آخال‌تکه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آخال تکه
اسب آخال تکه. برخی آن را از ریشه اسب ترکمن می‌دانند
آخال تکه مِلِ کوش، ۱۹۰۹
تمرین درساژ
نقاشی فرانسوی از اسب آخال تکه، سال 1848 میلادی

آخال‌تِکِه نژادی از اسب است که در ترکمنستان و ایران و روسیه پرورش می‌دهند و از نمادهای ملی کشور ترکمنستان شمرده می‌شود.

همه ساله در آخرین یکشنبه آوریل، جشن اسب ترکمن که به خواست و ابتکار رئیس‌جمهور این کشور، بردی‌محمداف، به وجود آمده برگزار می‌شود. در طی آن آخال تکه را گرامی می‌دارند، حیوانی با قامت و گردنی کشیده و سر کوچک، و موهای ظریف یال و دم که می‌تواند هزار کیلومتر را در کمتر از یک هفته طی کند. جمعی از کارشناسان محلی و خارجی رقابت اسب‌ها این مسابقات را دنبال کنند.[۱]

این اسب‌ها ۱۴۷ تا ۱۶۳ سانتی‌متر ارتفاع دارند و رنگ براق متالیک آن‌ها (به ویژه در رنگ‌های روشن‌تر) مشهور است. این اسب در رنگ‌های کهر، نیله (طوسی)، سمند، کرنگ، سیاه، و سفید وجود دارد. برخی منابع آخال تکه را از نژاد اسب ترکمن می‌دانند.[۲] آخال تکه به جز در سرزمین مادری ایران، ترکمنستان، در روسیه و آلمان و بسیاری از کشورهای اروپایی پرورش داده می‌شود. از اسب‌های آخال تکه برای تولید نژادهای جدید استفاده شده‌است. آخال تکه می‌تواند یک اسب ورزشی باشد و در رشته‌های درساژ، پرش، دو سرعت و استقامت رقابت کند. اما این اسب به دلیل سم‌های نرم شکننده خود برای مسیرهای کوهستانی مناسب نیستند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. لوموند دیپلماتیک فارسی. آخال تکه، دیپلماسی بر پشت اسب
  2. مجتبی قربانی. «رنگ و توارث آن در اسب». مجتمع آموزش عالی ابوریحان بیرونی - دانشگاه تهران، ۱۳۷۸ (بازنشر در فدراسیون سوارکاری). بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ آوریل ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲.