آب‌شیرین‌کن خورشیدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آب شیرین‌کن خورشیدی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نمک‌زدایی خورشیدی (به انگلیسی: Solar desalination) یعنی نمک‌زدایی آب شور با استفاده از انرژی خورشید. نمک‌زدایی نیاز به انرژی فراوانی دارد. اگر این انرژی از نور خورشید تأمین شود به آن نمک‌زدایی خورشیدی گفته می‌شود. روش‌های نمک‌زدایی خورشیدی دو گونه هستند: مستقیم و غیر مستقیم.

انرژی خورشید به صورت مستقیم[ویرایش]

در روش مستقیم از گرمای نور خورشید استفاده می‌شود برای تبخیر آب و سپس بخار آب میعان می‌شود. در چرخه‌ی باران این فرایند به صورت طبیعی انجام می‌شود.

انرژی خورشید به صورت غیر مستقیم[ویرایش]

در روش غیر مستقیم اول انرژی خورشید تبدیل به انرژی الکتریکی یا مکانیکی می‌شود و سپس این انرژی برای جداسازی مکانیکی استفاده می‌شود. روش‌های جداسازی مکانیکی عمدتاً مبتنی بر اسمز معکوس هستند.

دستگاه نمک‌زدایی خورشیدی[ویرایش]

دستگاه کوچک و ارزان قیمتی وجود دارد که در آن آب ریخته می‌شود و زیر نور خورشید قرار داده می‌شود. این دستگاه آب را با استفاده از گرمای خورشید تقطیر می‌کند. این دستگاه تأمین آب آشامیدنی که غلظت نمک و مواد مضر سلامتی و بهداشت آن کم باشد را با استفاده ار انرژی اشعه خورشید انجام می‌دهد،

روش کار به این شرح است سرپوش پلاستیکی با شیشه (با توجه به عبور اشعه خورشید از شیشه و عدم عبور گرما از شیشه) در سطح فوقانی دستگاه نقش جاذب انرژی و تبدیل انرژی تابشی به گرما را در عملکرد سیستم ایفا می‌کند. آب دریا یا آب شور داخل سیستم گرم می‌شود و با بالا رفتن درجه حرارت بخار آب ایجاد می‌شود و ترکیبات بخار آب پس از برخورد به سطح داخلی سرپوش که درجه حرارت آن تا حدی پایین است، شروع به تقطیر می‌کند که با جمع‌آوری این آب مقطر، آب شیرین به دست می‌آید.[۱]

سیستم آب شیرین‌کن با دستگاه تصفیه آب خورشیدی از نظر ساختمان به دو روش مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شود. در روش مستقیم فقط از انرژی حرارتی خورشیدی استفاده می‌شود در حالی که در روش غیرمستقیم از انرژی برق و انرژی حرارتی خورشید به عنوان انرژی کمکی استفاده می‌شود.


منابع[ویرایش]