گیشا (محله)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محل کوی گیشا در نقشه تهران (سیاه‌رنگ)
پارک رفتگر، واقع در مرز جنوب شرقی کوی نصر (گیشا)
خیابان و محله گیشا از فراز برج میلاد

کوی نصر یا به عبارت معمول تر گیشا که در ابتدا کِیشا بود و به اشتباه گیشا رواج یافت (برگرفته از اول نام دو بنیانگذار آن در کی نژاد و شاپوریان)[نیازمند منبع] نام یکی از محله‌های غرب تهران واقع در منطقه ۲ تهران است که از شرق به بزرگراه چمران و از غرب به بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری و از شمال به بزرگراه حکیم و از جنوب به بزرگراه جلال آل احمد محدود است. خیابان اصلی گیشا با طول تقریبی ۱.۵ کیلومتر بزرگراه جلال آل احمد را بصورت مستقیم به بزرگراه حکیم متصل می سازد.


گیشا خانهٔ بلندترین برج ساخته شده خاور میانه و ششمین برج بلند جهان، برج میلاد است. همچنین بازار بزرگ نصر یکی از مراکز بزرگ خرید تهران با طول تقریبی ۶۰۰ متر در قالب دو طبقه در این محله واقع شده است که بسیاری از پایتخت نشینان برای خرید مایحتاج خود بدان مراجعه می کنند. در قسمت پایانی بازار نصر بازار طلافروشان و پس از آن میدان میوه و تره بار قرار دارد.


در قسمت شرقی گیشا بوستان گفتگو با مساحت 144580 متر مربع یکی از زیباترین بوستان‌های تهران واقع است که در اردیبهشت سال 1382 به دست محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران افتتاح شد. امکانات مختلفی نظیر کتابخانه، رستوران و زمین های بازی در این بوستان تعبیه شده اند. لازم به ذکر است که محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه نیز در ضلع جنوبی این بوستان قرار دارد. همچنین بوستان دیگری بنام بوستان ورزش نیز در قسمت جنوب غربی گیشا واقع شده است.[۱]


یکی از مهمترین مجموعه باشگاه های بدنسازی در این محله مجموعه باشگاه های بدنسازی تکنیک برتر می باشد که با سه شعبه در خیابان بیستم ویژه بانوان، خیابان ناظریان قمی ویژه آقایان و خیابان نوزدهم VIP ویژه آقایان مشغول به فعالیت می باشد. [۲]

مجموعه‌های کوی دانشگاه تهران، پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس در نزدیکی این محله قرار دارند.

پانویس[ویرایش]