آرامی جدید آشوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

زبان آسوری یا به طور دقیق‌تر آرامی جدید آشوری به شاخهٔ آرامی شمال شرقی از زبان‌های آفرو-آسیایی تعلق دارد. این زبان، زبان امروز مسیحیان آسوری است که امروز در ایران (در بازقند سبزوار و فسا[نیازمند منبع])، عراق، ترکیه، سوریه، لبنان، آمریکا و برخی کشورهای جهان زندگی می‌کنند. این زبان به شاخه‌ای از زبان آرامی تلمود بابلی و زبان مندایی نزدیک است.

آشوری نو[ویرایش]

این زبان را نباید با زبان آشوری که قوم آشور در هزارهٔ اول قبل از میلاد تکلم می‌کردند اشتباه کرد.

زبان آسوری زبانی پیچیده است. زبان آرامی کلاسیک که آسوریان برای ارتباط بین خود از آن استفاده می‌کنند در کلیسای شرقی، کلیسای کاتولیک کلدانی، کلیسای کاتولیک سریانی، و کلیسای ارتودوکس سریانی، نیز از آن استفاده می‌شود.


گویش‌های آشوری نو (سریانی)[ویرایش]

تنها دو گویش از آسوری مدرن (که از آن با آرامی مدرن یا سریانی نیز یاد می‌شود) توسط مردمان آشوری‌زبان به‌کار می‌رود. آشوریان گویش‌های مدرن خود را سریانی می‌نامند. از مهم‌ترین زیرگویش‌های آسوری جدید، اورمژنایا و شاپدنایا ، یعنی گویش آسوری‌های ارومیه است که به‌صورت مکتوب با ادبیات ویژهٔ خود از نیمهٔ دوم قرن ۱۹ رواج یافت.

تقسیم‌بندی گویش‌های مدرن عبارت است از:

  • آشوری شرقی که به آن سورث نیز گفته می‌شود.
  • آشوری غربی، برخی بعضی لهجه‌های این گروه را تورویو یا سوریویو می‌نامند.

الفبای آشوری نو[ویرایش]

خط آسوری جدید، سریانی خاوری است که از راست به چپ نوشته می‌شود و الفبای آن به ترتیب حروف ابجد است.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Assyrian language," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php? title=Assyrian_language&oldid=۱۸۴۱۸۷۰۵۴

  • دانشنامه دانش‌گستر، مؤسسه علمی- فرهنگی دانش‌گستر، ۱۳۸۹. ص ۲۸۰.