ابوالفضل میرشمس شهشهانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ابوالفضل میرشمس شهشهانی وکیل، حقوقدان و نخستین دادستان تهران[۱] بعد از انقلاب بود که بعد از یک سال از سمت خود استعفا کرده و به سمت دادستان قضایی کل کشور منصوب شد.[۲]

شهشهانی در حال حاضر به امر وکالت اشتغال دارد.[۳][۴]

فعالیت‌های قضائی[ویرایش]

شهشهانی بعد از انقلاب به عنوان نخستین دادستان عمومی تهران شروع به فعالیت کرد ولی بعد از یک سال در اعتراض به نداشتن اختیارات قضائی و ماجرای دستگیری و آزادی محمد منتظری استعفا داد.[۵] در همان زمان وی از سوی مصطفی چمران معاون نخست‌وزیر دولت موقت به عضویت در ساواک متهم شده و از خروج او از کشور و صدور گذرنامه اش جلوگیری شد.[۶][۷] او پس از استعفا به سمت معاون قضایی دادستان کل کشور منصوب شد.

میر شمس شهشهانی بعد از انقلاب تا تیرماه ۱۳۵۸ عضو هیئت تصفیه وزارت دادگستری بود.[۸]

فعالیت‌های سیاسی[ویرایش]

بعد از کناره‌گیری از سمت دادستانی، شهشهانی به عنوان وکیل به فعالیت‌های خود ادامه داد.

شهشهانی در تأسیس جمعیت دفاع از آزادی و حاکمیت ملت ایران مشارکت داشته و در سال ۱۳۶۹ و بعد از نامه ۹۰ امضایی دستگیر و به همراه بسیاری دیگر از امضا کنندگان نامه مدتی را در زندانهای انفرادی می‌گذراند.[۹][۱۰] او در مواردی مانند حمایت از زندانیان ملی مذهبی، اعتراض به رفتارهای دولت و … از امضا کنندگان بیانیه‌های مربوطه بود.[۱۱][۱۲][۱۳][۱۴]

شهشهانی بعد از تأسیس شورای ائتلاف ملی-مذهبی به این گروه پیوست و در راستای فعالیت‌های ائتلاف ملی - مذهبی فعالیت کرد.[۱۵][۱۶]

منابع[ویرایش]

 1. https://www.iranrights.org/fa/newsletter/issue/9/thirty-years-ago-in-iran. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 2. «دادستان تهران چرا برکنار شد؟». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ آوریل ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸.
 3. «ابوالفضل میرشمس شهشهانی». دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸.[پیوند مرده]
 4. «ابوالفضل میرشمس شهشهانی». دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸.
 5. «دادستان تهران چرا برکنار شد؟». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ آوریل ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸.
 6. «فرصت ده روزه دادستان تهران به نخست‌وزیر». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ آوریل ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸.
 7. اطلاعات، 8آبان 1358، صفحه 2
 8. https://web.archive.org/web/20180401213013/http://www.dastour.ir/Print/?lid=100073. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ آوریل ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 9. «متن نامه معروف به 90 امضایی در اردیبهشت 69 خطاب به هاشمی رفسنجانی». دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸.
 10. خبرنامه مجذوبان نور - ویژه نامه مهر مجذوب 1391
 11. «هشدار 674 فعال سیاسی نسبت به 'سیاست بحران آفرینی در ایران'». بی‌بی‌سی. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸.
 12. «نویسندگان نامه به سران سه قوه (به نقل از سایت ایران امروز)». بی‌بی‌سی. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ مه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸.
 13. https://web.archive.org/web/20140807193021/http://www.pyknet.net/page0/paiez/azar/p221bayanieh.htm. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ اوت ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 14. «متن کامل بیانیه بیانیه ۶۸۰ نفر - به همراه فهرست کامل اسامی امضا کنندگان». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸.
 15. «نامه سرگشاده "ائتلاف ملی، مذهبی ها" به محمد خاتمی دربارهٔ پیروز دوانی، یکی از قربانیان قتلهای زنجیره ای رژیم». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸.
 16. https://web.archive.org/web/20170726223940/http://ettelaat.net/03-10/n_152_g_s_k_b_s_g.htm. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۸. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)