آبشور (خرامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آبشور، روستایی واقع بخش مرکزی شهرستان خرامه در استان فارس ایران است که در گذشته جزو بخش کربال شهرستان شیراز بوده‌است. آبشور متشکل از پنج روستای قدیمی به نام های صغاد، منصورآباد، نفتجان، قوام‌آباد و نظرآباد می‌باشد که در سال های پر بارش به دلیل طغیان رودخانه کر و به زیر آب رفتن خانه‌ها طی فرایندی به آبشور مهاجرت کرده‌اند؛ البته قبل از مهاجرت نیز گروه اندکی در این روستا زندگی می‌کردند، ساکنان آبشور در این پنج روستای قدیمی دارای زمین های وسیع و حاصلخیز می‌باشند که در گذشته مورد کشت برنج قرار می‌گرفت اما چند سالی است به دلیل احداث سد های متعدد در سر چشمه های رودخانه کر و خشک شدن رودخانه کشت برنج از رونق افتاده است. زبان اکثر مردم روستا نیز عرب خمسه است و به زبان عربی صحبت می کنند عرب های ساکن در روستای آبشور از طایفه آل‌سعدی می‌باشند. فعالیت اکثر مردم روستا نیز کشاورزی و دامپروری و ساخت و استفاده از ادوات کشاورزی مانند کمباین و ادوات برداشت محصول است.

آبشور
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانفارس
شهرستانخرامه
بخشمرکزی
دهستانخیرآباد
آبشور بر ایران واقع شده‌است
آبشور
۲۹°۳۲′۳۸″شمالی ۵۳°۰۴′۵۵″شرقی / ۲۹٫۵۴۴°شمالی ۵۳٫۰۸۲°شرقی / 29.544; 53.082
مردم
جمعیت۱٬۴۸۵ نفر
جغرافیای طبیعی
مساحت۳۵ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا۱،۵۷۱
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۱۶ درجه سانتیگراد
بارش سالانه۲۱۵ میلی‌متر
روزهای یخبندان سالانهمعمولا ندارد
اطلاعات روستایی
ره‌آوردگندم، جو، پسته، انجیر و در گذشته نیز برنج
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۷۱۳۲۷۴

آبشور دارای یک تپه تاریخی بنام تل قبرستان آبشور است که در گلزار شهدا این روستا واقع شده است. آبشور در ۲۰ کیلومتری شهر خرامه و ۵۰ کیلومتری شهر شیراز واقع گردیده است. جاده اصلی شیراز_خرامه از میان آبشور گذر می‌کند.

جمعیت

این روستا با تصویب هیئت وزیران در سال ۱۳۹۸ به مرکز دهستان خیرآباد ارتقا یافت و براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران در سال ۱۳۹۵ جمعیت آن ۱٬۴۸۵ نفر (۴۱۹خانوار) بوده‌است.