پایان بازی (ترانه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آخر بازی (ترانه))
«پایان بازی»
A black-and-white portrait of Swift closing her eyes. She is wearing red lipstick. The title "End Game" and the guest artists "ft. Ed Sheeran and Future" are written in newspaper fonts at the footer.
تک‌آهنگ تیلور سوئیفت با حضور اد شیرن و فیوچر
از آلبوم اعتبار
تاریخ پخش۱۴ نوامبر ۲۰۱۷ (۲۰۱۷-11-۱۴)
استودیو
ژانر
زمان۴:۰۴
ناشربیگ مشین
ترانه‌نویس(ها)
تهیه‌کننده(ها)
 • مکس مارتین
 • شلبک
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های تیلور سوئیفت
«... آماده‌ای؟»
(۲۰۱۷)
«پایان بازی»
(۲۰۱۷)
«روز سال نو»
(۲۰۱۷)
گاه‌نگاری اد شیرن
«بوا می»
(۲۰۱۷)
«پایان بازی»
(۲۰۱۷)
«بی‌نقص»
(۲۰۱۷)
گاه‌نگاری فیوچر
«چیز واقعی»
(۲۰۱۷)
«پایان بازی»
(۲۰۱۷)
«پاتک واتر»
(۲۰۱۷)
موزیک ویدئو
"End Game" در یوتیوب

«پایان بازی» (انگلیسی: End Game) ترانه‌ای از تیلور سوئیفت، خواننده-ترانه‌نویس آمریکایی با حضور خوانندهٔ انگلستانی اد شیرن و رپر آمریکایی فیوچر است. این ترانه از ششمین آلبوم استودیویی سوئیفت، اعتبار (۲۰۱۷) گرفته شده‌است. این ترانه نوشتهٔ این سه هنرمند و تهیه کنندگانش، مکس مارتین و شلبک است. از نظر موسیقایی، «پایان بازی» یک ترانه پاپ رپ با عناصر هیپ هاپ و آراندبی است که ترکیبی از کادانسهای شل، بیت‌های ترپ و درامهای تأثیرگرفته از هیپ هاپ است. در متن ترانه، این سه هنرمند در مورد پیدا کردن عشق واقعی خود در میان شایعات پر سر و صدا از شهرت انگاشته‌شده صحبت می‌کنند.

این ترانه چهار روز پس از انتشار آلبوم در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۷ به عنوان تک‌آهنگی از آلبوم اعتبار منتشر شد. «پایان بازی» با نقدهای مختلفی از سوی منتقدان معاصر روبه‌رو شد. برخی از منتقدان آزمایش‌گری هیپ هاپ سوئیفت، اشعار کنایه‌دار، ورس فیوپر و تولید گیرندهٔ پنداشته‌شدهٔ آن را تحسین کردند. دیگر منتقدان از حضور شیرن تحت تأثیر قرار نگرفته و تولید آن را ملایم خواندند. این تک‌آهنگ جزو ده‌تای برتر پرفروش ایرپلی در کاستاریکا، جمهوری دومینیکن و اسرائیل بود. همچنین در جدول تک‌آهنگ‌های استرالیا، کانادا و یونان به چهل‌تای برتر رسید. در ایالات متحده، «پایان بازی» در جایگاه ۱۸ جدول ۱۰۰ تک‌آهنگ داغ بیلبورد قرار گرفت و به پنجاه و پنجمین ورودی در چهل‌تای برتر سوئیفت تبدیل شد. این ترک در استرالیا، کانادا و ایالات متحده گواهی‌نامه پلاتین و همچنین در نروژ گواهی‌نامه پلاتین دوگانه دریافت کرد.

موزیک ویدئو برای این تک‌آهنگ به کارگردانی جوزف کان، در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸ منتشر شد. این ویدئو مهمانی سوئیفت را با فیوچر در میامی، با شیرن در توکیو و سایر دوستان در لندن نشان می‌دهد. سوئیفت «پایان بازی» را در جینگل بال ۲۰۱۷ و در حین نمایش تور استادیومی اعتبار اجرا کرد.

تولید و ترکیب‌بندی[ویرایش]

«پایان بازی» توسط مکس مارتین و شلبک تهیه شد. این دو همچنین با همکاری تیلور سوئیفت، اد شیرن و فیوچر ترانه را نوشتند. سوئیفت به عنوان خوانندهٔ اصلی شناخته می‌شود، در حالی که شیرن و فیوچر به عنوان هنرمندان حضوری شناخته می‌شوند.[۱] این ترانه برای ششمین آلبوم استودیویی سوئیفت، اعتبار (۲۰۱۷) ضبط شده‌است. «پایان بازی» تنها ترانه موجود در اعتبار است که هنرمندان مهمان در آن حضور دارند.[۲] شیرن برای ترانه‌سرایی خود هنگام حضور در یک مهمانی چهارم ژوئیه در محل اقامت سوئیفت در رود آیلند از این الهام استفاده کرد. در آن مهمانی، شیرن با چری سیبورن، دختری روبرو شد که با او به همان مدرسه رفت. آنها دوباره به هم رسیدند و در نهایت ازدواج کردند. در ورس او اشاره ای به فیلم متولد چهارم جولای (۱۹۸۹) وجود دارد که نمادی از آغاز رابطه او با سیبورن است.[۳]

از نظر موسیقایی، «پایان بازی» ترکیبی از هیپ هاپ و آراندبی است.[۴][۵] بیلبورد ترانه را پاپ رپ طبقه‌بندی کرد،[۶] در حالی که میشل دا سیلوا از روزنامهٔ نوو آن را ترانه‌ای پاور پاپ خوانده‌است.[۷] این آهنگ شامل کادانس‌های شل، بیت‌هایترپ و درام‌های تحت تأثیر هیپ هاپ است که میگان گاروی از پیچفورک آن را نشان دهندهٔ ترندهای هیپ هاپ/آراندبی سال ۲۰۱۷ توصیف کرده‌است.[۴][۸] در متن ترانه، این سه هنرمند در مورد پیدا کردن عشق واقعی خود در میان شایعات پر سر و صدا از شهرت انگاشته‌شده صحبت می‌کنند.[۹] در ابتدای این ترانه، سوئیفت بیان می‌کند که او و معشوقه‌اش هر دو دارای شهرت «بد» و «بزرگ» هستند.[۴] فیوچر سپس این دیدگاه را تکرار می‌کند و می‌گوید او «شخصیت یک پسر بد را دارد، همان چیزی که بقیه دوست دارند».[۹] شیرن در قسمت خود در مورد چگونگی عشقش «در چهارم ژوئیه متولد شد» رپ‌خوانی می‌کند.[۹][۸] سوئیفت در قسمت خود نیمهٔ خوانندگی و نیمه رپ‌خوانی که به شیوه هیپ هاپ می‌خواند،[۱۰] و تمسخر شایعات رسانه ای در مورد تصویرش را ارائه می‌دهد: «قسم می‌خورم که دنبال شایعه‌ها نیستم، شایعه‌ها منو دوست دارند».[۱۱][۱۲] هنگامی که سوئیفت در حال خواندن «می‌خواهم بازی آخرت باشم» برای معشوق‌اش است، هم‌صداهای ترانه شنیده می‌شود.[۸]

انتشار و تبلیغات[ویرایش]

سوئیفت هنگام اجرای «پایان بازی» در تور استادیومی اعتبار خود (۲۰۱۸)

«پایان بازی» قطعهٔ شماره دو در فهرست قطعه‌های اعتبار است که در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۷ در سراسر جهان منتشر شد.[۱] این ترانه در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۷ توسط بیگ مشین و مرکوری رکوردز به عنوان تک‌آهنگ‌ی از آلبوم به رادیو محبوب معاصر فرانسوی فرستاده شد.[۱۳] سپس این تک‌آهنگ در ایالات متحده، استرالیا و پادشاهی کتحده به‌صورت رادیویی پخش شد.[۱۴][۱۵][۱۶]

سوئیفت و شیرن برای نخستین‌بار «پایان بازی» را در طول فستیوال جینگل بال به میزبانی رادیو آی‌هارت در ۲ دسامبر ۲۰۱۷ اجرا کردند.[۱۷] نسخه تک‌خوان این ترانه در فهرست اجراهای پابرجای تور استادیومی اعتبار (۲۰۱۸) سوئیفت قرار گرفت.[۱۸]

موزیک ویدئو[ویرایش]

در ۲ دسامبر ۲۰۱۷، شیرن در فستیوال جینگل بال تأیید کرد که یک موزیک ویدئو برای این ترانه منتشر خواهد شد.[۱۹] در ۱۰ ژانویه ۲۰۱۸، سوئیفت از طریق برنامه خود در شبکه‌های اجتماعی "د سوئیفت لایف"—برنامه‌ای که برای حمایت از اعتبار برای طرفداران ایجاد کرده‌است[۲۰]—اعلام کرد که موزیک ویدئوی این ترانه در ۱۲ ژانویه منتشر می‌شود و قطعه‌ای کوتاه از ویدئو در صبح ۱۱ ژانویه در صبح بخیر آمریکا به نمایش در می‌آید.[۲۱] سوئیفت برای نخستین بار یک قطعه ۲۰ ثانیه ای از موزیک ویدئو را در صبح بخیر آمریکا به نمایش درآورد و بعداً همان روز آن را در حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد.[۲۲]

در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸، سوئیفت ویدئو را در کانال ویوو خود بارگذاری کرد.[۲۳] این ویدئو به کارگردانی جوزف کان به تصویر کشیدن مهمانی سوئیفت در سه مکان شبانه می‌پردازد: با فیوچر در یک یات در میامی، با شیرن در یک کلوپ شبانه در توکیو و با دوستان مختلف در یک اتوبوس دوطبقه در لندن.[۲۴] سوئیفت و فیوچر هنگام خوانندگی/رپ‌خوانی، نشسته در صندلی کنار راننده در لامبورگینی اونتادور همراه با فیوچر دیده می‌شود.[۲۵] در یکی از صحنه‌های لندن، سوئیفت دیده می‌شود که در یک میله نشسته و درحال بازی مار روی کنسول بازی دستی است، که اشاره به شهرت وی به عنوان «مار» در هنگام تبلیغ آلبوم دارد.[۲۶] این ارجاع همچنین در یکی از صحنه‌های توکیو—که در آن سوئیفت سوار بر موتورسیکلت با لباس فرم طرح پوست مار است—اشاره شده‌است.[۲۵]

اعتبارها و پرسنل[ویرایش]

اعتبارها و پرسنل از یادداشت‌های روی جلد اعتبار گرفته شده‌است.[۲]

استودیو

پرسنل

 • Taylor Swift – songwriter, producer
 • Max Martin – producer, songwriter, keyboards, programming
 • Shellback – producer, songwriter, keyboards, programming, drums, bass
 • Ed Sheeran – songwriter
 • Nayvadius Wilburn – songwriter
 • Ilya – vocal production
 • Sam Holland – engineer
 • Michael Ilbert – engineer
 • Seth Ferkins – engineer
 • Cory Bice – asssistant engineer
 • Jeremy Lertola – asssistant engineer
 • Sean Flora – asssistant engineer
 • Peter Karlsson – asssistant engineer
 • Mike Synphony – asssistant engineer
 • Daniel Watson – asssistant enginee
 • Serban Ghenea – mixing
 • John Hanes – mix engineer
 • Randy Merrill – mastering

گواهی‌نامه‌ها[ویرایش]

گواهی‌نامه‌های فروش «آخر بازی»
منطقه گواهی واحد گواهی‌شده/فروش
استرالیا (استرالیا)[۲۷] پلاتین ۷۰٬۰۰۰*
برزیل (Pro-Música Brasil)[۲۸] طلا ۲۰٬۰۰۰double-dagger
کانادا (کانادا)[۲۹] پلاتین ۸۰٬۰۰۰double-dagger
نروژ (آی‌اف‌پی‌آی نروژ)[۳۰] 2× پلاتین ۱۲۰٬۰۰۰double-dagger
بریتانیا (بی‌پی‌آی)[۳۱] نقره ۲۰۰٬۰۰۰double-dagger
ایالات متحده (آرآی‌ای‌ای)[۳۲] پلاتین ۱٬۰۰۰٬۰۰۰double-dagger

double-daggerرقم فروش+استریم تنها بر پایهٔ گواهی‌ها

تاریخچهٔ انتشار[ویرایش]

منطقه تاریخ فرمت ناشر منا.
فرانسه ۱۴ نوامبر ۲۰۱۷ رادیو محبوب معاصر [۳۳][۱۳]
ایالات متحده ۳ دسامبر ۲۰۱۷
[۱۴]
استرالیا ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸
[۱۵]
پادشاهی متحده ۲۶ ژانویه ۲۰۱۸ بیگ مشین [۱۶]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ "reputation by Taylor Swift". Apple Music. Archived from the original on July 16, 2020. Retrieved May 4, 2020.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ Reputation (CD booklet). Taylor Swift. Big Machine Records. 2017.
 3. Carr, Mary Kate (February 9, 2018). "Taylor Swift and Ed Sheeran reveal the romantic inspiration for his 'End Game' rap". Entertainment Weekly. Retrieved February 9, 2018.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ Garvey, Meaghan (November 10, 2017). "'End Game' [ft. Future & Ed Sheeran] by Taylor Swift Review". Pitchfork. Archived from the original on August 18, 2018. Retrieved July 25, 2020.
 5. Sheffield, Rob (November 10, 2017). "Taylor Swift 'Reputation' Is the Most Intimate LP of Taylor Swift's Career". Rolling Stone. Archived from the original on November 10, 2017. Retrieved November 9, 2017.
 6. Billboard Staff (December 11, 2019). "Taylor Swift's 40 Biggest Billboard Hot 100 Hits". Billboard. Archived from the original on January 31, 2020. Retrieved May 4, 2020.
 7. Da Silva, Michelle (November 13, 2017). "Taylor Swift has changed for the worse on Reputation". Now. Archived from the original on July 26, 2020. Retrieved July 25, 2020.
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ ۸٫۲ Zoladz, Lindsay (November 10, 2017). "Taylor Swift Stakes Her 'Reputation' on Big Sounds and Petty Grievances". The Ringer. Retrieved January 30, 2021.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ ۹٫۲ Josephs, Brian (November 10, 2017). "Taylor Swift's 'End Game' Is Fine, But You Should Just Listen to an Actual Future Song". Spin. Retrieved January 30, 2021.
 10. Caramanica, Jon (November 9, 2017). "Taylor Swift Is a 2017 Pop Machine on 'Reputation,' but at What Cost?". The New York Times. Retrieved January 30, 2021.
 11. Cinquemani, Sal (November 10, 2017). "Review: Taylor Swift, Reputation". Slant Magazine. Retrieved January 30, 2021.
 12. Sawdey, Evan (November 13, 2017). "Taylor Swift: Reputation (review)". PopMatters. Retrieved January 30, 2021.
 13. ۱۳٫۰ ۱۳٫۱ "Taylor Swift propose 'End Game' aux radios françaises, un titre partagé avec Ed Sheeran et Future". Aficia (به فرانسوی). Archived from the original on July 9, 2019. Retrieved 2019-07-07.
 14. ۱۴٫۰ ۱۴٫۱ "Radio1 – New USA Singles". 2017-12-23. Archived from the original on December 23, 2017. Retrieved 2020-09-14.
 15. ۱۵٫۰ ۱۵٫۱ "Singles To Radio". The Music Network (1172). Retrieved January 30, 2021.
 16. ۱۶٫۰ ۱۶٫۱ "BBC – Radio 1 – Playlist". بی‌بی‌سی. January 27, 2018. Archived from the original on January 29, 2018. Retrieved January 29, 2018.
 17. "Taylor Swift, Ed Sheeran rock Jingle Ball with first live performance of 'End Game'". Entertainment Weekly. December 2, 2017. Archived from the original on December 22, 2017. Retrieved December 21, 2017.
 18. "Here Are All the Songs Taylor Swift Played on the Opening Night of the Reputation Tour". Billboard. Archived from the original on May 22, 2018. Retrieved November 29, 2018.
 19. Calvario, Liz (December 2, 2017). "Taylor Swift and Ed Sheeran Are BFF Goals While Performing 'End Game' at Jingle Ball". Entertainment Tonight. Archived from the original on December 2, 2017. Retrieved December 3, 2017.
 20. Aniftos, Rania (January 2, 2019). "Taylor Swift's 'The Swift Life' App to Shut Down". Billboard. Retrieved January 30, 2021.
 21. Braca, Nina (January 10, 2018). "Taylor Swift Teases 'End Game' Video With Ed Sheeran and Future: See Pic". Billboard. Retrieved January 30, 2021.
 22. "1st look at Taylor Swift's new 'End Game' video with Future and Ed Sheeran". ABC News. January 11, 2018. Retrieved 2020-07-13.
 23. Bruner, Raisa (January 12, 2018). "Taylor Swift Just Dropped Her Highly Anticipated 'End Game' Music Video With Future". Time. Retrieved January 30, 2021.
 24. Reed, Ryan (January 12, 2018). "Watch Taylor Swift's New Globe-Trotting 'End Game' Video". Rolling Stone. Retrieved January 30, 2021.
 25. ۲۵٫۰ ۲۵٫۱ Tiffany, Kaitlyn (January 14, 2018). "I have something to say about every frame of the new Taylor Swift video". The Verge. Retrieved January 30, 2021.
 26. "Taylor Swift's 11 Best Moments From Her 'End Game' Video With Future and Ed Sheeran". Billboard. January 12, 2018. Retrieved January 30, 2021.
 27. "ARIA Charts – Accreditations – 2018 Singles". Australian Recording Industry Association. Archived from the original on 10 August 2020. Retrieved October 10, 2018.
 28. "Brazilian single certifications – Taylor Swift – End Game" (به Portuguese). Associação Brasileira dos Produtores de Discos. Retrieved April 11, 2018.
 29. "Canadian single certifications – Taylor Swift – End Game (Feat. Ed Sheeran & Future)". Music Canada. Retrieved January 30, 2018.
 30. "Norwegian single certifications – Taylor Swift – End Game" (به Norwegian). IFPI Norway. Retrieved November 20, 2020.
 31. "British single certifications – Taylor Swift – End Game". British Phonographic Industry. Retrieved December 10, 2019. Select singles in the Format field. Select نقره in the Certification field. Type End Game in the "Search BPI Awards" field and then press Enter.
 32. "American single certifications – Taylor Swift – End Game". Recording Industry Association of America. Retrieved July 23, 2018. If necessary, click Advanced, then click Format, then select Single, then click SEARCH. 
 33. "Taylor Swift Sends Both 'New Year's Day' and 'End Game' to Radio". MTV UK. Archived from the original on June 12, 2018. Retrieved 2019-07-07.

پیوند به بیرون[ویرایش]