ژئوپلتیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Translation arrow fa.svg این نوشتار یک ترجمه از ویکی‌پدیاهای دیگر است. پيوند به سایر زبان‌ها را در سمت راست-پايين اين صفحه ببينيد.

جغراسیاست[۱] یا ژئوپلتیک، (به یونانی: Γη+Πολιτική) در معنای کلی به رابطهٔ میان سیاست و سرزمین‌ها در مقیاس محلی و جهانی در بخش‌های واکاوی، نفی، پیش‌بینی، استفاده از قدرت سیاسی فرای ناحیه‌ای مشخص می‌پردازد. جغراسیاست به معنای ویژه، جوری روش واکاوی سیاست خارجی است برای درک و توضیح و پیش‌بینی برخوردهای سیاسی در عرصهٔ بین‌الملل در قوانین و مقررات از متغیرهای جغرافیایی در درجهٔ نخست؛ این متغیرها: موقعیت جغرافیایی کشور یا کشورهای موردنظر، اندازهٔ کشورهای درگیر، آب‌وهوای منطقه‌ای که کشورها درونش اند، عارضه‌نگاری منطقه، جمعیت‌شناسی، منابع طبیعی، توسعهٔ فناوری. در گذشته این اصطلاح بیشتر تأثیر جغرافیا در سیاست می‌پرداخت ولی در سده‌های اخیر تکامل یافته و معانی گسترده‌تری را در بر می‌گیرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پی‌نوشت و منبع[ویرایش]

  1. جغراسیاست [علوم سیاسی] هم‌ارزِ ژئوپلتیک (به انگلیسی: geopolitics)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر حسن حبیبی، «لاتین»، در (۱۳۷۶-۱۳۸۵)، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۷۷-۱ (ذیل سرواژهٔ geopolitics) 
  • Wikipedia, the free encyclopediaGeopolitics (بازدید: ۴ شهریور ۱۳۹۱)