گلوتار آلدئید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گلوتار آلدئید
نام‌های دیگر Pentanedial, Glutardialdehyde, Glutaric acid dialdehyde, Glutaric aldehyde, Glutaric dialdehyde, 1,5-Pentanedial
شناساگرها
CAS ۱۱۱-۳۰-۸ YesY
پاب‌کم ۳۴۸۵
کم‌اسپایدر ۳۳۶۵ YesY
UNII T3C89M417N YesY
دراگ‌بانک DB03266
KEGG D01120 YesY
Jmol-3D images Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C5H8O۲
جرم مولی ۱۰۰٫۱۲ g mol−1
شکل ظاهری Clear liquid
چگالی 1.06 g/mL
دمای ذوب
‎-۱۴ °C, 259 K, 7 °F
دمای جوش
‎187 °C, 460 K, 369 °F
محلول در آب Miscible
 YesY (verify) (what is: YesY/N?)
تمامی داده‌ها مربوط به شرایط استاندارد(در  °C۲۵ و  kPa۱۰۰) است، مگر آنکه خلاف آن ذکر شده باشد.
Infobox references

گلوتار آلدئید (Glutaraldehyde) به عنوان یک استریل کننده سرد برای عفونت زدائی و تمیز نمودن تجهیزات حساس به گرما همچون ابزار دیالیز، برونکوسکوپ‌ها، آندوسکوپ‌ها و تجهیزات معاینه گلو، گوش و بینی استفاده می‌شود.

همچنین این ماده شیمیائی به عنوان فیکس کننده بافت در آزمایشگاههای بافت‌شناسی و پاتولوژی و عامل سخت‌کننده در ظهور عکس رادیولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گلوتار آلدئید مایعی بی‌رنگ، روغنی با بوئی تند و زننده‌است. کارکنان بیمارستان اغلب آن را بصورت رقیق شده با آب استفاده می‌کنند. محلولهای آبی گلوتارآلدئید بطور معمول ازغلظت ۱ درصد تا ۵۰ درصد وجود دارد، اما فرمولاسیونهای دیگر آن نیز در دسترس است. نامهای تجاری آن شامل: ‍‍Cidex، Sonacide، Sporisidin، Hospex، Omnicide، Metricide و wavicide می‌باشد.

عوارض جانبی[ویرایش]

تماس با گلوتارآلدئید می‌تواند موجب عوارض زیر گردد: تحریک گلو و ریه، آسم، علائم مشابه آسم و تنفس سخت، تحریک بینی، عطسه و خس خس، خون دماغ، سوزش چشم و کنژونکتیویت، خارش، درماتیت تماسی یا آلرژیک، لکه روی پوست، کهیر، سردرد و حالت تهوع

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • سایت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای
  • ویکی‌پدیای انگلیسی