سینا کمال‌خانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سینا کمالخانی
سینا کمالخانی
اطلاعات شخصی
زاده۲۲ خرداد ۱۳۶۶
ایران
تحصیلاتکارشناسی‌ارشد جامعه‌شناسی
پیشهدبیر سابق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران
عضو سابق هیئت نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان
دیناسلام
وبگاهhttp://www.kamalkhani.ir

سینا کمالخانی سیاستمدار ایرانی است. او نامزد نمایندگی مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تفرش، فراهان و آشتیان از استان مرکزی در مجلس یازدهم بود و موفق شد در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۸ برگزار شد، ۱۳،۷۵۲ رای را از مجموع ۳۶،۶۰۲ رای (معادل ۳۷/۵۷ درصد آرا) به دست آورد.[۱][۲] اما در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ انتخاب او به عنوان نماینده مجلس به دلیل عدم اعتبار مدرک تحصیلی توسط شورای نگهبان باطل شد.

ماجرای مدرک تحصیلی[ویرایش]

مصطفی فقیهی اسنادی را در ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ در کانال تلگرامی خود مبنی بر جعلی بودن مدرک سینا کمال‌خانی منتشر کرد.[۳] وی معتقد است کمال‌خانی مدرک کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی خود را از مؤسسه آموزش عالی تفتان جعل کرده‌است چراکه دانشگاه مذکور، فاقد رشته مذکور و مقطع کارشناسی ارشد است.[۴][۵][۶] عباسعلی کدخدایی روز بعد با بیان این مطلب که دانشگاه محل تحصیل این شخص مجوزهای لازم از وزارت علوم نداشته، عنوان کرد مدرک تحصیلی سینا کمالخانی نیز فاقد اعتبار است و در نتیجه این شخص امکان ورود به مجلس را ندارد.[۷][۸][۹][۱۰][۱۱] سرانجام در ۱۰ اردیبهشت آراء انتخاباتی حوزه تفرش باطل شد.[۱۲][۱۳] طبق گزارش منتشر شده در پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، نتیجه نهایی بررسی مدرک تحصیلی سینا کمال خانی این‌طور بیان شده‌است که موسسه‌ای که گواهی تحصیلی را صادر کرده‌است دارای مجوز رسمی نیست و بنابراین مدرک صادر شده از سوی آن مؤسسه هم فاقد اعتبار است و در نتیجه این شخص امکان ورود به مجلس را ندارد.[۱۴][۱۵][۱۶]

اتهام رشوه به شورای نگهبان[ویرایش]

محمود صادقی در گفتگو با سایت فراز گفت سینا کمال‌خانی با «واسطه‌ای در دانشکده حقوق دانشگاه تهران» توانست با برخی افراد در شورای نگهبان ارتباط بگیرد و «در نهایت با ۵۰۰ میلیون سینا کمال‌خانی تأیید صلاحیت شد» و حتی چند میلیارد پیشنهاد شده بود. به گفته صادقی، در پرونده مرتبط با تأیید صلاحیت سینا کمال‌خانی، چند نفر بازداشت شده‌اند ولی از سرنوشت این پرونده نیز خبری در دست نیست.[۱۷][۱۸][۱۹] در واکنش به صحبت‌های صادقی، سخنگوی شورای نگهبان در مصاحبه با رسانه‌ها، اظهارات وی را تکذیب کرد و گفت: «ادعای موهومی که ایشان یا برخی افراد داشتند امر جدیدی نسبت به نهادها یا سازمان‌های مختلف نیست. بارها هم با ایشان صحبت کردیم اما ایشان اصرار دارند که یک فرافکنی انجام بدهند.»[۲۰][۲۱]

منابع[ویرایش]

 1. «معرفی منتخبین استان مرکزی در انتخابات مجلس یازدهم». ایسنا. ۲۰۲۰-۰۲-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۰۱.
 2. «نتیجه آراء انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلام». خبرگزاری شبستان. ۲۰۲۰-۰۲-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۰۱.
 3. «مصطفی فقیهی». Telegram. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۲۷.
 4. «ماجرای جعلی بودن مدرک تحصیلی منتخب مجلس یازدهم چیست؟». شما نیوز. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۲۷.
 5. "- انتشار سندی از جعلی بودن مدرک نماینده منتخب مجلس". گیل خبر. Retrieved 2020-04-27.
 6. روزنو. «ادعای مجدد جعلی بودن مدرک آقای نماینده». fa. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۲۷.
 7. «کدخدایی: «منتخب تفرش» نمی‌تواند به مجلس یازدهم راه پیدا کند». خبرگزاری ایرنا. دریافت‌شده در ۱۲ اوت ۲۰۲۱.
 8. «پیش‌بینی می‌شود «منتخب تفرش» نتواند به مجلس یازدهم راه پیدا کند/ تصمیم نهایی در جلسه آینده شورای نگهبان». سایت شورای نگهبان. دریافت‌شده در ۱۲ اوت ۲۰۲۱.
 9. «کدخدایی: وزارت علوم مدرک تحصیلی منتخب تفرش در مجلس یازدهم را تأیید نکرد». خبرگزاری ایسنا. دریافت‌شده در ۱۲ اوت ۲۰۲۱.
 10. «کدخدایی: وزارت علوم مدرک تحصیلی سینا کمالخانی را تأیید نکرد». PANA.IR. ۲۰۲۰-۰۴-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۲۷.
 11. «توضیحات کدخدایی دربارهٔ مدرک تحصیلی منتخب تفرش». fararu.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۲۷.
 12. «سینا کمالخانی حق راهیابی به مجلس را ندارد | انتخابات حوزه تفرش باطل شد». همشهری آنلاین. ۲۰۲۰-۰۴-۲۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۲۹.
 13. «آراء حوزه انتخابی تفرش، به دلیل جعلی بودن مدرک نماینده منتخب، باطل اعلام شد». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۲۹.
 14. «منتخب تفرش از راه‌یابی به مجلس یازدهم بازماند/ مصوبه مجلس دربارهٔ قانون انتخابات دارای ابهامات و ایرادات متعددی است». سایت شورای نگهبان. دریافت‌شده در ۱۲ اوت ۲۰۲۱.
 15. «جزئیات جدید از بررسی پرونده منتخب تفرش در جلسه شورای نگهبان». سایت شورای نگهبان. دریافت‌شده در ۱۲ اوت ۲۰۲۱.
 16. «بی‌اعتباری مدرک تحصیلی سینا کمالخانی». خبرگزاری صدا و سیما. دریافت‌شده در ۱۲ اوت ۲۰۲۱.
 17. «ماجرای فسادی که مسکوت ماند/پرونده فروش صلاحیت به محاق رفته‌است / پای نوه یکی از فقهای شورا در میان بود». سایت فراز. ۱۷ شهریور ۱۳۹۹. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ سپتامبر ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱۷ شهریور ۱۳۹۹.
 18. «آرشیو:ماجرای فسادی که مسکوت ماند/پرونده فروش صلاحیت به محاق رفته‌است / پای نوه یکی از فقهای شورا در میان بود».
 19. «صادقی: پرونده فساد ۲۰ نفر از شبکه فساد مرتبط با شورای نگهبان به محاق رفته‌است». رادیو فردا. ۱۷ شهریور ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۱۷ شهریور ۱۳۹۹.
 20. «معیشت بیش‌ترین تأثیر را بر مشارکت مردم می‌گذارد/ دربارهٔ طرح انتخاباتی مجلس پیش‌داوری نکنید». خبرگزاری فارس. دریافت‌شده در ۱۳ اوت ۲۰۲۱.
 21. «شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی پس گرفته نشده‌است». دریافت‌شده در ۱۳ اوت ۲۰۲۱.