کرانچ‌بنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کرانچ‌بنگ لینوکس)
پرش به: ناوبری، جستجو
کرانچ‌بنگ
Crunchbang linux logo.svg
CrunchBang 11 Waldorf.png
کرانچ‌بنگ ۱۱ (Waldorf)
خانواده شبه-یونیکس
وضعیت توسعه فعال
نوع منبع نرم‌افزار آزاد و متن‌باز
روش بروزرسانی ای‌پی‌تی
مدیر بسته دی‌پی‌کی‌جی
نوع هسته یکپارچه (لینوکس)
واسط کاربری اوپن باکس
وب‌گاه رسمی crunchbang.org

کرانچ‌بنگ (به انگلیسی: CrunchBang) (اختصارا !#) یک توزیع گنو/لینوکس بر پایه دبیان است این توزیع از مدیر پنجرهٔ اوپن باکس استفاده می‌کند.[۱]

کرانچ‌بنگ طراحی شده تا از مقدار کمی از منابع سیستم را استفاده نماید[۲]، این توزیع به جای استفاده از یک محیط میزکار از از مدیر پنجرهٔ اوپن باکس استفاده می نماید؛ تعداد زیادی از نرم افزار های از پیش نصب شده بر روی کرانچ‌بنگ از ابزار ویجت جی‌تی‌کی+ استفاده میکنند.

کرانچ‌بنگ مخزن بسته های خود را دارد اما تعداد زیادی از بسته های اصلی را از مخازن دبیان تامین میکند.[۳]

نسخه ها[ویرایش]

کرانچ‌بنگ در حال حاضر یک نسخه اوپن باکس را برای معماری های i686 و amd64 ارائه میکند[۴]. تا اکتبر 2010 یک نسخه سبک با تعداد محدودی نرم افزار از پیش نصب شده از کرانچ‌بنگ موجود بود که پس از اتمام پشتیبانی از بیس این نسخه که اوبونتو 9.04 بود توسعه این نسخه متوقف شد.

کرانچ‌بنگ 10، که در فوریه 2011 در دسترس قرار گرفت اولین نسخه از کرانچ‌بنگ بر پایه دبیان بود.[۵] نسخه کنونی، یعنی کرانچ‌بنگ 11 در 6 می 2013 آماده شد.[۶]

هر انتشار از کرانچ‌بنگ در کنار یک شماره یک اسم رمز (code name) دریافت میکند، این نام ها از کارکتر های برنامه ماپت ها گرفته میشود. اولین حرف از اسم رمز با اولین حرف از انتشار دبیان یکسان است. ( سابقا در دبیان squeeze کرانچ‌بنگ Statler و هم اکنون در دبیان Wheezy کرانچ‌بنگ Waldorf ).

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]