یلنا ایسینبایوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یلنا ایسینبایوا

یلنا ایسینبایوا پس از پیروزی در مسابقات قهرمانی جهان اوزاکا
مدال‌ها
شرکت‌کنندهٔ کشور Flag of Russia.svg روسیه
پرش با نیزه زنان
بازی‌های المپیک
طلا ۲۰۰۴ آتن ۴٬۹۱ متر
طلا ۲۰۰۸ پکن ۵٫۰۵ متر
برنز ۲۰۱۲ لندن ۴٬۷۰ متر
مسابقات جهانی
برنز ۲۰۰۳ پاریس ۴٬۶۵ متر
طلا ۲۰۰۵ هلسینکی ۵٫۰۱ متر
طلا ۲۰۰۷ اوزاکا ۴٬۸۰ متر
مسابقات جهانی داخل سالن
نقره ۲۰۰۳ بیرمنگام ۴٬۶۵ متر
طلا ۲۰۰۴ بوداپست ۴٬۸۶ متر
طلا ۲۰۰۶ مسکو ۴٬۸۰ متر
طلا ۲۰۰۸ والنسیا ۴٬۷۵ متر
قهرمانی اروپا
نقره ۲۰۰۲ مونیخ ۴٬۵۵ متر
طلا ۲۰۰۶ گوتنبرگ ۴٬۸۰ متر
قهرمانی داخل سالن اروپا
طلا ۲۰۰۵ مادرید ۴٬۹۵ متر

یِلِنا ایسینبایِوا (به روسی: Елена Гаджиевна Исинбаева) (زاده ۳ ژوئن ۱۹۸۲ در ولگوگراد) ورزشکار و قهرمان پرش با نیزه اهل روسیه است.

ایسینبایوا نخستین و تنها زنی است که از مانعی به ارتفاع بیش از پنج متر گذر کرده است و رکورد پرش با نیزه زنان را به ۵٫۰۶ متر در فضای باز (زوریخ، اوت ۲۰۰۹) و ۵.۰۰ متر در سالن (دونتسک، فوریه ۲۰۰۹) رسانیده است. رکورد ۵.۰۶ متری ایسینبایوا بیست‌وهفتمین رکوردشکنی جهانی او در طول دوران ورزشی‌اش بوده‌است.

ایسینبایوا دو قهرمانی المپیک در مسابقات ۲۰۰۴ آتن و ۲۰۰۸ پکن،[۱] دو مدال طلا در مسابقات دو و میدانی قهرمانی جهان در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷، به همراه سه مدال طلا در دو و میدانی داخل سالن قهرمانی جهان در ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ و مدال طلای قهرمانی دو و میدانی جوانان جهان، قهرمانی دو و میدانی نوجوانان جهان، بازی‌های جهانی جوانان، قهرمانی دو و میدانی اروپا و قهرمانی دو و میدانی داخل سالن اروپا را کسب کرده است.

او همچنین دو بار در سال‌های ۲۰۰۴، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸ نیز توسط اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی به عنوان برترین ورزشکار زن دومیدانی جهان انتخاب شد. وی همچنین در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ عنوان بهترین بانوی ورزشکار سال جهان لاورس را دریافت کرد. ایسینبایوا یکی از تنها هشت ورزشکار دو و میدانی (در کنار والری آدامز، یوسین بولت، ورونیکا کمپبل، ژاک فریتاگ، یای پیتمن، دنی ساموئلز، و دیوید استورل) است که در هر سه رده نوجوانان، جوانان و بزرگسالان قهرمان جهان شده‌اند.

اصلیت مادر یلنا از نژاد روس است اما پدرش از نژاد تبساران، یکی از اقوام کم‌جمعیت قفقازی ساکن داغستان است.

دوران ورزشی[ویرایش]

کودکی[ویرایش]

ایزین بایوا ورزش را از ۵ تا ۱۵ سالگی در ولگوگراد با ژیمناستیک دنبال کرد. رشد ناگهانی قد او تا ۱۷۴ سانتیمتر موجب شد تا ژیمناستیک را رها کرده و به پرش با نیزه روی بیاورد.

جوانی[ویرایش]

پس از قهرمانی در مسابقات ۲۰۰۷ اوزاکا در حال مصاحبه تلویزیونی

یلنا ایسینبایوا در سال ۱۹۹۸ در مسابقات دو و میدانی قهرمانی جوانان جهان با پرشی به میزان ۴ متر از مدال محروم ماند، سال بعد در بازی‌های جوانان جهان (World Youth Games) با پرش ۴٫۱۰ متر مدال طلا گرفت و در سال ۲۰۰۰ با پرش ۴٫۲۰ متری خود بالاتر از آنیکا بکر از آلمان مدال طلای قهرمانی جوانان جهان را هم کسب کرد .

ایسینبایوا در سال ۲۰۰۱ با پرشی به اندازه ۴٫۴۰ متر مدال طلای مسابقات قهرمانی جوانان اروپا را نیز به مجموعه مدال‌های خود افزود.

بزرگسالان[ویرایش]

قهرمانی جهان برلین ۲۰۰۹

ایزین بایوا در سال ۲۰۰۲ در رده بزرگسالان با پرش ۴٫۵۵ متری خود پس از پرنده هموطنش سوتلانا فئوفانوا مدال نقره قهرمانی دو و میدانی اروپا را گرفت. در سال ۲۰۰۳ با گذر از مانع ۴٫۶۵ متری قهرمان مسابقات زیر ۲۳ سال اروپا شد و در ۱۳ ژوئیه ۲۰۰۳ با پریدن از فراز ۴ متر و ۸۲ سانتیمتر برای بار نخست رکورد دنیا را شکست، اما کم تجربگیش موجب شد تا در مسابقات قهرمانی جهان پس از سوتلانا فوفانووا و آنیکا بکر قرار گرفته و مدال برنز را به گردن آویزد.

ایسینبایوا در سال ۲۰۰۴ رکورد ۴٫۸۳ متر را در دونتسک، اوکراین به جا گذاشت، رکوردی که سوتلانا فئوفانوا یک هفته بعد با ۴٫۸۴ شکست. یک هفته بعد با گذر از مانع ۴٫۸۶ متری در مسابقات قهرمانی داخل سالن جهان در بوداپست رکورد این ماده را به نام خود تغییر داد.

یلنا تا قبل از آغاز المپیک آتن در دو مسابقه در کشور انگلیس دو بار دیگر رکورد خود را به میزان ۱ سانتیمتر افزایش داد و علاوه بر دریافت جایزه ۵۰ هزار دلاری فدراسیون جهانی دو و میدانی برای هر رکوردشکنی، موجب شد تا مسابقات پرش با نیزه المپیک آتن یکی از مورد توجه‌ترین مسابقات آن رویداد باشد. ایسین‌بایوا در آخرین پرش این مسابقه پس از ناکامی فوفانووا در عبور از مانع ۴٫۹۰ متر، با پریدن از فراز مانع ۴٫۹۱ متری برای چهارمین بار در یک سال رکورد جهان را بهبود بخشید، او در همان سال با گذشتن از مانع ۴٫۹۲ مجدداً این رکورد را بالا برد.

او رکورد داخل سالن دنیا را نیز با پرشی به میزان ۴٫۹۵ متر در ۱۶ فوریه سال ۲۰۰۸ در دونتسک، اوکراین به نام خود ثبت کرده‌است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ یلنا ایسینبایوا موجود است.