یهودیت و همجنس‌گرایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

رابطه یهودیت و همجنسگرایی به تورات باز میگردد. در سفر لاویان رابطه جنسی بین دو مرد یک عمل شنیع دانسته شده است و بر اساس هلاخا میتواند اعدام داشته باشد. مساله همجنسگرایی یکی از مسائل مورد بحث در یهودیت امروزی است. به طور تاریخی یهودیان همجنسگرایی را مذموم شمرده و آن را بر خلاف تورات میدانند و این ایده هنوز هم توسط یهودیان ارتدوکس رعایت میشود. ولیکن یهودیت اصلاح طلب و رفرم این ایده در مورد همجنسگرایی را قبول ندارند. یهودیت محافظه کار تا سال ۲۰۰۶ دیدگاه ارتدوکس را قبول داشت ولیکن به تازگی عقیده خود را در مورد همجنسگرایی تغییر داده است.

در تورات[ویرایش]

دید یهودیت در تورات نسبت به همجنسگرایی از آیه لاویان ۱۸:۲۲ گرفته شده است که میگوید:

تو نباید با مردان مانند زنان رابطه برقرار کنی، این کار شنیع است.

اگر مردی با یک مرد دیگر بخوابد، همانگونه که با زنان میخوابد، هر دو آنها مرتکب عمل شنیعی شده اند و باید کشته شوند. مرگ آنها بر آنها نوشته شده است. - لاویان ۲۰:۱۳

نظر حاخامها[ویرایش]

این دستور مانند بسیاری دستورهای دیگر در تورات سفارش اعدام میدهد. ولیکن در عمل ثابت کردن این جرم مشکل بوده است. حاخامها اعتقاد دارند که تنها در صورتی اعدام لازم است که دو مرد در حین رابطه جنسی دستگیر شوند و دو شاهد نیز به این کار وجود داشته باشد که به آنها اخطار کرده باشند که این عمل مجازات اعدام دارد و آنها این اخطار را شنیده باشند و به آن توجه نکرده باشند. حاخامها اعتقاد دارند که در نبود معبد و سنهدرین قوانین اعدام تورات نیازمند اجرا شدن نیستند.

رابطه بین دو زن[ویرایش]

با اینکه در تورات چیزی در مورد رابطه جنسی بین دو زن گفته نشده است ولیکن حاخامها اعتقاد دارند که این عمل در نزد خداوند منفور است. این عقیده بر پایه آیه لاویان ۱۸:۳ است که قوم اسرائیل را از پیروی از کارهای مصریان و کنعانیان منع میکند.

ازدواج همجنسها[ویرایش]

میدراش یکی از معدود نوشتارهای قدیمی است که به ازدواج همجنس اشاره میکند :

ربی حنا به نام ربی جوزف گفت :نسل طوفان نوح از بین نرفتند تا اینکه آنها نوشتارهایی برای ازدواج دو مرد و یا یک مرد و یک حیوان نوشتند.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Homosexual behvaior and Judaism»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۵ تیر ۹۳.).