آبکافت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آبکافت[۱] یا هیدرولیز

(به انگلیسی: Hydrolysis) [برگرفته از کلمه یونانی hydro به معنی "آب" کلمه lysis به معنی "جدا کردن پیوند"] معمولاً یک واکنش جدا شدن پیوندهای شیمیایی به واسطه اضافه کردن آب است. یک واکنش شیمیایی است که در طی آن یک یا چند مولکول آب به یونهای هیدروژن و هیدروکسیل شکسته می‌شود که این ممکن است باعث ادامه یافتن حضور آن در واکنش‌های دیگری شود. در واکنش آبکافت، ممکن است همراه با تجزیهٔ آب مولکول‌های دیگری نیز شکسته شوند که طی آن گروه هیدروژن به یک قسمت و گروه هیدروکسیل به قسمت دیگر مولکول شکسته شده اضافه می‌شوند. هیدرولیز واکنشی است که در محیط آبی منجر به یونیزاسیون ماده می‌شود. ترکیب شدن یک نمک با آب و تولید اسید و باز را هیدرولیز یا آبکافت گویند و به معنی تجزیه بوسیله آب است. در آبکافت از برق و قطبهای آن برای تجزیه ماده محلول در اب استفاده می‌شود زیرا آب یک ترکیب یونی و دارای بار الکتریکی داخلی است و ترکیبی که در آن حل می‌شود نیز باید یونی باشد با اتصال یک جریان برق ملکول‌های حل شونده دارای بار مثبت به سمت قطب منفی می‌روند واز آن الکترون می‌گیرند وبه حالت خنثی بر می‌گردند همین عامل سبب تجزیه ماده محلول در آب می‌شود اگر اینکار را با نمک خوراکی انجام دهیم پس از مدتی بوی کلر از ظرف متصاعد می‌شود؛ پس نمی‌توان گفت همیشه موادی که در این حال تجزیه شده‌اند قابل بازیابی هستند[۲]

سازوکار نمونه برای واکنش آبکافت: هیدرولیز یک استر به اسید مربوطه

پانویس[ویرایش]

  1. آبکافت از واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای hydrolysis در انگلیسی و در حوزهٔ شیمی است. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۱۱۰. بازبینی‌شده در ۱۲ تیر ۱۳۹۱. 
  2. هیدرولیز. . گروه کامپیوتری آریا.  بازیابی‌شده در ۲۶ اسفند ۱۳۸۷.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Hydrolysis," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Hydrolysis&oldid=347225509 (accessed March 11, 2010).