کنتور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Compteur electrique.jpg

کنتور وسیله‌ای است که مقدار انرژی الکتریکی را اندازه گیری می‌کند و بر حسب کیلو وات ساعت (ژول) نشان می‌دهد. از کنتور برای محاسبه مبلغ برق مصرفی استفاده میشود. کنتورها در انواع تک فاز و صنعتی(سه فاز) موجود اند. کنتورها تک تعرفه،دو تعرفه و سه تعرفه هستند: تک تعرفه=بهای پرداختی برق در طول روز و شب فرقی ندارد. دو تعرفه=بهای پرداختی برق در زمان پیک مصرف برق(17الی23شب) گرانتر از زمان میانباری محاسبه میشود. سه تعرفه=بهای پرداختی برق در زمان پیک مصرف با زمان کم باری(23الی7صبح)ومیانباری جدا محاسبه میشود. <هشدار> هرگونه بازکردن، دستگاری در کنتورها ممنوع و پیگرد قانونی دارد.

(نوشته:عرفان اسماعیل زاده)

واحد اندازه گیری[ویرایش]

معمولاً واحد اندازه گیری در کنتور کیلووات ساعت (kwh) می‌باشد که برابر است با مقدار انرژی استفاده شده توسط یک بار یک کیلو واتی در طی یک ساعت یا ۳۶۰۰۰۰۰ ژول. بعضی از شرکتها نیز از واحد مگا ژول استفاده می‌کنند. توان راکتیو نیز با واحد کیلو وار ساعت(kvarh) اندازه گیری می‌شود.

روشهاي نمونه برداري جريان: نمونه گير ترانسي ( CT sensor Current Transformer) : در صورتي كه خط داراي مولفه هاي DC مستقيم باشد اين جريان از اوليه عبور مي كند ولي توسط جريان مستقيم ميداني القا نمي شود (نيروي محركه القا شده تابعي از تغييرات جريان در اوليه است چون در جريان مستقيم اين تغييرات صفر است از اينرو نيرويي القا نمي شود) از اينرو ترانس مقادير DC را از خود عبور نمي دهد و اين مشكل بزرگ اين نمونه گير ها می باشد

نمونه گير ترانسي متقابل جريان Mutual Current Transformer (MCT sensor) نمونه گيري در اين روش توسط ترانس انجام مي شود كه در آن سيم پيچ اوليه ميدان القايي را ايجادمي كند و سيم پيچ ثانويه اين ميدان را دريافت مي كند ميزان نيروي محرك القايي كه در ثا نويه ايجاد مي شود بستگي به تغييرات ميداني دارد كه توسط جريان در سيم پچ اوليه بوجود مي آيد . از آنجايي كه مقاومت مغناظيسي ميان اوليه و ثانويه هوا مي باشد اين مبدل را مبدل جريان متقابل يا MCT مي نامند. با اين نمونه گير اندازه گيري مولفه هاي DC خط امكانپذير مي باشد به دليل اين كه مقاومت مغناطيسي هوا است و در برابر اين مولفه ها به اشباع نخواهد رفت . همچنين بهره بالا و محدوده ديناميكي خطي بالاي اين نمونه گير از مزاياي آن مي باشد

نمونه گير شنت Shunt در اين روش از مقاومتهاي بسيار دقيق و كاملا خطي در بازه كاري مورد نظر استفاده مي شود. عموما از مقاومتهاي دقيق مانگانين و يا زرانين با اهم هاي پايين استفاده مي شود كه علاوه بر خطي بودن مقاومت از ضريب حرارتي پاييني برخوردارند . همچنين در مقابل افزايش بار مي بايستي حفاظت شده باشند با عبور جريان از اين مقاومتهاي حساس ولتاژي متناسب با جريان ايجاد شده و اين ولتاژ به قسمتهاي ديگر انتقال داده مي شود و مورد پردازش قرار مي گيرند.


الگو:کنتورهای بازار برق

درحال حاضرانواع کنتورهای ذیل مورد تایید بازار برق ایران در بخش ولتازهای بالای 200000ولت میباشد 1- mk6e EDMIساخت سنگاپور

2- ACTARIS تیپهای SL6000,SL7000 در رده های گریدمیتر

منبع[ویرایش]

شرکت کنتورسازی پادرعد شرکت اختر برق اصفهان آزمایشگاه کالیبراسیون کنتور های برق کنتورهای بازار برق