سونیا پوریامین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سونیا پوریامین (زاده ۱۲ بهمن ۱۳۴۱) مجری و تهیه‌کننده تلویزیون ایران است. وی دانش‌آموختهٔ رشته پژوهش هنر در مقطع کارشناسی ارشد است.

وی در سال ۱۳۵۹ پس از آنکه از مدرسه هشترودی دیپلم خود را گرفت زمانی‌که ۱۸ ساله بود به تلویزیون وارد شد و نام اولین برنامه‌ای که اجرا کرد همگام با جنگ بود. وی تاکنون سابقه اجرا در برنامه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی را در کارنامه خود دارد. از فعالیت‌های وی می‌توان به تهیه‌کنندگی برنامه خانه ما به مدت ۱۰ سال، اجرای برنامه تهران ۲۰ شبکه پنج، اجرای برنامه خانه زیبای من در شبکه بازار و اجرا در شبکه جام‌جم اشاره کرد.

همچنین در تاریخ شانزدهم بهمن ۱۳۹۲ در مصاحبه با حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران، در حالی که بر طبق قرار و توافق قبلی نهاد ریاست جمهوری با سازمان صدا و سیما همانگ شده بود تا کاظم روحانی نژاد به عنوان مجری حضور داشته باشد ساعتی قبل از برنامه، ریاست جمهوری خواستار حضور سونیا پوریامین در مصاحبه شد که با مخالفت و سخت‌گیری ضرغامی باعث ناهماهنگی‌هایی در پخش مصاحبه و تأخیر در پخش آن شد.[۱]

وی دارای دو فرزند پسر است و همسر وی دارای مدرک دکترای پژوهش هنر و مدرس این رشته‌است.[۲][۳][۴]

منابع[ویرایش]

  1. «خانه زیبای من». شبکه بازار. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ ژوئن ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۶ ژوئن ۲۰۱۳.
  2. «گفت‌وگوی فارغ‌التحصیلان با سونیا پوریامین، مجری و تهیه‌کننده تلویزیون». کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۶ ژوئن ۲۰۱۳.
  3. «سونیاپوریامین :دانش و اطلاعات لازمه اجرای موفق». شبکه جام جم. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ مه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۶ ژوئن ۲۰۱۳.
  4. «حسین رفیعی و سونیا پوریامین مجریان تحویل سال شبکه «بازار»». فارس نیوز.