مائده شعبانی‌نژاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مائده شعبانی‌نژاد
زاده۱۳۸۱
محل زندگیآبادان
پیشهدانش‌آموز
ملیتایرانی
سبک نوشتاریاشعار حماسی و ملی
دلیل سرشناسیدستگیری در سن ۱۵ سالگی

مائده شعبانی‌نژاد (زاده ۱۳۸۱) نوجوان شاعر و فعال اجتماعی ساکن شهر آبادان است.

مائده شعبانی اشعار حماسی و ملی به زبان عربی می‌سراید و همچنین در فضای مجازی حضور دارد.

بازداشت ۱۲ روزه[ویرایش]

مائده در روز چهارشنبه ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۶ از مدرسه توسط اداره اطلاعات بازداشت شد. اداره اطلاعات نخست منزل شعبانی‌نژاد را محاصره کرد و بعد از بازرسی منزل این دانش‌آموز دختر را در دبیرستان دخترانه بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل کرد. مائده دانش آموز سال اول دبیرستان دخترانه ریحانه آبادان و یکی از دانش‌آموزان نمونه شهر آبادان است.

دادگاه انقلاب شعبه ۲ شهر آبادان ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه برای این دانش آموز دختر ۱۵ ساله صادر کرد. خانواده شعبانی‌نژاد گفتند توانایی تهیه وثیقه دو میلیارد ریالی را ندارند و از مجامع بین‌المللی خواهان کمک برای آزادی فرزندشان هستند. خانوادهٔ شعبانی‌نژاد سرانجام در روز یکشنبه ۷ آبان توانستند پس از دوازده روز بازداشت دخترشان وثیقه را تأمین کنند و با تودیع قرار صادره این دختر نوجوان عرب از محل بازداشتگاه آزاد شد.

بازداشت این دختر دبیرستانی موج گسترده‌ای را در میان فعالان در شبکه‌های اجتماعی به ویژه در مناطق عرب‌نشین به راه انداخت. از آن پس مائده برای بار دوم بازداشت شد و ۶ ماه در زندان سپیدار به سر برد و با وثیقه ۳ میلیارد تومان آزاد شد.

منابع[ویرایش]

  • «قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی برای مائده شعبانی‌نژاد دانش آموز ۱۵ ساله آبادانی». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۹ اکتبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۷.
  • «مائده شعبانی نژاد، دختر ۱۵ ساله آبادانی آزاد شد». خبرگزاری هرانا. ۷ آبان ۱۳۹۶. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۷.
  • «ایران – تداوم بازداشت دختر ۱۵ ساله آبادانی». جوانه‌ها. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۷.
  • «قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی برای مائده شعبانی‌نژاد دانش آموز ۱۵ ساله آبادانی». پیک ایران. ۷ آبان ۱۳۹۶. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۷.
  • «مائده شعبانی دختر ۱۵ سالهٔ عرب اهل آبادان با قید وثیقه آزاد شد». سایت شبکه جهانی کلمه. ۸ آبان ۱۳۹۶. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ نوامبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۷.