Art of the Theatre. p. 51.
 248. ^ The World as Will and Representation Preface to the first edition, p. xiii
 249. ^ a b Schopenhauer, Arthur. The World as Will and Representation. Vol. 1, Criticism of the Kantian Philosophy. Note 5.
 250. ^ a b "Handschriftlicher, Nachlass, Vorlesungen und Abhandlungen". Gutenberg Spiegel.
 251. ^ Abschnitt: Handschriftlicher Nachlaß. § 588. Es kann daher eine vollkommen wahre Philosophie geben, die ganz von der Verneinung des Lebens abstrahirt, diese ganz ignorirt.
 252. ^ "Vie de Spinoza - Wikisource". fr.wikisource.org.
 253. ^ The World as Will and Representation. § 68. We might to a certain extent regard the well-known French biography of Spinoza as a case in point, if we used as a key to it that noble introduction to his very insufficient essay, De Emendatione Intellects, a passage which I can also recommend as the most effectual means I know of stilling the storm of the passions.
 254. ^ Jerauld McGill, Vivian (1931). Schopenhauer. Pessimist and Pagan. p. 320.
 255. ^ Parerga and Paralipomena, Vol. 1, Appendix to "Sketch of a History of the Doctrine of the Ideal and the Real," trans. E. J. Payne (Oxford, 1974), p. 21.
 256. ^ Parerga and Paralipomena, Vol. 1, Appendix to "Sketch of a History of the Doctrine of the Ideal and the Real," trans. E. J. Payne (Oxford, 1974), p. 23.
 257. ^ Schopenhauer, Arthur. On the Freedom of the Will. p. 82.
 258. ^ Parerga and Paralipomena, Vol. I, "Fragments for the History of Philosophy", Sec. 13, trans. E. J. Payne (Oxford, 1974), p. 96.
 259. ^ Popper, Karl (1946). "The Open Society and Her Enemies". Nature. 157 (3987): 52. Bibcode:1946Natur.157..387R. doi:10.1038/157387a0.
 260. ^ The Two Fundamental Problems of Ethics, Preface to the First Edition, trans. Christopher Janaway (Cambridge, 2009), p. 15.
 261. ^ a b Beiser, Frederick C. (2008). Weltschmerz, Pessimism in German Philosophy, 1860–1900. Oxford: Oxford University Press. pp. 14–16. ISBN 978-0198768715. Arthur Schopenhauer was the most famous and influential philosopher in Germany from 1860 until the First World War. ... Schopenhauer had a profound influence on two intellectual movements of the late 19th century that were utterly opposed to him: neo-Kantianism and positivism. He forced these movements to address issues they would otherwise have completely ignored, and in doing so he changed them markedly. ... Schopenhauer set the agenda for his age.
 262. ^ Beside Schopenhauer's Corpse
 263. ^ Don, Howard (1997). A Peek behind the Veil of Maya: Einstein, Schopenhauer, and the Historical Background of the Conception of Space as a Ground for the Individuation of Physical Systems. University of Pittsburgh Press. Pauli greatly admired Schopenhauer. ... Pauli wrote sympathetically about extrasensory perception, noting approvingly that "even such a thoroughly critical philosopher as Schopenhauer not only regarded parapsychological effects going far beyond what is secured by scientific evidence as possible, but even considered them as a support for his philosophy".
 264. ^ Isaacson, Walter (2007). Einstein: His Life and Universe. New York: Simon & Schuster. p. 367. ISBN 978-0743264747.
 265. ^ a b c Don, Howard (1997). A Peek behind the Veil of Maya: Einstein, Schopenhauer, and the Historical Background of the Conception of Space as a Ground for the Individuation of Physical Systems. University of Pittsburgh Press.
 266. ^ Halpern, Paul (2015). Einstein's Dice and Schrödinger's Cat: How Two Great Minds Battled Quantum Randomness to Create a Unified Theory of Physics. p. 189. ISBN 978-0465040650.
 267. ^ Raymond B. Marcin. "Schopenhauers Metaphysics and Contemporary Quantum Theory". David Lindorff referred to Schopenhauer as Pauli's “favorite philosopher”, and Pauli himself often expressed his agreement with the main tenet of Schopenhauer's philosophy. … Suzanne Gieser cited a 1952 letter from Pauli to Carl Jung, in which Pauli indicated that, while he accepted Schopenhauer's main tenet that the thing-in-itself of all reality is will.
 268. ^ See e.g. Magee (2000) 276–278.
 269. ^ Nicholas Mathew, Benjamin Walton. The Invention of Beethoven and Rossini: Historiography, Analysis, Criticism. p. 296.
 270. ^ Tolstoy's letter to Afanasy Fet on August 30, 1869. "Do you know what this summer has meant for me? Constant raptures over Schopenhauer and a whole series of spiritual delights as I've never experienced before. I have brought all of his works and read him over and over, Kant too by the way. Assuredly no student has ever learned and discovered so much in one semester as I have during this summer. I do not know if I shall ever change my opinion, but at present I am convinced that Schopenhauer is the greatest genius among men. You say he is so-so, he has written a few things on philosophy? What is so-so? It is the whole world in an incomparably beautiful and clear reflection. I have started to translate him. Won't you help me? Indeed, I cannot understand how his name can be unknown. The only explanation for this can only be the one he so often repeats, that is, that there is scarcely anyone but idiots in the world."
 271. ^ Thompson, Caleb. "Quietism from the Side of Happiness: Tolstoy, Schopenhauer, War and Peace".
 272. ^ Magee 1997, p. 413.
 273. ^ Caleb Flamm, Matthew (2002). "Santayana and Schopenhauer". Transactions of the Charles S. Peirce Society. 38 (3): 413–431. JSTOR 40320900. A thinker of whom it is well known that Santayana had an early, deep admiration, namely, Schopenhauer
 274. ^ Morrison, Simon (2008). Sergey Prokofiev and His World. Princeton University Press. pp. 19, 20. ISBN 9780691138954.
 275. ^ Schopenhauer as Educator
 276. ^ Malcolm, Norman. Ludwig Wittgenstein: A Memoir. Oxford University Press, 1958, p. 6
 277. ^ Russell, Bertrand (1946). History of Western Philosophy. Start of 2nd paragraph: George Allen and Unwin LTD. p. 786.CS1 maint: location (link)
 278. ^ Eric Francis Jules Payne (February 17, 1895 - January 12, 1983)

Sources

 • Albright, Daniel (2004) Modernism and Music: An Anthology of Sources. University of Chicago Press. ISBN 978-0-226-01267-4
 • Beiser, Frederick C., Weltschmerz: Pessimism in German Philosophy, 1860-1900 (Oxford: Oxford University Press, 2016).
 • Hannan, Barbara, The Riddle of the World: A Reconsideration of Schopenhauer's Philosophy (Oxford: Oxford University Press, 2009).
 • Magee, Bryan, Confessions of a Philosopher, Random House, 1998, ISBN 978-0-375-50028-2. Chapters 20, 21.
 • Safranski, Rüdiger (1990) Schopenhauer and the Wild Years of Philosophy. Harvard University Press, ISBN 978-0-674-79275-3; orig. German Schopenhauer und Die wilden Jahre der Philosophie, Carl Hanser Verlag (1987)
 • Thomas Mann editor, The Living Thoughts of Schopenhauer, Longmans Green & Co., 1939

Further reading

Biographies

 • Cartwright, David. Schopenhauer: A Biography, Cambridge University Press, 2010. ISBN 978-0-521-82598-6
 • Frederick Copleston, Arthur Schopenhauer, philosopher of pessimism (Burns, Oates & Washbourne, 1946)
 • O. F. Damm, Arthur Schopenhauer – eine Biographie, (Reclam, 1912)
 • Kuno Fischer, Arthur Schopenhauer (Heidelberg: Winter, 1893); revised as Schopenhauers Leben, Werke und Lehre (Heidelberg: Winter, 1898).
 • Eduard Grisebach, Schopenhauer – Geschichte seines Lebens (Berlin: Hofmann, 1876).
 • D. W. Hamlyn, Schopenhauer, London: Routledge & Kegan Paul (1980, 1985)
 • Heinrich Hasse, Schopenhauer. (Reinhardt, 1926)
 • Arthur Hübscher, Arthur Schopenhauer – Ein Lebensbild (Leipzig: Brockhaus, 1938).
 • Thomas Mann, Schopenhauer (Bermann-Fischer, 1938)
 • Matthews, Jack, Schopenhauer's Will: Das Testament, Nine Point Publishing, 2015. ISBN 978-0985827885. A recent creative biography by philosophical novelist Jack Matthews.
 • Rüdiger Safranski, Schopenhauer und die wilden Jahre der Philosophie – Eine Biographie, hard cover Carl Hanser Verlag, München 1987, ISBN 978-3-446-14490-3, pocket edition Fischer: ISBN 978-3-596-14299-6.
 • Rüdiger Safranski, Schopenhauer and the Wild Years of Philosophy, trans. Ewald Osers (London: Weidenfeld and Nicolson, 1989)
 • Walther Schneider, Schopenhauer – Eine Biographie (Vienna: Bermann-Fischer, 1937).
 • William Wallace, Life of Arthur Schopenhauer (London: Scott, 1890; repr., St. Clair Shores, Mich.: Scholarly Press, 1970)
 • Helen Zimmern, Arthur Schopenhauer: His Life and His Philosophy (London: Longmans, Green & Co, 1876)

Other books

 • App, Urs. Arthur Schopenhauer and China. Sino-Platonic Papers Nr. 200 (April 2010) (PDF, 8.7 Mb PDF, 164 p.). Contains extensive appendixes with transcriptions and English translations of Schopenhauer's early notes about Buddhism and Indian philosophy.
 • Atwell, John. Schopenhauer on the Character of the World, The Metaphysics of Will.
 • --------, Schopenhauer, The Human Character.
 • Edwards, Anthony. An Evolutionary Epistemological Critique of Schopenhauer's Metaphysics. 123 Books, 2011.
 • Copleston, Frederick, Schopenhauer: Philosopher of Pessimism, 1946 (reprinted London: Search Press, 1975).
 • Gardiner, Patrick, 1963. Schopenhauer. Penguin Books.
 • --------, Schopenhauer: A Very Short introduction.
 • Janaway, Christopher, 2003. Self and World in Schopenhauer's Philosophy. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-825003-6
 • Magee, Bryan, The Philosophy of Schopenhauer, Oxford University Press (1988, reprint 1997). ISBN 978-0-19-823722-8
 • Mannion, Gerard, "Schopenhauer, Religion and Morality – The Humble Path to Ethics", Ashgate Press, New Critical Thinking in Philosophy Series, 2003, 314pp.
 • Trottier, Danick. L’influence de la philosophie schopenhauerienne dans la vie et l’oeuvre de Richard Wagner; et, Qu’est-ce qui séduit, obsède, magnétise le philosophe dans l’art des sons? deux études en esthétique musicale, Université du Québec à Montréal, Département de musique, 2000.
 • Zimmern, Helen, Arthur Schopenhauer, his Life and Philosophy, London, Longman, and Co., 1876.

Articles

External links