کارنامک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کارنامک[۱] یا رزومه به نوشته‌ای گفته می‌شود که پیشینه تحصیلی، مهارتی و شغلی و برخی جزئیات زندگی یک شخص در آن درج می‌شود تا شرکت‌ها و کارفرماها بتوانند با مطالعهٔ ان در مورد استخدام یک شخص تصمیم بگیرند.

برای موفقیت در کاریابی، معمولاً تهیه یک رزومه مناسب اهمیت زیادی دارد. درستی نوشتاری و بی‌غلط بودن رزومه نیز از مسائل مهم تهیه یک رزومه دانسته می‌شود.

بخش‌ها و عناصر رزومه[ویرایش]

  • بخش معرفی شخصی:

شامل موارد: نام و نام خانوادگی، تاریخ و محل تولد، وضعیت تاهل، نشانی، شماره تلفن و پست الکترونیکی.

  • بخش پیشینهٔ تحصیلی:

ذکر دوره‌های تحصیلی گذرانده، به ترتیب از قدیم تا امروز. دوره‌های آموزشی و سمینارهایی که در آن شرکت کرده‌اید نیز می‌تواند در این بخش ذکر شود.

  • بخش مهارت‌ها:

ذکر مهارت‌های گوناگون از جمله تسلط داشتن یا آشنایی با زبان‌های گوناگون، برنامه‌های رایانه‌ای و غیره.

  • بخش متفرقه:

شامل توضیح مهارت‌های شخصیتی و علاقه‌مندی‌های شخصی.

نوشتن یک رزومه تأثیر گذار[ویرایش]

نوشتن یک رزومه نیاز به دقت دارد و فرایندی است که باید برای آن زمان کافی گذاشت. ابتدا خوب راجع به آن فکر کنید. سپس تاریخچه کاری و آموزشی خود را بنویسید و چندین بار آن را بازخوانی کرده و نکات لازم را تصحیح کنید تا روزمه شما به شکل کامل و مورد قبولی پیش زمینه ها و توانایی شما را نشان دهد، در آخر رزومه تان را بازخوانی نهایی کنید. نوشتن یک رزومه ممکن است ساعتها وقت شما را بگیرد ولی توجه داشته باشید مدیران و کارفرمایان کمتر از یک دقیقه برای خواندن آن زمان می گذارند. اگر رزومه تان حاوی هر نوع غلط فاحشی باشد، استخدام کنندگان دقت خود را برای اصلاح ان هدر نخواهند داد.[۲]

پانویس[ویرایش]

  1. واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی http://www.persianacademy.ir/fa/words.aspx
  2. مرجع اخبار دانشکاهی و استخدامی،.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، "Résumé،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=R%C3%A9sum%C3%A9&oldid=183272904 (accessed January ۱۲، ۲۰۰۸).