کلاس درس (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کلاس
Entre les murs
Entrelesmurs.jpg
پوستر فیلم
کارگردان لوران کانته
تهیه‌کننده

کارولین انجو

کارول اسکات
نویسنده

لوران کانته

رابین کاپیلو
فیلم‌برداری پیره میلون
تدوین رابین کامپیلو
تاریخ‌های انتشار
سپتامبر، ۲۰۰۸، فرانسه
مدت زمان
۱۲۸دقیقه
زبان فرانسه

کلاس یا در میان دیوارها (به فرانسوی: Entre les murs) فیلمی فرانسوی است ساختهٔ لوران کانته که جایزهٔ نخل طلای جشنواره فیلم کن را در ۲۰۰۸ برده‌است. کارگردان آن لوران کانته می‌گوید: «این فیلم را تحت تأثیر سینمای عباس کیارستمی ساخته‌ام». منبع اقتباس این فیلم یک رمان فرانسوی به همین نام است از فرانسوا بگودو(به فرانسوی: François Bégaudeau).

داستان[ویرایش]

خطر لوث‌شدن: آنچه در زیر می‌آید ممکن است قضیه یا پایان ماجرا را لو دهد!

داستان در یک کلاس درس فرانسه اتفاق می‌افتد که تازه ترم پاییزی را شروع کرده‌اند. معلم کلاس شخصیتی است که می‌خواهد کلاس را با دموکراسی کامل بگرداند و حرفی نیز از نژاد پرستی و این گونه صحبت‌ها به وسط نکشد.

در میانهٔ کار معلم به نتیجه می‌رسد که از بچه‌ها بخواهد که صورت خود را آن گونه که در ذهن دارند توضیح دهند. معلم‌های دیگر نیز از درس نخواندن بچه‌ها مرتباً شکایت می‌کنند. اینج از همه مهم تر، سلیمان به چشم می‌زند که انگاری از درس ومشق افتاده‌است وحال معلم درس فرانسه می‌کوشد تا با راه کارهای خود اورا به درس باز گرداند. فیلم روایت نژادهای گوناگون است که در فرانسه وجود دارد وحال در جامعه‌ای کوچک مورد بررسی ما قرار گرفته‌اند.

در اواخر فیلم سلیمان ازمعلم شکایت می‌کند که چرا در جلسه به او حمله کرده‌است واز او بدگویی‌هایی انجام داده‌است. معلم امتنا می‌کند اما سلیمان اعتراف می‌کند که قضیه را از نمایندگان کلاس شنیده‌است.

معلم به نمایندگان کلاس فحش می‌دهد ونمایندگان کلاس نیز آن را توهین می دانند ولی معلم از این که آن فحش‌ها توهین باشند امتنا می‌کند، ولی سلیمان به دفاع از دخترها می‌پردازد به همین از کلاس بیرون می‌رود ولی معلم جلوی اورا می‌گیرد وباعث می‌شود کیف سلیمان به صورت یکی از دخترهای برخورد کند. در آخر این قضیه به اخراج سلیمان کشیده می‌شود.

پایان خطر لوث‌شدن

جوایز[ویرایش]

این فیلم نخل طلای جشنوارهٔ کن را برد.

عوامل فیلم[ویرایش]

بازیگران

بوراک اوزیلماز: بوراک

بوباکار توره: بوباکار

کارل نانور: کارل

اسمرالدا کورتانی: اسمرالدا

فرانک کیتا: سلیمان

فرانچیس بقادئو: فرانچیس مارین

جین میشل سیمونت: مدیر

لوئیس گرینبرگ: لوئیس

راشل ریگولر: خومبا

وینسنت رابرت: حراو

منابع[ویرایش]

External links[ویرایش]