صحابه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از یاران پیامبر اسلام)
پرش به: ناوبری، جستجو

صحابه یا اصحاب (به‌معنای یاران)، مردانی هستند که شخصاً محمد، پیامبر اسلام را دیده‌اند و سخنش را شنیده و در زمان حیات او اسلام آورده اند. مفرد آن را صحابی می‌گویند. یاران زن محمّد را صحابیات می‌گویند.

دسته‌های یاران پیامبر[ویرایش]

یاران پیامبر به سه دسته تقسیم می‌شود. مهاجران مسلمانانی هستند، که در مکه اسلام آوردند و به مدینه مهاجرت کردند. انصار مسلمانانی هستند، که در مدینه زندگی می‌کردند و به پیامبر و مهاجران پناه دادند. این مسلمانان عمدتاً از دو قبیله اوس و خزرج می‌باشند. گروه سوم مسلمانانی هستند که بعد از فتح مکه اسلام آوردند. البته بعضی از مسلمانان که در مدینه با پیامبر دیدار کرده و در آن جا اسلام آوردند، در هیچ یک از این سه دسته جای نمی‌گیرند.از میان ایشان می‌توان سلمان فارسی را نام برد.

دیدگاه تشیع[ویرایش]

شیعیان صرف صحابی بودن را منشأ فضیلت خاصی نمی‌دانند. آنها فضیلت افراد را بسته به درستی نیت، اعتقاد و عملکردشان در زمان پیامبر و بعد از وی می‌دانند. بنابراین معتقدند بسیاری از انصار بعد از وفات پیامبر طبق دستورهای اسلام عمل نکردند.شیعیان معتقدند که پس از پیامبر علی بن ابی طالب باید به حکومت می رسید زیرا پیامبر در غدیر خم علی را جانشین وخلیفه خدا دانست. تمام کسانی که روز غدیر خم با امیرالمومنین علی بن ابی طالب بیعت کردند، عهد شکستند و بعد از شهادت پیامبر به اهل بیت پیامبر حمله کردند و خلافت را غصب کردند. اگر توجه کنید پیامبر اسلام(ص) در آستانه ی جنگ تبوک فرموده بودند: {ای علی تو خلیفه ی "کل" مومنان بعد از من هستی.} اگر توجهی ویژه داشته باشیم میفهمیم که کلمه ی «کل» را پیامبر اسلام(ص) به کار برده است یعنی بعد از پیامبر(ص) امیرالمومنین علی(ع) جانشین پیامبر است.

دیدگاه اهل سنت[ویرایش]

اهل سنت برای عموم یاران پیامبر مگر کسانی که نفاقشان در زمان پیامبر بیان شده، اعتبار زیادی قائلند و احادیث پیامبر را از طریق هر کدام از آنها که روایت شده باشد، معتبر می‌دانند. حتی در مواردی برای گفتار و کردار آنها ارزش آشکارکنندگی سنت دینی را قائلند. البته آنها نمی‌گویند یاران پیامبر در همه جا بر اساس اسلام رفتار کرده اند، ولی معتقدند که همه آنها اجر می‌برند. مثلاً در خصوص جنگ جمل بر این باورند، که طلحه، زبیر و عایشه هر کدام یک اجر می‌برند و علی دو اجر می‌برد.

جستارهای وابسته[ویرایش]