فاروق فرساد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فاروق فرساد
زادهٔ۱۳۴۰
سقز، استان کردستان
درگذشتبهمن ۱۳۷۴
۲۷ رمضان
مدفنگورستان آساوله شهر سنندج
ملیتایرانی
پیشه
 • فعال مذهبی

فاروق فرساد (زاده ۱۳۴۰ در سقز – درگذشته بهمن ۱۳۷۴ در اردبیل) [[ فعال مذهبیِ سنی در ایران و از شاگردان احمد مفتی‌زاده بود که در استان کردستان ایران فعالیت داشت. او درحالیکه در تبعید به سر می‌برد، توسط عوامل قتل‌های زنجیره‌ای به قتل رسید.[۱][۲]

زندگی‌نامه[ویرایش]

فاروق فرساد در سال ۱۳۴۰ خورشیدی، در شهر سقز از توابع استان کردستان دیده به جهان گشود. در سال ۵۷ از آشنایی با احمد مفتی‌زاده با حرکت مکتب قرآن پیوست؛ و به دلیل استعداد و علاقه در زمانی نسبتاً کوتاه خود را به سطح دیگر استادان و معلّمین مکتب قرآن رساند.

در سال ۱۳۶۱ خورشیدی که احمد مفتی‌زاده و صدها نفر از شاگردانش دستگیر و در گروه‌های مختلف روانه زندان‌های مختلف کشور شدند، او نیز دستگیر و به مدت ۳ سال زندانی شد. در سال ۶۸ برای بار دوم زندانی شد؛ و بعد از سپری شدن چند ماه آزاد گردید. مجدداً در سال ۱۳۷۱، برای بار سوم دادگاهی و به شهر اردبیل تبعید شد.

ترور و مرگ[ویرایش]

او سرانجام در بهمن ۱۳۷۴ خورشیدی (شب جمعه ۲۷ ماه رمضان) کشته و در یکی از کوچه‌های خلوت رها می‌شود. مرگ فاروق فرساد مرگ طبیعی جلوه داده شد؛ امّا چند سال بعد، آنگاه که جریان قتل‌های زنجیره‌ای توسط باند سعید امامی برملا شد، مضاف بر شواهد روشن زمان مرگ، معلوم شد که او هم یکی از مقاصد ترورهای سازمان‌یافته توسط گروهی در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران بوده‌است. پیکر فاروق فرساد در گورستان آساوله شهر سنندج به خاک سپرده شد‌.

همچنین گفته شده که او در تبعیدگاهش پس از ربوده شدن با تزریق و ایست قلبی کشته شده بود که در خیابانی پیدا می‌شود.[۳]

جایگاه علمی[ویرایش]

فاروق فرساد در زندان از همراهان زندانی خود برای یادگیری علوم و معارف اسلامی بهره جست و پس از آزادی از زندان، جهت ارتقاء و کیفیت بخشیدن به آموخته‌های اسلامی خویش نزد ناصر سبحانی و برهان الدین حمدی به تحصیل وتکمیل آن علوم پرداخت و توانست منزلت علمی قابل توجّهی را صاحب شود و در سن ۲۸ سالگی از طرف استاد محمّد شیخ الاسلام (استاد کرسی فقه شافعی دانشگاه تهران) به عنوان مفتی «فی المذاهب» اجازه فتوا در بین مذاهب اهل سنّت دریافت کرد و در سال ۱۳۶۹ ه‍. ش، احمد مفتی‌زاده نیز وی را به عنوان یکی از چهار عضو جمع هیئت افتا و قضا، جهت پاسخ دادن به مسائل مذهبی، طبق راجح مذهب امام شافعی برگزید .

آثار[ویرایش]

آثار به جای مانده از ایشان شامل:

 • مجموعه مقالات
 • بیش از ۵۰ کاست شرح وتفسیر آثار احمد مفتی زاده
 • شرح «مصطلحات اربعه» امام مودودی در ۳۲ کاست.
 • بیش از ۸۰ نوار سخنرانی‌های متنوع در بارهٔ موضوعات و مسائل مختلف اسلامی.
 • مجموعهٔ اشعار، مقالات، و نوارها و نامه‌های پراکنده، شامل: تفسیر، صرف و نحو، فقه، کلام، اصول الفقه، تأریخ، مسائل تربیتی و خانوادگی.

پانویس[ویرایش]

 1. ^  به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مکتب قرآن.
 2. ^  به نقل از وب‌گاه معرفی مکتب قرآن.
 3. ^  به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مکتب قرآن.
 4. ^  به نقل از وب‌گاه معرفی مکتب قرآن.

جستارهای مرتبط[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران- سوئد www.komitedefa.org». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ ژوئیه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱۳ فوریه ۲۰۱۲.
 2. نوگرا - شهید فاروق فرساد[پیوند مرده]
 3. «قتل مترجم مشهور ایران احمد میرعلایی و چندین روحانی اهل سنت/ رویدادهای مهم سال 1374». شهروند. ۲۰۱۲-۰۲-۲۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۰۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]