چاپ حرارتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مکانیزم جدید چاپ تحت عنوان چاپ با حرارت یا چاپگرهای حرارتی معرفی شده‌اند. در این نوع چاپ نیاز به جوهر نیست در واقع هد دستگاه توسط ایجاد حرارت بر روی کاغذ می‌نویسد. البته باید توجه داشت که کاغذ از نوع خاص می‌باشد و در واقع در این مکانیزم نیاز به کاغذی داریم که در مقابل حرارت حساس بوده و واکنش نشان دهد.

پرینترهای حرارتی صدور فیش در دو نوع تک رنگ (سیاه و سفید) و ۲ رنگ در بازار موجود است که کارایی نوع ۲ رنگ آن به علت عدم وجود کاغذ دو رنگ در بازار ایران مانند پرینترهای تک رنگ است.

پورت‌های اتصال به کامپیوتر[ویرایش]

اکثر پرینترهای حرارتی صدور فیش با پورت‌های زیر در بازار موجود است که هنگاه خرید باید نوع پورت را انتخاب کنید. البته امکان تعویض پورت بعد از خرید هم وجود دارد:

پورت موازی (Parallel)

این پورت یک پورت استاندارد جهت اتصال پرینتر می‌باشد و از مزایای آن عدم نیاز به نصب درایور و سرعت بالای آن می‌باشد.

پورت سریال (COM)

از این پورت معمولاً برای مسافت‌های بیشتر از ۱۵ متر استفاده می‌شود. سرعت این پورت هنگام پرینت نسبت به پورت‌های دیگر پایین‌تر است.

پورت USB

مزیت این پورت وجود آن بر روی تمامی لپ تاپ‌ها از این پورت معمولاً در صورت عدم وجود پورت موازی استفاده می‌شود. اشکال این پورت نیاز به نصب مجدد درایور پرینتر در صورت قطع و وصل کردن سیم و همچنین برد کم آن می‌باشد.

پورت شبکه (Ethernet)

از این پورت معمولاً در محل‌هایی که تعداد کامپیوترها یا پرینترها زیاد است و یا فاصله پرینتر تا کامپیوتر بیشتر از ۴۰ متر است استفاده می‌شود. قیمت این پورت از سایر پورت‌ها بالاتر می‌باشد.

منابع[ویرایش]