یادمانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بنای یادبود ملی چیانگ کایشک یک مانیومنت معروف در تایوان است.
پارتنون به عنوان نمادی از یونان باستان در پایداری دموکراسی یونانی و هم‌چنین یکی از بزرگ‌‌ترین مانیومنت‌های فرهنگی دنیا شناخته‌می‌شود.

مانیومنت یا یادمانی (monument) یک نوع بناست که صراحتا برای بزرگ‌داشت یک شخص یا یک اتفاقِ مهم ساخته‌شده‌است (یادبود)، یا برای یک گروه اجتماعی به عنوان یک یادواره یا یک میراث فرهنگی مهم شناخته‌شده‌است، یا خیلی ساده نمونه‌ای از یک معماری تاریخی است. در انگلیسی کلمه «monumental» معمولا به عنوان اشاره‌ای‌ است به یک چیز که برگرفته از یک قدرت و اندازه خارق‌العاده بوده‌است. اما همچنین هر چیزی که برای بزرگ‌داشت یک شخص مرده ساخته‌می‌شود هم معنی می‌داد. این کلمه از کلمه «monere» که معنی «برای یادآوری» یا «برای اخطار دادن» می‌داد گرفته‌شده‌است. این نام گذاری معمولا برای اشاره به هر ساختمانی که منحصر به فرداست و قانونا به عنوان یک اثر تاریخی محافظت می‌شود، می‌باشد.

ایجاد عمل‌کرد[ویرایش]

مانیومنت‌ها برای هزاران سال ساخته‌شده‌اند، و معمولا آن‌ها قدیمی‌ترن و معروف‌ترین نشانه‌های تمدن‌های باستان هستند. گورپشته‌ها و سنگ‌میزهای ماقبل‌تاریخ و ساخته‌های مشابه که در تمدن‌های ماقبل تاریخی ساخته‌شده‌اند را شامل می‌شود. همان‌طور که جوامع سازمان‌یافته‌تر می‌شدند، مانیومنت‌هایی که چنان بزرگ بودند که تخریب آن‌ها غیرممکن بود و اهرام‌ مصر و پارتنون یونانی و یا موآی‌های جزیره ایستر نشانه‌های تمدن آن‌ها می‌شدند.

در قرون اخیر، بناهای مانیومنتال مثل مجسمه آزادی و برج ایفل نماد‌های ملی کشورهای مدرن شده‌اند. عبارت مانیومنتال‌گرایی (monumentality) به رابطه بین وضعیت نمادین و حضور فیزیکی یک مانیومنت اشاره دارد.

مانیومنت‌ها معمولا نمای‌ شهر یا مکان خودشان را بهتر می‌کردند. شهر‌هایی که ساخت آن‌ها برنامه‌ریزی می‌شود، مثل واشینگتن دی.سی.، دهلی نو و برازیلیا معمولا اطراف مانیومنت‌ها ساخته‌می‌شوند. برای مثال محل مانیومنت‌های واشنگتن قبل از طراحی و ساخت توسط پیر چارلز لوفان پیش‌بینی شده‌بود، تا به سازمان‌دهی اماکن عمومی کمک‌کند. در شهر‌های قدیمی‌تر، مانیومنت‌ها معمولا در اماکنی قراردارند که یا از قبل مهم بوده‌اند، یا طوری طراحی می‌شوند که تمرکز برروی آنها جمع‌شود. همان‌طور که پرسی بیش شلی در شعر معروف خود، اوزیماندیاس، گفته بود که هدف مانیومنت‌ها معمولا یا تاثیر‌گذاریست یا ایجاد حس هیبت و بزرگی.

«به کار من نگاه کن، یا تکبیرت می‌کند یا تحقیر.»

پرسی بیش شلی

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Monument»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۶ می، ۲۰۱۲).

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

جستجو در ویکی‌گفتاورد مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به Monuments در ویکی‌گفتاورد موجود است.
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ یادمانی موجود است.