کنسانتره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کنسانتره (به فارسی: اَفشره)[۱] شکلی از ماده است که اکثر اجزای اصلی تشکیل دهنده یا حلال آن را حذف نموده اند. معمولاً با گرفتن آب موجود در یک محلول یا سوسپانسیون، مثلاً گرفتن آب موجود در آب میوه و تبدیل آن به پودر یا عصاره ، کنسانتره تشکیل می شود.

فایده تولید کنسانتره این است که با حذف آب، وزن ماده غذایی کاهش یافته و بنابراین حمل و نقل آن راحت تر و با صرف هزینه ی کمتر صورت می گیرد، به علاوه کنسانتره را به راحتی در هنگام مصرف با اضافه نمودن حلال (معمولاً آب)، به حالت اولیه خود برگردانده و مصرف می کنند.

کنسانتره آب میوه، از میوه ها اسانس یا عصاره تهیه می نمایند و از مخلوط نمودن این اسانس با شکر و آب، انواع آب میوه تهیه می کنند.این نوع آب میوه ها به دلیل داشتن شکر، تنها انرژی زا بوده و معمولاً خواص زیادی ندارند. اما آب میوه های تازه سرشار از انواع ویتامین ها و املاح بوده و ارزش غذایی بسیار بالایی دارند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

کنسانتره (به فارسی تغبیظ شده) آب میوه فقط از آب میوه خاص تهیه شده و هیچگونه ماده ی دیگری یه آن اضافه نمی شود. میوه بعد از شستشو و خرد شدن به دستگاه پرس وارد شده و آب میوه به صورت طبیعی از فشاری که به میوه وارد می شود حاصل شده و دارای بریکس (مواد جامد محلول) طبیعی میوه می باشد که برای سیب معمولا بین 9 تا 18 متغیر می باشد و در آخر بدون افزودن هیچ ماده ای در اثر عبور از دستگاه تغلیظ بوسیله ی حرارت آب خود را از دست داده و تغلیظ می شود و بریکس آن طبق استاندارد برای سیب 70 و برای آلبالو انار انگور و پرتقال 65 می باشد. از کنسانتره برای تهیه آب میوه و با استفاده از آب و بعضا شکر استفاده می شود. استفاده های دیگر آن در شراب سازی، مواد دارویی، بهداشتی، بستنی و انواع خوراکی می باشد. هدف از تغلیظ حمل آسان و نگهداری طولانی مدت می باشد. البته لازم به ذکر است تغلیظ در پوره میوه جات مانند رب گوجه فرنگی و پوره سیب که خود میوه هم در آن وجود دارد نیز جهت نگهداری بیشتر استفاده می شود. از پوره میوه جهت تولید نکتار استفاده میشود همچنین بریکس پوره ی سیب تغلیظ شده طبق استاندارد 36-38 می باشد.

منابع[ویرایش]

  1. هاجری، سید ضیاءالدین. فرهنگ بیست هزار. نشر به آفرین.