گوهردشت (کرج)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گوهردشت)
پرش به: ناوبری، جستجو

گوهردشت یا رجایی‌شهر محله‌ای در شمال شهر کرج است. در گذشته در این مکان روستای وَهرجِرد (ورگرد) قرار داشته است.

این محله از شمال به رشته‌کوه‌های البرز، از سمت غرب به بلوار اشتراکی (مصطفی خمینی)، از شرق به اوج و حسن‌آباد و جهانشهر و از جنوب به خیابان بهشتی (خیابان قزوین) و زمین‌های دامپروری منتهی می‌گردد.

خصوصیات گوهردشت[ویرایش]

گوهردشت دارای یک خیابان اصلی است که از سه‌راه گوهردشت (پل گوهردشت) تا بلوار مؤذن ادامه دارد و خیابان آزادی نام‌گذاری شده است. این خیابان بعد از فلکهٔ اول به صورت یک‌طرفه ادامه می‌یابد. خیابان اصلی گوهردشت خود چهارده خیابان فرعی دارد همچنین این خیابان به عنوان بازار پوشاک ساکنان کرج محسوب می‌گردد.

بلوار رستاخیز (جمهوری اسلامی)[پانویس ۱]، بلوار ملک‌شاه (استقلال)، بلوار انقلاب، بلوار اشتراکی (مصطفی خمینی)، بلوار مؤذن و بلوار ملاصدرا از مناطق گوهردشت محسوب می‌شوند.

در سال‌های اخیر نوع سبک خانه‌های گوهردشت از ویلایی به آپارتمانی تغییر کرده‌است.

این منطقه دارای تعدادی شهرک نیز می‌شود که چهار شهرک شهید جهازی‌ها (انتهای خیابان اصلی)، بهارستان (ورودی جادهٔ آتشگاه)، آسمان (خیابان پیروزی) و بهداری از جملهٔ این شهرک‌ها می‌باشند.

جمعیت تقریبی گوهردشت در سرشماری سال ۱۳۹۰ حدود ۲۹۰٬۰۰۰ نفر برآورد شده است.

مراکز فرهنگی گوهردشت[ویرایش]

«مسجد جامع رجایی‌شهر» یکی از مراکز فعال مذهبی - فرهنگی این منطقه می‌باشد. یکی دیگر از مراکز فرهنگی «سینما ساویز» با ۳ سالن می‌باشد که در ابتدای خیابان اصلی گوهردشت واقع است. «کتابخانهٔ عمومی امام خمینی» واقع در خیابان سیزدهم شرقی همچنین «مرکز فرهنگی و هنری شهید فهمیده» در بلوار مؤذن قرار دارد.

مراکز علمی گوهردشت[ویرایش]

از نهادهای بااهمیت گوهردشت می‌توان به دانشگاه آزاد اسلامی کرج و دانشکدهٔ فنی و حرفه‌ای شهید بهشتی و پردیس کرج دانشگاه هنر و مرکز تربیت مربی و پژوهش‌های فنی کرج و دانشگاه پیام نور کرج اشاره کرد که بر اهمیت منطقه افزوده است.

دانشگاه هنر و دانشگاه آزاد در جنب هم و شمال گوهردشت و در کنار بلوار مؤذن قرار گرفته‌اند. دانشگاه پیام نور نیز در شمال درب دوم دانشگاه آزاد در کوه‌پایه بنا شده است.

مرکز تربیت مربی و پژوهش‌های فنی کرج یکی از معتبرترین مراکز تربیت مربی در خاورمیانه می‌باشد که در حال حاضر چهار رشتهٔ مهندسی کاربردی را ارائه می‌نماید و در منطقهٔ حسن‌آباد واقع می‌باشد.

پارک‌ها و بوستان‌های گوهردشت[ویرایش]

از پردیس‌های گوهردشت می‌توان به پارک سه‌باندی (شهید بهشتی) نرسیده به خیابان قائم (داریوش) و نبش خیابان سه‌باندی و نیز باغ ایرانی (میدان طالقانی)[پانویس ۲] اشاره کرد.

از جمله تفرجگاه‌های گوهردشت می‌توان به جادهٔ آتشگاه، محمودآباد، سیاهکلان و کوه‌های آن اشاره نمود که در این مناطق تمام شهر زیر پای شما قرار می‌گیرد و منظرهٔ بسیار زیبایی را به نمایش می‌گذارد.

پانویس[ویرایش]

  1. نباید آن را با بلوار جمهوری اسلامی جهانشهر اشتباه گرفت.
  2. نباید این میدان را با میدان طالقانی عظیمیه اشتباه گرفت.

منابع[ویرایش]