آدابوست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آدابوست مخفف بوستینگ تطبیقی بوده و یک الگوریتم یادگیری ماشین است که توسط یاو فروند و رابرت شاپیر ابداع شد.[۱] در واقع آدابوست یک متا الگوریتم است که بمظور ارتقاء عملکرد، و رفع مشکل رده‌های نامتوزان[۲] همراه دیگر الگوریتم‌های یادگیری استفاده می‌شود. در این الگوریتم، طبقه بند هر مرحله جدید به نفع نمونه‌های غلط طبقه‌بندی شده در مراحل قبل تنظیم می‌گردد. آدابوست نسبت به داده‌های نویزی و پرت حساس است؛ ولی نسبت به مشکل بیش برازش از بیشتر الگوریتم‌های یادگیری برتری دارد. طبقه بند پایه که در اینجا استفاده می‌شود فقط کافیست از طبقه بند نصادفی(۵۰٪) بهتر باشد و به این ترتیب بهبود عملکرد الگوریتم با تکرارهای بیشتر بهبود می‌یابد. حتی طبقه بندهای با خطای بالاتر از تصادفی با گرفتن ضریب منفی عملکرد کلی را بهبود می‌بخشند. در الگوریتم آدابوست در هر دور یک طبقه بند ضعیف اضافه می‌شود. در هر فراخوانی بر اساس اهمیت نمونه‌ها، وزن‌ها بروز می‌شود. در هر دور وزن نمونه‌های غلط طبقه‌بندی شده افزایش و وزن نمونه‌های درست طبقه‌بندی شده کاهش داده می‌شود؛ بنابراین طبقه بند جدید تمرکز بر نمونه‌هایی که سخت تر یادگرفته می‌شوند، خواهند داشت.

الگوریتم طبقه‌بندی دوگانه[ویرایش]

داده شده‌ها:

  • مجموعه یادگیری: که
  • تعداد تکرارها:

مقداردهی اولیه: برای

  • برای خانواده طبقه بندهای ضعیف ℋ طبقه بند را پیدا کن که قدر مطلق اختلاف نرخ خطای وزن دهی شده متناظر از ۰٫۵ نسبت به توزیع حداکثر شود:

که . I یک تابع نشانگر است

  • اگر که یک آستانه تعین شده قبلی است، توقف انجام شود.
  • معمولاً مفدار برای در نظر گرفته می‌شود.
  • بروز رسانی:
که یک عامل نرمالیزاسیون با مقدار است که موجب می‌شود یک توزیع احتمالاتی مجاز را نشان دهد (مجموع روی همه xها یک شود)
خروجی نهایی طبقه بند
توجه شود که معادله بروز رسانی توزیع بگونه‌ای بروز می‌شود که

بنابراین بعد از انتخاب بهینه طبقه بند برای توزیع آندسته از نمونه‌ها که طبقه بند آن‌ها را غلط طبقه‌بندی می‌کند وزن بیشتری نسبت به بقیه داده می‌شود؛ بنابراین وقتی الگوریتم طبقه بندها را براساس توزیع تست می‌کند، طبقه‌بندی انتخاب می‌شود که نمونه‌های غلط طبقه‌بندی شده را بهتر تشخیص دهد.

درک آماری تقویت کردن[ویرایش]

عمل تقویت کردن را می‌توان بصورت حداقل کردن یک تابع هزینه محدب روی یک مجموعه محدب از توابع درنظر گرفت.[۳] بطور خاص تابعی که حداقل می‌شود نمایی است:

و ما بدنبال تابعی به شکل زیر هستیم:

مطالب مرتبط[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Yoav Freund, Robert E. Schapire. "A Decision-Theoretic Generalization of on-Line Learning and an Application to Boosting", 1995
  2. مهسا المعی نژاد. «روش‌های Bagging و Boosting به منظور رفع مشکل کلاس‌های نامتوازن». گروه داده کاوی ایران. بازبینی‌شده در ۲۶ فبریه ۲۰۱۴. 
  3. T. Zhang, "Statistical behavior and consistency of classification methods based on convex risk minimization", Annals of Statistics 32 (1), pp. 56-85, 2004.

پیاده‌سازی‌ها[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]