صفحه نیمه‌حفاظت‌شده

آب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

آب
ساختار ملوکولیمدل فضاپرکن.
آب در سه شکل مایع، گاز و جامد

آب مایه حیات است و در سطح زمین به وفور یافت می‌شود.
آب در سه حالت جامد (یخمایع و بخار وجود دارد.
ابرها شامل قطرات آب معلق در هوا و بخار آب اشباع شده هستند.

مشخصات و اطلاعات
نام مرسوم آب
نامIUPAC oxidane
نام‌های قابل توجه aqua, دی‌هیدروژن منوکسید،
هیدروژن هیپروکسید، (بیشتر)
فرمول مولکولی H۲O
شماره CAS ۷۷۳۲–۱۸–۵
InChI InChI=۱/H2O/h1H۲
جرم مولی ۱۸٫۰۱۵۳ g/mol
چگالی و فاز ۰٫۹۹۸ g/cm³ (مایع در ۲۰ °C, 1 atm)
۰٫۹۱۷ g/cm³ (جامد در ۰ °C, 1 atm)
دمای انجماد
۰ °C (۲۷۳٫۱۵ K) (۳۲)
ظرفیت گرمایی ویژه
۴٫۱۸۴ J/(g·K) (20 °C در)
اطلاعات بیشتر

آب یکی از مواد مایع و فراوان‌ترین مادهٔ مرکب بر روی سطح کره زمین و بستر اولیه حیات به شکل شناخت امروزی آن است و جستجوی حیات بر روی دیگر سیارات بر اساس وجود آب مایع است. بیش از ۷۱٫۱٪ وزن یک انسان از آب تشکیل شده‌است و نیز بیش از ۶۸٪ سطح کره زمین را آب پوشانده‌است (نزدیک به ۳۶۰ میلیون از ۵۱۰ میلیون کیلومتر مربع) با این همه تنها ۳ درصد از آب‌های کره زمین شیرین و قابل نوشیدن است و باقی آن به علت محلول بودن انواع نمک‌ها خصوصاً نمک خوراکی برای نوشیدن مناسب نیست. از همین سه درصد نیز ۲٪ آن منجمد در دوقطب شمال و جنوب و بیش از ۹۴٪ به صورت شور است.

بیشترین چگالی آب خالص در دمای ۳٫۹۸ درجه سلسیوس (۳۹٫۱۶ درجه فارنهایت) حاصل می‌شود که برابر ۱ گرم بر سانتی‌متر مکعب[۱] یا ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.[۲]

نام‌گذاری آب

آب در زبان‌های مختلف به نام‌های مختلفی یاد می‌شود برای مثال در زبان کردی (آو Awe) می‌گویند که شباهت بسیاری با واژه آب در فارسی و آکوا در لاتین دارد.[نیازمند منبع] همچنین واژه آب در علوم مختلف کاربردهای متفاوتی دارد که بر اساس آن به گروه‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

فیزیک

در فیزیک بر اساس حالت ماده آب معمولاً به این نام‌ها خوانده می‌شود:

هواشناسی

در علم هواشناسی حالت‌های مختلف آب براساس نوع بارش یا معلق بودن آن در جو طبقه‌بندی می‌شود:

محیط زیست

در علم محیط زیست:

منابع آبی

بر اساس منبعی که آب در آن قرار دارد یا از آن به دست می‌آید:

مصارف مختلف

بر اساس نوع مصرف:

کیفیت فیزیکی

بر اساس کیفیت فیزیکی:

مشخصات شیمیایی

بر اساس مشخصات شیمیایی:

مسائل مذهبی

بر اساس مسائل مذهبی:

ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی

مولکول‌های آب و پیوند هیدروژنی

مولکول

فرمول شیمیایی آب، H۲O است؛ مولکول آب از دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده‌است که با پیوندهای کووالانسی به هم متصل شده‌اند. اتم‌های هیدروژن دارای مقداری بار مثبت هستند و با زاویه نزدیک به ۱۰۵ درجه در اطراف اتم اکسیژن قرار گرفته‌اند که این موضوع باعث قطبی شدن پیوندهای مولکول آب شده‌است.[۳] جرم مولی آب برابر ۱۸/۰۱۵ گرم بر مول می‌باشد.[۴]

خاصیت مویینگی آب و جیوه به صورت کاو و کوژ

وزن مولکولی آب ۱۸/۰۱۵ است. با این وزن مولکولی در شرایط کره زمین (از نظر فشار و دما) آب می‌بایستی به‌حالت گاز باشد.

آمونیاک با وزن مولکولی ۱۷ در ۳۳ درجه سانتی‌گراد زیر صفر به حالت بخار است. هیدروژن سولفید Hydrogen sulfide (گاز فاضلاب) که وزن مولکولی آن ۳۴ است، در پایین‌تر از ۵۹ درجه سانتیگراد زیر صفر هنوز بخار است.

توجه کنیم که آب تقریباً سه چهارم مساحت زمین را پوشانیده و تأثیر مهمی روی حرارت هوا و شرایط جوی دارد. اگر آب این حالت استثنایی را نداشت تغییرات جوی، شکل بلای آسمانی به‌خود می‌گرفت؛ و حیات در آن پایدار نمی‌ماند.

خواص فیزیکی آب (مقطر)

بی‌بو، بی‌رنگ و بی‌طعم. آب خواص ویژه‌ای دارد که آن را از دیگر مایعات متمایز کرده‌است. از این خواص ویژه می‌توان به ظرفیت گرمایی بالا، افزایش غیرعادی حجم به هنگام انجماد، کشش سطحی بالا، گرانروی بسیار پایین و بالا بودن گرمای نهان تغییر فاز اشاره نمود. دلیل بسیاری از این خاصیت‌ها وجود پیوند هیدروژنی در میان مولکولهای آب است. چگالی آب در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد و فشار ۱ اتمسفر برابر ۰٫۹۹۸ گرم بر سانتیمتر مکعب است. آب در فشار ۱ اتمسفر در دمای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌جوشد و در دمای صفر درجه سانتی‌گراد منجمد می‌شود.[۳]

همچنین آب در ۴ درجه سانتی گراد (دقیقاً ۳/۹۸ درجهٔ سانتی‌گراد) بیشترین چگالی یعنی ۱ گرم بر سانتیمتر مکعب را دارد، که این مسئله از لحاظ علمی بسیار جالب است و یک استثنا به‌شمار می‌آید.

با آن که مولکول آب دارای بار الکتریکی نیست، اما یک «دوقطبی الکتریکی» (Electric Dipole) به‌شمار می‌آید. همین قطبی بودن مولکول‌های آب موجب شده تا نیروی جاذبهٔ میان مولکول‌های آن، از نیروی جاذبهٔ میان مولکول‌های دیگر حلال‌ها بیشتر باشد.

پدیده جذب و دفع آب

به رطوبت بستگی ندارد و وابسته به فعالیت ابیaw(واتر اکتیویتی) می‌باشد.

انواع آب لانگیمر یا تک لایه، اب مویینه، اب نیمه پیوسته

انجماد و ساختار یخ

رشد کریستال و هسته بندی

شیمی مواد غذایی جان ام دمان، فهرست مطالب

منابع آب در کره زمین

اگر کسی از فضا به زمین نگاه کند، آن را یک سیاره آبی رنگ و پر از آب خواهد دید. حجم کل آب‌های موجود در کره زمین، رقمی در حدود ۱٬۳۶۰ میلیون کیلومتر مکعب تخمین زده شده‌است. این حجم با توجه به چرخهٔ آب به‌طور دائم در بین منابع مختلف در حال جابه‌جایی‌است.[۵]

مهمترین منابع آب در کره زمین عبارتند از:[۶]

همچنین بخشی از آب موجود در کره زمین به‌صورت بخار در اتمسفر و بخش دیگری نیز به‌صورت جامد در یخچال‌های طبیعی وجود دارد.

حجم تقریبی میزان آب ذخیره شده در این منابع به این شرح است:[۵]

 • اقیانوس‌ها: حدود ۱٬۳۲۰ میلیون کیلومتر مکعب (۹۷٫۲٪)
 • یخچال‌های طبیعی: حدود ۲۵ میلیون کیلومتر مکعب (۱٫۷٪)
 • سفره‌های زیرزمینی: ۱۳ میلیون کیلومتر مکعب (۰٫۹٪)
 • آب‌های شیرین موجود در در دریاها، دریاچه‌ها و رودها: ۲۵۰ هزار کیلومتر مکعب (۰٫۰۲٪)
 • بخار آب در هواکره حدود ۱۳ هزار کیلومتر مکعب (۰٫۰۰۱٪)

استفاده از آب

میانگین جهانی توزیع میزان استفادهٔ آب در بخش‌های مختلف در سال ۲۰۰۳ به صورت زیر بود:[۷]

بخش کشاورزی به دلیل آبیاری محصولات میزان زیادی آب مورد استفاده قرار می‌دهد. از سال ۱۹۶۰ میانگین جهانی میزان برداشت آب از منابع به منظور آبیاری زمین‌ها ۶۰٪ افزایش یافته‌است و این در حالی‌است که بین ۲۰٪ تا ۳۰٪[۸] آن تبخیر یا جاری می‌شود و به هدر می‌رود . میزان برداشت آب در کشورهای در حال توسعه به علت نداشتن ابزار مناسب دوبرابر کشورهای توسعه‌یافته برای هر هکتار است، درحالی که میزان محصولات کشاورزی آن‌ها یک‌سوم می‌باشد. به‌علاوه، در اکثر نقاط خشک و نیمه‌خشک، به علت کمبود بارش‌های جوی، ۹۰٪ آب مورد نیاز برای آبیاری زمین‌ها از آب شیرین تأمین می‌گردد، درحالی که کشورهای توسعه‌یافته این رقم را به ۴۰٪ رسانده‌اند.[۹] [نیازمند منبع]

توزیع میزان استفادهٔ آب به‌منظور مصارف خانگی نیز در نواحی گوناگون مختلف می‌باشد. به‌طور مثال و طبق آمار منتشر شده توسط برنامه عمران سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۶، میانگین میزان آب مصرفی در ایالات متحده حدود ۵۷۵ لیتر و در اروپا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر در روز برای هر شخص می‌باشد، درحالی که در کشور موزامبیک این رقم حدود ۱۰ لیتر می‌باشد.[۱۰]

کمبود آب

وضعیت کنونی بحران آب در جهان

اگرچه حجم کلی آب‌های موجود بر روی زمین نسبتاً زیاد می‌نماید اما متجاوز از ۹۷٪ این آب‌ها در دریاها و اقیانوسها متمرکز هستند و حدود ۲٪ نیز به صورت یخ و یخچال‌ها در مناطق قطبی تجمع یافته‌است. از یک درصد آب باقی‌مانده نیز بخش زیادی در اعماق زمین بوده که استخراج آن مشکل و از دسترس انسان به دور است.[۱۱]

به‌علاوه، منابع آب شیرین در سطح زمین به‌طور یک‌نواخت توزیع نشده‌اند. در حال حاضر، ۹ کشور ۶۰٪ کل منابع آب شیرین را به خود اختصاص می‌دهند: کانادا، چین، کلمبیا، پرو، برزیل، روسیه، ایالات متحده آمریکا، اندونزی و هند.

در مقابل حدود ۸۰ کشور با کمبود آب مواجه‌اند که برخی از آن‌ها تقریباً به هیچ منبع آب شیرین قابل توجهی دسترسی ندارند: کویت، بحرین، مالت، امارات متحده عربی، سنگاپور، اردن و لیبی.

با توجه به افزایش روزافزون جمعیت، توسعهٔ صنایع و افزایش آلودگی منابع آب شیرین، دسترسی به آب کافی و مناسب در برخی از کشورها به یک بحران جدی تبدیل شده‌است.[۹]

آلودگی آب‌های رودخانهٔ تیته در برزیل. در بسیاری از کشورها، علی‌رغم وجود منابع کافی آب شیرین، تأمین آب آشامیدنی سالم با مشکل روبه‌رو است.

طبق آمار برنامه عمران سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۶:

 • ۱٫۱ میلیارد نفر به آب آشامیدنی دسترسی ندارند.[۱۲]
 • ۲٫۶ میلیارد نفر به آب کافی برای بهداشت دسترسی ندارند.[۱۲]
 • ۷۰۰ میلیون نفر در ۴۳ کشور با مشکل کمبود پیوستهٔ آب مواجه هستند.[۱۳]
 • ۱٫۸ میلیون کودک زیر ۵ سال هر سال از ابتلا به اسهال به علت آشامیدن آب ناسالم می‌میرند.[۱۴]

حقایقی دربارهٔ اب آشامیدنی اب یک سرمایه ملی است. بیست سال قبل مهم‌ترین سرمایه ملی کشورها انرژی بود اما در آینده‌ای نه چندان دور آب را با نفت معاوضه خواهند کرد. برای آنکه این تصور از آینده زیاد دور از ذهن نباشد کافی است که به این نکته توجه کنیم که برای انرژی بجز نفت جایگزین‌های نه چندان ارزان‌تر در دسترس است اما جایگزینی برای اب فعلاً وجود نداردو امروزه تأکید بر صرفه جویی از منابع ابی است. ۷۲ درصد حجم بدن انسان از آب تشکیل شده‌است و این خود نشان دهنده اهمیت اب در زندگی انسان است.

آب ناسالم یک معضل جهانی بسیاری از آلاینده‌ها مانند نیترات-سرب-زنگ آهن و حشره کش‌ها در آب حل شده‌اند و جدا کردن آن‌ها از اب نیازمند فناوری‌های پیچیده و گران‌قیمتی نظیر اسمز معکوس دارد که استفاده از ان در مقیاس‌های بزرگ برای تصفیه حجم بالای آب برای هیچ دولتی مقرون به صرفه نیست چرا که بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که میانگین مصرف آشکار در کشورهای پیشرفته برای هر نفر در روز ۳۰۰ لیتر است. حال آنکه حجم اعظمی از این مقدار جهت استحمام-شستشوی ظروف و البسه-شستشوی دست و صورت-آبیاری باغچه‌های کوجک و … مصرف می‌شود و تنها ۲ لیتر از آن جهت مصرف خوراکی هر نفر استفاده می‌شود؛ لذا امروزه دولت‌ها فقط قادر به تأمین آب بهداشتی و عاری از میکروب-از طریق فرایند کلر زنی می‌باشند این در حالی است که معضل آلاینده‌های محلول در آب هنوز به قوت خود باقی است.

آب بیش از دوسوم سطح کره زمین را پوشانده‌است. ۹۷٫۶۳ درصد از آب‌های موجود در این سیاره در اقیانوس‌ها و دریاها انباشته شده‌اند، لیکن تنها حدود ۸/۲ درصد از آب‌های موجود قابل شرب می‌باشد. مقدار قابل توجهی از کل آب‌های سطح کره زمین به‌صورت مناطق قطبی، یخچال‌های طبیعی، رطوبت هوا و خاک می‌باشد که عملاً غیرقابل دسترسی‌است و تنها ۰٫۶۲ درصد از آن در رودخانه‌ها جاری بوده یا به‌صورت دریاچه‌های آب شیرین و منابع زیرزمینی قرار گرفته‌اند و انسان‌ها آب آشامیدنی خود را از این منابع تأمین می‌نمایند.

Fresh water fountain.jpg

امروزه این منابع محدود آب شیرین قابل دسترس در معرض انواع آلودگی‌های میکروبی و شیمیائی قرار گرفته، و آلاینده‌های فراوانی از طریق فاضلاب‌های صنعتی و کودهای شیمیائی منابع حیاتی انسان‌ها را به‌طور جدی تهدید می‌نماید.

۱) متأسفانه با توسعه تمدن جدید و صنعتی شدن جوامع، فاضلاب‌های صنعتی، مواد سمی، فلزات سنگین و آلودگی‌های مضر که برای سلامتی موجودات زنده تهدید به‌شمار می‌آید، از قبیل اسیدیته آزاد، مواد قلیائی، گازهای سمی، مواد رادیواکتیو، میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا، چربی و روغن و… را وارد آب‌های شیرین قابل دسترس می‌نمایند.

۲) مواد شوینده که در عصر ما بسیار توسعه یافته و حجم وسیعی را تشکیل می‌دهد، هر روز و هر ساعت از طریق چاه‌های فاضلاب وارد آب‌های زیرزمینی گردیده و مولکول‌های کربن‌دار حلقوی (هیدروکربورها) موجود در آن‌ها به آسانی قابل استحاله و تغییر نیستند، را وارد آب‌های زیرزمینی می‌گردانند و آلودگی شیمیائی ایجاد می‌نمایند. متأسفانه با تمام تلاشی که به عمل آمده در حال حاضر فقط ۲۵ درصد از پاک‌کننده‌ها (دترجنت‌ها) در شرایط معمولی تجزیه می‌گردند (جزء انواع تجزیه شونده می‌باشند) و ۷۵ درصد آن‌ها استحاله نمی‌گردد و مولکول‌های حلقوی کربن‌دار آن‌ها شکسته نمی‌شوند.

۳) تصفیه‌خانه‌های آب شرب جهت مبارزه با آلودگی‌ها با اضافه کردن مقداری کلر که ارزان‌ترین و قابل دسترس‌ترین آنتی‌اکسیدان است، میکروب‌ها و ویروس‌ها را در شرایطی خاص (نه به‌طور کامل) از بین می‌برند. هنگامی که کلر به عنوان گندزدائی‌کننده در تصفیه آب به کار می‌رود، در اثر ترکیب کلر با مواد آلی مثل اسید هیومیک تولید تری‌هالومتان‌ها یا هالوفرم‌ها را می‌نماید، تری‌هالومتان‌های اصلی عبارتند از: کلروفرم، برمودی کلرومتان، دی‌برموکلرومتان و برموفرم.

شواهدی در دست است که این ترکیبات خاصیت سرطان‌زا دارند، که برای سلامتی انسان‌ها جداً زیان‌بخش تشخیص داده شده‌اند. در شکل تصفیه آب به‌صورت رایج این‌گونه مواد همچنان در آب باقی می‌مانند و کلر اضافی باقی‌مانده نیز اثر زیان‌آور خود را بر سلامتی انسان‌ها وارد می‌سازد. در هر حال تصفیه‌های اولیه تأثیر زیادی در رابطه با مقابله با آلودگی شیمیائی و عناصر محلول در آب نمی‌توانند انجام دهند. فلزات مضر و نمک‌های زیان‌آور همچنان از طریق آب آشامیدنی وارد بدن انسان‌ها می‌گردند و اثرات تخریبی خود را به‌جای خواهند گذاشت.

۴) آب حاوی محلول نمک‌ها و فلزات زیان‌آور، که میزان آن با: رسانایی الکتریکی و مجموع جامدات محلول،[۱۵] مشخص می‌گردد، متابولیسم سلولی و سوخت و ساز سلول‌های بدن انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و دررسیدن غذا و اکسیژن کافی به نسوج و بافت‌های بدن اختلال ایجاد می‌نماید. این اختلال به‌صورت خستگی مفرط، ناراحتی‌های پوستی، ضعف در عضلات بدن، سردرد و… ظاهر می‌گردد. مواد زائد آب در سیستم گردش خون به‌صورت رسوباتی در جداره رگ‌ها باقی می‌مانند و موجب تصلب شرائین، فشار خون، کاهش کارایی کلیه‌ها و کاهش ترشحات مفید غدد بدن و نهایتاً سکته‌های قلبی، مغزی و سایر عوارض خطرناک می‌گردند.

۵) میزان آب موجود در بدن انسان ۶۶ درصد تا ۸۵ درصد است که مقدار آن در خون ۷۹ درصد می‌باشد. آب سالم و بهداشتی آبی‌است که قادر به انجام مأموریت‌های ضروری برای حیات پرنشاط و سالم باشد. سوخت و ساز سلولی عمدتاً توسط آب صورت می‌پذیرد و آب به‌طور دائم سلول‌ها و بافت‌ها را با حمل مواد غذائی تغذیه کرده و سپس مواد زائد آن‌ها را به خارج از بدن حمل می‌کند، که در صورت اشباع بودن مولکول‌های آب از عناصر زائد این توانائی کاهش می‌یابد و عوارض آن به‌صورت‌های گوناگون در زندگی ما ظاهر می‌گردد.

۶) توجه به امر بهداشت آب آشامیدنی و مضرات ناشی از آلودگی‌های مختلف آب در سال ۷۸ توجه همراهان گروه تصفیه آب را به خود جلب نمود. آنان جهت پرهیز دادن از امراض و ناراحتی‌های ناشی از این آلودگی‌ها، و توسعه آگاهی عمومی نسبت به آن‌ها تلاش‌های خود را آغاز کردند. استفاده گسترده از سیستم‌های تصفیه اسمز معکوس از نتایج این فعالیت‌هاست. اسمز معکوس سیستمی‌است که با بهره‌گیری از قانون اسمز در طبیعت می‌تواند آب‌های آلوده و ناسالم را با عبور دادن از فیلتری مخصوص به نام غشاء به آب سالم بهداشتی تبدیل نماید، که نزدیک به مختصات استاندارد سازمان بهداشت جهانی می‌باشد. این سیستم مولکول‌های آب را غربال کرده و مولکول‌های اشباع نشده و سالم را از مولکول‌های اشباع شده جدا می‌نماید. انواع میکروب‌ها و ویروس‌ها که در اندازه‌های فیزیکی ۰/۳ تا ۳ میکرون مشخص می‌گردد و همچنین انواع فلزات سنگین و نمک‌های زیان‌آور را به‌صورت پساب خارج می‌نماید و تنها به آب سالم و بهداشتی اجازه عبور و خروج از سامانه را می‌دهد که قابل شرب و اطمینان‌آور است.

جنبه دینی

آب که از دیرباز به سبب حیاتی بودن مقدس شمرده می‌شود در یک آیین معنوی کاربردی تقدس بخش پیدا می‌کند. تقدس آن به گونه‌ای است که از یک سوی نماد زیست و زندگی و از سوی دیگر نماد پالایش و طهارت می‌باشد. آب در ترکیب با یک آیین‌های پاکیزگی و طهارت تبدیل به رکن اساسی در آیین‌های مذهبی می‌شود.[۱۶] بر اساس باورهای اسلامی آب تنها مایع پاک‌کننده است. البته پاکی تنها به تمیزی اشاره نمی‌کند و مفهومی گسترده‌تر را فرا می‌گیرد. بر اساس دستور اسلام، هر مسلمان در روز باید ۵ بار با آب وضو بگیرد. وضو گرفتن قبل از خواندن نماز واجب است. همچنین در موارد بسیاری مسلمانان باید بدن خود را به‌طور کامل با آب شست‌وشو دهند که به آن غسل می‌گویند. البته غسل‌های مستحبی نیز در برخی روزهای عید و مناسبت‌های خاص از سوی رهبران اسلامی توصیه شده که موجب پاکی و طهارت جسم و در نتیجه آرامش روحی نیز می‌شود. این متن برداشتی است که منبع آن راهنمای فتاوای سید علی خامنه‌ای است.[۱۷]

برخی باورهای دینی برای این عنصر مادی به خاطر پالایندگی جسم مرتبه پالایندگی روح نیز قائل شده‌اند. در بیان اسطوره ایزیس از ایزدان مصری آمده‌است که پیکر مرده ایزیس در آب‌های نیل شناور بود و به زندگی برگشت به این خاطر که در آب‌های نیل غسل داده شد. ایزدبانوی ماه، در اساطیر قبایل مائوری نیوزیلند، به نام مارما پس از اینکه به‌طور کامل از بین می‌رود، هرگاه در آب‌های زندگانی خود را شست‌وشو می‌دهد دوباره شکوه گذشته خود را بازمی‌یابد.[۱۶]

نام وایورا،[۱۸] ایزدبانوی تندرستی در جزایر پلی‌نزی مرکزی، به معنای «آب زندگانی» است. در داستان حماسی گیلگمش، وقتی گیلگمش خسته و درمانده به دنبال زندگی جاودان رهسپار می‌شود، با سیدوری برخورد می‌کند. او در پاسخ گیلگمش که زندگی جاودان را خواستار است، نخست به او گوشزد می‌کند که زندگی جاودان ویژه ایزدان است و در این میان سهم انسان، لذت بردن از مواهب زندگی است. او خطاب به گیلگمش می‌گوید پوشاک نو به تن کن، تن را در آب بشوی و…[۱۶]

در این اسطوره شستن تن در آب، جزئی از سهم و قسمت انسان از زندگی، و از مواهب ارزشمندی که خدایان به انسان‌ها بخشیده‌اند، محسوب می‌شود.[۱۶]

عوارض کم‌آبی

هنگامی که شما اب به میزان کافی به بدن خود نمی‌رسانید دچار کم‌آبی در بدن خود می‌شوید.[۱۹] نشانه‌های کم‌آبی در بدن به قرار زیر است:

 • سردرد
 • رخوت و بی‌حالی
 • تغییرات خلقی
 • واکنش‌های کند.
 • خشکی مجاری بینی
 • لب‌های خشک و ترک خورده
 • ادرار تیره رنگ
 • ضعف و خستگی
 • پریشانی

به همین دلیل توصیه می‌شود که مصرف روزانه آب برای هر فرد ۶ تا ۸ لیوان باشد.

جستارهای وابسته

پانویس

 1. "water". Encyclopædia Britannica. Retrieved 2 April 2014.
 2. Denny; American Society of Zoologists. Meeting (1993). Air and Water: The Biology and Physics of Life's Media. p. 27.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ نامعلوم. «ویژگی‌ها و خصوصیات آب». وبگاه iranhydrology.com. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ فوریه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۲ خرداد ۱۳۸۷. پیوند خارجی در |ناشر= وجود دارد (کمک)
 4. شیمی عمومی؛ چارلز مورتیمر؛ نشر دانشگاهی؛ فصل3
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ویکی‌پدیای فرانسوی، بازدید تاریخ ۷ ژوئن ۲۰۰۸
 6. خادم، حسین (۱۷ فروردین ۱۳۸۵). «منابع تأمین آب». مدخل. دانشنامه رشد. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ فوریه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱۹ خرداد ۱۳۸۷.
 7. آمار یونسکو
 8. «ourplanet فرانسوی». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ سپتامبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۷ ژوئن ۲۰۰۸.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ فرانسوی Société Publique de la Gestion de l'Eau
 10. بیش از کمبود: قدرت، فقر و بحران جهانی آب، فصل اول، ص۳۴
 11. Davie, T. Fundamentals of hydrology, Routedage publication, london, 2002
 12. ۱۲٫۰ ۱۲٫۱ بیش از کمبود: قدرت، فقر و بحران جهانی آب، فصل اول، ص۳۳
 13. بیش از کمبود: قدرت، فقر و بحران جهانی آب، فصل چهارم، ص۱۳۵
 14. بیش از کمبود: قدرت، فقر و بحران جهانی آب، فصل اول، ص۴۳
 15. TDS
 16. ۱۶٫۰ ۱۶٫۱ ۱۶٫۲ ۱۶٫۳ بلمکی، بهزاد - تقوایی، آزاده: هنر، اسطوره و کارکردهای آیینی در شکل‌گیری حمام. در: مجله «کتاب ماه هنر» آبان ۱۳۸۷ - شماره ۱۲۲. (از صفحه ۱۰۶ تا ۱۱۳).
 17. «رهنمای فتاوا». پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری. ۱۱ مرداد ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۳ آگوست ۲۰۱۳.
 18. Waiora
 19. http://www.migna.ir/vdcg.w9nrak93qpr4a.html. دریافت‌شده در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۷. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)

منابع

Water in all three states: solid (ice), liquid and vapor (here mostly invisible water vapor, cooling and condensing, is building clouds).

Water is an inorganic, transparent, tasteless, odorless, and nearly colorless chemical substance, which is the main constituent of Earth's hydrosphere, and the fluids of most living organisms. It is vital for all known forms of life, even though it provides no calories or organic nutrients. Its chemical formula is H2O, meaning that each of its molecules contains one oxygen and two hydrogen atoms, connected by covalent bonds. Water is the name of the liquid state of H2O at standard ambient temperature and pressure. It forms precipitation in the form of rain and aerosols in the form of fog. Clouds are formed from suspended droplets of water and ice, its solid state. When finely divided, crystalline ice may precipitate in the form of snow. The gaseous state of water is steam or water vapor. Water moves continually through the water cycle of evaporation, transpiration (evapotranspiration), condensation, precipitation, and runoff, usually reaching the sea.

Water covers 71% of the Earth's surface, mostly in seas and oceans.[1] Small portions of water occur as groundwater (1.7%), in the glaciers and the ice caps of Antarctica and Greenland (1.7%), and in the air as vapor, clouds (formed of ice and liquid water suspended in air), and precipitation (0.001%).[2][3]

Water plays an important role in the world economy. Approximately 70% of the freshwater used by humans goes to agriculture.[4] Fishing in salt and fresh water bodies is a major source of food for many parts of the world. Much of long-distance trade of commodities (such as oil and natural gas) and manufactured products is transported by boats through seas, rivers, lakes, and canals. Large quantities of water, ice, and steam are used for cooling and heating, in industry and homes. Water is an excellent solvent for a wide variety of substances both mineral and organic; as such it is widely used in industrial processes, and in cooking and washing. Water, ice and snow are also central to many sports and other forms of entertainment, such as swimming, pleasure boating, boat racing, surfing, sport fishing, diving, ice skating and skiing.

Stones are hollowed out by the constant dropping of water. ~ Ovid

Etymology

The word water comes from Old English wæter, from Proto-Germanic *watar (source also of Old Saxon watar, Old Frisian wetir, Dutch water, Old High German wazzar, German Wasser, Old Norse vatn, Gothic wato), from Proto-Indo-European *wod-or, suffixed form of root *wed- ("water"; "wet").[5] Also cognate, through the Indo-European root, with Greek ύδωρ (ýdor), Russian вода́ (vodá), Irish uisce, Albanian ujë.

History

Chemical and physical properties

Water (H
2
O
) is a polar inorganic compound that is at room temperature a tasteless and odorless liquid, nearly colorless with a hint of blue. This simplest hydrogen chalcogenide is by far the most studied chemical compound and is described as the "universal solvent" for its ability to dissolve many substances.[6][7] This allows it to be the "solvent of life".[8] It is the only common substance to exist as a solid, liquid, and gas in normal terrestrial conditions.[9]

States

Liquid water, showing droplets and air bubbles caused by the drops

Water is a liquid at the temperatures and pressures that are most adequate for life. Specifically, at a standard pressure of 1 atm, water is a liquid between 0 and 100 °C (32 and 212 °F). Increasing the pressure slightly lowers the melting point, which is about −5 °C (23 °F) at 600 atm and −22 °C (−8 °F) at 2100 atm. This effect is relevant, for example, to ice skating, to the buried lakes of Antarctica, and to the movement of glaciers. At pressures higher than 2100 atm the melting point rapidly increases again, and ice takes several exotic forms that do not exist at lower pressures.

Increasing the pressure has a more dramatic effect on the boiling point, that is about 374 °C (705 °F) at 220 atm. This effect is important in, among other things, deep-sea hydrothermal vents and geysers, pressure cooking, and steam engine design. At the top of Mount Everest, where the atmospheric pressure is about 0.34 atm, water boils at 68 °C (154 °F).

At very low pressures (below about 0.006 atm), water cannot exist in the liquid state and passes directly from solid to gas by sublimation—a phenomenon exploited in the freeze drying of food. At very high pressures (above 221 atm), the liquid and gas states are no longer distinguishable, a state called supercritical steam.

Water also differs from most liquids in that it becomes less dense as it freezes. The maximum density of water in its liquid form (at 1 atm) is 1,000 kg/m3 (62.43 lb/cu ft); that occurs at 3.98 °C (39.16 °F).[10] The density of ice is 917 kg/m3 (57.25 lb/cu ft).[11][12] Thus, water expands 9% in volume as it freezes, which accounts for the fact that ice floats on liquid water.

The details of the exact chemical nature of liquid water are not well understood; some theories suggest that the unusual behaviour of water is due to the existence of 2 liquid states.[10][13][14][15]

Taste and odor

Pure water is usually described as tasteless and odorless, although humans have specific sensors that can feel the presence of water in their mouths,[16] and frogs are known to be able to smell it.[17] However, water from ordinary sources (including bottled mineral water) usually has many dissolved substances, that may give it varying tastes and odors. Humans and other animals have developed senses that enable them to evaluate the potability of water by avoiding water that is too salty or putrid.[18]

Color and appearance

The apparent color of natural bodies of water (and swimming pools) is often determined more by dissolved and suspended solids, or by reflection of the sky, than by water itself.

Light in the visible electromagnetic spectrum can traverse a couple meters of pure water (or ice) without significant absorption, so that it looks transparent and colorless.[19] Thus aquatic plants, algae, and other photosynthetic organisms can live in water up to hundreds of meters deep, because sunlight can reach them. Water vapour is essentially invisible as a gas.

Through a thickness of 10 meters (33 ft) or more, however, the intrinsic color of water (or ice) is visibly turquoise (greenish-blue). Its absorption spectrum has a sharp minimum at a violet-blue color of light (1/227 m−1 at 418 nm). The lower, but still significant, absorption of longer wavelengths makes the perceived colour to be nearer to a turquoise shade. The color becomes increasingly stronger and darker with increasing thickness. (Practically no sunlight reaches the parts of the oceans below 1,000 meters (3,300 ft) of depth.) Infrared and ultraviolet light, on the other hand, is strongly absorbed by water.

The refraction index of liquid water (1.333 at 20 °C (68 °F)) is much higher than that of air (1.0), similar to those of alkanes and ethanol, but lower than those of glycerol (1.473), benzene (1.501), carbon disulfide (1.627), and common types of glass (1.4 to 1.6). The refraction index of ice (1.31) is lower than that of liquid water.

Polarity and hydrogen bonding

Model of hydrogen bonds (1) between molecules of water.

Since the water molecule is not linear and the oxygen atom has a higher electronegativity than hydrogen atoms, it is a polar molecule, with an electrical dipole moment: the oxygen atom carries a slight negative charge, whereas the hydrogen atoms are slightly positive. Water is a good polar solvent, that dissolves many salts and hydrophilic organic molecules such as sugars and simple alcohols such as ethanol. Water also dissolves many gases, such as oxygen and carbon dioxide—the latter giving the fizz of carbonated beverages, sparkling wines and beers. In addition, many substances in living organisms, such as proteins, DNA and polysaccharides, are dissolved in water. The interactions between water and the subunits of these biomacromolecules shape protein folding, DNA base pairing, and other phenomena crucial to life (hydrophobic effect).

Many organic substances (such as fats and oils and alkanes) are hydrophobic, that is, insoluble in water. Many inorganic substances are insoluble too, including most metal oxides, sulfides, and silicates.

Because of its polarity, a molecule of water in the liquid or solid state can form up to four hydrogen bonds with neighboring molecules. These bonds are the cause of water's high surface tension[20] and capillary forces. The capillary action refers to the tendency of water to move up a narrow tube against the force of gravity. This property is relied upon by all vascular plants, such as trees.[21]

The hydrogen bonds are also the reason why the melting and boiling points of water are much higher than those of other analogous compounds like hydrogen sulfide (H
2
S
). They also explain its exceptionally high specific heat capacity (about 4.2 J/g/K), heat of fusion (about 333 J/g), heat of vaporization (2257 J/g), and thermal conductivity (between 0.561 and 0.679 W/m/K). These properties make water more effective at moderating Earth's climate, by storing heat and transporting it between the oceans and the atmosphere. The hydrogen bonds of water are of moderate strength, around 23 kJ/mol (compared to a covalent O-H bond at 492 kJ/mol). Of this, it is estimated that 90% of the hydrogen bond is attributable to electrostatics, while the remaining 10% reflects partial covalent character.[22]

Electrical conductivity and electrolysis

Pure water has a low electrical conductivity, which increases with the dissolution of a small amount of ionic material such as common salt.

Liquid water can be split into the elements hydrogen and oxygen by passing an electric current through it—a process called electrolysis. The decomposition requires more energy input than the heat released by the inverse process (285.8 kJ/mol, or 15.9 MJ/kg).[23]

Mechanical properties

Liquid water can be assumed to be incompressible for most purposes: its compressibility ranges from 4.4 to 5.1×10−10 Pa−1 in ordinary conditions.[24] Even in oceans at 4 km depth, where the pressure is 400 atm, water suffers only a 1.8% decrease in volume.[25]

The viscosity of water is about 10−3 Pa·s or 0.01 poise at 20 °C (68 °F), and the speed of sound in liquid water ranges between 1,400 and 1,540 meters per second (4,600 and 5,100 ft/s) depending on temperature. Sound travels long distances in water with little attenuation, especially at low frequencies (roughly 0.03 dB/km for 1 kHz), a property that is exploited by cetaceans and humans for communication and environment sensing (sonar).[26]

Reactivity

Metallic elements which are more electropositive than hydrogen, particularly the alkali metals and alkaline earth metals such as lithium, sodium, calcium, potassium and caesium displace hydrogen from water, forming hydroxides and releasing hydrogen. At high temperatures, carbon reacts with steam to form carbon monoxide.

On Earth

Water covers 71% of the Earth's surface; the oceans contain 96.5% of the Earth's water. The Antarctic ice sheet, which contains 61% of all fresh water on Earth, is visible at the bottom. Condensed atmospheric water can be seen as clouds, contributing to the Earth's albedo.

Hydrology is the study of the movement, distribution, and quality of water throughout the Earth. The study of the distribution of water is hydrography. The study of the distribution and movement of groundwater is hydrogeology, of glaciers is glaciology, of inland waters is limnology and distribution of oceans is oceanography. Ecological processes with hydrology are in focus of ecohydrology.

The collective mass of water found on, under, and over the surface of a planet is called the hydrosphere. Earth's approximate water volume (the total water supply of the world) is 1.386 × 109 cubic kilometers (3.33 × 108 cubic miles).[2]

Liquid water is found in bodies of water, such as an ocean, sea, lake, river, stream, canal, pond, or puddle. The majority of water on Earth is sea water. Water is also present in the atmosphere in solid, liquid, and vapor states. It also exists as groundwater in aquifers.

Water is important in many geological processes. Groundwater is present in most rocks, and the pressure of this groundwater affects patterns of faulting. Water in the mantle is responsible for the melt that produces volcanoes at subduction zones. On the surface of the Earth, water is important in both chemical and physical weathering processes. Water, and to a lesser but still significant extent, ice, are also responsible for a large amount of sediment transport that occurs on the surface of the earth. Deposition of transported sediment forms many types of sedimentary rocks, which make up the geologic record of Earth history.

Water cycle

The water cycle (known scientifically as the hydrologic cycle) refers to the continuous exchange of water within the hydrosphere, between the atmosphere, soil water, surface water, groundwater, and plants.

Water moves perpetually through each of these regions in the water cycle consisting of the following transfer processes:

 • evaporation from oceans and other water bodies into the air and transpiration from land plants and animals into the air.
 • precipitation, from water vapor condensing from the air and falling to the earth or ocean.
 • runoff from the land usually reaching the sea.

Most water vapor over the oceans returns to the oceans, but winds carry water vapor over land at the same rate as runoff into the sea, about 47 Tt per year. Over land, evaporation and transpiration contribute another 72 Tt per year. Precipitation, at a rate of 119 Tt per year over land, has several forms: most commonly rain, snow, and hail, with some contribution from fog and dew.[27] Dew is small drops of water that are condensed when a high density of water vapor meets a cool surface. Dew usually forms in the morning when the temperature is the lowest, just before sunrise and when the temperature of the earth's surface starts to increase.[28] Condensed water in the air may also refract sunlight to produce rainbows.

Water runoff often collects over watersheds flowing into rivers. A mathematical model used to simulate river or stream flow and calculate water quality parameters is a hydrological transport model. Some water is diverted to irrigation for agriculture. Rivers and seas offer opportunity for travel and commerce. Through erosion, runoff shapes the environment creating river valleys and deltas which provide rich soil and level ground for the establishment of population centers. A flood occurs when an area of land, usually low-lying, is covered with water. It is when a river overflows its banks or flood comes from the sea. A drought is an extended period of months or years when a region notes a deficiency in its water supply. This occurs when a region receives consistently below average precipitation.

Fresh water storage

The Bay of Fundy at high tide and low tide. At low tide, many rocks are exposed and the boat in the picture is grounded.

Water occurs as both "stocks" and "flows." Water can be stored as lakes, water vapor, groundwater or "aquifers," and ice and snow. Of the total volume of global freshwater, an estimated 69 percent is stored in glaciers and permanent snow cover; 30 percent is in groundwater; and the remaining 1 percent in lakes, rivers, the atmosphere, and biota.[29] The length of time water remains in storage is highly variable: some aquifers consist of water stored over thousands of years but lake volumes may fluctuate on a seasonal basis, decreasing during dry periods and increasing during wet ones. A substantial fraction of the water supply for some regions consists of water extracted from water stored in stocks, and when withdrawals exceed recharge, stocks decrease. By some estimates, as much as 30 percent of total water used for irrigation comes from unsustainable withdrawals of groundwater, causing groundwater depletion.[30]

Sea water and tides

Sea water contains about 3.5% sodium chloride on average, plus smaller amounts of other substances. The physical properties of sea water differ from fresh water in some important respects. It freezes at a lower temperature (about −1.9 °C (28.6 °F)) and its density increases with decreasing temperature to the freezing point, instead of reaching maximum density at a temperature above freezing. The salinity of water in major seas varies from about 0.7% in the Baltic Sea to 4.0% in the Red Sea. (The Dead Sea, known for its ultra-high salinity levels of between 30–40%, is really a salt lake.)

Tides are the cyclic rising and falling of local sea levels caused by the tidal forces of the Moon and the Sun acting on the oceans. Tides cause changes in the depth of the marine and estuarine water bodies and produce oscillating currents known as tidal streams. The changing tide produced at a given location is the result of the changing positions of the Moon and Sun relative to the Earth coupled with the effects of Earth rotation and the local bathymetry. The strip of seashore that is submerged at high tide and exposed at low tide, the intertidal zone, is an important ecological product of ocean tides.

Effects on life

An oasis is an isolated water source with vegetation in a desert.
Overview of photosynthesis (green) and respiration (red). Water (at right), together with carbon dioxide (CO2), form oxygen and organic compounds (at left), which can be respired to water and (CO2).

From a biological standpoint, water has many distinct properties that are critical for the proliferation of life. It carries out this role by allowing organic compounds to react in ways that ultimately allow replication. All known forms of life depend on water. Water is vital both as a solvent in which many of the body's solutes dissolve and as an essential part of many metabolic processes within the body. Metabolism is the sum total of anabolism and catabolism. In anabolism, water is removed from molecules (through energy requiring enzymatic chemical reactions) in order to grow larger molecules (e.g. starches, triglycerides and proteins for storage of fuels and information). In catabolism, water is used to break bonds in order to generate smaller molecules (e.g. glucose, fatty acids and amino acids to be used for fuels for energy use or other purposes). Without water, these particular metabolic processes could not exist.

Water is fundamental to photosynthesis and respiration. Photosynthetic cells use the sun's energy to split off water's hydrogen from oxygen[citation needed]. Hydrogen is combined with CO2 (absorbed from air or water) to form glucose and release oxygen[citation needed]. All living cells use such fuels and oxidize the hydrogen and carbon to capture the sun's energy and reform water and CO2 in the process (cellular respiration).

Water is also central to acid-base neutrality and enzyme function. An acid, a hydrogen ion (H+, that is, a proton) donor, can be neutralized by a base, a proton acceptor such as a hydroxide ion (OH) to form water. Water is considered to be neutral, with a pH (the negative log of the hydrogen ion concentration) of 7. Acids have pH values less than 7 while bases have values greater than 7.

Aquatic life forms

Some of the biodiversity of a coral reef
Some marine diatoms – a key phytoplankton group

Earth surface waters are filled with life. The earliest life forms appeared in water; nearly all fish live exclusively in water, and there are many types of marine mammals, such as dolphins and whales. Some kinds of animals, such as amphibians, spend portions of their lives in water and portions on land. Plants such as kelp and algae grow in the water and are the basis for some underwater ecosystems. Plankton is generally the foundation of the ocean food chain.

Aquatic vertebrates must obtain oxygen to survive, and they do so in various ways. Fish have gills instead of lungs, although some species of fish, such as the lungfish, have both. Marine mammals, such as dolphins, whales, otters, and seals need to surface periodically to breathe air. Some amphibians are able to absorb oxygen through their skin. Invertebrates exhibit a wide range of modifications to survive in poorly oxygenated waters including breathing tubes (see insect and mollusc siphons) and gills (Carcinus). However as invertebrate life evolved in an aquatic habitat most have little or no specialisation for respiration in water.

Effects on human civilization

Water fountain

Civilization has historically flourished around rivers and major waterways; Mesopotamia, the so-called cradle of civilization, was situated between the major rivers Tigris and Euphrates; the ancient society of the Egyptians depended entirely upon the Nile. Rome was also founded on the banks of the Italian river Tiber. Large metropolises like Rotterdam, London, Montreal, Paris, New York City, Buenos Aires, Shanghai, Tokyo, Chicago, and Hong Kong owe their success in part to their easy accessibility via water and the resultant expansion of trade. Islands with safe water ports, like Singapore, have flourished for the same reason. In places such as North Africa and the Middle East, where water is more scarce, access to clean drinking water was and is a major factor in human development.

Health and pollution

An environmental science program – a student from Iowa State University sampling water

Water fit for human consumption is called drinking water or potable water. Water that is not potable may be made potable by filtration or distillation, or by a range of other methods.

Water that is not fit for drinking but is not harmful for humans when used for swimming or bathing is called by various names other than potable or drinking water, and is sometimes called safe water, or "safe for bathing". Chlorine is a skin and mucous membrane irritant that is used to make water safe for bathing or drinking. Its use is highly technical and is usually monitored by government regulations (typically 1 part per million (ppm) for drinking water, and 1–2 ppm of chlorine not yet reacted with impurities for bathing water). Water for bathing may be maintained in satisfactory microbiological condition using chemical disinfectants such as chlorine or ozone or by the use of ultraviolet light.

In the US, non-potable forms of wastewater generated by humans may be referred to as greywater, which is treatable and thus easily able to be made potable again, and blackwater, which generally contains sewage and other forms of waste which require further treatment in order to be made reusable. Greywater composes 50–80% of residential wastewater generated by a household's sanitation equipment (sinks, showers and kitchen runoff, but not toilets, which generate blackwater.) These terms may have different meanings in other countries and cultures.

This natural resource is becoming scarcer in certain places, and its availability is a major social and economic concern. Currently, about a billion people around the world routinely drink unhealthy water. In 2000, the United Nations established the Millennium Development Goals for water to halve by 2015 the proportion of people worldwide without access to safe water and sanitation. Progress toward that goal was uneven, and in 2015 the UN committed to the following targets set by the Sustainable Development Goals of achieving universal access to safe and affordable water and sanitation by 2030. Poor water quality and bad sanitation are deadly; some five million deaths a year are caused by water-related diseases. The World Health Organization estimates that safe water could prevent 1.4 million child deaths from diarrhea each year.[31]

Water, however, is not an infinite resource (meaning the availability of water is limited), but rather re-circulated as potable water in precipitation[32] in quantities many orders of magnitude higher than human consumption. Therefore, it is the relatively small quantity of water in reserve in the earth (about 1% of our drinking water supply,[citation needed] which is replenished in aquifers around every 1 to 10 years),[citation needed] that is a non-renewable resource, and it is, rather, the distribution of potable and irrigation water which is scarce,[clarification needed] rather than the actual amount of it that exists on the earth. Water-poor countries use importation of goods as the primary method of importing water (to leave enough for local human consumption),[further explanation needed] since the manufacturing process[clarification needed] uses around 10 to 100 times products' masses in water.[clarification needed]

In the developing world, 90% of all wastewater still goes untreated into local rivers and streams.[33] Some 50 countries, with roughly a third of the world's population, also suffer from medium or high water stress, and 17 of these extract more water annually than is recharged through their natural water cycles.[34] The strain not only affects surface freshwater bodies like rivers and lakes, but it also degrades groundwater resources.

Human uses

Agriculture

Water distribution in subsurface drip irrigation
Irrigation of field crops

The most important use of water in agriculture is for irrigation, which is a key component to produce enough food. Irrigation takes up to 90% of water withdrawn in some developing countries[35] and significant proportions in more economically developed countries (in the United States, 42% of freshwater withdrawn for use is for irrigation).[36]

Fifty years ago, the common perception was that water was an infinite resource. At the time, there were fewer than half the current number of people on the planet. People were not as wealthy as today, consumed fewer calories and ate less meat, so less water was needed to produce their food. They required a third of the volume of water we presently take from rivers. Today, the competition for the fixed amount of water resources is much more intense, giving rise to the concept of peak water.[37] This is because there are now nearly seven billion people on the planet, their consumption of water-thirsty meat and vegetables is rising, and there is increasing competition for water from industry, urbanisation and biofuel crops. In future, even more water will be needed to produce food because the Earth's population is forecast to rise to 9 billion by 2050.[38]

An assessment of water management in agriculture was conducted in 2007 by the International Water Management Institute in Sri Lanka to see if the world had sufficient water to provide food for its growing population.[39] It assessed the current availability of water for agriculture on a global scale and mapped out locations suffering from water scarcity. It found that a fifth of the world's people, more than 1.2 billion, live in areas of physical water scarcity, where there is not enough water to meet all demands. A further 1.6 billion people live in areas experiencing economic water scarcity, where the lack of investment in water or insufficient human capacity make it impossible for authorities to satisfy the demand for water. The report found that it would be possible to produce the food required in future, but that continuation of today's food production and environmental trends would lead to crises in many parts of the world. To avoid a global water crisis, farmers will have to strive to increase productivity to meet growing demands for food, while industry and cities find ways to use water more efficiently.[40]

Water scarcity is also caused by production of cotton: 1 kg of cotton—equivalent of a pair of jeans—requires 10.9 cubic meters (380 cu ft) water to produce. While cotton accounts for 2.4% of world water use, the water is consumed in regions which are already at a risk of water shortage. Significant environmental damage has been caused, such as disappearance of the Aral Sea.[41]

As a scientific standard

On 7 April 1795, the gram was defined in France to be equal to "the absolute weight of a volume of pure water equal to a cube of one hundredth of a meter, and at the temperature of melting ice".[42] For practical purposes though, a metallic reference standard was required, one thousand times more massive, the kilogram. Work was therefore commissioned to determine precisely the mass of one liter of water. In spite of the fact that the decreed definition of the gram specified water at 0 °C (32 °F)—a highly reproducible temperature—the scientists chose to redefine the standard and to perform their measurements at the temperature of highest water density, which was measured at the time as 4 °C (39 °F).[43]

The Kelvin temperature scale of the SI system was based on the triple point of water, defined as exactly 273.16 K (0.01 °C; 32.02 °F), but as of May 2019 is based on the Boltzmann constant instead. The scale is an absolute temperature scale with the same increment as the Celsius temperature scale, which was originally defined according to the boiling point (set to 100 °C (212 °F)) and melting point (set to 0 °C (32 °F)) of water.

Natural water consists mainly of the isotopes hydrogen-1 and oxygen-16, but there is also a small quantity of heavier isotopes oxygen-18, oxygen-17, and hydrogen-2 (deuterium). The percentage of the heavier isotopes is very small, but it still affects the properties of water. Water from rivers and lakes tends to contain less heavy isotopes than seawater. Therefore, standard water is defined in the Vienna Standard Mean Ocean Water specification.

For drinking

A young girl drinking bottled water
Water availability: fraction of population using improved water sources by country

The human body contains from 55% to 78% water, depending on body size.[44] To function properly, the body requires between one and seven liters (0.22 and 1.54 imp gal; 0.26 and 1.85 U.S. gal)[citation needed] of water per day to avoid dehydration; the precise amount depends on the level of activity, temperature, humidity, and other factors. Most of this is ingested through foods or beverages other than drinking straight water. It is not clear how much water intake is needed by healthy people, though the British Dietetic Association advises that 2.5 liters of total water daily is the minimum to maintain proper hydration, including 1.8 liters (6 to 7 glasses) obtained directly from beverages.[45] Medical literature favors a lower consumption, typically 1 liter of water for an average male, excluding extra requirements due to fluid loss from exercise or warm weather.[46]

Healthy kidneys can excrete 0.8 to 1 liter of water per hour, but stress such as exercise can reduce this amount. People can drink far more water than necessary while exercising, putting them at risk of water intoxication (hyperhydration), which can be fatal.[47][48] The popular claim that "a person should consume eight glasses of water per day" seems to have no real basis in science.[49] Studies have shown that extra water intake, especially up to 500 milliliters (18 imp fl oz; 17 U.S. fl oz) at mealtime was conducive to weight loss.[50][51][52][53][54][55] Adequate fluid intake is helpful in preventing constipation.[56]

Hazard symbol for non-potable water

An original recommendation for water intake in 1945 by the Food and Nutrition Board of the United States National Research Council read: "An ordinary standard for diverse persons is 1 milliliter for each calorie of food. Most of this quantity is contained in prepared foods."[57] The latest dietary reference intake report by the United States National Research Council in general recommended, based on the median total water intake from US survey data (including food sources): 3.7 liters (0.81 imp gal; 0.98 U.S. gal) for men and 2.7 liters (0.59 imp gal; 0.71 U.S. gal) of water total for women, noting that water contained in food provided approximately 19% of total water intake in the survey.[58]

Specifically, pregnant and breastfeeding women need additional fluids to stay hydrated. The Institute of Medicine (US) recommends that, on average, men consume 3 liters (0.66 imp gal; 0.79 U.S. gal) and women 2.2 liters (0.48 imp gal; 0.58 U.S. gal); pregnant women should increase intake to 2.4 liters (0.53 imp gal; 0.63 U.S. gal) and breastfeeding women should get 3 liters (12 cups), since an especially large amount of fluid is lost during nursing.[59] Also noted is that normally, about 20% of water intake comes from food, while the rest comes from drinking water and beverages (caffeinated included). Water is excreted from the body in multiple forms; through urine and feces, through sweating, and by exhalation of water vapor in the breath. With physical exertion and heat exposure, water loss will increase and daily fluid needs may increase as well.

Humans require water with few impurities. Common impurities include metal salts and oxides, including copper, iron, calcium and lead,[60] and/or harmful bacteria, such as Vibrio. Some solutes are acceptable and even desirable for taste enhancement and to provide needed electrolytes.[61]

The single largest (by volume) freshwater resource suitable for drinking is Lake Baikal in Siberia.[62]

Washing

The propensity of water to form solutions and emulsions is useful in various washing processes. Washing is also an important component of several aspects of personal body hygiene. Most of personal water use is due to showering, doing the laundry and dishwashing, reaching hundreds of liters per day per person in developed countries.

Transportation

The use of water for transportation of materials through rivers and canals as well as the international shipping lanes is an important part of the world economy.

Chemical uses

Water is widely used in chemical reactions as a solvent or reactant and less commonly as a solute or catalyst. In inorganic reactions, water is a common solvent, dissolving many ionic compounds, as well as other polar compounds such as ammonia and compounds closely related to water. In organic reactions, it is not usually used as a reaction solvent, because it does not dissolve the reactants well and is amphoteric (acidic and basic) and nucleophilic. Nevertheless, these properties are sometimes desirable. Also, acceleration of Diels-Alder reactions by water has been observed. Supercritical water has recently been a topic of research. Oxygen-saturated supercritical water combusts organic pollutants efficiently. Water vapor is used for some processes in the chemical industry. An example is the production of acrylic acid from acrolein, propylene and propane.[63][64][65][66] The possible effect of water in these reactions includes the physical-, chemical interaction of water with the catalyst and the chemical reaction of water with the reaction intermediates.

Heat exchange

Water and steam are a common fluid used for heat exchange, due to its availability and high heat capacity, both for cooling and heating. Cool water may even be naturally available from a lake or the sea. It's especially effective to transport heat through vaporization and condensation of water because of its large latent heat of vaporization. A disadvantage is that metals commonly found in industries such as steel and copper are oxidized faster by untreated water and steam. In almost all thermal power stations, water is used as the working fluid (used in a closed loop between boiler, steam turbine and condenser), and the coolant (used to exchange the waste heat to a water body or carry it away by evaporation in a cooling tower). In the United States, cooling power plants is the largest use of water.[67]

In the nuclear power industry, water can also be used as a neutron moderator. In most nuclear reactors, water is both a coolant and a moderator. This provides something of a passive safety measure, as removing the water from the reactor also slows the nuclear reaction down. However other methods are favored for stopping a reaction and it is preferred to keep the nuclear core covered with water so as to ensure adequate cooling.

Fire considerations

Water is used for fighting wildfires.

Water has a high heat of vaporization and is relatively inert, which makes it a good fire extinguishing fluid. The evaporation of water carries heat away from the fire. It is dangerous to use water on fires involving oils and organic solvents, because many organic materials float on water and the water tends to spread the burning liquid.

Use of water in fire fighting should also take into account the hazards of a steam explosion, which may occur when water is used on very hot fires in confined spaces, and of a hydrogen explosion, when substances which react with water, such as certain metals or hot carbon such as coal, charcoal, or coke graphite, decompose the water, producing water gas.

The power of such explosions was seen in the Chernobyl disaster, although the water involved did not come from fire-fighting at that time but the reactor's own water cooling system. A steam explosion occurred when the extreme overheating of the core caused water to flash into steam. A hydrogen explosion may have occurred as a result of reaction between steam and hot zirconium.

Some metallic oxides, most notably those of alkali metals and alkaline earth metals, produce so much heat on reaction with water that a fire hazard can develop. The alkaline earth oxide quicklime is a mass-produced substance which is often transported in paper bags. If these are soaked through, they may ignite as their contents react with water.[68]

Recreation

Humans use water for many recreational purposes, as well as for exercising and for sports. Some of these include swimming, waterskiing, boating, surfing and diving. In addition, some sports, like ice hockey and ice skating, are played on ice. Lakesides, beaches and water parks are popular places for people to go to relax and enjoy recreation. Many find the sound and appearance of flowing water to be calming, and fountains and other water features are popular decorations. Some keep fish and other life in aquariums or ponds for show, fun, and companionship. Humans also use water for snow sports i.e. skiing, sledding, snowmobiling or snowboarding, which require the water to be frozen.

Water industry

A water-carrier in India, 1882. In many places where running water is not available, water has to be transported by people.
A manual water pump in China

The water industry provides drinking water and wastewater services (including sewage treatment) to households and industry. Water supply facilities include water wells, cisterns for rainwater harvesting, water supply networks, and water purification facilities, water tanks, water towers, water pipes including old aqueducts. Atmospheric water generators are in development.

Drinking water is often collected at springs, extracted from artificial borings (wells) in the ground, or pumped from lakes and rivers. Building more wells in adequate places is thus a possible way to produce more water, assuming the aquifers can supply an adequate flow. Other water sources include rainwater collection. Water may require purification for human consumption. This may involve removal of undissolved substances, dissolved substances and harmful microbes. Popular methods are filtering with sand which only removes undissolved material, while chlorination and boiling kill harmful microbes. Distillation does all three functions. More advanced techniques exist, such as reverse osmosis. Desalination of abundant seawater is a more expensive solution used in coastal arid climates.

The distribution of drinking water is done through municipal water systems, tanker delivery or as bottled water. Governments in many countries have programs to distribute water to the needy at no charge.

Reducing usage by using drinking (potable) water only for human consumption is another option. In some cities such as Hong Kong, sea water is extensively used for flushing toilets citywide in order to conserve fresh water resources.

Polluting water may be the biggest single misuse of water; to the extent that a pollutant limits other uses of the water, it becomes a waste of the resource, regardless of benefits to the polluter. Like other types of pollution, this does not enter standard accounting of market costs, being conceived as externalities for which the market cannot account. Thus other people pay the price of water pollution, while the private firms' profits are not redistributed to the local population, victims of this pollution. Pharmaceuticals consumed by humans often end up in the waterways and can have detrimental effects on aquatic life if they bioaccumulate and if they are not biodegradable.

Municipal and industrial wastewater are typically treated at wastewater treatment plants. Mitigation of polluted surface runoff is addressed through a variety of prevention and treatment techniques. (See Surface runoff#Mitigation and treatment.)

Industrial applications

Many industrial processes rely on reactions using chemicals dissolved in water, suspension of solids in water slurries or using water to dissolve and extract substances, or to wash products or process equipment. Processes such as mining, chemical pulping, pulp bleaching, paper manufacturing, textile production, dyeing, printing, and cooling of power plants use large amounts of water, requiring a dedicated water source, and often cause significant water pollution.

Water is used in power generation. Hydroelectricity is electricity obtained from hydropower. Hydroelectric power comes from water driving a water turbine connected to a generator. Hydroelectricity is a low-cost, non-polluting, renewable energy source. The energy is supplied by the motion of water. Typically a dam is constructed on a river, creating an artificial lake behind it. Water flowing out of the lake is forced through turbines that turn generators.

Pressurized water is used in water blasting and water jet cutters. Also, very high pressure water guns are used for precise cutting. It works very well, is relatively safe, and is not harmful to the environment. It is also used in the cooling of machinery to prevent overheating, or prevent saw blades from overheating.

Water is also used in many industrial processes and machines, such as the steam turbine and heat exchanger, in addition to its use as a chemical solvent. Discharge of untreated water from industrial uses is pollution. Pollution includes discharged solutes (chemical pollution) and discharged coolant water (thermal pollution). Industry requires pure water for many applications and utilizes a variety of purification techniques both in water supply and discharge.

Food processing

Water can be used to cook foods such as noodles

Boiling, steaming, and simmering are popular cooking methods that often require immersing food in water or its gaseous state, steam.[69] Water is also used for dishwashing. Water also plays many critical roles within the field of food science. It is important for a food scientist to understand the roles that water plays within food processing to ensure the success of their products.[citation needed]

Solutes such as salts and sugars found in water affect the physical properties of water. The boiling and freezing points of water are affected by solutes, as well as air pressure, which is in turn affected by altitude. Water boils at lower temperatures with the lower air pressure that occurs at higher elevations. One mole of sucrose (sugar) per kilogram of water raises the boiling point of water by 0.51 °C (0.918 °F), and one mole of salt per kg raises the boiling point by 1.02 °C (1.836 °F); similarly, increasing the number of dissolved particles lowers water's freezing point.[70]

Solutes in water also affect water activity that affects many chemical reactions and the growth of microbes in food.[71] Water activity can be described as a ratio of the vapor pressure of water in a solution to the vapor pressure of pure water.[70] Solutes in water lower water activity—this is important to know because most bacterial growth ceases at low levels of water activity.[71] Not only does microbial growth affect the safety of food, but also the preservation and shelf life of food.

Water hardness is also a critical factor in food processing and may be altered or treated by using a chemical ion exchange system. It can dramatically affect the quality of a product, as well as playing a role in sanitation. Water hardness is classified based on concentration of calcium carbonate the water contains. Water is classified as soft if it contains less than 100 mg/l (UK)[72] or less than 60 mg/l (US).[73]

According to a report published by the Water Footprint organization in 2010, a single kilogram of beef requires 15 thousand liters (3.3×10^3 imp gal; 4.0×10^3 U.S. gal) of water; however, the authors also make clear that this is a global average and circumstantial factors determine the amount of water used in beef production.[74]

Medical use

Sterile water for injection

Water for injection is on the World Health Organization's list of essential medicines.[75]

Distribution in nature

In the universe

Band 5 ALMA receiver is an instrument specifically designed to detect water in the universe.[76]

Much of the universe's water is produced as a byproduct of star formation. The formation of stars is accompanied by a strong outward wind of gas and dust. When this outflow of material eventually impacts the surrounding gas, the shock waves that are created compress and heat the gas. The water observed is quickly produced in this warm dense gas.[77]

On 22 July 2011, a report described the discovery of a gigantic cloud of water vapor containing "140 trillion times more water than all of Earth's oceans combined" around a quasar located 12 billion light years from Earth. According to the researchers, the "discovery shows that water has been prevalent in the universe for nearly its entire existence".[78][79]

Water has been detected in interstellar clouds within our galaxy, the Milky Way.[80] Water probably exists in abundance in other galaxies, too, because its components, hydrogen and oxygen, are among the most abundant elements in the universe. Based on models of the formation and evolution of the Solar System and that of other star systems, most other planetary systems are likely to have similar ingredients.

Water vapor

Water is present as vapor in:

Liquid water

Liquid water is present on Earth, covering 71% of its surface.[1] Liquid water is also occasionally present in small amounts on Mars.[citation needed] Scientists believe liquid water is present in the Saturnian moons of Enceladus, as a 10-kilometre thick ocean approximately 30–40 kilometres below Enceladus' south polar surface,[101][102] and Titan, as a subsurface layer, possibly mixed with ammonia.[103] Jupiter's moon Europa has surface characteristics which suggest a subsurface liquid water ocean.[104] Liquid water may also exist on Jupiter's moon Ganymede as a layer sandwiched between high pressure ice and rock.[105]

Water ice

Water is present as ice on:

South polar ice cap of Mars during Martian south summer 2000

And is also likely present on:

Exotic forms

Water and other volatiles probably comprise much of the internal structures of Uranus and Neptune and the water in the deeper layers may be in the form of ionic water in which the molecules break down into a soup of hydrogen and oxygen ions, and deeper still as superionic water in which the oxygen crystallises but the hydrogen ions float about freely within the oxygen lattice.[124]

Water and habitable zone

The existence of liquid water, and to a lesser extent its gaseous and solid forms, on Earth are vital to the existence of life on Earth as we know it. The Earth is located in the habitable zone of the solar system; if it were slightly closer to or farther from the Sun (about 5%, or about 8 million kilometers), the conditions which allow the three forms to be present simultaneously would be far less likely to exist.[125][126]

Earth's gravity allows it to hold an atmosphere. Water vapor and carbon dioxide in the atmosphere provide a temperature buffer (greenhouse effect) which helps maintain a relatively steady surface temperature. If Earth were smaller, a thinner atmosphere would allow temperature extremes, thus preventing the accumulation of water except in polar ice caps (as on Mars).[citation needed]

The surface temperature of Earth has been relatively constant through geologic time despite varying levels of incoming solar radiation (insolation), indicating that a dynamic process governs Earth's temperature via a combination of greenhouse gases and surface or atmospheric albedo. This proposal is known as the Gaia hypothesis.[citation needed]

The state of water on a planet depends on ambient pressure, which is determined by the planet's gravity. If a planet is sufficiently massive, the water on it may be solid even at high temperatures, because of the high pressure caused by gravity, as it was observed on exoplanets Gliese 436 b[127] and GJ 1214 b.[128]

Law, politics, and crisis

An estimate of the share of people in developing countries with access to potable water 1970–2000

Water politics is politics affected by water and water resources. For this reason, water is a strategic resource in the globe and an important element in many political conflicts. It causes health impacts and damage to biodiversity.

Access to safe drinking water has improved over the last decades in almost every part of the world, but approximately one billion people still lack access to safe water and over 2.5 billion lack access to adequate sanitation.[129] However, some observers have estimated that by 2025 more than half of the world population will be facing water-based vulnerability.[130] A report, issued in November 2009, suggests that by 2030, in some developing regions of the world, water demand will exceed supply by 50%.[131]

1.6 billion people have gained access to a safe water source since 1990.[132] The proportion of people in developing countries with access to safe water is calculated to have improved from 30% in 1970[133] to 71% in 1990, 79% in 2000 and 84% in 2004. This trend is projected to continue.[129] To halve, by 2015, the proportion of people without sustainable access to safe drinking water is one of the Millennium Development Goals. This goal is projected to be reached.[citation needed]

A 2006 United Nations report stated that "there is enough water for everyone", but that access to it is hampered by mismanagement and corruption.[134] In addition, global initiatives to improve the efficiency of aid delivery, such as the Paris Declaration on Aid Effectiveness, have not been taken up by water sector donors as effectively as they have in education and health, potentially leaving multiple donors working on overlapping projects and recipient governments without empowerment to act.[135]

The authors of the 2007 Comprehensive Assessment of Water Management in Agriculture cited poor governance as one reason for some forms of water scarcity. Water governance is the set of formal and informal processes through which decisions related to water management are made. Good water governance is primarily about knowing what processes work best in a particular physical and socioeconomic context. Mistakes have sometimes been made by trying to apply 'blueprints' that work in the developed world to developing world locations and contexts. The Mekong river is one example; a review by the International Water Management Institute of policies in six countries that rely on the Mekong river for water found that thorough and transparent cost-benefit analyses and environmental impact assessments were rarely undertaken. They also discovered that Cambodia's draft water law was much more complex than it needed to be.[136]

The UN World Water Development Report (WWDR, 2003) from the World Water Assessment Program indicates that, in the next 20 years, the quantity of water available to everyone is predicted to decrease by 30%. 40% of the world's inhabitants currently have insufficient fresh water for minimal hygiene. More than 2.2 million people died in 2000 from waterborne diseases (related to the consumption of contaminated water) or drought. In 2004, the UK charity WaterAid reported that a child dies every 15 seconds from easily preventable water-related diseases; often this means lack of sewage disposal.[citation needed]

Organizations concerned with water protection include the International Water Association (IWA), WaterAid, Water 1st, and the American Water Resources Association. The International Water Management Institute undertakes projects with the aim of using effective water management to reduce poverty. Water related conventions are United Nations Convention to Combat Desertification (UNCCD), International Convention for the Prevention of Pollution from Ships, United Nations Convention on the Law of the Sea and Ramsar Convention. World Day for Water takes place on 22 March and World Ocean Day on 8 June.[citation needed]

In culture

Religion

Water is considered a purifier in most religions. Faiths that incorporate ritual washing (ablution) include Christianity, Hinduism, Islam, Judaism, the Rastafari movement, Shinto, Taoism, and Wicca. Immersion (or aspersion or affusion) of a person in water is a central sacrament of Christianity (where it is called baptism); it is also a part of the practice of other religions, including Islam (Ghusl), Judaism (mikvah) and Sikhism (Amrit Sanskar). In addition, a ritual bath in pure water is performed for the dead in many religions including Islam and Judaism. In Islam, the five daily prayers can be done in most cases after completing washing certain parts of the body using clean water (wudu), unless water is unavailable (see Tayammum). In Shinto, water is used in almost all rituals to cleanse a person or an area (e.g., in the ritual of misogi).

In Christianity, holy water is water that has been sanctified by a priest for the purpose of baptism, the blessing of persons, places, and objects, or as a means of repelling evil.[137][138]

In Zoroastrianism, water (āb) is respected as the source of life.[139]

Philosophy

The Ancient Greek philosopher Empedocles held that water is one of the four classical elements along with fire, earth and air, and was regarded as the ylem, or basic substance of the universe. Thales, who was portrayed by Aristotle as an astronomer and an engineer, theorized that the earth, which is denser than water, emerged from the water. Thales, a monist, believed further that all things are made from water. Plato believed the shape of water is an icosahedron which accounts for why it is able to flow easily compared to the cube-shaped earth.[140]

In the theory of the four bodily humors, water was associated with phlegm, as being cold and moist. The classical element of water was also one of the five elements in traditional Chinese philosophy, along with earth, fire, wood, and metal.

Water is also taken as a role model in some parts of traditional and popular Asian philosophy. James Legge's 1891 translation of the Dao De Jing states, "The highest excellence is like (that of) water. The excellence of water appears in its benefiting all things, and in its occupying, without striving (to the contrary), the low place which all men dislike. Hence (its way) is near to (that of) the Tao" and "There is nothing in the world more soft and weak than water, and yet for attacking things that are firm and strong there is nothing that can take precedence of it—for there is nothing (so effectual) for which it can be changed."[141] Guanzi in the "Shui di" 水地 chapter further elaborates on the symbolism of water, proclaiming that "man is water" and attributing natural qualities of the people of different Chinese regions to the character of local water resources.[142]

Dihydrogen monoxide hoax

Water's technically correct but rarely used chemical name, "dihydrogen monoxide", has been used in a series of hoaxes and pranks that mock scientific illiteracy. This began in 1983, when an April Fools' Day article appeared in a newspaper in Durand, Michigan. The false story consisted of safety concerns about the substance.[143]

See also

References

 1. ^ a b "CIA – The world factbook". Central Intelligence Agency. Archived from the original on 5 January 2010. Retrieved 20 December 2008.
 2. ^ a b Gleick, P.H., ed. (1993). Water in Crisis: A Guide to the World's Freshwater Resources. Oxford University Press. p. 13, Table 2.1 "Water reserves on the earth". Archived from the original on 8 April 2013.
 3. ^ Water Vapor in the Climate System Archived 20 March 2007 at the Wayback Machine, Special Report, [AGU], December 1995 (linked 4/2007). Vital Water UNEP.
 4. ^ Baroni, L.; Cenci, L.; Tettamanti, M.; Berati, M. (2007). "Evaluating the environmental impact of various dietary patterns combined with different food production systems". European Journal of Clinical Nutrition. 61 (2): 279–286. doi:10.1038/sj.ejcn.1602522. PMID 17035955.
 5. ^ "Water (v.)". www.etymonline.com. Online Etymology Dictionary. Archived from the original on 2 August 2017. Retrieved 20 May 2017.
 6. ^ Greenwood, Norman N.; Earnshaw, Alan (1997). Chemistry of the Elements (2nd ed.). Butterworth-Heinemann. p. 620. ISBN 978-0-08-037941-8.
 7. ^ "Water, the Universal Solvent". USGS. Archived from the original on 9 July 2017. Retrieved 27 June 2017.
 8. ^ Reece, Jane B. (31 October 2013). Campbell Biology (10 ed.). Pearson. p. 48. ISBN 9780321775658.
 9. ^ Reece, Jane B. (31 October 2013). Campbell Biology (10 ed.). Pearson. p. 44. ISBN 9780321775658.
 10. ^ a b "Water: Water—an enduring mystery". Nature. Archived from the original on 17 November 2016. Retrieved 15 November 2016.
 11. ^ Kotz, J.C., Treichel, P., & Weaver, G.C. (2005). Chemistry & Chemical Reactivity. Thomson Brooks/Cole. ISBN 978-0-534-39597-1.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 12. ^ Ben-Naim, Ariel; Ben-Naim, Roberta; et al. (2011). Alice's Adventures in Water-land. Singapore. doi:10.1142/8068. ISBN 978-981-4338-96-7.
 13. ^ Maestro, L.M.; Marqués, M.I.; Camarillo, E.; Jaque, D.; Solé, J. García; Gonzalo, J.A.; Jaque, F.; Valle, Juan C. Del; Mallamace, F. (1 January 2016). "On the existence of two states in liquid water: impact on biological and nanoscopic systems". International Journal of Nanotechnology. 13 (8–9): 667–677. Bibcode:2016IJNT...13..667M. doi:10.1504/IJNT.2016.079670. Archived from the original on 23 September 2017.
 14. ^ Mallamace, Francesco; Corsaro, Carmelo; Stanley, H. Eugene (18 December 2012). "A singular thermodynamically consistent temperature at the origin of the anomalous behavior of liquid water". Scientific Reports. 2 (1): 993. Bibcode:2012NatSR...2E.993M. doi:10.1038/srep00993. PMC 3524791. PMID 23251779.
 15. ^ Perakis, Fivos; Amann-Winkel, Katrin; Lehmkühler, Felix; Sprung, Michael; Mariedahl, Daniel; Sellberg, Jonas A.; Pathak, Harshad; Späh, Alexander; Cavalca, Filippo; Ricci, Alessandro; Jain, Avni; Massani, Bernhard; Aubree, Flora; Benmore, Chris J.; Loerting, Thomas; Grübel, Gerhard; Pettersson, Lars G.M.; Nilsson, Anders (26 June 2017). "Diffusive dynamics during the high-to-low density transition in amorphous ice". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 13 (8–9): 667–677. doi:10.1073/pnas.1705303114. PMC 5547632. PMID 28652327.
 16. ^ Edmund T. Rolls (2005), "Emotion Explained". Oxford University Press, Medical. ISBN 0198570031, 9780198570035.
 17. ^ R. Llinas, W. Precht (2012), "Frog Neurobiology: A Handbook". Springer Science & Business Media. ISBN 3642663168, 9783642663161
 18. ^ Candau, Joël (2004). "The Olfactory Experience: constants and cultural variables". Water Science and Technology. 49 (9): 11–17. doi:10.2166/wst.2004.0522. Archived from the original on 2 October 2016. Retrieved 28 September 2016.
 19. ^ Braun, Charles L.; Sergei N. Smirnov (1993). "Why is water blue?". J. Chem. Educ. 70 (8): 612. Bibcode:1993JChEd..70..612B. doi:10.1021/ed070p612. Archived from the original on 20 March 2012. Retrieved 21 April 2007.
 20. ^ Campbell, Neil A.; Brad Williamson; Robin J. Heyden (2006). Biology: Exploring Life. Boston, Massachusetts: Pearson Prentice Hall. ISBN 978-0-13-250882-7. Archived from the original on 2 November 2014. Retrieved 11 November 2008.
 21. ^ Capillary Action – Liquid, Water, Force, and Surface – JRank Articles Archived 27 May 2013 at the Wayback Machine. Science.jrank.org. Retrieved on 28 September 2015.
 22. ^ Isaacs, E.D; Shukla, A; Platzman, P.M; Hamann, D.R; Barbiellini, B; Tulk, C.A (1 March 2000). "Compton scattering evidence for covalency of the hydrogen bond in ice". Journal of Physics and Chemistry of Solids. 61 (3): 403–406. Bibcode:2000JPCS...61..403I. doi:10.1016/S0022-3697(99)00325-X.
 23. ^ Ball, Philip (14 September 2007). "Burning water and other myths". News@nature. doi:10.1038/news070910-13. Archived from the original on 28 February 2009. Retrieved 14 September 2007.
 24. ^ Fine, R.A. & Millero, F.J. (1973). "Compressibility of water as a function of temperature and pressure". Journal of Chemical Physics. 59 (10): 5529. Bibcode:1973JChPh..59.5529F. doi:10.1063/1.1679903.
 25. ^ Nave, R. "Bulk Elastic Properties". HyperPhysics. Georgia State University. Archived from the original on 28 October 2007. Retrieved 26 October 2007.
 26. ^ UK National Physical Laboratory, Calculation of absorption of sound in seawater Archived 3 October 2016 at the Wayback Machine. Online site, last accessed on 28 September 2016.
 27. ^ Gleick, P.H., ed. (1993). Water in Crisis: A Guide to the World's Freshwater Resources. Oxford University Press. p. 15, Table 2.3. Archived from the original on 8 April 2013.
 28. ^ Ben-Naim, A. & Ben-Naim, R., P.H. (2011). Alice's Adventures in Water-land. World Scientific Publishing. p. 31. doi:10.1142/8068. ISBN 978-981-4338-96-7.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 29. ^ Gleick, Peter H. (1993). Water in Crisis (1 ed.). New York: Oxford University Press. p. 13. ISBN 019507627-3.
 30. ^ Wada, Yoshihide; Van Beek, L.P.H.; Bierkens, Marc FP (2012). "Nonsustainable groundwater sustaining irrigation: A global assessment". Water Resources Research. 48 (6). doi:10.1029/2011WR010562.
 31. ^ "World Health Organization. Safe Water and Global Health". Who.int. 25 June 2008. Archived from the original on 24 December 2010. Retrieved 25 July 2010.
 32. ^ Hoekstra, Arjen Y. (19 June 2013). The Water Footprint of Modern Consumer Society. Routledge. ISBN 978-1136457043.
 33. ^ UNEP International Environment (2002). Environmentally Sound Technology for Wastewater and Stormwater Management: An International Source Book. IWA Publishing. ISBN 978-1-84339-008-4. OCLC 49204666.
 34. ^ Ravindranath, Nijavalli H.; Jayant A. Sathaye (2002). Climate Change and Developing Countries. Springer. ISBN 978-1-4020-0104-8. OCLC 231965991.
 35. ^ "WBCSD Water Facts & Trends". Archived from the original on 1 March 2012. Retrieved 25 July 2010.
 36. ^ Dieter, Cheryl A.; Maupin, Molly A.; Caldwell, Rodney R.; Harris, Melissa A.; Ivahnenko, Tamara I.; Lovelace, John K.; Barber, Nancy L.; Linsey, Kristin S. (2018). "Estimated use of water in the United States in 2015". Circular. U.S. Geological Survey. doi:10.3133/cir1441.
 37. ^ Gleick, P.H.; Palaniappan, M. (2010). "Peak Water" (PDF). Proceedings of the National Academy of Sciences. 107 (125): 11155–11162. Bibcode:2010PNAS..10711155G. doi:10.1073/pnas.1004812107. PMC 2895062. PMID 20498082. Archived (PDF) from the original on 8 November 2011. Retrieved 11 October 2011.
 38. ^ United Nations Press Release POP/952 (13 March 2007). World population will increase by 2.5 billion by 2050 Archived 27 July 2014 at the Wayback Machine
 39. ^ Molden, D. (Ed). Water for food, Water for life: A Comprehensive Assessment of Water Management in Agriculture. Earthscan/IWMI, 2007.
 40. ^ Chartres, C. and Varma, S. (2010) Out of water. From Abundance to Scarcity and How to Solve the World's Water Problems. FT Press (US).
 41. ^ Chapagain, A.K.; Hoekstra, A.Y.; Savenije, H.H.G.; Guatam, R. (September 2005). "The Water Footprint of Cotton Consumption" (PDF). IHE Delft Institute for Water Education. Retrieved 24 October 2019.
 42. ^ Décret relatif aux poids et aux mesures. 18 germinal an 3 (7 April 1795) Archived 25 February 2013 at the Wayback Machine. Decree relating to the weights and measurements (in French). quartier-rural.org
 43. ^ here L'Histoire Du Mètre, La Détermination De L'Unité De Poids Archived 25 July 2013 at the Wayback Machine. histoire.du.metre.free.fr
 44. ^ Re: What percentage of the human body is composed of water? Archived 25 November 2007 at the Wayback Machine Jeffrey Utz, M.D., The MadSci Network
 45. ^ "Healthy Water Living". BBC. Archived from the original on 1 January 2007. Retrieved 1 February 2007.
 46. ^ Rhoades RA, Tanner GA (2003). Medical Physiology (2nd ed.). Baltimore: Lippincott Williams & Wilkins. ISBN 978-0-7817-1936-0. OCLC 50554808.
 47. ^ Noakes TD; Goodwin N; Rayner BL; et al. (1985). "Water intoxication: a possible complication during endurance exercise". Med Sci Sports Exerc. 17 (3): 370–375. doi:10.1249/00005768-198506000-00012. PMID 4021781.
 48. ^ Noakes TD, Goodwin N, Rayner BL, Branken T, Taylor RK (2005). "Water intoxication: a possible complication during endurance exercise, 1985". Wilderness Environ Med. 16 (4): 221–227. doi:10.1580/1080-6032(2005)16[221:WIAPCD]2.0.CO;2. PMID 16366205.
 49. ^ Valtin, Heinz (2002). ""Drink at least eight glasses of water a day." Really? Is there scientific evidence for "8 × 8"?". American Journal of Physiology. Regulatory, Integrative and Comparative Physiology. 283 (5): R993–R1004. doi:10.1152/ajpregu.00365.2002. PMID 12376390.
 50. ^ Stookey JD, Constant F, Popkin BM, Gardner CD (November 2008). "Drinking water is associated with weight loss in overweight dieting women independent of diet and activity". Obesity. 16 (11): 2481–2488. doi:10.1038/oby.2008.409. PMID 18787524.
 51. ^ "Drink water to curb weight gain? Clinical trial confirms effectiveness of simple appetite control method". www.sciencedaily.com. 23 August 2010. Archived from the original on 7 July 2017. Retrieved 14 May 2017.
 52. ^ Dubnov-Raz G, Constantini NW, Yariv H, Nice S, Shapira N (October 2011). "Influence of water drinking on resting energy expenditure in overweight children". International Journal of Obesity. 35 (10): 1295–1300. doi:10.1038/ijo.2011.130. PMID 21750519.
 53. ^ Dennis EA; Dengo AL; Comber DL; et al. (February 2010). "Water consumption increases weight loss during a hypocaloric diet intervention in middle-aged and older adults". Obesity. 18 (2): 300–307. doi:10.1038/oby.2009.235. PMC 2859815. PMID 19661958.
 54. ^ Vij VA, Joshi AS (September 2013). "Effect of 'water induced thermogenesis' on body weight, body mass index and body composition of overweight subjects". Journal of Clinical and Diagnostic Research. 7 (9): 1894–1896. doi:10.7860/JCDR/2013/5862.3344. PMC 3809630. PMID 24179891.
 55. ^ Muckelbauer R, Sarganas G, Grüneis A, Müller-Nordhorn J (August 2013). "Association between water consumption and body weight outcomes: a systematic review". The American Journal of Clinical Nutrition. 98 (2): 282–299. doi:10.3945/ajcn.112.055061. PMID 23803882.
 56. ^ Water, Constipation, Dehydration, and Other Fluids Archived 4 March 2015 at the Wayback Machine. Sciencedaily.com. Retrieved on 28 September 2015.
 57. ^ Food and Nutrition Board, National Academy of Sciences. Recommended Dietary Allowances. National Research Council, Reprint and Circular Series, No. 122. 1945. pp. 3–18.
 58. ^ Medicine, Institute of; Board, Food Nutrition; Intakes, Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference; Water, Panel on Dietary Reference Intakes for Electrolytes and (2005). 4 Water | Dietary Reference Intakes for Water, Potassium, Sodium, Chloride, and Sulfate | The National Academies Press. doi:10.17226/10925. ISBN 978-0-309-09169-5. Archived from the original on 13 January 2017. Retrieved 11 January 2017.
 59. ^ "Water: How much should you drink every day?". Mayoclinic.com. Archived from the original on 4 December 2010. Retrieved 25 July 2010.
 60. ^ Conquering Chemistry 4th Ed. Published 2008
 61. ^ Maton, Anthea; Jean Hopkins; Charles William McLaughlin; Susan Johnson; Maryanna Quon Warner; David LaHart; Jill D. Wright (1993). Human Biology and Health. Englewood Cliffs, New Jersey: Prentice Hall. ISBN 978-0-13-981176-0. OCLC 32308337.
 62. ^ Unesco (2006). Water: a shared responsibility. Berghahn Books. p. 125. ISBN 978-1-84545-177-6.
 63. ^ Naumann d'Alnoncourt, Raoul; Csepei, Lénárd-István; Hävecker, Michael; Girgsdies, Frank; Schuster, Manfred E; Schlögl, Robert; Trunschke, Annette (2014). "The reaction network in propane oxidation over phase-pure MoVTeNb M1 oxide catalysts" (PDF). Journal of Catalysis. 311: 369–385. doi:10.1016/j.jcat.2013.12.008. hdl:11858/00-001M-0000-0014-F434-5. Archived (PDF) from the original on 15 February 2016. Retrieved 14 January 2018.
 64. ^ Hävecker, Michael; Wrabetz, Sabine; Kröhnert, Jutta; Csepei, Lenard-Istvan; Naumann d'Alnoncourt, Raoul; Kolen'Ko, Yury V; Girgsdies, Frank; Schlögl, Robert; Trunschke, Annette (2012). "Surface chemistry of phase-pure M1 MoVTeNb oxide during operation in selective oxidation of propane to acrylic acid" (PDF). Journal of Catalysis. 285: 48–60. doi:10.1016/j.jcat.2011.09.012. hdl:11858/00-001M-0000-0012-1BEB-F. Archived (PDF) from the original on 30 October 2016. Retrieved 14 January 2018.
 65. ^ Kinetic studies of propane oxidation on Mo and V based mixed oxide catalysts (PDF). 2011. Archived (PDF) from the original on 20 December 2016. Retrieved 14 January 2018.
 66. ^ Amakawa, Kazuhiko; Kolen'Ko, Yury V; Villa, Alberto; Schuster, Manfred E/; Csepei, Lénárd-István; Weinberg, Gisela; Wrabetz, Sabine; Naumann d'Alnoncourt, Raoul; Girgsdies, Frank; Prati, Laura; Schlögl, Robert; Trunschke, Annette (2013). "Multifunctionality of Crystalline MoV(TeNb) M1 Oxide Catalysts in Selective Oxidation of Propane and Benzyl Alcohol". ACS Catalysis. 3 (6): 1103–1113. doi:10.1021/cs400010q.
 67. ^ Water Use in the United States, National Atlas.gov Archived 14 August 2009 at the Wayback Machine
 68. ^ "Material Safety Data Sheet: Quicklime" (PDF). Lhoist North America. 6 August 2012. Retrieved 24 October 2019.
 69. ^ Duff, Sister Loretto Basil (1916). A Course in Household Arts: Part I. Whitcomb & Barrows.
 70. ^ a b Vaclavik, Vickie A. & Christian, Elizabeth W (2007). Essentials of Food Science. Springer. ISBN 978-0-387-69939-4.
 71. ^ a b DeMan, John M (1999). Principles of Food Chemistry. Springer. ISBN 978-0-8342-1234-3.
 72. ^ "Map showing the rate of hardness in mg/l as Calcium carbonate in England and Wales" (PDF). DEFRA/ Drinking Water Inspectorate. 2009. Archived (PDF) from the original on 29 May 2015. Retrieved 18 May 2015.
 73. ^ "Water hardness". US Geological Service. 8 April 2014. Archived from the original on 18 May 2015. Retrieved 18 May 2015.
 74. ^ M.M. Mekonnen; A.Y. Hoekstra (December 2010). "The green, blue and grey water footprint of farm animals and animal products, Value of Water Research Report Series No. 48 – Volume 1: Main report" (PDF). UNESCO – IHE Institute for Water Education. Archived (PDF) from the original on 27 May 2014. Retrieved 30 January 2014.
 75. ^ "WHO Model List of EssentialMedicines" (PDF). World Health Organization. October 2013. Archived (PDF) from the original on 23 April 2014. Retrieved 22 April 2014.
 76. ^ "ALMA Greatly Improves Capacity to Search for Water in Universe". Archived from the original on 23 July 2015. Retrieved 20 July 2015.
 77. ^ Melnick, Gary, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics and Neufeld, David, Johns Hopkins University quoted in: "Discover of Water Vapor Near Orion Nebula Suggests Possible Origin of H20 in Solar System (sic)". The Harvard University Gazette. 23 April 1998. Archived from the original on 16 January 2000. "Space Cloud Holds Enough Water to Fill Earth's Oceans 1 Million Times". Headlines@Hopkins, JHU. 9 April 1998. Archived from the original on 9 November 2007. Retrieved 21 April 2007. "Water, Water Everywhere: Radio telescope finds water is common in universe". The Harvard University Gazette. 25 February 1999. Archived from the original on 19 May 2011. Retrieved 19 September 2010. (archive link)
 78. ^ a b Clavin, Whitney; Buis, Alan (22 July 2011). "Astronomers Find Largest, Most Distant Reservoir of Water". NASA. Archived from the original on 24 July 2011. Retrieved 25 July 2011.
 79. ^ a b Staff (22 July 2011). "Astronomers Find Largest, Oldest Mass of Water in Universe". Space.com. Archived from the original on 29 October 2011. Retrieved 23 July 2011.
 80. ^ Bova, Ben (13 October 2009). Faint Echoes, Distant Stars: The Science and Politics of Finding Life Beyond Earth. Zondervan. ISBN 9780061854484.
 81. ^ Solanki, S.K.; Livingston, W.; Ayres, T. (1994). "New Light on the Heart of Darkness of the Solar Chromosphere". Science. 263 (5143): 64–66. Bibcode:1994Sci...263...64S. doi:10.1126/science.263.5143.64. PMID 17748350.
 82. ^ "MESSENGER Scientists 'Astonished' to Find Water in Mercury's Thin Atmosphere". Planetary Society. 3 July 2008. Archived from the original on 6 April 2010. Retrieved 5 July 2008.
 83. ^ Bertaux, Jean-Loup; Vandaele, Ann-Carine; Korablev, Oleg; Villard, E.; Fedorova, A.; Fussen, D.; Quémerais, E.; Belyaev, D.; et al. (2007). "A warm layer in Venus' cryosphere and high-altitude measurements of HF, HCl, H2O and HDO". Nature. 450 (7170): 646–649. Bibcode:2007Natur.450..646B. doi:10.1038/nature05974. PMID 18046397.
 84. ^ Sridharan, R.; Ahmed, S.M.; Dasa, Tirtha Pratim; Sreelathaa, P.; Pradeepkumara, P.; Naika, Neha; Supriya, Gogulapati (2010). "'Direct' evidence for water (H2O) in the sunlit lunar ambience from CHACE on MIP of Chandrayaan I". Planetary and Space Science. 58 (6): 947. Bibcode:2010P&SS...58..947S. doi:10.1016/j.pss.2010.02.013.
 85. ^ Rapp, Donald (28 November 2012). Use of Extraterrestrial Resources for Human Space Missions to Moon or Mars. Springer. p. 78. ISBN 978-3-642-32762-9.
 86. ^ Küppers, M.; O'Rourke, L.; Bockelée-Morvan, D.; Zakharov, V.; Lee, S.; Von Allmen, P.; Carry, B.; Teyssier, D.; Marston, A.; Müller, T.; Crovisier, J.; Barucci, M.A.; Moreno, R. (23 January 2014). "Localized sources of water vapour on the dwarf planet (1) Ceres". Nature. 505 (7484): 525–527. Bibcode:2014Natur.505..525K. doi:10.1038/nature12918. PMID 24451541.
 87. ^ Atreya, Sushil K.; Wong, Ah-San (2005). "Coupled Clouds and Chemistry of the Giant Planets — A Case for Multiprobes" (PDF). Space Science Reviews. 116 (1–2): 121–136. Bibcode:2005SSRv..116..121A. doi:10.1007/s11214-005-1951-5. hdl:2027.42/43766. Archived (PDF) from the original on 22 July 2011. Retrieved 1 April 2014.
 88. ^ Cook, Jia-Rui C.; Gutro, Rob; Brown, Dwayne; Harrington, J.D.; Fohn, Joe (12 December 2013). "Hubble Sees Evidence of Water Vapor at Jupiter Moon". NASA. Archived from the original on 15 December 2013. Retrieved 12 December 2013.
 89. ^ Hansen; C.J.; et al. (2006). "Enceladus' Water Vapor Plume". Science. 311 (5766): 1422–1425. Bibcode:2006Sci...311.1422H. doi:10.1126/science.1121254. PMID 16527971.
 90. ^ Hubbard, W.B. (1997). "Neptune's Deep Chemistry". Science. 275 (5304): 1279–1280. doi:10.1126/science.275.5304.1279. PMID 9064785.
 91. ^ Water Found on Distant Planet Archived 16 July 2007 at the Wayback Machine 12 July 2007 By Laura Blue, Time
 92. ^ Water Found in Extrasolar Planet's Atmosphere Archived 30 December 2010 at the Wayback Machine – Space.com
 93. ^ Lockwood, Alexandra C; Johnson, John A; Bender, Chad F; Carr, John S; Barman, Travis; Richert, Alexander J.W.; Blake, Geoffrey A (2014). "Near-IR Direct Detection of Water Vapor in Tau Boo B". The Astrophysical Journal. 783 (2): L29. arXiv:1402.0846. doi:10.1088/2041-8205/783/2/L29.
 94. ^ Clavin, Whitney; Chou, Felicia; Weaver, Donna; Villard; Johnson, Michele (24 September 2014). "NASA Telescopes Find Clear Skies and Water Vapor on Exoplanet". NASA. Archived from the original on 14 January 2017. Retrieved 24 September 2014.
 95. ^ a b c Arnold Hanslmeier (29 September 2010). Water in the Universe. Springer Science & Business Media. pp. 159–. ISBN 978-90-481-9984-6.
 96. ^ "Hubble Traces Subtle Signals of Water on Hazy Worlds". NASA. 3 December 2013. Archived from the original on 6 December 2013. Retrieved 4 December 2013.
 97. ^ a b Andersson, Jonas (June 2012). Water in stellar atmospheres "Is a novel picture required to explain the atmospheric behavior of water in red giant stars?" Archived 13 February 2015 at the Wayback Machine Lund Observatory, Lund University, Sweden
 98. ^ Herschel Finds Oceans of Water in Disk of Nearby Star Archived 19 February 2015 at the Wayback Machine. Nasa.gov (20 October 2011). Retrieved on 28 September 2015.
 99. ^ Herschel Finds Oceans of Water in Disk of Nearby Star Archived 4 June 2012 at the Wayback Machine
 100. ^ Lloyd, Robin. "Water Vapor, Possible Comets, Found Orbiting Star", 11 July 2001, Space.com. Retrieved 15 December 2006. Archived 23 May 2009 at the Wayback Machine
 101. ^ Platt, Jane; Bell, Brian (3 April 2014). "NASA Space Assets Detect Ocean inside Saturn Moon". NASA. Archived from the original on 3 April 2014. Retrieved 3 April 2014.
 102. ^ Iess, L.; Stevenson, D.J.; Parisi, M.; Hemingway, D.; Jacobson, R.A.; Lunine, J.I.; Nimmo, F.; Armstrong, J.W.; Asmar, S.W.; Ducci, M.; Tortora, P. (4 April 2014). "The Gravity Field and Interior Structure of Enceladus" (PDF). Science. 344 (6179): 78–80. Bibcode:2014Sci...344...78I. doi:10.1126/science.1250551. PMID 24700854.
 103. ^ Dunaeva, A.N.; Kronrod, V.A.; Kuskov, O.L. (2013). "Numerical Models of Titan's Interior with Subsurface Ocean" (PDF). 44th Lunar and Planetary Science Conference (2013) (1719): 2454. Bibcode:2013LPI....44.2454D. Archived (PDF) from the original on 23 March 2014. Retrieved 23 March 2014.
 104. ^ Tritt, Charles S. (2002). "Possibility of Life on Europa". Milwaukee School of Engineering. Archived from the original on 9 June 2007. Retrieved 10 August 2007.
 105. ^ Dunham, Will. (3 May 2014) Jupiter's moon Ganymede may have 'club sandwich' layers of ocean | Reuters Archived 3 May 2014 at the Wayback Machine. In.reuters.com. Retrieved on 28 September 2015.
 106. ^ Carr, M.H. (1996). Water on Mars. New York: Oxford University Press. p. 197.
 107. ^ Bibring, J.-P.; Langevin, Yves; Poulet, François; Gendrin, Aline; Gondet, Brigitte; Berthé, Michel; Soufflot, Alain; Drossart, Pierre; Combes, Michel; Bellucci, Giancarlo; Moroz, Vassili; Mangold, Nicolas; Schmitt, Bernard; Omega Team, the; Erard, S.; Forni, O.; Manaud, N.; Poulleau, G.; Encrenaz, T.; Fouchet, T.; Melchiorri, R.; Altieri, F.; Formisano, V.; Bonello, G.; Fonti, S.; Capaccioni, F.; Cerroni, P.; Coradini, A.; Kottsov, V.; et al. (2004). "Perennial Water Ice Identified in the South Polar Cap of Mars". Nature. 428 (6983): 627–630. Bibcode:2004Natur.428..627B. doi:10.1038/nature02461. PMID 15024393.
 108. ^ Versteckt in Glasperlen: Auf dem Mond gibt es Wasser – Wissenschaft – Archived 10 July 2008 at the Wayback Machine Der Spiegel – Nachrichten
 109. ^ Water Molecules Found on the Moon Archived 27 September 2009 at the Wayback Machine, NASA, 24 September 2009
 110. ^ McCord, T.B.; Sotin, C. (21 May 2005). "Ceres: Evolution and current state". Journal of Geophysical Research: Planets. 110 (E5): E05009. Bibcode:2005JGRE..110.5009M. doi:10.1029/2004JE002244.
 111. ^ Thomas, P.C.; Parker, J.Wm.; McFadden, L.A.; et al. (2005). "Differentiation of the asteroid Ceres as revealed by its shape". Nature. 437 (7056): 224–226. Bibcode:2005Natur.437..224T. doi:10.1038/nature03938. PMID 16148926.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 112. ^ Carey, Bjorn (7 September 2005). "Largest Asteroid Might Contain More Fresh Water than Earth". SPACE.com. Archived from the original on 18 December 2010. Retrieved 16 August 2006.
 113. ^ Chang, Kenneth (12 March 2015). "Suddenly, It Seems, Water Is Everywhere in Solar System". New York Times. Archived from the original on 12 August 2018. Retrieved 12 March 2015.
 114. ^ Kuskov, O.L.; Kronrod, V.A. (2005). "Internal structure of Europa and Callisto". Icarus. 177 (2): 550–369. Bibcode:2005Icar..177..550K. doi:10.1016/j.icarus.2005.04.014.
 115. ^ Showman, A. P.; Malhotra, R. (1 October 1999). "The Galilean Satellites". Science. 286 (5437): 77–84. doi:10.1126/science.286.5437.77. PMID 10506564.
 116. ^ a b Sparrow, Giles (2006). The Solar System. Thunder Bay Press. ISBN 978-1-59223-579-7.
 117. ^ Tobie, G.; Grasset, Olivier; Lunine, Jonathan I.; Mocquet, Antoine; Sotin, Christophe (2005). "Titan's internal structure inferred from a coupled thermal-orbital model". Icarus. 175 (2): 496–502. Bibcode:2005Icar..175..496T. doi:10.1016/j.icarus.2004.12.007.
 118. ^ Verbiscer, A.; French, R.; Showalter, M.; Helfenstein, P. (9 February 2007). "Enceladus: Cosmic Graffiti Artist Caught in the Act". Science. 315 (5813): 815. Bibcode:2007Sci...315..815V. doi:10.1126/science.1134681. PMID 17289992. (supporting online material, table S1)
 119. ^ Greenberg, J. Mayo (1998). "Making a comet nucleus". Astronomy and Astrophysics. 330: 375. Bibcode:1998A&A...330..375G.
 120. ^ "Dirty Snowballs in Space". Starryskies. Archived from the original on 29 January 2013. Retrieved 15 August 2013.
 121. ^ E.L. Gibb; M.J. Mumma; N. Dello Russo; M.A. DiSanti & K. Magee-Sauer (2003). "Methane in Oort Cloud comets". Icarus. 165 (2): 391–406. Bibcode:2003Icar..165..391G. doi:10.1016/S0019-1035(03)00201-X.
 122. ^ NASA, "MESSENGER Finds New Evidence for Water Ice at Mercury's Poles Archived 30 November 2012 at the Wayback Machine", NASA, 29 November 2012.
 123. ^ Thomas, P.C.; Burns, J.A.; Helfenstein, P.; Squyres, S.; Veverka, J.; Porco, C.; Turtle, E.P.; McEwen, A.; Denk, T.; Giesef, B.; Roatschf, T.; Johnsong, T.V.; Jacobsong, R.A. (October 2007). "Shapes of the saturnian icy satellites and their significance" (PDF). Icarus. 190 (2): 573–584. Bibcode:2007Icar..190..573T. doi:10.1016/j.icarus.2007.03.012. Archived (PDF) from the original on 27 September 2011. Retrieved 15 December 2011.
 124. ^ Weird water lurking inside giant planets Archived 15 April 2015 at the Wayback Machine, New Scientist, 1 September 2010, Magazine issue 2776.
 125. ^ Ehlers, E.; Krafft, T, eds. (2001). "J.C.I. Dooge. "Integrated Management of Water Resources"". Understanding the Earth System: compartments, processes, and interactions. Springer. p. 116.
 126. ^ "Habitable Zone". The Encyclopedia of Astrobiology, Astronomy and Spaceflight. Archived from the original on 23 May 2007. Retrieved 26 April 2007.
 127. ^ Shiga, David (6 May 2007). "Strange alien world made of "hot ice"". New Scientist. Archived from the original on 6 July 2008. Retrieved 28 March 2010.
 128. ^ Aguilar, David A. (16 December 2009). "Astronomers Find Super-Earth Using Amateur, Off-the-Shelf Technology". Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Archived from the original on 7 April 2012. Retrieved 28 March 2010.
 129. ^ a b "MDG Report 2008" (PDF). Archived (PDF) from the original on 27 August 2010. Retrieved 25 July 2010.
 130. ^ Kulshreshtha, S.N (1998). "A Global Outlook for Water Resources to the Year 2025". Water Resources Management. 12 (3): 167–184. doi:10.1023/A:1007957229865.
 131. ^ "Charting Our Water Future: Economic frameworks to inform decision-making" (PDF). Archived from the original (PDF) on 5 July 2010. Retrieved 25 July 2010.
 132. ^ The Millennium Development Goals Report Archived 27 August 2010 at the Wayback Machine, United Nations, 2008
 133. ^ Lomborg, Björn (2001). The Skeptical Environmentalist (PDF). Cambridge University Press. p. 22. ISBN 978-0-521-01068-9. Archived from the original (PDF) on 25 July 2013.
 134. ^ UNESCO, (2006), Water, a shared responsibility. The United Nations World Water Development Report 2 Archived 6 January 2009 at the Wayback Machine
 135. ^ Welle, Katharina; Evans, Barbara; Tucker, Josephine and Nicol, Alan (2008) Is water lagging behind on Aid Effectiveness? Archived 27 July 2011 at the Wayback Machine
 136. ^ "Search Results". International Water Management Institute (IWMI). Archived from the original on 5 June 2013. Retrieved 3 March 2016.
 137. ^ Chambers's encyclopædia, Lippincott & Co (1870). p. 394.
 138. ^ Altman, Nathaniel (2002) Sacred water: the spiritual source of life. pp. 130–133. ISBN 1-58768-013-0.
 139. ^ "ĀB i. The concept of water in ancient Iran – Encyclopaedia Iranica". www.iranicaonline.org. Encyclopedia Iranica. Archived from the original on 16 May 2018. Retrieved 19 September 2018.
 140. ^ Lindberg, D. (2008). The beginnings of western science: The European scientific tradition in philosophical, religious, and institutional context, prehistory to A.D. 1450. (2nd ed.). Chicago: University of Chicago Press.
 141. ^ "Internet Sacred Text Archive Home". Sacred-texts.com. Archived from the original on 12 July 2010. Retrieved 25 July 2010.
 142. ^ Guanzi : Shui Di – Chinese Text Project Archived 6 November 2014 at Archive.today. Ctext.org. Retrieved on 28 September 2015.
 143. ^ "{title}". Archived from the original on 2 May 2018. Retrieved 2 May 2018.

Further reading

External links