کومله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Komala
کؤمةلَة
Komele
رهبر ابراهیم علیزاده، عبدالله مهتدی، عمر ایلخانی زاده
بنیانگذاری ۱۹۶۹ (۱۳۴۸ خورشیدی)
مرام سوسیالیستی
کشور  [[|]]

کومله (در کردی: کومه‌له=انجمن و گروه) سازمانی چپگرا ، مسلح و تروریستی[۱] در کردستان ایران است.[۲] این سازمان از مخالفان جمهوری اسلامی است و پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران با نیروهای جمهوری اسلامی وارد مبارزه مسلحانه شد.

این سازمان در پی درگیری با دیگر حزب مسلح گرد ( حزب دموکرات کردستان ایران) که به قتل صدها نفر از نیروهای دو طرف در سال 1985 انجامید و رویدادهای بعدی بخش عمده ای از توانایی خود را از دست داده و به یک حزب کاغذی و با نفوذ بسیار کم تبدیل گردید.[۳]


تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۳۵۷، سه گروه چپگرا در هم ادغام شدند و کومله (سازمان انقلابی زحمتکشان کردستان ایران) را بنیانگذاری کردند:

در تاریخ ۱۱/۶/۱۳۶۲ کومله با محفل سهند به رهبری منصور حکمت متحد شده و حزب کمونیست ایران را تشکیل داد، در این میان کومله بخش اصلی و مؤثر در تشکیل این حزب بود و از آن پس کومله بعنوان سازمان کردستان حزب کمونیست ایران سازمان یافت. از سال ۱۳۷۰ یک زنجیر انشعاب در حزب کمونیست ایران رخ داده‌است.

کنگره پانزدهم (سازمان کردستان حزب کمونیست ایران (کومله) نیمه اول مرداد ماه ۱۳۹۱ برابر با ژوئیه ۲۰۱۲ برگزار گردید. در این کنگره ۱۹ نفر بعنوان عضو اصلی کمیته مرکزی و سه نفر به عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شدند.

سه جریان زیر با نام کومله فعالیت می‌کنند:

ترورها[ویرایش]

ترور کاک جلال برنامه رهبر پیشمرگان کرد مسلمان در سال ۱۳۸۳ و در هنگام بازگشت از مزرعه خود به این سازمان تروریستی نسبت داده شده است.[۴]

منابع[ویرایش]