اسما اسد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اسما اسد

اسما اسد (متولد: ۱۱ اوت ۱۹۷۵) بانوی اول سوریه و همسر بشار اسد رئیس جمهور سوریه می باشد.[۱] وی همچنین فارغ‌التحصیل رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه کینگز لندن است. او در سال ۲۰۱۷ مبتلا به سرطان سینه شد و جهت درمان، محرمانه به شهر بیروت در لبنان رفت و در یکی از بیمارستان های این شهر تحت درمان قرار گرفت.

از او به عنوان بانوی اول سوریه از ۱۷ژوییه ۲۰۰۰ اوهم اکنون ۴۸سال دارد

زندگینامه[ویرایش]

اسما و همسرش در زمان تحصیل بشار در لندن با یکدیگر آشنا شدند و در سال ۲۰۰۰ با خواندن صیغهٔ عقد توسط حافظ اسد به عقد یکدیگر درآمدند.

اسما در خانواده‌ای سنی‌مذهب اهل حُمص در لندن به دنیا آمد. پدرش دکتر الاخرس پزشک متخصص قلب و مادرش از کارمندان عالی‌رتبهٔ سفارت سوریه در لندن بود. او که در خانواده‌ای مرفه بزرگ شد و در بهترین دانشگاه‌های لندن تحصیل کرد در دانشگاه کینگز کالج در رشته کامپیوتر و نیز سرمایه‌گذاری بانکی با تخصص سرمایه‌گذاری در دارو بیوتکنولژیک و بانکداری بین‌المللی تحصیل کرد و به عنوان نماینده دویچه بانک در لندن و سپس در کمپانی جی‌پی مورگان چیس مشغول به کار شد.

اسما و بشار اسد در لندن با هم آشنا شدند و پدر اسما به بشار کمک کرد که در رشته چشم پزشکی ادامه تحصیل دهد و هیچ‌کس هم گمان نمی‌کرد که روزی بشار به قدرت برسد در سوریه می‌گفتند این بچه لنگ دراز در خاندان اسد توان آن را ندارد که در حکومت نقشی داشته باشد ولی در حالی که بشار در حال ادامه تحصیل در لندن بود برادر بزرگش باسل اسد در تصادف اتومبیل در سال ۱۹۹۴ کشته شد که به گفته مخالفان توسط عموهایش ماهر و رفعت که رقیب حافظ اسد بودند به قتل رسید و این بشار بود که قدرت را به دست گرفت.

در سال ۱۹۹۶ آشنایی اسما و بشار جدی تر شد و اسما مرتب از محل کارش غیبت می‌کرد و در نهایت استعفا داد و در ۱۷ ژوئیه ۲۰۰۰ به حافظ اسد معرفی شد و در همان سال ازدواج کردند ولی اعلام رسمی این ازدواج در ژانویه ۲۰۰۱ صورت گرفت و هیچ عکسی از مراسم ازدواج در روزنامه‌ها به چاپ نرسید. این زوج صاحب سه فرزند هستند: حافظ (۲۰۰۱)، زین (۲۰۰۳) و کریم (۲۰۰۴) [۲]

در مرداد ماه سال ۱۳۹۷ روسیا الیوم به نقل از صفحه فیسبوک ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد که اسما اسد به سرطان سینه مبتلا شده و تحت درمان است.[۳]

Asma Al-Assad in 2008.jpg

منابع[ویرایش]

  1. DeNinno, Nadine (2014-06-03). "Michelle Obama And Pricey First Lady Wardrobes Around The World [PHOTOS]". International Business Times (به انگلیسی). Retrieved 2015-11-13.{{cite web}}: نگهداری یادکرد:تاریخ و سال (link)
  2. «اسما، همسر بشار اسد، کیست؟». بایگانی‌شده از اصلی در ۷ اوت ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۲.
  3. همسر بشار اسد به سرطان سینه مبتلا است[پیوند مرده] خبرگزاری ابنا