کارت سبز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گرین کارت)
پرش به: ناوبری، جستجو

گرین کارت یا کارت سبز (به انگلیسی: Green Card) به کارتی گفته می‌شود که نشان دهنده اقامت دائم در ایالات متحده آمریکا است. به کارت‌های اقامت در دیگر کشورها نیز گاهی کارت سبز گفته می‌شود.

گرین کارت آمریکا در واقع اجازه اقامت دائم، کار، تحصیل، زندگی و مسافرت به آمریکا و استفاده از مزیت شهروندی آمریکا بدون تحمل زمان طولانی و هزینه بسیار است. دریافت این کارت از طربق کانال‌های خانوادگی، پناهندگی، شغلی و قرعه‌کشی امکان پذیر است. یکی دیگر از راههای دریافت کارت سبز اثبات برجستگی علمی یا ورزشی، مثلاً از طریق داشتن رکوردهای بین‌المللی است[۱]. برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید از سایت معتبر http://usagreencard.hpage.asia که در این زمینه و اخذ ویزاهای دیگر ایالات متحده آمریکا در سراسر دنیا فعالیت مینماید دیدن نموده و اطلاعات مورد لزوم خود را کسب نمائید.

ویزای گوناگونی یا گرین کارت لاتاری[ویرایش]

نوشتار اصلی: ویزای گوناگونی

ایالات متحده آمریکا جهت متوازن ساختن جمعیت مهاجران خود هر ساله از طریق برنامه قرعه کشی گرین کارت موسوم به DV Program بیش از ۵۵۰۰۰ ویزای مهاجرت (گرین کارت) در اختیار متقاضیان از کشورهایی که نرخ پائینی از مهاجرت به ایالات متحده آمریکا را دارا می‌باشند، قرار می‌دهد. از سال ۱۹۹۰ و به دستور کنگره آمریکا، هر سال وزارت امور خارجه آمریکا مطابق بخش ۲۰۳‎(c)‎ از قانون مهاجرت و ملیت (Immigration and Nationality Act) آمریکا، به صورت قرعه‌کشی (موسوم به لاتاری) تعدادی افراد را برای دریافت این نوع ویزا انتخاب می‌کند که نهایتاً منجر به دریافت کارت اقامت دایم آمریکا (معروف به گرین کارت) می‌شود. برنده اصلی در صورت برخورداری از شرایط لازم موفق به کسب ویزای DV-۱ می‌شود.

گرین کارت های جدید[ویرایش]

کارت اقامت دائم ایالات متحده از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۴ به رنگ سبز بوده است و به همین دلیل به کارت سبز یا گرین کارت مشهور شد. اما بعد از آن طرح این کارتها عوض شد تا مهٔ ۲۰۱۰ که دوباره کارتهای جدید با رنگ سبز طراحی شدند. به گفته دولت آمریکا طراحی جدید این کارتها به گونه ای است که جعل و سواستفاده از این کارتها را غیرممکن می کند.

کارت اقامت دائم ایالات متحده(گرین کارت) از مهٔ ۲۰۱۰

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]