آب رگباری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رواناب شهری که وارد زهکشی آب می‌شود.

آب رگباری (به انگلیسی: Stormwater) که با نام‌های آب بارندگی و روانآب رگباری و سرریزآب باران نیز شناخته می‌شود به برف آب شده و آب باران روان‌شده بر روی سطح زمین اشاره می‌کند که در سطح زمین داخل برکه، گودال، حوضچه و در گل‌ولای باقی می‌ماند. بیشتر آب رگباری تبخیر شده یا در ایجاد رواناب‌های سطحی نقش بازی می‌کند. بیشتر روانابها بدون تصفیه مستقیماً به رودخانه‌ها یا دیگر آبهای سطحی منتقل می‌شوند.

در مناطق طبیعی مانند جنگلها مقدار زیادی از آب بارندگی و طوفان در خاک جذب می‌شوند. زیرا گیاهان نفوذپذیری خاک را افزایش می‌دهند و به به کاهش آب رگباری کمک می‌کنند. اما در شهرها و جاهای که توسعه یافته است، آب رگباری نمی‌تواند به این شکل کنترل شود و از این رو سبب ایجاد دو چیز می‌شود: نخست آب در حجم کنترل‌نشده و زمان بندی غیر قابل پیش‌بینی روان شده که به سیل می‌انجامد و دیگری این که آب آلاینده‌های احتمالی که در مناطق توسعه‌یافته شهری وجود دارد را در خود حمل می‌کند و در نهایت به آلودگی آبهای رودخانه‌ها می‌انجامد.

از سوی دیگر از آن جایی که جمعیت انسانی رشد چشمگیری داشته است آب رگباری در مناطق خشک و یا مناطقی که دچار خشکسالی هستند منبع بسیار مهمی است. تکنیک های گردآوری آب رگباری و خالص‌سازی آب می‌تواند به برخی از مناطق شهری کمک کند که در زمینه آب به پایداری رسیده و آب خود را تامین کنند.

آلودگی برخاسته از آب رگباری[ویرایش]

رابطه بین سطوح غیر قابل نفوذ و رواناب سطحی

با پوشش گیاهی کمتر و سطوح غیر قابل نفوذ بیشتر (پارکینگ ، جاده‌ها ، ساختمانها ، خاک فشرده) در مناطق توسعه‌یافته باران کمتری به داخل زمین نفوذ می‌کند و رواناب بیشتری نسبت به مناطق طبیعی به راه می‌افتد. از سوی دیگر جوی‌های آب و شبکه فاضلاب شهری رواناب را به سرعت از مناطق تجاری و مسکونی به داخل آب‌های مجاور منتقل می‌کند. به این شکل، اندازه آب در آبراهه‌ها بسیار افزایش یافته و دبی (کمیت) آن آبراهه‌ها را بسیار افزایش می‌دهد که به فرسایش و جاری شدن سیل می‌انجامد. [۱]

منابع[ویرایش]

  1. Schueler, Thomas R. "The Importance of Imperviousness." بایگانی‌شده در ۲۰۱۴-۰۳-۲۷ توسط Wayback Machine Reprinted in The Practice of Watershed Protection. 2000. Center for Watershed Protection, Ellicott City, MD.