صفحهٔ اصلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مقالهٔ برگزیده

Gagarin and Nasser and Sadat in Cairo Egypt 01-02-1962.jpg

یوری گاگارین نخستین فضانورد جهان بود که در روز ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ میلادی (۲۳ فروردین ۱۳۴۰) توسط فضاپیمای وُستوک-۱ به فضا رفت و به مدت ۱۰۸ دقیقه مدار زمین را یک دور بطور کامل پیمود. عصر سفرهای فضایی انسان با این پرواز آغاز گشت.

او نخستین فرد روس بود که توسط سازمان فضایی روسیه به فضا فرستاده شد. در سال ۱۹۵۵، گاگارین درخواست کتبی نامزدی خود را برای فضانوردی به آن سازمان تسلیم کرد. یک هفته بعد از او دعوت شد تا برای آزمایش‌های مقدماتی پزشکی به بیمارستان نیروی هوایی در مسکو برود. پس از مراحل سخت آزمایشی برای انتخاب نامزدان فرستاده شدن به فضا، گاگارین در کنار تیمی متشکل از ۲۰ نفر قرار گرفت که سرگئی کارالیوف، پدر برنامه فضایی شوروی، خود بر انتخاب آن‌ها نظارت کرده بود. در نهایت، او توانست بخت فرستاده شدن به فضا توسط موشک نظامی قاره‌پیمای دوربرد آر-۷، که در اصل برای پرتاب کلاهک هسته‌ای در مسافت‌های طولانی طراحی شده بود، را به دست آورد.

یوری گاگارین پس از پرواز تاریخی خود به سمت ریاست مرکز آموزش فضانوردان در شهرک ستاره‌ها انتخاب شد. در همین حال و در کنار شغل حرفه‌ای خود، با بازدید و سخنرانی در شهرها و کشورهای گوناگون، نقش عمده‌ای در افزایش آگاهی عمومی در مورد سفرهای فضایی ایفا نمود. هشت سال پس از سفر فضایی‌اش، یوری گاگارین در یک سانحه هوایی کشته شد.

گاگارین به خاطر سفر فضایی تاریخی خود تبدیل به ستاره‌ای جهانی شد و نشان‌ها و عنوان‌های افتخار بی‌شماری از سراسر جهان دریافت کرد. شب ۱۲ آوریل هر سال به عنوان «شب یوری» گرامی داشته می‌شود و جشن‌ها و گردهمایی‌هایی در سراسر جهان به یاد نخستین فضانورد جهان برپا می‌گردد.

ادامه...

دربارهٔ ویکی‌پدیا

ویکی‌پدیا دانشنامه‌ای اینترنتی با بیش از ۲۸۰ زبان با محتوای آزاد است که با همکاری افراد داوطلب نوشته می‌شود و هر کس که به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند مقاله‌های آن را ویرایش کند.

هدف ویکی‌پدیا آفرینش و انتشار جهانی یک دانشنامهٔ آزاد به تمامی زبان‌های زندهٔ دنیاست. با رشد روزافزون این دانشنامه گردانندگان آن در بنیاد ویکی‌مدیا چندین پروژهٔ مشابه دیگر همچون ویکی‌واژه، ویکی‌کتاب، ویکی‌گفتاورد، ویکی‌خبر، ویکی‌دانشگاه، ویکی‌سفر، ویکی‌داده و ویکی‌گونه را پدید آوردند.

ویکی‌پدیای فارسی پس از دو سال از شروع پروژهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی در آذر ۱۳۸۲ (دسامبر ۲۰۰۳) فعالیت خود را آغاز کرد و به کمک تلاش و کوشش شبانه‌روزی علاقه‌مندان رشد فرهنگ و ادب فارسی، اکنون در ردهٔ نوزدهم ویکی‌پدیاها قرار دارد و همچنین بزرگترین ویکی‌پدیا در میان زبان‌های خاورمیانه و زبان‌های راست به چپ و بزرگترین دانشنامهٔ فارسی است. ویکی‌پدیای فارسی هم اکنون (۲ مرداد ۱۳۹۳ خورشیدی) ۴۰۰٬۹۸۸ نوشتار دارد.


برای اطلاعات بیشتر ... ویکی‌پدیا فارسی، دربارهٔ ویکی‌پدیا

یادبودها

امروز: پنجشنبه، ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۴ میلادی برابر ۲ مرداد ۱۳۹۳ هجری خورشیدی

Ahmad shamlu.jpg
رویدادها
زادروزها
درگذشت‌ها

روز بعد: ۲۵ ژوئیه – روز قبل: ۲۳ ژوئیه

آیا می‌دانستید که ...؟

Riesenmammutbaum Meerholz.jpg

درون‌مایه

نگارهٔ برگزیدهٔ امروز

نقاشی از کمال الملک

نقاشی از کمال الملک نگارگر ایرانی که عمله طرب، نوازندگان و رقصندگان عصر ناصری را نشان می‌دهد.

نگارگر: کمال الملک

دیگر پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا

ویکی‌پدیا پروژه‌ای است از بنیاد غیر انتفاعی ویکی‌مدیا است که دارای تعدادی پروژهٔ چندزبانه و دارای محتویات آزاد با عناوین زیر است:

فراویکی
هماهنگ‌کنندهٔ پروژه‌های ویکی‌مدیا
ویکی‌انبار
انبار پرونده‌های چندرسانه‌ای عمومی
ویکی‌خبر
مرجع خبری با محتوای آزاد
ویکی‌داده ویکی‌داده
پایگاه دانش آزاد
ویکی‌کتاب
متون و کتابچه راهنماهای آزاد
ویکی‌گفتاورد
مجموعه‌ای از نقل قول‌ها
ویکی‌گونه
راهنمای گونه‌های زیستی
ویکی‌نبشته
متون پایه و مرجع آزاد
ویکی‌واژه
فرهنگ واژه‌ها و اصطلاح‌نامه

ویکی‌پدیا در زبان‌های دیگر

  • بیش از ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ نوشتار:
  • بیش از ۴۰۰٬۰۰۰ نوشتار:
  • بیش از ۲۰۰٬۰۰۰ نوشتار:
  • بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ نوشتار:

فهرست کامل • ارتباط با زبان‌های دیگر