کوی بیمه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پیشگفتار[ویرایش]

کوی بیمه محله ای در ناحیه شش منطقه پنج تهران است. این محله از شرق به شهرک شهید فکوری از شمال به شهرک آپادانا از غرب به شهرک اکباتان و از جنوب به بزرگراه شهید لشگری محدود میشود. کوی بیمه شصت و نه صدم (۶۹/۰) کیلومتر مربع مساحت و (۹۶۰۴) نه هزار و ششصد و چهار نفر جمعیت دارد.[۱]

اماکن عمومی[ویرایش]

کوی بیمه دارای یک مسجد، یک کتابخانه عمومی، یک بازار روز، یک خانه سلامت و دو مجتمع ورزشی و یک ایستگاه مترو است.خیابان شهید ریاحی بیمه یکم، بیمه دوم، بیمه سوم، بیمه چهارم و بیمه پنجم خیابانهای اصلی شمالی جنوبی کوی بیمه هستند. خیابان شهید عظیمی خیابان اصلی شرقی غربی کوی بیمه است.

مسجد الله[ویرایش]

مسجد الله در ضلع شمال غربی میدان سالاری (میدان مرکزی کوی بیمه) قرار گرفته است و تنها مسجد کوی بیمه است. [۲]

Allah Mosque.jpg

میدان سالاری[ویرایش]

میدان سالاری در تقاطع بیمه دوم و خیابان شهید عظیمی به عبارتی میدان اصلی کوی بیمه محسوب میشود.

Salary Square.jpg

کتابخانه عمومی بیمه[ویرایش]

کتابخانه عمومی بیمه در ابتدای خیابان بیمه دوم قرار دارد.[۳]

Bimeh District Library.jpg

کانون زبان ایران، واحد کودکان[ویرایش]

کانون زبان ایران نسبت به تأسیس واحد کودکان در کوی بیمه اقدام کرده است.

کانون زبان ایران، واحد کودکان، کوی بیمه


بوستانهای کوی بیمه[ویرایش]

کوی بیمه دارای دو بوستان به نامهای بوستان گلایول و بوستان مینا ست. بوستان گلایول در سال ۱۳۶۹ تأسیس شده است و در خیابان عظیمی قرار دارد. مساحت پارک ۹۹،۷۳۰ متر مربع است. گونه های گیاهی چنار، بید، سرو نقره ای، نویا، سرو شیرازی، ماگنولیا، برگ بو، یوگا، یاس زرد، اسپیرم، دم موشی، هفت رنگ، نسترن، چمن است.

Gelayol Park.jpg

بوستان مینا در خیابان بیمه چهارم قرار دارد.

Mina Park.jpg

بازار روز بیمه[ویرایش]

سازمان میادین میوه و تره بار و محصولات کشاورزی نسبت به احداث بازار روز بیمه در کوی بیمه اقدام کرده است.[۴]

Dairy Market.jpg

خانه سلامت[ویرایش]

اداره سلامت کوی بیمه در انتهای بیمه یکم، جنب بازر روز میوه، سوله الزهرا قرار دارد.[۵]

Health House of Bimeh Dsitrict.jpg

دفتر شورایاری[ویرایش]

دفتر شورایاری کوی بیمه در خیابان عظیمی، جنب بوستان گلایول، کانکس شورایاری کوی بیمه قرار دارد.[۶]
اعضاء شورایاری بیمه به شرح ذیل هستند:[۷]
۱- مهندس سیدروح اله علوی نیا
۲- ابوالفضل لشگری
۳- مسعود پورساعی
۴- اکبر ترابی
۵- حمیدرضا غنی پور
۶- سیدمحمدسیدباذل
۷- معصومه ترابی
۸- علیرضا اکبری خرم
9- محمدحسین بامداد
10-توران شاه محمدیان

مجتمعهای ورزشی کوی بیمه[ویرایش]

کوی بیمه دارای دو مجتمع ورزشی یکی در ابتدای خیابان ریاحی و دیگری در انتهای خیابان ریاحی است.[۸]

ایستگاه مترو[ویرایش]

کوی بیمه دارای یک ایستگاه مترو است. ایستگاه متروی کوی بیمه در مسیر خط چهار قرار دارد و عملیات ساخت آن به زودی به پایان میرسد. ایستگاه متروی کوی بیمه یک ایستگاه میان راهی است و از یک طرف به ایستگاه اکباتان، از یک طرف به ایستگاه آزادی و از یک طرف به ایستگاه خط متروی فرودگاه متصل میشود که یک ایستگاه در پایانه دوی فرودگاه مهرآباد و یک ایستگاه در پایانه شش فرودگاه مهرآباد دارد.[۹] ایستگاه متروی کوی بیمه در حال ساخت است و هنوز به بهره برداری نرسیده است.

مرکز شماره گذاری آزادی[ویرایش]

مرکز شماره گذاری آزادی در میدان آزادی، اول جاده مخصوص کرج، بعد از فروشگاه رفاه، نبش خیابان بیمه 2 قرار دارد. زمین این مرکز توسط شرکت متروی تهران و حومه خریداری شدو مقرر گردیده است ایستگاه متروی کوی بیمه در محل مرکز شماره گذاری آزادی افتتاح گردد. اینک عملیات عمرانی ساخت ایستگاه مترو در محل مرکز شماره گذاری در جریان است.
طرح ملی تعویض پلاک

مدارس[ویرایش]

مدارس کوی بیمه به شرح زیر هستند:

  1. مدرسه راهنمائی پسرانه غیر دولتی هما
  2. مدرسه راهنمائی غیر دولتی دخترانه هما
  3. مجتمع آموزشی پسرانه هما

کارخانجات[ویرایش]

کارخانه بافت آزادی[ویرایش]

کارخانه شوکوپارس[ویرایش]

شرکت پرده پردیس[ویرایش]

صنایع برودتی ملکی[ویرایش]

تولید کننده و وارد کننده انواع سیستم ها و تجهیزات برودتی از قبیل: 1- انواع سردخانه های بالای صفری و زیر صفری (پرتابل، ثابت و متحرک) 2- انواع چیلرهای تراکمی هواخنک و آب خنک (اسکرال، اسکرو و پیستونی) 3- آیس بانک 4- یخساز قالبی 5- تونل انجماد 6- تونل شکلات

کارخانه سایه روشن[ویرایش]

از معروفترین تولید کنندگان پرده کرکره در دهه پنجاه بوده است. در بیشتر مساحت این کارخانه در ده سال اخیر آپارنمان سازی شده است و تنها بخش کوچکی از آن باقی مانده است. اِین کارخانه در بیمه سوم واقع شده.

کارخانه آما[ویرایش]

اولین تولید کننده الکترود جوشکاری در ایران است. اخیرا محل اِین کارخانه در کوی بیمه به دانَشگاه علمی کاربردی جوشکاری آما تبدیل شده است.

کارخانه اتحادیه[ویرایش]

اولین تولید کننده چراغ عقب پِیکان برای شرکت ایران ناسیونال (ایران خودرو) از سال 1347 بوده است. چند سالی است که این کارخانه هم به جای دیگری منتقل شده و جای آن را آپارتمان گرفته است. این کارخانه در بیمه سوم واقع شده بود.

کارخانه خوشخواب[ویرایش]

کارخانه تشک خوشخواب نیز به عنوان اولین تولید کننده تشک مدرن در ایران در خیابان ریاحی بیمه قرار داشت. چند سالی است که به جای دیگری منتقل شده و جای آن آپارنمان احداث شده. معماری سالنهای تولید این کارخانه نسبت به زمان خود بسیار مدرن بود و در ساخت سقفهای آن از سیستم بتونی خرپشته ای استفاده شده بود. چند سال پیش که می خواستند سالن تولید این کارخانه را برای احداث آپارتمانهای تعاونی مسکن مخابرات تخریب کنند، چندین ماه تخریب سقف آن طول کشید.

پینوشت[ویرایش]

منابع[ویرایش]

وبگاه جامع اطلاع رسانی و ارتباطی شورایاری محلات منطقه پنج تهران وبگاه سازمان میادین میوه، تره بار و محصولات کشاورزی وبگاه شرکت راه آهن شهری تهران و حومه وبگاه شهرداری منطقه پنج تهران وبگاه مرکز رسیدگی به امور مساجد وبگاه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا) وبگاه مدرسه راهنمائی غیر دولتی پسرانه هما وبگاه مدرسه راهنمائی غیر دولتی دخترانه هما وبگاه مجتمع آموزشی پسرانه هما وبگاه کارخانه بافت آزادی وبگاه شرکت پرده پردیس وبگاه صنایع برودتی ملکی