کتاب اقدس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Aqdas.jpg
عکس میرزا حسینعلی نوری معروف به «بهاءالله»

کتاب اقدس کتاب احکام و قوانین دینی بهائیان است بهائیان معتقدند که کتاب اقدس وحی منزل بر بهاالله بوده است؛ کتابهای :طرازات، تجلیات، بشارات، اشراقات، کلمات مبارکه مکنونه وکلمات فردوسیه نیز از متعلقات کتاب اقدس محسوب می‌شوند.

عبادت و احکام در دین بهائی[ویرایش]

نوشتار اصلی: احکام فرقه دین بهائی
 1. نماز در دین بهائی به صورت انفرادی در صبح و ظهر و شام بر هر بالغی واجب است. قبله آنان شهر عکاست که مرقد میرزا حسینعلی نوری، بهاءالله در آن واقع است. برای نماز وضو نیز لازم است، ولی اگر کسی آب برای وضو نداشته باشد، به جای وضو پنج‌بار می‌گوید: «بسم الله الاطهر الاطهر». و جز در نماز میّت، نماز جماعت ندارند.
 2. روزه بهائیان یک ماه به مقدار نوزده روز است، زیرا در گاهشمار بهائیان، هر ماه، نوزده روز و هر سال نوزده ماه دارد و مجموع ایام سال ۳۶۱ روز است ۴ یا ۵ روز اضافه به ایّام هاء بمعنی ایّام بخشش نامیده می‌شود؛ که بهائیان به استقبال ایّام روزه می‌روند. آخرین روز ماه روزه آنها مصادف با عید نوروز است.
 3. حج زیارت خانه‌ای است، که سید علی محمد باب در آن متولد شده، یا خانه‌ای که میرزا حسینعلی نوری (بهاءالله) در مدت اقامت خود در عراق در آن زندگی می‌کرد، و برای آن وقت خاصی مقرر نشده‌است.
 4. هر مرد فقط می‌تواند یک زن داشته باشد، در کتاب اقدس ازدواج با دو زن با رعایت عدالت جایز دانسته شده‌است. ولی عبدالبهاء مبّین اثار بهاءاللّه گفته‌است: چون شرط عدالت هیچ گاه تحقق نمی‌یابد، پس در واقع در ازدواج تعدد راه ندارد.
 5. تمام اشیا و تمام انسان‌ها با هر اعتقاد و مذهبی پاک هستند.
 6. سن بلوغ پسر و دختر یکسان است (یعنی پانزده سالگی)
 7. تعلیم و تربیت عمومی و اجباری
 8. منع مصرف مشروبات الکلی و مواد مخّدر

باورها[ویرایش]

خدا[ویرایش]

بهائیان به خدایی معتقدند که یگانه، جاوید و خالق همه چیز است. این خدا به طور مستقیم در دسترس نیست ولی از طریق وحی با پیامبران ارتباط برقرار می‌کند که در این دین پیامبر تجلی خداوندی است. تجدید دین از اصول این آئین است[۱] و یکتایی خداوند از آموزه‌های بنیادین دین بهائی است. خداوند در دین بهائی، غیر قابل ادراک، غیر قابل دسترس، منبع تمام وحی، ابدی، عالِم کل، کل، همه‌جا حاضر و قدیر توصیف شده‌است.[۲][۳]

بهائیان معتقدند که درک مستقیم ذات خداوند غیر ممکن است. اگر چه دسترسی مستقیم به خداوند امکان پذیر نیست، ولی بهائیان اعتقاد دارند که خداوند قصد و اراده خود را به اشکال مختلف معرفی می‌کند. او هر از گاهی چند با استفاده از فرستادگان خودش که در دین بهائی به آنها مظاهر ظهور الهی گفته می‌شود با بشر مکالمه می‌کند.این مظاهر ظهور قصد دارند ادیان را در جهان اشاعه داده و برپا کنند. درآموزه‌های بهایی گفته می‌شود که خداوند بسیار بزرگ‌تر از آن است که توسط انسان‌ها به طور کامل درک شود وحتی تصویری کامل از وی به دست آید.[۴]

جهان پس از مرگ[ویرایش]

بهائیان به بقای روح اعتقاد داشته و هدف از زندگی را پرورش استعدادات روح می‌دانند. از نظر بهاییان، حیات اصلی حیات روح است و جسد تنها به عنوان واسطه و ابزاری برای ترقی روح است.[۵][۶] به اعتقاد بهائیان روح از جسم جداست و پس از مرگ، در عوالم روحانی به ترقی خود ادامه می‌دهد. .[۵] بهائیان تعلق روح به جسم را همانند ارتباط نور با آئینه می‌دانند، نوری که در ائینه مشهود است از خود ائینه نیست بلکه انعکاس نوری است که از منبع دیگر ناشی می‌شود، به همین سبب وقتی ائینه می‌شکند نور همچنان باقی و برقرار است.[۷]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. اصول اعتقادات بهائی، صفحه ۱۳
 2. Bahá'í Reference Library - God Passes By, Pages ۱۲۷-۱۵۰
 3. *مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Monotheism»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۷ آوریل ۲۰۰۷).
 4. . 
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ بهاءالله. کتاب اقدس. ویلمت, Illinois، آمریکا: Bahá'í Publishing Trust. ISBN ۰۸۵۳۹۸۹۹۹۰.  پیوند به کتاب
 6. ادیب طاهرزاده. روح انسانی. دانداس، انتاریو، کانادا. ISBN 1-896193-03-X. 
 7. ادیب طاهرزاده. روح انسانی. دانداس، انتاریو، کانادا. ISBN 1-896193-03-X. 
جستجو در ویکی‌نبشته متن مربوطه در ویکی‌نبشته: کتاب اقدس