کرایوگلوبولینمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کریوگلوبولینمی
آی‌سی‌دی-۱۰ D89.1
آی‌سی‌دی-۹ 273.2
دادگان بیماری‌ها 3207
مدلاین پلاس 000540
ای‌مدیسین med/480
سمپ D003449

کریوگلوبولینمی یا کرایوگلوبولینمی(به انگلیسی: Cryoglobulinemia) به معنای وجود کرایوگلوبولین‌ها در سرم خون است.

کرایوگلوبولین‌ها پروتئین های سرمی غیر طبیعی اکثرا از نوع ایمونوگلوبولین ها هستند که بصورت قابل برگشت در درجات دمای پایین رسوب می کند. کرایوگلوبولینها در سرما غیرقابل انحلال شده و رسوب می کنند و اگر دمای بدن دوباره به حد نرمال ۳۷درجه برسد٬ آن‌ها نیز دوباره محلول می‌شوند. کریوگلوبولینمی می‌تواند با برخی بیماری‌ها مانند هپاتیت‌سی و مولتیپل میلوما همراه باشد.

طبقه‌بندی[ویرایش]

به‌گونه کلاسیک می‌توان این بیماری را در سه رده گوناگون قرار داد. نوع اول آن در بیماری‌های لنفوپرولیفراتیو تولید کننده ایمونوگلوبولین های مونوکلونال همچون مولتیپل‌میلوما و نوع دو و همچنین نوع سه آن در عفونت هپاتیت‌سی قابل مشاهده است. نوع II و نوع III دارای فعالیت‌های فاکتور رماتوئیدی*[۱] بوده و به ایمنوگلوبولین‌های پُلی‌کلونی*[۲] باند می‌شوند و اگر دما را بالا ببریم دوباره محلول در سرم خون می‌شوند.

علت‌ها[ویرایش]

این پروتئین‌ها ممکن است در پنومونی(مایکوپلاسمایی)، پست گلومرولونفریت(استرپتوکوکی)، میلوم مولتیپل، لوسمی حاد، ماکروگلوبولینمی اولیه، و برخی از بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک و رماتیسم مفصلی آرتریت روماتوئید و همچنین در ‎۳۵٪ موارد نشانه‌ای از عفونت‌های مزمن کبدی هپاتیت سی و هپاتیت بی وجود داشته باشد.

پانویس[ویرایش]

  • ^ Rheumatoid factor نوعی آنتی‌بادی است که بر علیه بافت خودی عمل کرده و در روماتیسم مفصلی دیده می‌شود.
  • ^ پلی‌کلونال در بیولوژی به پروتئینی گفته می‌شود که از چند ریشه ژنتیک پدید آمده‌است.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا انگلیسی : Cryoglobulinemia بازبینی ۸ دسامبر ۲۰۱۱